Προς το περιεχόμενο

Η Realme σκοπεύει να διαθέσει πρώτη τη μαγνητική ασύρματη φόρτιση σε Android


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Υπάρχουν κάποια ωφέλη από τη μαγνητική και γενικά, από την ασύρματη φόρτιση;

Αποφεύγεις τη φθορά της usb θύρας με το καιρό, σώνεις χρόνο με το να αφήνεις απλά το κινητό πάνω να φορτίσει και είναι και φουτουριστικό.

Offtopic: Ακόμα θυμάμαι το Lumia 735 (170 γιούρα) που είχα το 2013 με ασύρματη φόρτιση (παίζει να ήταν το μοναδικό τότε), nfc και OLED οθόνη. Ας μου θυμίσει κάποιος, πότε ήρθαν αυτές οι λειτουργίες στα iphone είπαμε?

Επεξ/σία από I'm_busy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

26 λεπτά πριν, I'm_busy είπε

Ας μου θυμίσει κάποιος, πότε ήρθαν αυτές οι λειτουργίες στα iphone είπαμε?

Σωστά, γι'αυτό τα iphone εξαφανίστηκαν αλλά τα windows phone ζουν και βασιλεύουν. 

Oh, wait!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάμαι στο z1 της Sony είχα μαγνητική φόρτιση...

Ή αν δεν το θεωρήσει κάποιος μαγνητική το βασικό αποτέλεσμα ήταν το ίδιο

Και είναι το ίδιο ακριβώς με το πώς φορτίζουν τα earbuds μέσα στις θήκες τους

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Κινέζοι ..

 Πρώτοι στην αντιγραφή ιδεών , ακόμα και φημών η διαρροών για project άλλων, -συνήθως- μεγάλων εταιρειών ..

 Εμπλουτίζουν αυτήν την ιδέα με μεγάλα νούμερα εντυπωσιασμού σε φάση wow τι κάνανε οι τύποι και πουλάνε .

 Οφείλω πάντως να τους αναγνωρίσω πως τολμάνε με τις οποίες συνέπειες . 

ΛΟΛ, η apple αυτό ακριβώς δεν κάνει? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, seithan είπε

Δεν θα με χάλαγε :)

Αφήνει την θύρα usb ελεύθερη, που θεωρητικά μπορώ να βάλω usb to ethernet + flash/ssd, ανάλογα την υλοποίηση και ένα ωραιότατο linux να τρέχει πάνω στο Android.

Αν ειναι να κανεις κατι τετοιο το κουμπωνεις σε ενα dock που στα δινει ολα και φορτιζει  μαζι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Herald είπε

ΛΟΛ, η apple αυτό ακριβώς δεν κάνει? 

Ακριβώς όμως .. Αντιγράφει σχέδια από άλλες εταιρείες και τα φορτώνει χαρακτηριστικά με το κιλό …

 Στον πραγματικό κόσμο το 17 έφερε το notch σε αυτό το μέγεθος , το 18 είχαν όλα τα κινεζικά Android notch αυτού του μεγέθους 

 Η Apple το έχει ακόμα οι Κινέζοι αντιγράφουν τις τρύπες πλέον .

 Έχω να σου παραθέσω αλλά 100 παραδείγματα αλλά βαριέμαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Ακριβώς όμως .. Αντιγράφει σχέδια από άλλες εταιρείες και τα φορτώνει χαρακτηριστικά με το κιλό …

 Στον πραγματικό κόσμο το 17 έφερε το notch σε αυτό το μέγεθος , το 18 είχαν όλα τα κινεζικά Android notch αυτού του μεγέθους 

 Η Apple το έχει ακόμα οι Κινέζοι αντιγράφουν τις τρύπες πλέον .

 Έχω να σου παραθέσω αλλά 100 παραδείγματα αλλά βαριέμαι 

Δεν ξερω, δεν δεν ασχολούμαι με κινητά, απλα εχω διαβασει 200 φορές εδω μεσα απο iphone users οτι αυτο που κανει η apple δεν ειναι αντιγραφή γιατί παιρνει κατι και βαζει δικα της features και βελτιωσεις. Κυριολεκτικά 200 φορές. Οταν το κανει αλλος ομως ειναι αντιγραφή αν καταλαβα καλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stivaks72 είπε

Σωστά, γι'αυτό τα iphone εξαφανίστηκαν αλλά τα windows phone ζουν και βασιλεύουν. 

Oh, wait!

Microsoft είναι η απάντηση, το κινητό φτιάχτηκε απ τους μηχανικούς/σχεδιαστές/εργοστάσια της nokia, άμα δεν είχε στείλει το δούρειο ίππο εν ονόματι Ballmer και είχε γίνει η μετάβαση από symbian σε android οι καταστάσεις θα ήταν πολύ διαφορετικές. Αλλά ναι, it is what it is, το σχόλιο μου είχε να κάνει με τις ανύπαρκτες καινοτομίες της apple που εκθιάζετε, δύσκολα πολεμάς τα trends γιατί δεν υπακούουν σε επιχειρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Οταν το κανει αλλος ομως ειναι αντιγραφή αν καταλαβα καλα

Άλλος !; Νομίζω ήμουν συγκεκριμένος στο σχόλιο που παρέθεσες αρχικά .

 Αναφέρομαι στους Κινέζους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Άλλος !; Νομίζω ήμουν συγκεκριμένος στο σχόλιο που παρέθεσες αρχικά .

 Αναφέρομαι στους Κινέζους .

Α μονο οταν το κανουν οι κινεζοι ειναι αντιγραφή. Οκ, gotcha

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, I'm_busy είπε

ανύπαρκτες καινοτομίες

Διαβάσαμε και αυτό σήμερα στο insomnia.

 Ανύπαρκτες καινοτομίες .

 Που όταν εσυ παιδευόσουν με τα πλήκτρα και με κάτι ψεύτο γραφίδες και αρκετό βρισίδι να επιλέξεις στην οθόνη η Apple έφερε την ανάσταση με το πρώτο I phone .

 Που έφερε πρώτη την ψηφιακή βοηθό στο 4s 

 Που σου έφερε το δακτυλικό αποτύπωμα γιατί ακόμα θα ξεκλείδωνες με κωδικό (και που οι τότε θιασώτες του Android δεν το ήθελαν και προτιμούσαν τον κωδικό και τώρα κράζουν γιατί δεν έχει το I phone under display)

 Και όλα αυτά δούλευαν τέλεια από την πρώτη στιγμή μέχρι και τώρα ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ λέξεις άγνωστες για το android ακόμα και για τις ναυαρχιδες τους .

 Και αλλά ποσα μέσα στο οικοσύστημα της που ούτε στα όνειρα σας δεν μπορείτε να έχετε βλ. Airdrop .

 Αλλά στην παραπληροφόρηση τζάμπα μάγκες είστε όλοι …

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Α μονο οταν το κανουν οι κινεζοι ειναι αντιγραφή. Οκ, gotcha

gotcha ξε gotcha αυτή είναι η αλήθεια και λίγη παραδοχή αυτής δεν βλάπτει .

 Και δεν αναφέρομαι ΜΟΝΟ στον χώρο της τεχνολογίας για τους κινέζους ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Που όταν εσυ παιδευόσουν με τα πλήκτρα και με κάτι ψεύτο γραφίδες και αρκετό βρισίδι να επιλέξεις στην οθόνη η Apple έφερε την ανάσταση με το πρώτο I phone .

Άρα καινοτομία είναι να κάνουμε καλύτερό κάτι απ τον ανταγωνισμό, το δέχομαι παρόλα αυτά και ας ήταν κάτι αναπόφευκτο.

30 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Που έφερε πρώτη την ψηφιακή βοηθό στο 4s 

Gimmick.

30 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Που σου έφερε το δακτυλικό αποτύπωμα γιατί ακόμα θα ξεκλείδωνες με κωδικό (και που οι τότε θιασώτες του Android δεν το ήθελαν και προτιμούσαν τον κωδικό και τώρα κράζουν γιατί δεν έχει το I phone under display)

"Motorola is the first company to offer this facility in its flagship Smartphone. In 2011, among Android phones, Atrix became the standard-bearer by getting this feature. Apple followed Motorola adding a fingerprint reader in its Flagship phone iPhone 5s in 2013 and naming it as Touch ID."

30 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Και όλα αυτά δούλευαν τέλεια από την πρώτη στιγμή μέχρι και τώρα ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ λέξεις άγνωστες για το android ακόμα και για τις ναυαρχιδες τους .

Λειτουργικό σύστημα προσαρμοσμένο για 1 συσκευή vs λειτουργικό σύστημα για χιλιάδες, οκ.

30 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Αλλά στην παραπληροφόρηση τζάμπα μάγκες είστε όλοι …

Έδωσες την απάντηση μόνος σου.

Δε μπαίνω καν στη διαδικασία να αναφέρω τα αρνητικά των iphone γιατί δε θα τελειώσουμε αυτή τη κουβέντα ούτε αύριο και είμαστε offtopic. Επίσης δε κάνω beef με τους iphone users αυτή τη στιγμή απλά έκανα ένα χιουμοριστικό σχόλιο για το μόνο κινητό που θεωρώ ότι άξιζε και το τελευταίο cent του σε αντίθεση με τα πιο υπερκοστολογημένα κινητά της αγοράς εδώ και καμιά 15ετία. Τέλος, απαντάω σε όλα αυτά που γράφεις γιατί είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ και καλό είναι να λέμε τα πράγματα ως έχουν, δε θα ανέλυα κάτι τέτοιο στο Γιάννη το μπαρμαν απ τη Καλαμαριά για το νέο του Iphone 12 pro max.

 

EDIT: Και για να είμαι δίκαιος, δε λέω πως δεν είναι όμορφα ή ποιοτικά κινητά, αυτό βασικά κάνει η apple σε συνδιασμό με το απίστευτο marketing, να παίρνει features από άλλες εταιρίες και να τα τελειοποιεί, προσθέτοντάς τα χρόνο με το χρόνο προσπαθώντας να δημιουργίσει το "τέλειο" κινητό όπως είχε αναφέρει και ο Steve.

Επεξ/σία από I'm_busy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Υπάρχουν κάποια ωφέλη από τη μαγνητική και γενικά, από την ασύρματη φόρτιση;

Ίσως επειδή σιγά σιγά θέλουν να ξεφορτωθούν ΚΑΙ την θύρα ρεύματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...