Προς το περιεχόμενο

Fritzbox 7530 VS EdgeRouter X ER-X + AP


Optixx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θα ήθελα την άποψη κάποιου που έχει δοκιμάσει και τα 2 setup.

Προσπαθώ να βελτιώσω το ping μου σε παιχνίδια και το bufferbloat. 

Η μία λύση είναι αντικατάσταση του ρούτερ του παρόχου (vodafone) με Fritz!box 7530 και η άλλη, χρήση του Edgerouter X (bridge στο ρουτερ του παρόχου ) με ένα access point της Ubiquiti για το wifi.

 

Screenshot (117).png

Screenshot (116).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία βδομάδα το ER-X. 
Από το Speedport Plus πέρασα PPPOE και πέρασα όλη τη δουλειά στο ER-X. Για τα +- 60 ευρώ του είναι υποδειγματικό. 
image.png.bee341250bc12e1d8498c3ac664c887c.pngimage.png.933c51fd01b53eb332ea7d5be8abbb13.pngimage.png.d2227a3ed0e6f23a435646bd24c0685a.png

Από αριστερά προς τα δεξιά. Speedport < Speedport + ER-X < Speedport + ER-X με SQM. 

Στο επόμενο βήμα θέλω να περάσω 2 AP λογικά EAP225/245 για να καλύψω όλο το χώρο και να κάνω ένα άτυπο mesh από το software του omada controller. Δεν θέλω να πάω σε UAP γιατί δουλεύει μόνο με τον hardware controller. 

Σε αυτή τη μία βδομάδα έχω κάνει τα πάντα για να το ζορίσω. Αλλά δεν καταλαβαίνει τίποτα.Ακόμα είμαι σε γενικό SQM χωρίς να έχω δοκιμάσει advanced settings. Όπως το βλέπω ούτε καν θα χρειαστούν.
Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι η θερμοκρασία. Είμαστε ζεστή χώρα και όταν το πιέσεις αρκετά ανάβει. Αλλά στα 60 ευρώ δεν ξέρω αν μπορώ να γκρινιάξω για αυτό. 


Για το 7350 λυπήθηκα τα χρήματα. Αν και είμαι σε cosmote και θα μου έλυνε τα χέρια, δεν μου πήγε καρδιά να δώσω άμεσα 130. Όσα έχω διαβάσει είναι πολύ θετικά όμως. Το ER-X δεν θα σου λύσει προβλήματα με τα error του Modem. Τα οποία δεν έχω τη γνώση να ξέρω αν και πόσο επηρεάζουν μία γραμμή.
Τελικά απέφυγα το fritz για να έχω μεγαλύτερη ευελιξία με ανεξάρτητες συσκευές, και να μπορέσω να ελέγξω τι ακριβώς χρειάζομαι. 
Με ER-X και το Mi 4Α Gigabit σαν AP ( που υπήρχε στην άκρη) είμαι εντάξει για το μισό σπίτι με 75-80ευρώ. Σταδιακά θα περάσω στα EAP που ελπίζω να μου μείνουν πολύ καιρό. 

Καλό είναι να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει τις διαφορές που μπορούν να κάνουν τα error του modem και έχει δουλέψει και τις δύο συσκευές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 31/07/2021 at 20:59, Dr.Tesla said:

Δεν θέλω να πάω σε UAP γιατί δουλεύει μόνο με τον hardware controller. 

Δεν είναι ανάγκη να πάρεις Cloud Key ή να έχεις τα Dream Machine πάντως, αν θες τρέχεις μονιμα σε κάποιο PC ή σε κάνα Rasp Pi το software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

αν θες τρέχεις μονιμα σε κάποιο PC

Σε ένα review δεν το έδειξε ένας ρε γαμώτο... δεν είδα ποτέ πως έχει έχει εφαρμογή. 
Ακόμα καλύτερα για εμένα τότε. 

Φεύγουμε off topic, αλλά ξέρεις ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα σε UAP και EAP από τις δύο εταιρίες? Υποθετω πως τελικά ίδια με βάση το hardware. 
Ψάχνω και ένα 5-8αρι switch αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με αυτά. Ειδικά αν μπορέσει να μου ταίσει router και AP με POE θα γλυτώσω πολλά καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, Dr.Tesla said:

Σε ένα review δεν το έδειξε ένας ρε γαμώτο... δεν είδα ποτέ πως έχει έχει εφαρμογή. 
Ακόμα καλύτερα για εμένα τότε. 

Ubiquiti - Downloads

Κατεβάζεις το UniFi Network Application 6.2.26 ανάλογα το OS. To οποίο αν θες το τρέχεις μονιμα, για monitoring, αλλιώς μετά τις ρυθμίσεις αν δεν θες δεν το τρέχεις.

21 minutes ago, Dr.Tesla said:

Φεύγουμε off topic, αλλά ξέρεις ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα σε UAP και EAP από τις δύο εταιρίες? Υποθετω πως τελικά ίδια με βάση το hardware. 
Ψάχνω και ένα 5-8αρι switch αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με αυτά. Ειδικά αν μπορέσει να μου ταίσει router και AP με POE θα γλυτώσω πολλά καλώδια.

Δεν έχω ασχοληθεί με TP-Link Omada, καλές τιμές βλέπω ότι έχουν, απλά στη Ubiquiti κλασικά τα κοστολογούν παραπάνω για την διαχείρισή τους, το support και την εμφάνιση.

Προσωπικά αν δεν είχα ήδη Access Points θα πήγαινα στο vfm Access Point WiFi 6 Lite – Ubiquiti Store Europe , αν θες και 2 είναι τσάμπα μεταφορικά από το EU store της. To WiFi 6 Long Range είναι τούμπανο αλλά πολύ ακριβό.

Για PoE switch θα προτιμούσα κάτι που να έχει και 802.3af και 802.3at. Αν θες Ubiquiti πας σε Switch Lite 8 PoE – Ubiquiti Store Europe το οποίο είναι και managed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr.Tesla Ευχαριστώ για την απάντηση. Απ ότι έχω καταλάβει και όσο περισσότερο διαβάζω για bufferbloat κτλ είναι πολύ vfm ο συνδυασμός ER-X με ένα AP.

Ήθελα να ρωτήσω, είδες κάποια διαφορά στο ping σου, έστω και της τάξης των 5-10ms, η δεν έχει αλλάξει κάτι; (Ελπίζω όχι προς τα επάνω)

Και εγώ δε ξέρω εάν τα σφάλματα που βλέπω μπορούν να λυθούν απο ένα καλό ρούτερ ή πρέπει να αντικαταστήσω και το μόντεμ του παρόχου.

@Thresh

Με τις περιορισμένες γνώσεις μου σας έχασα λίγο με τα UAP και EAP. Το ΑP Wifi 6 που ανέφερες θα μπορούσα απλά να το κουμπώσω με PoE επάνω στο ER-X? Χρειάζεται μετά κάποια συνδρομή στην Ubiquiti για χρήση του app τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Optixx said:

Με τις περιορισμένες γνώσεις μου σας έχασα λίγο με τα UAP και EAP. Το ΑP Wifi 6 που ανέφερες θα μπορούσα απλά να το κουμπώσω με PoE επάνω στο ER-X? Χρειάζεται μετά κάποια συνδρομή στην Ubiquiti για χρήση του app τους;

To ER-X θέλει νομιζω Passive PoΕ, το οποίο είναι διαφορετικό από το 802.3af/at που υποστηρίζει το Lite 8 switch που linkαρα ή το 802.3af που χρειάζεται το WiFi 6 Lite. 

Όχι δεν χρειάζονται συνδρομές ευτυχώς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Optixx είπε

Ήθελα να ρωτήσω, είδες κάποια διαφορά στο ping σου, έστω και της τάξης των 5-10ms, η δεν έχει αλλάξει κάτι; (Ελπίζω όχι προς τα επάνω)

Μην περιμένεις σε gaming να πέσει το ping. Απλά θα είσαι σταθερός στην ελάχιστη δυνατή τιμή που παίζει η γραμμή σου. 
Κυρίως γιατί από QoS δεν θα μπει ποτέ μπροστά από εσένα πακέτα για download. Έχει δει κάποια μικρά ανεβοκατεβάσματα +- 5ms όταν του αλλάζουν τα φώτα, αλλά σε άλλη περίπτωση θα χτύπαγα 50-100 πιο πάνω. 
Και εννοώ να είναι πάνω Netflix + Anime Stream + Youtube + 2 κινητά, και 2 PC για gaming. Στο gaming ήταν όλα κολλημένα στο καλύτερο ping που μπορούσα να έχω. 
Άντε να έκανε ένα spike από τα 57ms στα 70ms. Θα μπορούσα να σετάρω καλύτερα το QoS για να μην μπει ποτέ μπροστά μου πακέτο από streaming κάποιου μικρού βίντεο, αλλά θέλει ψάξιμο και δεν έχω ακόμα το χρόνο να το κοιτάξω. 
Μιλάμε όμως για μεγάλες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και in game το πινγκ μου δεν το βλέπω να κανει τόσο spike πια, όταν χρησιμοποιούν και άλλοι τη συνδεση παρατηρώ stutter. Ίσως είναι το bufferbloat και με το QOS να επιλυθεί.

@Delas.46

Σε mikrotik τι προτείνεις? Απλά με το edgerouter έλεγα πώς θα έπαιζε καλύτερα με ένα AP της ίδιας εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Optixx είπε

@Delas.46

Σε mikrotik τι προτείνεις? Απλά με το edgerouter έλεγα πώς θα έπαιζε καλύτερα με ένα AP της ίδιας εταιρείας.

Η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω αρκετά για να μπορέσω να προτείνω κάποιο. Απλά εχθές, μετά που είδα το post σου έκατσα και το έψαξα λίγο. 

Μου έχει δωθεί ένα hap (lite?) από τον πάροχο και δεν θυμάμαι να είχα θέμα. Για σίγουρη λύση θεωρώ πως είναι καλύτερα να κάνεις αυτό που λες, μιας και το software είναι beta ακόμα και μπορεί να δημιουργηθούν αλλά προβλήματα πέρα από αυτό. Σε αντίθεση με της UB που υπάρχει χρόνια.

Δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε μόντεμ DSL για να δω αν θα "διορθώσει" το πρόβλημα. Τώρα το λειτουργώ σε ασύρματο πάροχο που χρησιμοποιεί ubiquity wifi κεραίες, οπότε και δεν βλέπω διάφορα είτε έχω sqm είτε όχι(προφανώς χρησιμοποιούν ήδη κάτι παρόμοιο για όλο τους το δίκτυο). 

Το ΣΚ έχω σκοπό να το δοκιμάσω πάντως σε μια σύνδεση 22/1 που έχει απίστευτο θέμα με bufferfloat και τόσα χρόνια δεν ήξερα ότι υπήρχε τόσο εύκολη λύση. Όχι απαραίτητα για παιχνίδια, όταν μια συσκευή ανεβάζει φωτογραφίες και βίντεο στο cloud, όλα παραλύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγώ ένα tl-w8961, και ήθελα να κουμπώσω πάνω του το edgerouter να διαχειρίζεται όλο το routing και πάνω στο edgerouter να βάλω και ένα ubnt ap, γιατι το tplink δεν αντέχει τελευταία. Ποιές ρυθμίσεις θα πρέπει να αλλάξω στο tl-w8961 για να λειτουργεί ουσιαστικά μόνο ως modem και το routing + wireless να το κάνουν οι συσκευές της ubnt? κάτι διάβασα πάνω για pppoe αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@taslikos


Πρέπει να βάλεις το ρουτερ του παρόχου σε bridge mode ώστε να λειτουργεί μόνο σαν modem. 

Δες και αυτό το βιντεάκι, μπορεί να σε βοηθήσει. 
 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω πως τελικά με το 7.1beta6 στο hAP Lite έχω θέματα που λύνονται με reboot. Χάνεται η σύνδεση σε συσκευές και σταματάει να αποκρίνεται το interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/7/2021 στις 8:59 ΜΜ, Dr.Tesla είπε

Έχω μία βδομάδα το ER-X. 
Από το Speedport Plus πέρασα PPPOE και πέρασα όλη τη δουλειά στο ER-X. Για τα +- 60 ευρώ του είναι υποδειγματικό. 
image.png.bee341250bc12e1d8498c3ac664c887c.pngimage.png.933c51fd01b53eb332ea7d5be8abbb13.pngimage.png.d2227a3ed0e6f23a435646bd24c0685a.png

Από αριστερά προς τα δεξιά. Speedport < Speedport + ER-X < Speedport + ER-X με SQM. 

Στο επόμενο βήμα θέλω να περάσω 2 AP λογικά EAP225/245 για να καλύψω όλο το χώρο και να κάνω ένα άτυπο mesh από το software του omada controller. Δεν θέλω να πάω σε UAP γιατί δουλεύει μόνο με τον hardware controller. 

Σε αυτή τη μία βδομάδα έχω κάνει τα πάντα για να το ζορίσω. Αλλά δεν καταλαβαίνει τίποτα.Ακόμα είμαι σε γενικό SQM χωρίς να έχω δοκιμάσει advanced settings. Όπως το βλέπω ούτε καν θα χρειαστούν.
Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι η θερμοκρασία. Είμαστε ζεστή χώρα και όταν το πιέσεις αρκετά ανάβει. Αλλά στα 60 ευρώ δεν ξέρω αν μπορώ να γκρινιάξω για αυτό. 


Για το 7350 λυπήθηκα τα χρήματα. Αν και είμαι σε cosmote και θα μου έλυνε τα χέρια, δεν μου πήγε καρδιά να δώσω άμεσα 130. Όσα έχω διαβάσει είναι πολύ θετικά όμως. Το ER-X δεν θα σου λύσει προβλήματα με τα error του Modem. Τα οποία δεν έχω τη γνώση να ξέρω αν και πόσο επηρεάζουν μία γραμμή.
Τελικά απέφυγα το fritz για να έχω μεγαλύτερη ευελιξία με ανεξάρτητες συσκευές, και να μπορέσω να ελέγξω τι ακριβώς χρειάζομαι. 
Με ER-X και το Mi 4Α Gigabit σαν AP ( που υπήρχε στην άκρη) είμαι εντάξει για το μισό σπίτι με 75-80ευρώ. Σταδιακά θα περάσω στα EAP που ελπίζω να μου μείνουν πολύ καιρό. 

Καλό είναι να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει τις διαφορές που μπορούν να κάνουν τα error του modem και έχει δουλέψει και τις δύο συσκευές. 

Spoiler

Έχω σύνδεση VDSL έως 50 και πιάνω ~22/1. Η σύνδεση πολύ σταθερή, χωρίς διακοπές και μόλις 500 CRC σε 9 ημέρες(και αυτά όλα την πρώτη μέρα για κάποιο λόγο).
Τώρα που έβγαλα τα περί σύνδεσης από τη μέση, πάω στο ερώτημα που έχω.

Συνέδεσα πάνω στο speedport plus ένα MikroTik hAP Lite με σκοπό να το χρησιμοποιήσω για bandwidth managment και να εξαλείψω το bufferbloat με τις λειτουργίες SFQ ή fq_codel(που είναι σε beta). 

Πού θέλω να καταλήξω, βελτιώνεται το πρόβλημα αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι το επιθυμητό. Έχω ανοικτό pinging σε 1.1.1.1 και 8.8.8.8 και χωρίς κανένα bandwidth control κάνει spikes σε 300-500, ακόμα και 1500 κατά την διάρκεια uploading. Με την λειτουργία SFQ ή fq_codel αυτό που καταφέρνει είναι να μην ξεπερνάει τα 200ms,  συνήθως ανεβαίνει +50-150ms. Δηλαδή από 10-20 που είναι σε idle πάει 60-160. Σε σελίδες για bufferbloat testing τα αποτελέσματα είναι πολύ χειρότερα.

Δεν θα έπρεπε να μένει στα ~20 θεωρητικά; Ξεχνάω να κάνω κάτι στο Speedport Plus; Δεν φτάνει αυτό, ακόμα και το Xiaomi R3 που έχει απλό QoS, έχει το ίδιο αποτέλεσμα με το Mikrotik. Δηλαδή με ένα απλό limit στα 20M αντί να φτάνει 500 ms το ping φτάνει ~100.

Ευχαριστώ.

Τελικά, με το Xiaomi R3 και ταχύτητες μειωμένες κατά 5% του πραγματικού download/upload speed , βελτιώθηκε αρκετά. (~+20ms με μερικά spikes στα +100ms, σε γεμάτο bandwidth.

Επεξ/σία από Delas.46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...