Προς το περιεχόμενο

Fritzbox 7530 VS EdgeRouter X ER-X + AP


Optixx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Delas.46 Άργησα να απαντήσω, αλλά θα έλεγα πως το θέμα σου είναι περισσότερο η ίδια η γραμμή παρά η ρύθμιση. 

Το μεγάλο spike είναι γιατί κάποια στιγμή θέλοντας και μη, ένα μεγάλο Packet θα μπει μπροστά από τα μικρά. 
Αν δεν έχεις την γραμμή να το διώξεις σχετικά γρήγορα αυτό το latency πέφτει πάνω σου. 
Όσο κατεβάζεις την ταχύτητα σημαίνει πως ο αλγόριθμος θα προτιμά ακόμα μικρότερα πακέτα. Οπότε το μεγάλο spike θα αργήσει να εμφανιστεί περισσότερο. Δεν θα το εξαλείψεις όμως. 

Μάλλον το Mikrotik δεν σου ρυθμίζει αυτόματα το bandwidth όταν ανοίγεις QoS. 
Στα fq_codel / Cake SQM, από αυτά που έχω διαβάσει η γενική ρύθμιση όταν βάλεις το SQM περιορίζει αυτόματα  στο 95% αυτού που δήλωσες. 
Προφανώς στην έκδοση που έχεις δεν γίνεται από μόνο του. Η γραμμή μου είναι 55/5.5 και πήρα τα νούμερα που ανέβασα με SQM και η μείωση έγινε αυτόματα.

Σαν κανόνας όμως το 5% μείωση μαζί με το SQM το δουλεύουν όλοι. Είτε γίνεται αυτόματα είτε όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

@Delas.46 

Μάλλον το Mikrotik δεν σου ρυθμίζει αυτόματα το bandwidth όταν ανοίγεις QoS. 
Στα fq_codel / Cake SQM, από αυτά που έχω διαβάσει η γενική ρύθμιση όταν βάλεις το SQM περιορίζει αυτόματα  στο 95% αυτού που δήλωσες. 
Προφανώς στην έκδοση που έχεις δεν γίνεται από μόνο του. Η γραμμή μου είναι 55/5.5 και πήρα τα νούμερα που ανέβασα με SQM και η μείωση έγινε αυτόματα.

Σαν κανόνας όμως το 5% μείωση μαζί με το SQM το δουλεύουν όλοι. Είτε γίνεται αυτόματα είτε όχι. 

Λάθος μου που δεν παρέθεσα και τα βίντεο που είδα για να το ρυθμίσω, αλλά τα είχα κανονικά με τα όρια της γραμμής. Σε mikrotik έπρεπε να φτιάξω queue type με sqm και μετά simple queue που να ορίσω όρια και το type. 

Σε άλλο forum μου είπαμε ότι ίσως ευθύνεται ο πολύ αδύναμος επεξεργαστής του hAP Lite. 

Αν αγοράσω router θα πάρω το ubiquity πάντως, μιας και επιβεβαιωμένα κάνει πολύ καλή δουλειά. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω με το Xiaomi R3 που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Optixx @Delas.46
Ξεκίνησα με μία αναβάθμιση στο laptop να πάω σε wifi 6e αλλά κοίταξα λίγο το router. 
Με πετύχατε σε φάση που με έτρωγε ο κώλος μου και έτυχε να παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις. 
https://community.ui.com/questions/Best-Practices-for-Smart-Que-tuning-FQ-CoDel-on-and-ER-X/845b3bd4-676c-4b3e-be0e-2fb9abe97415
https://www.bufferbloat.net/projects/codel/wiki/Best_practices_for_benchmarking_Codel_and_FQ_Codel/#tuning-fq-codel

Η καθαρή ταχύτητα που γράφει η γραμμή μου είναι 53/5.3 . Στο σπίτι έρχεται 52/5.2 .

Εδώ είναι οι τελευταίες ρυθμίσεις μου. 
Η διαφορά στο spike είναι τεράστια, αλλά η γραμμή θα έχει ξανά μεγάλη κίνηση από Σεπτέβρη για να μπορέσω να το τεστάρω πλήρως.
Μέχρι εδώ νομίζω πως είναι το καλύτερο που μπορεί να πάρει κάποιος χωρίς εξιδεικευμένες γνώσεις. 

Spoiler

image.png.09a23c8c4d4d01672b52f46b8145c067.png

Spoiler

image.png.35c3e926435b64e5d5bad8f8fd7f224d.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον @Dr.Tesla. Είμαι περίεργος να δω και με περισσότερη κίνηση πως θα ανταποκριθεί. Ποιό AP χρησιμοποιείς με το wifi 6e; Προτείνεις κάποιο?

Εν τω μεταξύ μου προκαλούν εντύπωση τα αποτελέσματα της σύγκρισης ISP όσον αφορά το bufferbloat στο dslreports. Πως το εξηγείς;

Forthnet

Buffer Bloat Grades
A+ .. 19% .. 
A .. 42% .. 
B .. 11% .. 
C .. 16% .. 
D .. 9% .. 
F .. 4% .. 

OTE

Buffer Bloat Grades
A+ .. 20% .. 
A .. 25% .. 
B .. 18% .. 
C .. 19% .. 
D .. 13% .. 
F .. 5% .. 
 

HOL/Vodafone

Buffer Bloat Grades
A+ .. 2% .. 
A .. 38% .. 
B .. 6% .. 
C .. 17% .. 
D .. 21% .. 
F .. 17% .. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Optixx είπε

Εν τω μεταξύ μου προκαλούν εντύπωση τα αποτελέσματα της σύγκρισης ISP όσον αφορά το bufferbloat στο dslreports. Πως το εξηγείς;

Forthnet

Buffer Bloat Grades
A+ .. 19% .. 
A .. 42% .. 
B .. 11% .. 
C .. 16% .. 
D .. 9% .. 
F .. 4% .. 

OTE

Buffer Bloat Grades
A+ .. 20% .. 
A .. 25% .. 
B .. 18% .. 
C .. 19% .. 
D .. 13% .. 
F .. 5% .. 
 

HOL/Vodafone

Buffer Bloat Grades
A+ .. 2% .. 
A .. 38% .. 
B .. 6% .. 
C .. 17% .. 
D .. 21% .. 
F .. 17% .. 
 

Εγώ πάντως παρατήρησα ότι ενώ το DSLreports και το άλλο αντίστοιχο τεστ δείχνουν ανεβασμένο ping, στο cmd που κάνω ταυτόχρονα pingtest έξω, δεν ανεβαίνει τόσο. Αυτό καταλαβαίνω ότι γίνεται ή επειδή το bufferbloat δημιουργείται μετά το modem ή επειδή τα πακέτα των τεστ είναι μεγαλύτερα και μένουν πίσω(στο router). Το πρώτο δεν ξέρω καν αν είναι εφικτό βέβαια. Θα παίζουν ρόλο πολλά όπως χαλκός ή οπτική ίνα, fastpath ή interleaved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, Delas.46 είπε

Εγώ πάντως παρατήρησα ότι ενώ το DSLreports και το άλλο αντίστοιχο τεστ δείχνουν ανεβασμένο ping, στο cmd που κάνω ταυτόχρονα pingtest έξω, δεν ανεβαίνει τόσο. Αυτό καταλαβαίνω ότι γίνεται ή επειδή το bufferbloat δημιουργείται μετά το modem ή επειδή τα πακέτα των τεστ είναι μεγαλύτερα και μένουν πίσω(στο router). Το πρώτο δεν ξέρω καν αν είναι εφικτό βέβαια. Θα παίζουν ρόλο πολλά όπως χαλκός ή οπτική ίνα, fastpath ή interleaved.

 Σε τι είδες ανεβασμένο ping; Με το SQM;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Optixx είπε

 

 Σε τι είδες ανεβασμένο ping; Με το SQM;

Ανεβασμένο ping σε test ιστοσελίδων dslreports και waveform, με sqm, fq_codel και ότι έχει το Xiaomi QoS. Ασχέτως δηλαδή του τύπου, αυτές οι σελίδες έχουν υψηλότερα ping ms σε σχέση με τις σελίδες που κάνω εγώ pinging με cmd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίο μου φαίνεται, για να ανέβεις στο Α χρειάζεσαι δικό σου hardware και ρύθμιση από ότι φαίνεται. 

Το 6Ε ήταν αγορά ψυχολογίας... 😅 

Πλήρες WiFi 6E 160MHz είναι πάρα πολύ ακριβό. Δεν πρόκειται να φτάσω ποτέ 2gbps μεταφορα αρχείων για να το αξιοποιήσω. Την κάρτα ετυχε να τη βρω σε πολύ καλη τιμή και είπα να παω στην τελευταία , για το bluetooth αν χρειαστεί ποτέ.

Eap245 ή Uap lite/pro θα πάρω, ισως απο κανένα auction σε ebay να βγει μισή τιμή. Ιδανικά να δουλευω με άτυπο mesh.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Με edgerouter X παίρνω άσχημα αποτελέσματα. Συνδεδεμένο στο modem speedport+. Έχω ενεργοποιήσει το SQM με τις default ρυθμίσεις, αλλά δοκίμασα και με τις δικές σου @Dr.Tesla, όπως και με αυτές στα link που έδωσες. Σε pingtest 1.1.1.1 έχω spikes μέχρι και +100 σε download. Το ίδιο φαίνεται και στο dslreports, απλά τώρα κάνει timeout για κάποιο λόγο και δεν μπορώ να κάνω screenshot (να με έπιασε κάποιο firewall με τα πολλά test που έκανα;).

Το περίεργο είναι ότι τα spikes γίνονται στο download που είναι 22+ και όχι στο upload που είναι μόλις 1.

Το idle latency σε 1.1.1.1 είναι 17-18ms. Όλα τα υπόλοιπα είναι λόγο load.

bufferbloat.PNG.accfa8c6b22c51eadfd82e80c872c11e.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Delas.46
Τα νούμερα είναι σχετικά καλά. Το spike μου φαίνεται λογικό να υπάρχει. 
Η διαφορά μπορεί να είναι πως παίζω με καθαρό 52/5.2 από καμπίνα, ενώ παίζεις από DSLAM στα 22/1 . 

Έκανες με Wifi τα τεστ?
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr.Tesla είπε

@Delas.46
Έκανες με Wifi τα τεστ?
 

 

Wi-Fi? 😅 Με ethernet κατευθείαν πανω στο edge τα έκανα.

Εντωμεταξύ παρατηρώ και ένα πρόβλημα. Σε ορισμένες συσκευές το QoS κόβει για δευτερόλεπτα τελείως την πρόσβαση. Δηλαδή ούτε response στο speedport δεν περνάει. Μπορεί να φταίει που άφησα τα default settings(Flows, Limit, Quantum). Τα έκανα σαν τα δικά σου τώρα μήπως και σταματήσει να το κάνει.

Πόσο attenuation έχεις; Λογικά αυτό που λες ευθύνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...