Προς το περιεχόμενο

Διάφορες μεταξύ CLONE DISC και BACKUP


Montezuma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το backup μπορει να αφορά σε ενα μόνο αρχείο απο ολοκληρο τον υπολογιστή.

Η κλωνοποίηση ειναι μια πλήρεις εικόνα του υπολογιστή οπως είναι μαζί με το λειτουργικό.

 

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

clone = κλώνος. Δηλαδή "φωτοτυπία" του δίσκου. Οπότε αν χαλάσει ο δίσκος που δουλεύεις, τον ξεκουμπώνεις, βάζεις τον κλώνο κ το σύστημα λειτουργεί ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΣΗΣ.

backup = αντιγράφεις πράγματα που θέλεις σε άλλο μέσο. όμως με copy/paste , με το backup ΔΕΝ αντιγράφεις το κομμάτι του λειτουργικού συστήματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καθαρή εγκατάσταση που είσαι, κάνε όλα τα updates, βάλε όλα τα προγράμματα που θες και αφού λειτουργεί όπως το θες......κάνε ένα clone disk ή κράτα ένα image που θα είναι "κουκλί", δηλ το σύστημα χωρίς προβλήματα, φρεσκαδούρα. κ όπως είπε κ ο Τέρης Α. από πάνω, όποτε το χρειαστείς, σε 2 λεπτά θα έχεις το σύστημα έτοιμο σαν νέα εγκατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να κάνω είναι, να ξαναεγκαταστησω εξαρχής τα Windows τα οποία είναι νόμιμα και 64-bit, οι λόγοι που θέλω να το κάνω είναι 2, ο πρώτος είναι ότι αν και έχω 64 -bit σύστημα, πολλές φορές όταν θέλω να κάνω εγκατάσταση κάποια εφαρμογή 64 ,μου λέει ότι το λειτουργικό μου είναι συμβατό με 32 -bit, ενώ στο σύστημα μου αναγράφει ότι τα windows μου , είναι 64 -bit. 

Ο Δεύτερος λόγος είναι διότι πριν από λίγο καιρό,  κατά κάποιο "μαγικο" τρόπο Εξαφανιστικαν όλα τα αρχεία μου από τον υπολογιστή και από ένα εξωτερικό σκληρό.

Αυτό συνέβη μετά από μια αναβάθμιση των windows , και αμέσως μετά ανοιξα ένα αρχείο εξελ που μου έστειλε κάποιος πελάτης,  οπότε δεν ξέρω ποια από τις δύο ενέργειες δημιούργησε το πρόβλημα. Μετά το περιστατικό προσπαθησα να κάνω καθρη εγκατασταση των windows  αλλά δεν μπορούσα να διαγράψω όλα τα partition του δίσκου, ειχα δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα... (Έχω ανοίξει και ένα θέμα εδώ στο φόρουμ  για αυτό το προβλημα)

Τι θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω για αυτή την περίπτωση BACKUP η CLONE DISC ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

και τα δυο,κανουν διαφορετική δουλειά

Οκ. Αλλά για την εν'λογο κατάσταση ποια θα ήταν η καλύτερη η η κατάλληλη  επιλογή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα πελατη?

Backup βεβαια σε οτι αφορα την επιχείριση σου και οχι στο λειτουργικό, και το backup πρέπει να ειναι σε τρίτο μέσων εκτος των υπολογιστών που εχεις στο δίκτυο σου. πχ σε ένα nas

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Διαβασα πελατη?

Backup βεβαια σε οτι αφορα την επιχείριση σου και οχι στο λειτουργικό, και το backup πρέπει να ειναι σε τρίτο μέσων εκτος των υπολογιστών που εχεις στο δίκτυο σου. πχ σε ένα nas

Εννοείται,  αυτά τα έχω κάνει ήδη.

Δεν παίζεις με αυτά... Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Montezuma είπε

Αυτό που θέλω να κάνω είναι, να ξαναεγκαταστησω εξαρχής τα Windows τα οποία είναι νόμιμα

το είναι νόμιμα οκ, το κλειδί μπαίνει και σε 32b και σε 64b, δεν είναι πρόβλημα αυτό. Αν το cpu σου είναι 64μπιτης αρχιτεκτονικής => βάζεις 64b windows. Είναι backwards compatible, δηλαδή στα 64μπιτα win μπορείς να εγκαταστήσεις 32b εφαρμογές. (το ανάποδο ΔΕΝ γίνεται).

 

1 ώρα πριν, Montezuma είπε

"μαγικο" τρόπο

δεν υπάρχει μαγικός τρόπος....κάποιος έκανε delete κλπ, μπορεί να μολύνθηκε από κάτι το σύστημά σου, μπορεί να χτύπησαν τα αρχεία, το να σβήστηκαν κ από τον ΗΥ και από εξωτ.σκληρό...δύσκολα.

 

 

και ρωτάω.....έχεις κάνει την καθαρή εγκατάσταση ή όχι?    από εκεί ξεκινάμε

 

1 ώρα πριν, Montezuma είπε

Έχω ανοίξει και ένα θέμα εδώ στο φόρουμ  για αυτό το προβλημα

δωσε κ το λινκ

 

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

το είναι νόμιμα οκ, το κλειδί μπαίνει και σε 32b και σε 64b, δεν είναι πρόβλημα αυτό. Αν το cpu σου είναι 64μπιτης αρχιτεκτονικής => βάζεις 64b windows. Είναι backwards compatible, δηλαδή στα 64μπιτα win μπορείς να εγκαταστήσεις 32b εφαρμογές. (το ανάποδο ΔΕΝ γίνεται).

 

δεν υπάρχει μαγικός τρόπος....κάποιος έκανε delete κλπ, μπορεί να μολύνθηκε από κάτι το σύστημά σου, μπορεί να χτύπησαν τα αρχεία, το να σβήστηκαν κ από τον ΗΥ και από εξωτ.σκληρό...δύσκολα.

 

 

και ρωτάω.....έχεις κάνει την καθαρή εγκατάσταση ή όχι?    από εκεί ξεκινάμε

 

δωσε κ το λινκ

 

Το ξέρω ότι δεν υπάρχει μαγικός τρόπος, εξου και τα εισαγωγικά. 

Προσπάθησα να κάνω καθαρη εγκατασταση αλλά δεν γινόταν, για περισσότερες λεπτομέρειες.. εδώ....

 

 

9 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

το είναι νόμιμα οκ, το κλειδί μπαίνει και σε 32b και σε 64b, δεν είναι πρόβλημα αυτό. Αν το cpu σου είναι 64μπιτης αρχιτεκτονικής => βάζεις 64b windows. Είναι backwards compatible, δηλαδή στα 64μπιτα win μπορείς να εγκαταστήσεις 32b εφαρμογές. (το ανάποδο ΔΕΝ γίνεται).

 

Η αρχητεκτονικη των windows είναι 64 -bit. 

Αλλά μερικές φορές όταν θέλω να εγκαταστήσω μια εφαρμογή η οποία είναι Μόνο για 64 -bit μου λέει ότι, Δεν μπορεί να εγκατασταθεί σε 32 -bit σύστημα,  ενώ εγώ έχω 64 -bit σύστημα. Δηλαδή δεν με αφήνει να το εγκαταστήσω. 

Αυτό είναι το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άρα , αν δεν έχεις ήδη κλώνο του δίσκου ή image,  προς το παρόν ΤΙΠΟΤΑ από τα 2.....ούτε cloning, ούτε back up.....πας για clean install.

 

αφού έχεις θέματα λοιπόν...

1ον, τον ΗΥ σου τον κλείνεις κ τον αφήνεις

ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΑΘΑΡΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, κατεβάζεις από τη microsoft https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10 και πατάς το Άμεση Λήψη Εργαλείου.

το τρέχεις με διακιώματα διαχειριστή...χρειάζεσαι κ ένα usb stick 16GB ΑΔΕΙΟ (θα στο σβήσει έτσι κ αλλιώς, αλλά μην το έχεις κουμπώσει στον ΗΥ που μολύνθηκε)

δημιουργείς έτσι ένα μέσο εγκατάστασης των win10

κουμπώνεις το usb stick στον ΗΥ σου, μπαίνεις αμέσως στο boot menu, δηλαδή με κάποιο κουμπί F9, F2, esc ανάλογα το σύστημά σου κ τη μητρική σου,  να επιλέξεις από που θα boot-άρει ο ΗΥ. επιλέγεις το usb stick κ ακολουθείς τις οδηγίες. Θα δεις όλο το δίσκο, θα τον δει σε partitions, θα επιλέξεις να το κάνει φορμάτ και να το κάνει 1 partition ολόκληρο. μετά από μόνο του θα το κάνει όπως πρέπει.

ΑΝ έχεις αρχεία που χρειάζεσαι, πάρε νέο καθαρό δίσκο, και αφού στήσεις windows κλπ, βάζεις όλα τα antivirus, antimalware κλπ κ μετά κουμπώνεις το δίσκο για να τον σκανάρεις

 

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

άρα , αν δεν έχεις ήδη κλώνο του δίσκου ή image,  προς το παρόν ΤΙΠΟΤΑ από τα 2.....ούτε cloning, ούτε back up.....πας για clean install.

 

αφού έχεις θέματα λοιπόν...

1ον, τον ΗΥ σου τον κλείνεις κ τον αφήνεις

ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΑΘΑΡΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, κατεβάζεις από τη microsoft https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10 και πατάς το Άμεση Λήψη Εργαλείου.

το τρέχεις με διακιώματα διαχειριστή...χρειάζεσαι κ ένα usb stick 16GB ΑΔΕΙΟ (θα στο σβήσει έτσι κ αλλιώς, αλλά μην το έχεις κουμπώσει στον ΗΥ που μολύνθηκε)

δημιουργείς έτσι ένα μέσο εγκατάστασης των win10

κουμπώνεις το usb stick στον ΗΥ σου, μπαίνεις αμέσως στο boot menu, δηλαδή με κάποιο κουμπί F9, F2, esc ανάλογα το σύστημά σου κ τη μητρική σου,  να επιλέξεις από που θα boot-άρει ο ΗΥ. επιλέγεις το usb stick κ ακολουθείς τις οδηγίες. Θα δεις όλο το δίσκο, θα τον δει σε partitions, θα επιλέξεις να το κάνει φορμάτ και να το κάνει 1 partition ολόκληρο. μετά από μόνο του θα το κάνει όπως πρέπει.

ΑΝ έχεις αρχεία που χρειάζεσαι, πάρε νέο καθαρό δίσκο, και αφού στήσεις windows κλπ, βάζεις όλα τα antivirus, antimalware κλπ κ μετά κουμπώνεις το δίσκο για να τον σκανάρεις

 

Το Backup η το Clone Disc το θέλω για πριν κάνω την Καθαρή εγκατάσταση. 

Αυτή ήταν και η ερώτηση μου, πιο είναι πιο κατάλληλο για αυτή την περίπτωση,  διοτι στον υπολογιστή έχω και αρχεία που τα χρειάζομαι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

back up ΜΟΝΟ ό,τι χρειάζεσαι, 

 

αν κάνεις κλώνο, θα κληρωνομήσεις κ τα προβλήματα

και δε θα τα κουμπώσεις κατευθείαν στον νέο ΗΥ....πρώτα win10 , μετά όλα τα antivirus κλπ κ μετά κουμπώνεις το backup και βάζεις να τα τριπλοσκαννάρουν

4 ώρες πριν, Montezuma είπε

ποιο θα ήταν πιο χρήσιμο μετά από Καθαρή εγκατάσταση των windows??

για ΜΕΤΑ την καθαρη εγκατασταση ρώτησες αρχικά....

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...