Προς το περιεχόμενο

Διάφορες μεταξύ CLONE DISC και BACKUP


Montezuma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lneam είπε

θα σου απαντησω χωρις να εχω διαβασει τα προηγουμενα ποστ

- εαν πιστευεις πως ο boot δισκος με το λειτουργικο + drivers + εφαρμογες + παραμετροποιηση σε ολα αυτα ειναι απροβληματιστη, τοτε ΝΑΙ κανε κλωνοποιηση του πρωτου δισκου

οποια στιγμη θελεις να αλλαξεις δισκο ή κατι δεν παει καλα με το συστημα (software), τοτε αυτο το αρχειο της κλωνοποιησης θα σε σωσει. Απο τεχνικης αποψης δεν ειναι iso. Ειναι μια μορφη σειριακης εγγραφης αρχειων με συμπιεση. Συνηθως ειναι "πατεντα" του προγραμματιστη.

εγω προτεινω το κατεβασμα και χρηση σε αυτο https://www.hirensbootcd.org/download/ που το κανεις boot usb με το rufus.Θα σου ελεγα να τρεξεις το acronis

το αρχειο που δημιουργει το acronis, μπορεις εαν θελεις να κανεις extract σε μεμονωμενους φακελους ή αρχεια

Καλησπέρα. Το iso που έχεις βάλει link έχει όλα τα εργαλεία του καταλόγου βλέπω. Τα προγράμματα είναι σε πλήρη έκδοση ή την standard έκδοση? Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα είναι αν φτιάξω ένα πλήρες system backup ή image όπως λέγεται, μπορώ αν ξαφνικά με αφήσει ο δίσκος μου που έχω τα windows να περάσω μεσω boot αυτό το πλήρες system backup που θα περιλαμβάνει ότι είχα στον αρχικό δίσκο σε windows με τα update μέχρι εκείνη την στιγμή καθώς και όλα τα εγκατεστημένα προγράμματα με τις ρυθμίσεις τους + drivers? Η θα πρέπει να κάνω διαδικασία clone τον δίσκο με όλα τα κουσούρια που έχει εκείνη την στιγμή στα προγράμματα σε έναν εξωτερικό δίσκο σε κάποια bootable μορφή? Ουσιαστικά ρωτάω ποια επιλογή από τις 2 να επιλέξω? 

Το ιδανικό είναι να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για τον υφιστάμενο δίσκο και για μελλοντικό δίσκο το ίδιο αρχείο.

Το Acronis true image κάνει και backup και clone στην free έκδοση?

Ευχαριστώ!! 

3 ώρες πριν, Kthulhou είπε

αν το κάνεις iso, μετά θα κάνεις restore το backup

αν το κάνεις κλώνο, απλά θα κουμπώσεις τον άλλο δίσκο

ανάλογα το δίσκο, μπορεί να έχει κ δικό του πρόγραμμα κλωνοποίησης, δες kingston (χρησιμοποιεί acronis ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ που δίνει κλειδί) ή samsung (magician)

Με μπερδέψες, δεν έχω ασχοληθεί, αν μπορείς διάβασε ακριβώς από πάνω τον προβληματισμό μου, ευχαριστώ 

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Καλησπέρα. Το iso που έχεις βάλει link έχει όλα τα εργαλεία του καταλόγου βλέπω. Τα προγράμματα είναι σε πλήρη έκδοση ή την standard έκδοση? Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα είναι αν φτιάξω ένα πλήρες system backup ή image όπως λέγεται, μπορώ αν ξαφνικά με αφήσει ο δίσκος μου που έχω τα windows να περάσω μεσω boot αυτό το πλήρες system backup που θα περιλαμβάνει ότι είχα στον αρχικό δίσκο σε windows με τα update μέχρι εκείνη την στιγμή καθώς και όλα τα εγκατεστημένα προγράμματα με τις ρυθμίσεις τους + drivers? Η θα πρέπει να κάνω διαδικασία clone τον δίσκο με όλα τα κουσούρια που έχει εκείνη την στιγμή στα προγράμματα σε έναν εξωτερικό δίσκο σε κάποια bootable μορφή? Ουσιαστικά ρωτάω ποια επιλογή από τις 2 να επιλέξω? 

Το ιδανικό είναι να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για τον υφιστάμενο δίσκο και για μελλοντικό δίσκο το ίδιο αρχείο. Ευχαριστώ!!

το λινκ που εχω δωσει εχει ενα live dvd με windows 10 64bit με διαφορα εργαλεια, ειτε για δοκιμες, διαγνωση, τεχνικους. κτλ. Εχει ακομα στην κατηγορια clove disk / partition μερικες εφαρμογες που φτιαχουν image αρχεια, αυτα που εσυ αποκαλεις iso. Η εφαρμογη που σου προτεινα ειναι το acronis.

Οπως γραφουν στο site και μπορεις να το διαπιστωσεις, ολα ειναι νομιμα. Οσα δεν ειναι δωρεαν ειναι trail εκδοσεις > που ποτε δεν ληγουν. Και πως ειναι δυνατον αφου μπορεις καθημερινα να ξαναφορτωσεις το live dvd οποτε οι ημερομηνιες ξανα μηδενιζουν. Αυτο ειναι το κολπο

με το acronis που το γνωριζω και χρησιμοποιω πολλα χρονια στην εκδοση western digital, αφου εχω στο pc μου δισκο wd, ολα ειναι απροβληματιστα. Κανω Boot με το dvd, και επιλεγω τον boot δισκο και δημιουργει σε αλλο δισκο το image file - κλωνοποιηση. Οποτε θελω κανω restore στο ιδιο υπολογιστη στον ιδιο δισκο ή σε νεο. Αμα θελω μπορω να επιλεξω λογο τυχαιας διαγραφης αρχειων που εκανα, να επαναφερω μεσα απο το image file, μονο αυτα που εχασα και να πανε στον ιδιο δισκο ή οπου αλλου θελω

αν κατι αλλο θελεις να ρωτησεις, πες μου

το acronis κανει ενα αρχειο που 1. επαναφερει ολο τον δισκο ή 2. επαναφερει χειρικινητα μερικους φακελους ή αρχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα λογισμικά αυτά χρειάζεται μεγάλη προσοχή ότι οι δωρεάν εκδόσεις τους όντως παρέχουν τις λειτουργίες που χρειάζονται.
Από καιρό σε καιρό αλλάζουν και κάποιες δυνατότητες αφαιρούνται.
Π.χ., το macrium στην δωρεάν έκδοση από την 8 και έπειτα, επιτρέπει μεν να πάρεις image αλλά για να το περάσεις με εξωτερικό μέοο η έκδοση πρέπει να είναι επί πληρωμή !
Κάτι που ΔΕΝ συνέβαινε με τις προγενέστερες εκδόσεις.
Αν δεν το έχεις προσέξει (και δεν φαίνεται άμεσα) και βασιστείς σε αυτό, την κρίσιμη ώρα την έπαθες !

Για του λόγου το αληθές εδώ είναι η σχετική διαπίστωση από κάποιον ενδιαφερόμενο :

https://www.insomnia.gr/forums/topic/806144-κλωνοποίηση-boot-drive-windows-11/

Όπως φαίνεται κανείς δεν το είχε προσέξει (κάποιοι μάλιστα ισχυρίζονταν σθεναρά το αντίθετο) 
και το διαπίστωσε ο χρήστης που έκανε τη δοκιμή. 
Γι αυτό η επιβεβαίωση ότι οι δωρεάν εκδόσεις πράγματι κάνουν ότι χρειάζεται είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Το clone είναι ένα πιστό αντίγραφο του αρχικού δίσκου Α σε έναν άλλον δίσκο Β.
Αν για οποιονδήποτε λόγο (software ή hardware) αστοχήσει ο Α, τον αντικαθιστάς με τον Β και όλα λειτουργούν όπως πριν.

Το image είναι ένα πιστό αντίγραφο του δίσκου Α σε ένα αρχείο.
Αν για οποιονδήποτε λόγο το σύστημα αστοχήσει, εφόσον δεν είναι πρόβλημα hardware, ξαναπερνάς το image στον Α και όλα λειτουργούν όπως πριν. Προφανώς μπορεί να περαστεί και σε νέο δίσκο αν αστοχήσει ο παλαιός.

Το image έχει το πλεονέκτημα ότι ως αρχείο μπορεί να μεταφερθεί οπουδήποτε, συνήθως είναι μικρότερο ή πολύ μικρότερο από τον αρχικό δίσκο (καθώς τα περιεχόμενα συμπιέζονται), και μπορείς να το ανοίξεις και να αντιγράψεις αρχεία από τα περιεχόμενά του.
Μπορείς να έχεις πολλά images από διάφορους δίσκους ή στιγμιότυπα του υπολογιστή.
Τα images μπορούν να λαμβάνονται διαδοχικά ως "διαφορικά" (differential) ή "αυξητικά" (incremental) όπου καταγράφοναι μόνον οι διαφορές από ένα συγκεκριμένο στιγμιότυπο ή οι διαφορές από διαδοχικά στιγμιότυπα του δίσκου, για τον ίδιο δίσκο πάντα, με ότι πλεονεκτήματα & μειονεκτήματα αυτό συνεπάγεται.
Backup αρχείων μπορεί να ληφθεί και ως image.

Για να περάσεις όμως το image στον δίσκο μετά από αστοχία, χρειάζεται εξωτερικό μέσο με το λογισμικό που το παρήγαγε. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει πλήρης απεξάρτηση από τα windows :  ακόμη κι αν δεν υπάρχει καν λειτουργικό, το σύστημα τρέχει το λογισμικό που θα περάσει το image από το εξωτερικό μέσο, το αντιγράφει στον δίσκο και όλα είναι εντάξει.

Η διαδικασία να πάρεις image είτε να το περάσεις σε δίσκο είναι γενικά πολύ εύκολη.
Ωστόσο, πρέπει να επιβεβαιωθεί ότι ο υπολογιστής έχει ρυθμιστεί κατάλληλα και μπορεί να εκκινήσει από ένα εξωτερικό μέσο (usb stick, εξωτερικό δίσκο, cd). Αυτό είναι το μόνο δύσκολο της διαδικασίας.
 Aλλιώς, την κρίσιμη ώρα την έπαθες:  θα έχεις το image αλλά δεν θα μπορείς να το περάσεις. 
Το cloning δεν έχει αυτό το θέμα καθώς εκεί αλλάζεις τον ίδιο τον δίσκο.

-

Δηλαδή αν φτιάξω εν bootable usb με το iso από το hirens που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω, αν π.χ. έχω φτιάξει ένα πλήρες image του ssd σε έναν εξωτερικό δίσκο με ένα λογισμικό π.χ το Aomei, όταν βάλω τον νέο δίσκο στον υπολογιστή θα πρέπει να κάνω από αυτό το usb boot το εν λόγω iso από το hirens που θα έχω φτιάξει και μέσα από αυτό να τρέξω το Aomei και με το Aomei να φορτώσω στον νέο δίσκο το image? Το ίδιο θα κάνω και αν απλά κρασσαρουν εντελώς τα windows στο δίσκο μου και θέλω να ξαναπεράσω ότι είχα?

Δεν κατάλαβα όταν λες η δυσκολία είναι να ρυθμίσεις τον υπολογιστή να μπορει να φορτώσει το image σε περίπτωση ανάγκης, τι εννοείς? Μέσα από το boot menu απλά θα ρυθμίσεις να κάνει boot από το usb, και μετά φορτώνεις το hirens iso bootable usb stick που έχεις φτιάξεις, και μετά με αυτό το Aomei που τρέχεις από αυτό φορτώνεις το image backup, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tzitzikas2 είπε

Δηλαδή αν φτιάξω εν bootable usb με το iso από το hirens που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω, αν π.χ. έχω φτιάξει ένα πλήρες image του ssd σε έναν εξωτερικό δίσκο με ένα λογισμικό π.χ το Aomei, όταν βάλω τον νέο δίσκο στον υπολογιστή θα πρέπει να κάνω από αυτό το usb boot το εν λόγω iso από το hirens που θα έχω φτιάξει και μέσα από αυτό να τρέξω το Aomei και με το Aomei να φορτώσω στον νέο δίσκο το image? Το ίδιο θα κάνω και αν απλά κρασσαρουν εντελώς τα windows στο δίσκο μου και θέλω να ξαναπεράσω ότι είχα?

Δεν κατάλαβα όταν λες η δυσκολία είναι να ρυθμίσεις τον υπολογιστή να μπορει να φορτώσει το image σε περίπτωση ανάγκης, τι εννοείς? Μέσα από το boot menu απλά θα ρυθμίσεις να κάνει boot από το usb, και μετά φορτώνεις το hirens iso bootable usb stick που έχεις φτιάξεις, και μετά με αυτό το Aomei που τρέχεις από αυτό φορτώνεις το image backup, σωστά?

με απλα λογια ....

με την χρηση του hirensbootcd που σου εδωσα το φορτωνεις σημερα, κανεις σε image σε αλλο δισκο, ολο τον δισκο ssd - οπως ειναι σημερα.

αν στο μελλον χαλασει ο δισκο ή κολλησεις ιο ή κατι αλλο, ξαναβαλε το hirensbootcd και κανε restore απο το αρχειο αυτο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα επιτραπέζια δεν ξέρω τι γίνεται, έχω πάνω από δέκα χρόνια να το δοκιμάσω.
Κάποτε ήταν απλά τα πράγματα. Έφτιαχνες bootable cd με το πρόγραμμα και τέλος.


Ένα τωρινό laptop όμως πρέπει να ρυθμιστεί (από το BIOS) ώστε όταν εκκινεί να ψάχνει να βρει bootable μέσο πέραν του εσωτερικού δίσκου.
Π.χ., να ψάχνει για boot πρώτα για usb ή cd. Μερικά laptops έχουν ρυθμίσεις ασφαλείας που πρέπει να παρακαμφθούν.
Aλλιώς, θα επιχειρεί να κάνει boot από τον εσωτερικό δίσκο πoυ προφανώς δεν θα λειτουργεί λόγω της αστοχίας.
Έτσι δεν θα μπορείς να τρέξεις το πρόγραμμα για να περάσεις το image.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lneam είπε

το λινκ που εχω δωσει εχει ενα live dvd με windows 10 64bit με διαφορα εργαλεια, ειτε για δοκιμες, διαγνωση, τεχνικους. κτλ. Εχει ακομα στην κατηγορια clove disk / partition μερικες εφαρμογες που φτιαχουν image αρχεια, αυτα που εσυ αποκαλεις iso. Η εφαρμογη που σου προτεινα ειναι το acronis.

Οπως γραφουν στο site και μπορεις να το διαπιστωσεις, ολα ειναι νομιμα. Οσα δεν ειναι δωρεαν ειναι trail εκδοσεις > που ποτε δεν ληγουν. Και πως ειναι δυνατον αφου μπορεις καθημερινα να ξαναφορτωσεις το live dvd οποτε οι ημερομηνιες ξανα μηδενιζουν. Αυτο ειναι το κολπο

με το acronis που το γνωριζω και χρησιμοποιω πολλα χρονια στην εκδοση western digital, αφου εχω στο pc μου δισκο wd, ολα ειναι απροβληματιστα. Κανω Boot με το dvd, και επιλεγω τον boot δισκο και δημιουργει σε αλλο δισκο το image file - κλωνοποιηση. Οποτε θελω κανω restore στο ιδιο υπολογιστη στον ιδιο δισκο ή σε νεο. Αμα θελω μπορω να επιλεξω λογο τυχαιας διαγραφης αρχειων που εκανα, να επαναφερω μεσα απο το image file, μονο αυτα που εχασα και να πανε στον ιδιο δισκο ή οπου αλλου θελω

αν κατι αλλο θελεις να ρωτησεις, πες μου

το acronis κανει ενα αρχειο που 1. επαναφερει ολο τον δισκο ή 2. επαναφερει χειρικινητα μερικους φακελους ή αρχεια

Δλδ αρχικά θα πρέπει να κάνω boot  αυτό το dvd και μετά θα βρεθώ σε ένα άλλο περιβάλλον windows που θα έχει εγκατεστημένες αυτές τις εφαρμογές και θα τρέξω ένα από τα προγράμματα image για να προχωρήσω στο backup του δίσκου σε έναν εξωτερικό? Μέσα από το περιβάλλον των ,windows μου δεν γίνεται? Να εγκαταστήσω κάποια εφαρμογή που περιέχει το dvd ,αυτό. Και αν ποτέ χρειαστεί να φορτώσω το backup τρέχω αυτό το dvd.

3 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Στα επιτραπέζια δεν ξέρω τι γίνεται, έχω πάνω από δέκα χρόνια να το δοκιμάσω.
Κάποτε ήταν απλά τα πράγματα. Έφτιαχνες bootable cd με το πρόγραμμα και τέλος.


Ένα τωρινό laptop όμως πρέπει να ρυθμιστεί (από το BIOS) ώστε όταν εκκινεί να ψάχνει να βρει bootable μέσο πέραν του εσωτερικού δίσκου.
Π.χ., να κοιτάζει πρώτα για usb ή cd.
Aλλιώς, θα επιχειρεί να κάνει boot από τον εσωτερικό δίσκο πoυ προφανώς δεν θα λειτουργεί λόγω της αστοχίας.
Έτσι δεν θα μπορείς να τρέξεις το πρόγραμμα για να περάσεις το image.

-

Καλά αυτό λογικό και γνωστό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται αυτό που λες μέσα από τα Windows. Π.χ. το AOMEI Backupper μπορείς να το εγκαταστήσεις και να δημιουργήσει image του συστήματος μέσα από τα Windows. Αλλά αν π.χ. χαλάσει ο δίσκος και δεν κάνει εκκίνηση το λειτουργικό, πρέπει με κάποιο τρόπο να εκκινήσεις τον υπολογιστή για να κάνεις επαναφορά του image σε νέο δίσκο, και γι' αυτό πρέπει να έχεις έτοιμο ένα εκκινήσιμο (bootable) μέσο, π.χ. usb φλασάκι ή DVD, που να περιέχει το πρόγραμμα επαναφοράς (το AOMEI Backupper ή όποιο άλλο χρησιμοποιείς).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To περιβάλλον των windows δεν είναι ασφαλές, εξάλλου σε αστοχία μπορεί να μην λειτουργεί τίποτε.
Το bootable μέσο αποσκοπεί να φορτώνεις το πρόγραμμα χωρίς να εξαρτάσαι από τα windows.

Ακόμη καλύτερα, υπάρχει τρόπος σε έναν εξωτερικό δίσκο να ορίσεις μια κρυφή partition, 1-2 GB, η οποία θα περιέχει το πρόγραμμα.
Η partition αυτή δεν θα φαίνεται πουθενά.
Όταν θελήσεις να κάνεις restore, κάνεις boot συνδέοντας τον συγκεκριμένο δίσκο, τρέχει το πρόγραμμα από την κρυφή partition και τέλος. Παίρνεις image  ή  διαλέγεις image και το περνάς.
Ο δε υπόλοιπος δίσκος χρησιμοποιείται κανονικά.
Μπορείς μάλιστα να έχεις εκεί τα images.

Εδώ δείχνει πώς γίνεται αυτό για το macrium :
https://www.youtube.com/watch?v=RHHhU-_0YiA

H πιο εύχρηστη και βολική λύση. 
Το rescue πρόγραμμα και τα images μαζί.
Ούτε στικάκια με χίλια πράγματα μέσα (τα οποία δεν χρειάζεσαι), ούτε να ψάχνεις πού είναι ή τι κάνει το καθένα...
Βάζεις τον δίσκο, boot, ανοίγει το πρόγραμμα, τέλος.....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Δλδ αρχικά θα πρέπει να κάνω boot  αυτό το dvd και μετά θα βρεθώ σε ένα άλλο περιβάλλον windows που θα έχει εγκατεστημένες αυτές τις εφαρμογές και θα τρέξω ένα από τα προγράμματα image για να προχωρήσω στο backup του δίσκου σε έναν εξωτερικό? Μέσα από το περιβάλλον των ,windows μου δεν γίνεται? Να εγκαταστήσω κάποια εφαρμογή που περιέχει το dvd ,αυτό. Και αν ποτέ χρειαστεί να φορτώσω το backup τρέχω αυτό το dvd.

ναι στην πρωτη σου ερωτηση

οσο για την δευτερη ,,,,,,

https://www.insomnia.gr/forums/topic/806144-κλωνοποίηση-boot-drive-windows-11/

διαβασε και τις 2 σελιδες και θα δεις τα προβλημα της κλωνοποιησης οταν τα windows ειναι ανοικτα. Στο τελος ο χρηστης εκανε την δουλεια του με το acronis. Μπορεις κατεβασεις το boot iso απο το λινκ που εχει καπου στην πρωτη σελιδα. Θα εχεις μια και μονη εφαρμογη, αντι για ολο το live dvd που εγω σου εδωσα. Απλα για ναμην μπερδευασαι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lneam είπε

 

Αυτό μου το hirens iso bootable usb ,ή dvd μου φαίνεται καλή λύση. Αν χρησιμοποιήσω το Aomei backupper, που με την standard free έκδοση μπορείς να κάνεις backup image, μετά αν χρειαστεί μπορώ να κάνω restore με το hirens iso dvd? επειδή μπορεί να είναι διαφορετικές εκδόσεις του λογισμικού. Να περάσω στον υπολογιστή μου την τρέχουσα έκδοση από την σελίδα του Aomei και να φτιάξω το πλήρες image backup που αν κατάλαβα καλά το κάνει η δωρεάν standard έκδοση. Και αν να ποτέ χρειαστεί να κάνω restore το image αυτό στον ίδιο δίσκο ssd που έχω τωρα ή σε έναν άλλο καινούργιο, τότε τρέχω το hirens usb ή dvd και κάνω το restore. Απλά ψάχνω τις πιο εύκολες λύσεις. Μην πειράζω τώρα bios/uefi ρυθμίσεις στον υπολογιστή για να κάνω από αλλού boot. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με αυτές τις διαδικασίες, με αγχωνει να κάνω καμιά διαδικασία με τον δίσκο ssd που έχει τα windows 10, κ;ι να μην είναι φορτωμένα τα windows. Έχω το άγχος μην πειραχτει ο δισκος. Ενώ αν είναι φορτωμένα και από εκεί γίνεται η δουλειά μου δίνει μια αίσθηση ασφάλειας. Ευχαριστώ!!

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Αυτό μου το hirens iso bootable usb ,ή dvd μου φαίνεται καλή λύση. Αν χρησιμοποιήσω το Aomei backupper, που με την standard free έκδοση μπορείς να κάνεις backup image, μετά αν χρειαστεί μπορώ να κάνω restore με το hirens iso dvd? επειδή μπορεί να είναι διαφορετικές εκδόσεις του λογισμικού. Να περάσω στον υπολογιστή μου την τρέχουσα έκδοση από την σελίδα του Aomei και να φτιάξω το πλήρες image backup που αν κατάλαβα καλά το κάνει η δωρεάν standard έκδοση. Και αν να ποτέ χρειαστεί να κάνω ,restore το image ,αυτό στον ίδιο δίσκο ή στον άλλο τρέχω το hirens usb ή dvd. Απλά ψάχνω τις πιο εύκολες λύσεις. Μην πειράζω τώρα bios/uefi ρυθμίσεις στον υπολογιστή για να κάνω από αλλού boot. Ευχαριστώ!!

οποια μεθοδο χρησιμοποιησεις για backup, την ιδια και για restore. Εαν το κανεις με το Χ προγραμμα απο το hirens, παλι το ιδιο.

εαν καταβασεις απο το ιντερνετ καποιο προγραμμα, παλυ με το ιδιο και οχι με το hirens.

Γιατι δεν ακολουθεις την μεθοδο που εχει στο λινκ ttps://www.insomnia.gr/forums/topic/806144-κλωνοποίηση-boot-drive-windows-11/ με το boot iso acronis στην πρωτη σελιδα ? Αφου γραφουν οτι ολα ειναι ΟΚ. Πριν απο λιγους μηνες εγινε

δεν πειραζεις τιποτα στο bios. Οταν κανει boot το pc πατας καποιο F key, στην δικη μου συσκευη ειναι το F12 και επιλεγεις. Δεν ειναι δυσκολο ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αίσθησή σου είναι γενικά λάθος !
Το ασφαλές είναι να παίρνεις image και να το επαναφέρεις ΕΞΩ από το περιβάλλον των windows.
O λόγος είναι ότι μέσα από τα windows μπορούν να γίνουν διάφορα πράγματα (διεργασίες στο παρασκήνιο κ.α.) που να κάνουν το image corrupted.

Υπάρχει μέριμνα από τα λογισμικά αλλά το ασφαλές είναι απ' έξω.
Όταν τρέχεις το λογισμικό από εξωτερικό μέσο η διαδικασία είναι πολύ σταθερότερη καθώς τρέχει μόνον το συγκεκριμένο πρόγραμμα και δεν μπορεί να πειραχτεί τίποτε.
Αν χρησιμοποιείς ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα και το ξέρεις, δεν πειράζεται ο δίσκος, μην ανησυχείς.


Tις ρυθμίσεις για το boot, αν χρειάζονται, δεν τις αποφεύγεις ούτε με το προτεινόμενο usb.
Για να κάνει boot από εκεί πρέπει να το διαβάσει πρώτο, πριν από τον κύριο δίσκο.
Αν δεν είναι ρυθμισμένο έτσι, πρέπει να το κάνεις εσύ.
Και αν ένα μηχάνημα το "βλέπει" αμέσως, δεν σημαίνει ότι θα το βλέπει και κάποιο άλλο. Σε laptops το έχω δει ένα σωρό φορές ότι πρέπει να αλλάξει η ρύθμιση και να το ψάχνει πριν από τον εσωτερικό δίσκο....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Tις ρυθμίσεις για το boot, αν χρειάζονται, δεν τις αποφεύγεις ούτε με το προτεινόμενο usb.

Για να κάνει boot από εκεί πρέπει να το διαβάσει πρώτο, πριν από τον κύριο δίσκο.
Αν δεν είναι ρυθμισμένο έτσι, πρέπει να το κάνεις εσύ.
Και αν ένα μηχάνημα το "βλέπει" αμέσως, δεν σημαίνει ότι θα το βλέπει και κάποιο άλλο. Σε laptops το έχω δει ένα σωρό φορές ότι πρέπει να αλλάξει η ρύθμιση και να το ψάχνει πριν από τον εσωτερικό δίσκο....

οποιος διαβασει αυτο το κειμενο να προσθεσει την εξης τεχνικη που εχω κανει σε desktop PC,  ανεξαρτητα ποτε θα χρειαστει να κανει boot απο usb ή cd/dvd

- θα μπει στο bios setup και θα βρει την επιλογη για διαλεξει την τοποθεσια για boot. Συνηθως υπαρχουν 3 επιλογες προτεραιοτητας. Εκει μπορει να βαλει στην πρωτη cd/dvd, μετα usb και στο τελος HDD. Οποτε μεχρι να συνδεσει usb ή cd/dvd - μια φορα στα Χ χρονια, το μηχανημα τα ξεκιναει απο τον δισκο, αφου οι επιλογες 1 + 2 θα ειναι χωρις φυσικο μεσο. Οταν θα συνδεσει κατι και χωρις να μπαινοβγενει στο bios ολα θα γινονται αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...