Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft σβήνει όλα τα σχόλια κάτω από το βίντεο αναβάθμισης σε Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, busellatos είπε

Αναβάθμιση μια μητρική και μνήμη επεξεργαστή και είσαι οκ

Θα τρέξουμε. Θα αναβαθμίσουμε έναν υπολογιστή που λειτουργεί μια χαρά και καλύπτει τις ανάγκες μας επειδή το θέλει η ms. Μια χαρά είναι και τα 10.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

58 λεπτά πριν, evkar είπε

τα 10αρια δεν θα αποσυρθούν τόσο γρήγορα μην τρομάζετε .Έχουν πολύ μεγάλη εγκατεστημένη βάση .

Πάντως , χωρίς ειρωνείες , για απλό σερφάρισμα και βασικές δουλειές , το linux μια χαρά κάνει τη δουλειά του , ρίξτε του μια ματιά . Μην προδικάζουμε χωρίς να ελέγχουμε πρώτα. 

Τώρα αν είσαι gamer εκεί αναγκαστικά μένεις στα παράθυρα ή πας Apple αν και δεν ξέρω αν όλα τα παιχνίδια έχουν και μηλοέκδοση .

Βέβαια gamer στην σημερινή εποχή είναι ακριβό και τολμηρό σπόρ αλλά οι μεγάλες αγάπες και τα πάθη πληρώνονται. 

Φίλε μου έχω laptop hp 250 g5, έβαλα τα ubuntu και κολλάει το interface του κυριολεκτικά σε κάθε κλικ. Έχω κάνει σε 3 διαφορετικά φόρουμ ποστ για το πρόβλημα μου και δεν λύθηκε ποτέ...έχω βάλει mint αλλά δεν με βολεύουν...έχω βάλει pop os αλλά δεν...πες μου τι να βάλω για απλό λινουξ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Εγω εβαλα like στο βίντεο.

Δε βλεπω κατι παραλογο, οποιος εχει παλιο hardware ας εχει και παλιο software.

Life is life.

Καλημέρα. Έχω ένα Workstation FUTjITSU celsius r940 dual xeon e5-2680v3, 64  gb ram, dual quadro k4200. Εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να μπορεί να δεχθεί λειτουργικό Windows 11  ή όχι;

 

  Τώρα τρέχει 3  λειτουργικά ταυτόχρονα. 

Με ενδιαφέρει η άποψη σου. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, pictorino είπε

Θα τρέξουμε. Θα αναβαθμίσουμε έναν υπολογιστή που λειτουργεί μια χαρά και καλύπτει τις ανάγκες μας επειδή το θέλει η ms. Μια χαρά είναι και τα 10.

Δεν το θέλει η Microsoft. Απαιτούν οι εταιρείες hardware . Αν σε καλύπτει μην τι συζητάς. Σωστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μία πλευρά μου φαίνεται λογικό και είναι κάτι που δεχόμαστε χρόνια τώρα στις κινητές συσκευές μας.Εχεις παλιό κινητό;Δεν παίρνεις την νέα έκδοση.

Ακριβώς το ίδιο κάνει και η Microsoft και ξαφνικά τρελάθηκαν όλοι ενώ όταν μας αναγκάζουν να τα σκάσουμε πάλι για κινητό όλα καλά,δεν μας ενοχλεί.

Από την άλλη η αιτιολογία στο βίντεο (δικαιολογία) είναι αστεία.Οπως είπε και ο φίλος πιο πάνω είναι δυνατόν να μπορεί να τρέξει ένα Celeron της πλάκας τα Windows 11 και όχι ένα i7 7ης γενιάς που είναι ακόμα τέρας;Γελοίο απλά.

Ας ορίσουν minimum specs βάση hardware και μόνο και όχι τις μ@.....ς με 8ης γενιάς Intel κτλπ, και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι.Αν χρειαζόμαστε π.χ ένα 10600 για να παίξουν τα win 11 σωστά,όταν ανοίξουμε 1-2 παιχνίδια παράλληλα και 3-4 εφαρμογές τι θα γίνει εκτόξευση;

Εχει αυτή η εταιρία έναν τρόπο να κάνει πάντα την χειρότερη κίνηση πάνω που στρώνει μερικά πράγματα είτε αυτό αφορά Windows είτε XBOX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι δεν είναι απαραίτητο όλοι να πάνε στα windows 11.

Πιστεύω επίσης ότι η MS δεν έθεσε σωστά τους λογούς που έκοψε επεξεργαστές που έχουν δυνατότητες άλλα είναι ταυτόχρονα secure.

Πιστεύω ότι γενικά θα έπρεπε να υπάρχει πρόγραμμα ανακύκλωσης υπολογιστών με Reuse.

Τέλος κάποια στιγμή θα περάσει ο καιρός και θα καταλάβουν όλοι ότι ο καπιταλισμός και η κατανάλωση δεν θα πρέπει να είναι ο μοναδικός στόχος. Ας αφήσουμε στην άκρη λογούς να τσακωνόμαστε και ας βρούμε πράγματα που μας ενώνουν.

Η Microsoft μας ενώνει κάτω από την ομπρελά τον windows 10, windows 11 άλλα και τα προηγούμενά που αγαπήσαμε.

Σε αυτή την network neighborhood χωράνε και τα 95, 98, 98SE, ME, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10, 11… και τελικά περνάμε όμορφα…

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις κυβερνοεπιθέσεις στα ύψη, δεν είναι παράλογο να θέλουν οι εταιρείες να βάλουν νέα security features.

Η συμβατότητα με τις παλιότερες τεχνολογίες πάντα οδηγεί σε καθυστέρηση της τεχνολογίας σε όλους τους τομείς. Αν μπορούσαμε να καταργήσουμε όλες τις παλιές τεχνολογίες σε μια μέρα θα ήταν το ιδανικό αλλά αυτό δεν ρεαλιστικό σενάριο. 

Εφόσον τα 10άρια έχουν support μέχρι το 2025, νομίζω ότι είναι λογικό χρονικό διάστημα.

Τι είναι μεγαλύτερο, το κόστος του hardware ή το κόστος μιας κυβερνοεπίθεσης που θα κοστίσει από χιλιάδες ευρώ μέχρι δεκάδες εκατομμύρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, snips said:

Τα σχόλια ειναι περιττα... για άλλη μια φορά οι Ειδήσεις σε αυτό το φορουμ, ειναι Μυλωνάς και Παγουρά.

Αυτή  η κρίση ανωτερότητας και η έλλειψη χιούμορ που εμφανίζουν ορισμένα δίποδα με προβληματίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά λυπηρό, αλλά δικαίωμά της. Ελεύθερη αγορά υπάρχει καθένας κάνει οτι θέλει. Απλώς βγάζει ένα προϊόν που απευθύνεται σε νέο hardware με συγκεκριμένες προδιαγραφές. Δεν καταλαβαίνω το hate.

Γιατί ΠΡΕΠΕΙ μια εταιρία να καλύψει με ένα της νέο προϊόν, ένα οποιοδήποτε παλαιό hardware όσο καλό και να είναι αυτό;

Αν θέλει το κανει. Δεν ειναι οτι έκλεισε καμια υπηρεσία και άφησε τους χρήστες στην απέξω. Τα Windows 10 θα υποστηρίζονται κανονικά μέχρι τις 14 Οκτωβρίου του 2025! Ακόμη και τον i7 που αναφέρει ένας φίλος παραπάνω, το 2025 θα είναι μουσειακός.

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Με τις κυβερνοεπιθέσεις στα ύψη, δεν είναι παράλογο να θέλουν οι εταιρείες να βάλουν νέα security features.

Η συμβατότητα με τις παλιότερες τεχνολογίες πάντα οδηγεί σε καθυστέρηση της τεχνολογίας σε όλους τους τομείς. Αν μπορούσαμε να καταργήσουμε όλες τις παλιές τεχνολογίες σε μια μέρα θα ήταν το ιδανικό αλλά αυτό δεν ρεαλιστικό σενάριο. 

Εφόσον τα 10άρια έχουν support μέχρι το 2025, νομίζω ότι είναι λογικό χρονικό διάστημα.

Τι είναι μεγαλύτερο, το κόστος του hardware ή το κόστος μιας κυβερνοεπίθεσης που θα κοστίσει από χιλιάδες ευρώ μέχρι δεκάδες εκατομμύρια;

Καλά γκρινιάζουν οι end users για τα windows 11 εδώ εταιρίες με εκατομμύρια παίζουν SMB 1 στην καλύτερη SMB 2.1 τι λεμέ τώρα.

Ήρθε αναβάθμιση για τα windows 10 με Force το SMB 3.1 και έψαχναν όλοι το registry key για να παίζουν με SMB 2 τα windows 10. Ποιο security;

Πλακά μας κάνει η MS αφού τα βλέπει μονή της… υπάρχουν domain σε forest level 2003…

Άστα να πάνε… είναι πίσω οι βασικές υποδομές… αν το pc έχει windows 10 καλά είναι…

Σε αυτό που φταίει η MS είναι που αλλάζει το GUI και λόγο βαρεμάρας οι users θέλουν να πάνε στο καινούριό γιατί άλλος τίποτα δεν θα συνέβαινε…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kawavn800 είπε

Καλημέρα. Έχω ένα Workstation FUTjITSU celsius r940 dual xeon e5-2680v3, 64  gb ram, dual quadro k4200. Εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να μπορεί να δεχθεί λειτουργικό Windows 11  ή όχι;

 

  Τώρα τρέχει 3  λειτουργικά ταυτόχρονα. 

Με ενδιαφέρει η άποψη σου. 

Εφόσον η εταιρεία ζητά ενα χαρακτηριστικό που το σύστημά σας δεν διαθέτει γιατί ΠΡΕΠΕΙ να τρέχει;
Συμφωνω 100% οτι ειναι άδικο και αμαρτία αλλά ετσι είναι.

Και το κινητό μου μπορεί να τρέξει το Photoshop με βάση τη Ram τη CPU κλπ κλπ  αλλά η ADOBE δεν μου κάνει τη χάρη. :) 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς έσβησε τα σχόλια. Ειμαι της άποψης ότι αν ο άλλος λεει μλκς αστον να εκτεθεί.

Η MS Ειναι εταιρία δεν θα της πω εγω τι απαιτήσεις θα εχει. Αν δεν μου αρεσει ας παω αλλου. Μου δίνει χρόνο μεχρι το 2025 τοτε που το μηχάνημα που δεν θα εχει support θα ειναι τουλάχιστον 8ετιας. Αν δεν θελετε διαλέξτε μια distro linux ή πατε σε mac με οτι σημαίνει αυτο.

Το desktop μου ειναι Ι7-6700 με 32gb ram. Αν θέλω με 400€ το αναβαθμίζω μετα απο τοσα χρονια και παλι μια χαρα θα ειναι. Προσωπικα σκεφτομαι να το αλλαξω ολο στα επόμενα χρονια αν και με dell xps 9310 κανω μια χαρα την δουλειά μου και μπορει να φαει σουτ η έννοια του πυργου μια και καλη.

Στο  android μακάρι να είχαμε 8 χρονια support (κάτοχος galaxy s9). H samsung παιρνει 1000αρικα (πιο ακριβά απο το μέσο pc) και στα 4 χρονια δεν εχεις ουτε security patches. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...