Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 minute ago, greekfragma said:

 

δε μπορείς να ακυρώνεις δικό μου επιχείρημα με κάτι που δεν είπα. προφανώς και τα λιγνιτικά πρέπει να καταργηθούν χθες.

είμαστε μια χώρα με ήλιο αέρηδες και κύματα.

τα κύματα είναι το καθαρότερο και λιγότερο παρεμβατικό για τη μορφολογία μας.

είτε με αυτή τη μετατροπή

 

είτε έτσι

 

 

 

 

 

Προφανώς και το έγραψα ειρωνικά για το λιγνίτη! 

Βλέπεις όμως ποιο είναι το γενικότερο πρόβλημα (όχι μόνο στις εδώ συζητήσεις μας αλλά και γενικότερα εκεί έξω)? Αναπαράγεις κάτι, σου λέμε πως είναι κατασκευασμένο για να δικαιολογήσει τη "θεωρία" για τις ανεμογεννήτριες, σου λέμε πως μπορείς να το ψάξεις και μόνος σου αν δεν εμπιστεύεσαι εμάς και παρόλα αυτά το προσπερνάς και πάμε παρακάτω! 

Υπάρχει ένα γενικότερο πρόβλημα τελευταία στη διάχυση της πληροφορίας και δεν ξέρω αν οφείλεται στα social media ή απλά είναι στη φύση μας και με τα social media καταφέραμε να το βγάλουμε περισσότερο στην επιφάνεια... 😕 

6 minutes ago, panoc said:

Εννοείς ότι δεν υπάρχουν άνεμο γεννήτριες εκεί; η ότι δεν υπήρξε φωτιά εκεί; 

Εννοεί πως η συγκεκριμένη φωτό είναι fake...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Φιλε μου μαλλον καπου χαθηκαμε στον γραπτο λογο και παιζουμε σε διαφορετικη συχνοτητα. Δεν μιλησα ουτε για παγκοσμιο κυκλωμα εμπρηστων,ουτε για πεφωτισμενους,ουτε για τσιπακια ουτε τιποτε τετοιο.Τυχαια γεγονοτα τοσες ταυτοχρονες εστιες φωτιας δεν ειναι,επισης το οτι ειναι σε δασικες εκτασεις παλι δεν ειναι,οτι υπαρχουν συμφεροντα που θα πατησουν πανω στα αποκαιδια των περιοχων πιστευω ειναι ψιλοαυτονοητο.Ωραια εγω δεχομαι την κλιματικη αλλαγη οτι ευθυνεται για τις πυρκαγιες καθαρα και μονο,γιατι τωρα και γιατι σε αυτα τα συγκεκριμενα μερη τα οποια εχουν αξια εκμεταλλευσης?

Γες ιτ ιζ,η απαντηση κ για εσενα φιλε μου απο επανω.

Οντως στην συχνοτητα του ψεκασμενου δεν λειτουργω. Τα συμφεροντα που λες ειναι μονο στην φαντασια σου. Αυτονοητο ειναι για το δικο σου το μυαλο . Φωτιες εχει απο παντα η Ελλαδα. Ελαχιστες ηταν απο εμπρησμους για τους λογους που αναφερεις.
Οι πιο πολλοι εμπρησμοι, γιατι γινονται και αυτοι, ειναι κατα κυριο λογο απο αμελεια ειτε απο τρελους που τους αρεσουν οι φωτιες. 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζεται κανένας νόμος για να προστατευτούν τα δάση από τους ανθρώπους

αρκεί να κάνει η φύση την δουλειά της σωστά να δει το ανθρώπινο είδος ως ιό και να τον εξολοθρεύσει μια για πάντα.

αλλιώς ξέρετε τι θα μας περιμένει κάθε χειμώνα (πλημμύρες) και κάθε καλοκαίρι αν τώρα γκρινιάζετε για 45+ ετοιμαστείτε έρχεται το 50+ και το 60+

και προσέξτε μας αξίζει ότι πάθουμε μόνοι μας βγάλαμε τα ματάκια μας.

η τεχνολογία υπάρχει

μέτρα προστασίας υπάρχουν

μέτρα για να βγάλουμε ενέργεια ας είναι καλά το κλίμα μας (ήλιος-αέρας-θάλασσα) έχουμε

ας τα εκμεταλλευτούμε σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Ποιός είπε ότι είναι τυχαίο; Τον ακραίο καύσωνα τον παρατήρησες καθόλου τις τελευταίες μέρες;

Αν θυμάμαι καλά ότι δεν υπάρχουν ανεμογεννήτριες. Αλλά και το ανάποδο να είναι τί διαφορά κάνει; Η συσχέτιση που προσπαθεί να κάνει η εικόνα είναι ψεύτικη σε κάθε περίπτωση.

Κάνεις λάθος και στα 2, μένω Πάτρα, έχει ο γαμπρός μου σπίτι στη παλαιό Παναγία (δίπλα στο Αντίρριο) και φωτιές υπήρξαν και μπήκαν οι άνεμο γεννήτριες τον ίδιο χειμώνα που καιηκε η περιοχή. Μάλιστα ακριβώς έκλεινε; της ημερες τηςς φωτιάς δούλευα σε οικοδομή στο Αντίρριο. 

Φώτο τραβηγμένη τώρα από το κινητό μου, τα καμμένα ακόμα φαίνονται και είναι έτσι μέχρι πιιιισω. 

Το hoaxes μπορεί να λέει ότι θέλει, αλλά εγώ ζω εδώ και ξέρω καλύτερα από αυτούς. 

 

Δε λέω ότι οι φωτιά μπήκε για να μπουν άνεμο γεννήτριες, μακάρι να είχαμε μπόλικες από δαύτες παντού. Αλλά μη λέμε και ότι θέλουμε. 

20210806_104201.jpg

Και άλλη μια γιατί δε με αφήνει να τις ανεβάσω μαζι

IMG-759c830543d84a05c0ac1b319fa75a7b-V.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έγινε τελικά με το debunked hoaxes παίδες;

μάλλον τελικά δεν είναι και τόσο ανεξάρτητες πηγές διασταύρωσης και εγκυρότητας τα κωλοσάητ που όρισαν να μας υποδεικνύουν τι είναι αλήθεια και τι όχι......

κοίτα να δεις κάτι πράγματα βρε @billdanos

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panoc είπε

Κάνεις λάθος και στα 2, μένω Πάτρα, έχει ο γαμπρός μου σπίτι στη παλαιό Παναγία (δίπλα στο Αντίρριο) και φωτιές υπήρξαν και μπήκαν οι άνεμο γεννήτριες τον ίδιο χειμώνα που καιηκε η περιοχή. Μάλιστα ακριβώς έκλεινε; της ημερες τηςς φωτιάς δούλευα σε οικοδομή στο Αντίρριο. 

Φώτο τραβηγμένη τώρα από το κινητό μου, τα καμμένα ακόμα φαίνονται και είναι έτσι μέχρι πιιιισω. 

Το hoaxes μπορεί να λέει ότι θέλει, αλλά εγώ ζω εδώ και ξέρω καλύτερα από αυτούς. 

 

Δε λέω ότι οι φωτιά μπήκε για να μπουν άνεμο γεννήτριες, μακάρι να είχαμε μπόλικες από δαύτες παντού. Αλλά μη λέμε και ότι θέλουμε. 

20210806_104201.jpg

Αυτο που φαινεται τουλαχιστον ειναι ξακαθαρο οτι ουτε καμμενα εχει και ουδεποτε ειχε δασος. Εχεις φωτογραφια που να δειχνει δασος εκει? 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, greekfragma said:

τι έγινε τελικά με το debunked hoaxes παίδες;

μάλλον τελικά δεν είναι και τόσο ανεξάρτητες πηγές διασταύρωσης και εγκυρότητας τα κωλοσάητ που όρισαν να μας υποδεικνύουν τι είναι αλήθεια και τι όχι......

κοίτα να δεις κάτι πράγματα βρε @billdanos

lol

μα σου είπα: google it σχετικά με τη φωτό σου, τις χρονικές στιγμές και το μήνυμα που προσπαθησε να περάσει.

Αλλά τι λέω, μη σας το χαλάσω! Πετάει? Πετάει! :)

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, gbras είπε

Βρε καλως τον. Εσυ το προχωρησες ενα βημα παρα περα και εχεις αποκλεισει καθε σοβαρο λογο που αναβουν φωτιες. Για πες μας στις φωτιες που εγιναν τα τελευταια δεκα χρονια τι ακριβως εγινε? Αντε τραβα τις φωτογραφιες σου να τα πουμε οχι σε 10 και σε 50 χρονια. Με τοσες φωτιες που εχει η Ελλαδα θα επρεπε να εχουμε τωρα καμια 50αρια καζινο και 500 ξενοδοχεια στα βουνα. Τι οχι?

μπορείς να πάρεις φωτογραφίες είτε σε 10 είτε σε 50 χρόνια

το γιατί μπαίνουν φωτιές στα δάση θα μου επιτρέψεις να το γνωρίζω καλύτερα από εσένα φίλε μου (χρόνια ολόκληρα ήμουν εθελοντής δασοπυροσβέστης και στην δασοπροστασία του δήμου βύρωνα (ξέρεις ποιος ήταν ο δημιουργός και δήμαρχος τότε αυτός που είναι πολιτική προστασία σήμερα) πλέον δεν συμμετέχω καν δεν με ενδιαφέρει βγάλτε τα ματάκια σας μόνοι σας.

εσύ μπορείς να συνεχίσεις να απαξιώνεις/προσβάλεις/ειρωνεύεσαι όσο θες μου είναι αδιάφορο...

όταν θα πλημμυρίσει το σπίτι σου τον χειμώνα γιατί δεν θα υπάρχει δάσος (δέντρο) να σταματήσει τα νερά και φυσικά ο καλός σου δήμαρχος κτλ... δεν θα έχει φροντίσει να φτιάξει αντιπλημμυρικά έργα έλα να μου πεις αυτά τα έξυπνα και κράξε όσο θες μου είναι αδιάφορο...

όταν θα λιώνεις από την ζέστη του χρόνου το καλοκαίρι που η θερμοκρασία δεν θα είναι 45+ αλλά 50+ και 60+ έλα να μου τα πεις αυτά τα έξυπνα και κράξε όσο θες μου είναι αδιάφορο...

μια χαρά καζίνο - ξενοδοχεία κτλ υπάρχουν να δεις και πόσα άλλα θα γίνουν

αλλά μάντεψε εσύ δεν θα είσαι αφεντικό σε αυτά

εσύ θα είσαι ο σερβιτόρος ή το παιδί για όλες τις δουλειές

τα αφεντικά θα είναι άλλα

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Α70 πολλές απαιτήσεις έχεις 😛 με καλύτερη κάμερα ίσως να φαίνονται όπως φαίνονται και με γυμνό μάτι. Δάσος δεν υπήρξε ποτέ εκει, α τα βουνά εδώ είναι καλυμμένα με πουρνάρια επί το πλείστον, λίγα και διάσπαρτα μεγάλα δέντρα. Μόνο στο βάθος έχει δάσος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gbras είπε

Αυτο που φαινεται τουλαχιστον ειναι ξακαθαρο οτι ουτε καμμενα εχει και ουδεποτε ειχε δασος. Εχεις φωτογραφια που να δειχνει δασος εκει? 

ε ναι...εκεί ψηλά στη 1η φωτό καίγεται το τίποτα....άλλωστε και το τίποτα άμα του βάλεις φώκο φτιάχνει τέτοια φωτιά και καπνό που φαίνεται από τα 10χιλιόμετρα απέναντι 🤣

Μόλις τώρα, billdanos είπε

lol

μα σου είπα: google it σχετικά με τη φωτό σου, τις χρονικές στιγμές και το μήνυμα που προσπαθησε να περάσει.

Αλλά τι λέω, μη σας το χαλάσω! Πετάει? Πετάει! :)

μια χαρά έχω γουγλάρει και μια χαρά λαμβάνω υπόψην μου πιο σοβαρά φωτογραφίες από κόσμο που μένει εκεί και ΔΕΝ λαμβάνω ΚΑΘΟΛΟΥ υπόψην μου τα ελληνικά hoaxes και την ανεξάρτητη έρευνά τους.

enough με το συγκεκριμένο. αν θες να πιστεύεις οτι βλέπουμε γάιδαρο που πετάει so be it.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panoc είπε

 

 

Δε λέω ότι οι φωτιά μπήκε για να μπουν άνεμο γεννήτριες, μακάρι να είχαμε μπόλικες από δαύτες παντού. Αλλά μη λέμε και ότι θέλουμε. 

20210806_104201.jpg

Εγω θα προτιμούσα ένα θερμικό εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος παρά αυτό το χαλί που βλέπω. Όσο αφορά τα καυσαέρια που θα βγάζει ξεχάστε τον μαύρο καπνό που όλοι έχετε στο μυαλό σας. Τίποτα δεν βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα τι ψηλά; η φωτιά είχε κατέβει μέχρι την εθνική αντιριου Ναυπάκτου, ακομα Μαυρα είναι εκεί. 

Ξαναλέω δεν πιστεύω ούτε κατά διάνοια ότι μπήκαν φωτιές για να μπουν γεννήτριες, απλά ότι μετά τις φωτιές μπήκαν σε λιγότερο από 3 4 μήνες. 

Επεξ/σία από panoc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ποιός είπε ότι είναι τυχαίο; Τον ακραίο καύσωνα τον παρατήρησες καθόλου τις τελευταίες μέρες;

Τον παρατηρησα και για να μιλησω λιγο και για τα δικα μου μερη ετσι για το ζητω μιας και ο καθεις εχει τη γνωμη του και εννοειται σεβαστη.Στην Μακρακωμη,κωμοπολη γυρω στα 40χλμ απο Λαμια με αρκετη βλαστηση,δεντρα(Κυπαρισσι,Πευκο,Ελιες και Πουρναρια),χωραφια παρατημενα με χορτα που το υψος τους σε τρομαζει, απο Δευτερα εως Τεταρτη ειχε μονιμα 46+βαθμους κελσιου καμια εστια φωτιας,Καλυβια περιοχη της Λαμιας που αποτελειται απο ελιες και χορτα σαν βλαστηση και που η θερμοκρασια λογω τοποθεσιας ηταν 1 με 2 βαθμους κατω 3 φωτιες 1 το Σαββατο,1 την Δευτερα και 1 την Τριτη σε 3 διαφορετικα σημεια. Δεν ειναι θεωριες ειναι η πραγματικοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...