Προς το περιεχόμενο

Σε πύρινο κλοιό η χώρα


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Εγω θα προτιμούσα ένα θερμικό εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος παρά αυτό το χαλί που βλέπω. Όσο αφορά τα καυσαέρια που θα βγάζει ξεχάστε τον μαύρο καπνό που όλοι έχετε στο μυαλό σας. Τίποτα δεν βγάζει.

Και εγώ, αλλά αφού δε γίνεται.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
9 minutes ago, greekfragma said:

ε ναι...εκεί ψηλά στη 1η φωτό καίγεται το τίποτα....άλλωστε και το τίποτα άμα του βάλεις φώκο φτιάχνει τέτοια φωτιά και καπνό που φαίνεται από τα 10χιλιόμετρα απέναντι 🤣

μια χαρά έχω γουγλάρει και μια χαρά λαμβάνω υπόψην μου πιο σοβαρά φωτογραφίες από κόσμο που μένει εκεί και ΔΕΝ λαμβάνω ΚΑΘΟΛΟΥ υπόψην μου τα ελληνικά hoaxes και την ανεξάρτητη έρευνά τους.

enough με το συγκεκριμένο. αν θες να πιστεύεις οτι βλέπουμε γάιδαρο που πετάει so be it.

https://www.ellinikahoaxes.gr/2018/07/27/pirkagies-simferonta/

Όπως σου είπα από το πρώτο μου post, γνωρίζω πάρα πολύ καλά τι θες να πεις από την πρώτη στιγμή.

Απλά είναι ακόμη νωρίς και έχω όρεξη! :) 

Επίσης επαναφέρω την προηγούμενη πρόταση που έκανα αλλά αυτή τη φορά στα σοβαρά: λιγνίτης παντού! Μικρά εργοστασιάκια έξω από κάθε νόμο για να έχουν όλοι οι κάτοικοι φθηνό ρεύμα και να υπάρχουν και δουλίτσες σε κάθε περιοχή! Problem Solved. (βέβαια μετά παλι θα ποστάρεις φωτό "αποκαλύψεων" πως καίνε δάση για να χτίσουν τα εργοστάσια...) 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ε ναι...εκεί ψηλά στη 1η φωτό καίγεται το τίποτα....άλλωστε και το τίποτα άμα του βάλεις φώκο φτιάχνει τέτοια φωτιά και καπνό που φαίνεται από τα 10χιλιόμετρα απέναντι 🤣

μια χαρά έχω γουγλάρει και μια χαρά λαμβάνω υπόψην μου πιο σοβαρά φωτογραφίες από κόσμο που μένει εκεί και ΔΕΝ λαμβάνω ΚΑΘΟΛΟΥ υπόψην μου τα ελληνικά hoaxes και την ανεξάρτητη έρευνά τους.

enough με το συγκεκριμένο. αν θες να πιστεύεις οτι βλέπουμε γάιδαρο που πετάει so be it.

δεν χρειάζεται να τσακώνεστε τσάμπα

δεν υπάρχει τίποτα το ανεξάρτητο 

όλα δουλεύουν λέγοντας το 40% αλήθεια + 60% συμφέρον

πλήρες αντικειμενικό τηρώντας το 50%+50% δεν υπάρχει πουθενά στο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, panoc είπε

Με το Α70 πολλές απαιτήσεις έχεις 😛 με καλύτερη κάμερα ίσως να φαίνονται όπως φαίνονται και με γυμνό μάτι. Δάσος δεν υπήρξε ποτέ εκει, α τα βουνά εδώ είναι καλυμμένα με πουρνάρια επί το πλείστον, λίγα και διάσπαρτα μεγάλα δέντρα. Μόνο στο βάθος έχει δάσος. 

Τώρα που έγραψες αυτό, νομίζω πως θυμήθηκα ότι ακριβώς αυτό στα έντονα ήταν το debunking. Υποστήριζαν ότι κάηκε δάσος, ενώ στο σημείο αυτό δεν υπήρξε ποτέ ψηλή βλάστηση.

Εν τω μεταξύ με την κατάσταση στην Αττική θυμήθηκα αυτό το τόπικ...

 

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gbras είπε

Οντως στην συχνοτητα του ψεκασμενου δεν λειτουργω. Τα συμφεροντα που λες ειναι μονο στην φαντασια σου. Αυτονοητο ειναι για το δικο σου το μυαλο . Φωτιες εχει απο παντα η Ελλαδα. Ελαχιστες ηταν απο εμπρησμους για τους λογους που αναφερεις.
Οι πιο πολλοι εμπρησμοι, γιατι γινονται και αυτοι, ειναι κατα κυριο λογο απο αμελεια ειτε απο τρελους που τους αρεσουν οι φωτιες. 

Και για να συνεχισω και εδω.Μαζι σου ολα στην φαντασια μου και απο αεροψεκασμους καθε μερα για να δροσιζομαι κιολας,αφαιρω τους νομους της φυσικης και για εμενα οτι ψεκαζεται στα 10-15χιλ ποδια πεφτει στο εδαφος και με καταβρεχει. Επειδη γνωμη δεν μπορω να αλλαξω και φυσικα ουτε θελω να αλλαξω σε καποιον εαν τα καμμενα αναδασωθουν ή γινει εκμεταλλευση ωφελιμη και προς το περιβαλλον(χλωριδα-πανιδα) αλλα και προς τον ανθρωπο εμενα φτυστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panoc είπε

Μα τι ψηλά; η φωτιά είχε κατέβει μέχρι την εθνική αντιριου Ναυπάκτου, ακομα Μαυρα είναι εκεί. 

Ξαναλέω δεν πιστεύω ούτε κατά διάνοια ότι μπήκαν φωτιές για να μπουν γεννήτριες, απλά ότι μετά τις φωτιές μπήκαν σε λιγότερο από 3 4 μήνες. 

τα αιολικά πάρκα δεν είναι δυνατό να σχεδιαστούν και να κατασκευαστούν σε 3-4 μήνες, το συγκεκριμένο είχε άδεια εγκατάστασης χρόνια πριν την φωτιά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Τον παρατηρησα και για να μιλησω λιγο και για τα δικα μου μερη ετσι για το ζητω μιας και ο καθεις εχει τη γνωμη του και εννοειται σεβαστη.Στην Μακρακωμη,κωμοπολη γυρω στα 40χλμ απο Λαμια με αρκετη βλαστηση,δεντρα(Κυπαρισσι,Πευκο,Ελιες και Πουρναρια),χωραφια παρατημενα με χορτα που το υψος τους σε τρομαζει, απο Δευτερα εως Τεταρτη ειχε μονιμα 46+βαθμους κελσιου καμια εστια φωτιας,Καλυβια περιοχη της Λαμιας που αποτελειται απο ελιες και χορτα σαν βλαστηση και που η θερμοκρασια λογω τοποθεσιας ηταν 1 με 2 βαθμους κατω 3 φωτιες 1 το Σαββατο,1 την Δευτερα και 1 την Τριτη σε 3 διαφορετικα σημεια. Δεν ειναι θεωριες ειναι η πραγματικοτητα.

εγώ δεν καταλαβαίνω την επιμονή κάποιων με τα πεύκα...

βάλτε ελιές και οτιδήποτε άλλο δέντρο

εννοείται επίσης όποιος δεν καθαρίζει από ξερά χόρτα το οικόπεδο του

να το καθαρίζει ο δήμος και να του στέλνει τον λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν αρχίσουν να καίγονται περισσότερα εργοστάσια που βρίσκονται κοντά στην Εθνική, θα έχουμε ακόμη πιο σοβαρό πρόβλημα με την ποιότητα του αέρα στην Αττική...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nvel είπε

τα αιολικά πάρκα δεν είναι δυνατό να σχεδιαστούν και να κατασκευαστούν σε 3-4 μήνες, το συγκεκριμένο είχε άδεια εγκατάστασης χρόνια πριν την φωτιά.

Συμφωνώ, αλλά μετά μπαίνουν οι θεωρίες συνομοσιας στο τραπεζι του τύπου ότι είναι απείρως πιο εύκολη η αποψίλωση με μια φώτισα... Άμα ξεφύγει ε, ξέφυγε. 

Δηλαδή σε αναγκάζουν οι καταστάσεις να σκεφτείς βρώμικα όσο και να μη το θες 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, ikorolis said:

εγώ δεν καταλαβαίνω την επιμονή κάποιων με τα πεύκα...

 

Λόγω κλίματος ευνοείται το πεύκο επίσης μεγαλώνει γρηγορότερα, γι αυτό βάζουν πεύκα.

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Αν αρχίσουν να καίγονται περισσότερα εργοστάσια που βρίσκονται κοντά στην Εθνική, θα έχουμε ακόμη πιο σοβαρό πρόβλημα με την ποιότητα του αέρα στην Αττική...

Άμα στη Πάτρα που η φωτιές είναι 80+ χλμ μακρυά έχει τόσα σωματίδια και κάπνα δε θέλω να φανταστώ τι γίνεται εκεί πέρα. Πραγματικά δύναμη και κουράγιο σε όλους ανεξςρετως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα από τις περιοχές της Αττικής και θέλω να ρωτήσω αν οι περιοχές που εκκενώνονται για τις φωτιές είναι οι ίδιες που το χειμώνα λόγω του χιονιά ήταν αποκλεισμένες και χωρίς ρεύμα

1 λεπτό πριν, panoc είπε

Συμφωνώ, αλλά μετά μπαίνουν οι θεωρίες συνομοσιας στο τραπεζι του τύπου ότι είναι απείρως πιο εύκολη η αποψίλωση με μια φώτισα... Άμα ξεφύγει ε, ξέφυγε. 

Δηλαδή σε αναγκάζουν οι καταστάσεις να σκεφτείς βρώμικα όσο και να μη το θες 😛

Για να αδειοδοτηθεί ένα αιολικό πάρκο πρέπει να έχει πρόσβαση (δρόμο). Μετά τις φωτιές θα είναι εύκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, panoc said:

Άμα στη Πάτρα που η φωτιές είναι 80+ χλμ μακρυά έχει τόσα σωματίδια και κάπνα δε θέλω να φανταστώ τι γίνεται εκεί πέρα. Πραγματικά δύναμη και κουράγιο σε όλους ανεξςρετως

Το μόνο θετικό στην όλη ιστορία είναι πως ευτυχώς πλέον όλοι έχουμε πρόχειρες μάσκες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...