Προς το περιεχόμενο

Αρση παρακράτησης από αντιπροσωπεία που έχει κλείσει


SeviEf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας παρακαλώ την βοήθεια σας... Ενώ έχει πληρωθεί απο τον πατέρα μου κ εξοφληθει το δάνειο από την τράπεζα το 2013, υπάρχει βεβαίωση... για οποιαδήποτε μεταβίβαση-πώληση μου ζητάνε κ βεβαίωση από τον έμπορο που αγοράστηκε το ΦΙΧ , ο οποίος έμπορος έχει κλείσει...        Πως θα βγάλω άκρη δεν ξέρω που να απευθυνθώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά Υπουργείο Εμπορίου με βεβαίωση οτι έκλεισε η εν λόγω επιχείρηση και μετά στο τοπικό Υπουργείο Συγκοινωνιών για την κατάθεση της βεβαίωσης ώστε να γίνει άρση της παρακράτησης μαζί με την εξοφλητική της τράπεζας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αυτοδικαιη αρση παρακρατησης μετα την επταετια δεν ισχυει τελικα?

http://www.opengov.gr/yme/?p=4546

12 λεπτά πριν, SeviEf είπε

Σας παρακαλώ την βοήθεια σας... Ενώ έχει πληρωθεί απο τον πατέρα μου κ εξοφληθει το δάνειο από την τράπεζα το 2013, υπάρχει βεβαίωση... για οποιαδήποτε μεταβίβαση-πώληση μου ζητάνε κ βεβαίωση από τον έμπορο που αγοράστηκε το ΦΙΧ , ο οποίος έμπορος έχει κλείσει...        Πως θα βγάλω άκρη δεν ξέρω που να απευθυνθώ 

 

Που στο ζητανε? στο υπουργειο? τριψτους στην μουρη το αρθρο και να μαθουν την δουλεια τους μαζι με μια καταγγελια για παραβαση καθηκοντος.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Η αυτοδικαιη αρση παρακρατησης μετα την επταετια δεν ισχυει τελικα?

http://www.opengov.gr/yme/?p=4546

Που στο ζητανε? στο υπουργειο? τριψτους στην μουρη το αρθρο και να μαθουν την δουλεια τους μαζι με μια καταγγελια για παραβαση καθηκοντος.

Δυστυχώς όχι... έχω ρωτήσει δύο διεκπαιραιοτες και μου λένε το ίδιο πράγμα ότι πρέπει να βρω τον νόμιμο εκπρόσωπο της αντιπροσωπείας για να μου υπογράψει βεβαίωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, SeviEf είπε

Δυστυχώς όχι... έχω ρωτήσει δύο διεκπαιραιοτες και μου λένε το ίδιο πράγμα ότι πρέπει να βρω τον νόμιμο εκπρόσωπο της αντιπροσωπείας για να μου υπογράψει βεβαίωση....

Δεν το καταλαβαινω αυτο....εχουν γνωση της διαταξης δηλαδη και στο ειπαν αυτο? Μα για να λυσει αυτα τα προβληματα βγηκε αυτη η διαταξη. Ποσο τριμπουρδελο πια....

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Δεν το καταλαβαινω αυτο....εχουν γνωση της διαταξης δηλαδη και στο ειπαν αυτο? Μα για να λυσει αυτα τα προβληματα βγηκε αυτη η διαταξη. Ποσο τριμπουρδελο πια....

Πες μου εσύ τώρα..... δεν ξέρω ίσως φταίει το ότι είναι από κληρονομιά και έπρεπε να το κάνει ο πατέρας μου..... αλλά κ πάλι εγώ είμαι τώρα πια η νομική κληρονόμος..... δεν ξέρω δεν μπορώ να βγάλω άκρη.... με βλέπω να βάζω δικηγόρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SeviEf είπε

Δυστυχώς όχι... έχω ρωτήσει δύο διεκπαιραιοτες και μου λένε το ίδιο πράγμα ότι πρέπει να βρω τον νόμιμο εκπρόσωπο της αντιπροσωπείας για να μου υπογράψει βεβαίωση....

Γιατί δεν πας κατευθείαν στο υπουργείο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάρε το εξοφλητικό της τράπεζας και πήγαινε στο συγκοινωνιών για να βγει η άδεια 100% σε σας

πάρε κ τη βεβαίωση/αποδοχή κληρονομιάς μαζί

μόλις σου πουνε για 2η φορά να πάτε στο ταδε κ δείνα γραφείο, βγάλε τη σιδηρογροθιά από την τσάντα κ ζήτησε το δ/ντη του τμήματος

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ρωτησει διαικπεραιωτες και οχι το υπουργειο,αρα δεν εχεις επισημη απαντηση.Πηγαινε στο υπουργειο και μετα τα λεμε.Πες οτι εχει πεθανει αυτος που ειχε την αντιπροσωπεια κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

πάρε το εξοφλητικό της τράπεζας και πήγαινε στο συγκοινωνιών για να βγει η άδεια 100% σε σας

 

4 λεπτά πριν, Invader είπε

Ο επίσημος αντιπρόσωπος μπορεί να διαθέσει την άρση παρακράτησης.Ενα τηλέφωνο και θα σας πουν πότε να περάσετε να την πάρετε.

Μην γράφετε ότι να ναι, ο μόνος που μπορεί να δώσει άρση είναι αυτός που την έχει παρακρατήσει, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, αυτός που πούλησε το αυτοκίνητο. Αν το όχημα ήταν στο όνομα κάποιου εμπόρου (όπως ισχυρίζεται η ts) τότε μόνο ο συγκεκριμένος έμπορος μπορεί να δώσει άρση, όχι η τράπεζα, όχι η αντιπροσωπεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Invader είπε

Ο επίσημος αντιπρόσωπος μπορεί να διαθέσει την άρση παρακράτησης.Ενα τηλέφωνο και θα σας πουν πότε να περάσετε να την πάρετε.

Ευτυχώς τον βρήκα....σας ευχαριστώ για την βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντα στον επίσημο αντιπρόσωπο του δικτύου , ακόμη κιαν έχει κλείσει ο μικρότερος . Σου δίνουν βεβαίωση ,πας στο υπουργείο και είσαι οκ. Το θέμα είναι γνωστό ειδικά τα τελευταία χρόνια που πάρα πολλοί μικροί έχουν κλείσει. Αλλιώς ,αν δεν βγαίνει άκρη με τίποτα αναγκαστικά δικαστική απόφαση εξόφλησης . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το έκανα σχετικά πρόσφατα (πέρυσι), βρήκα τον έμπορο που είχε την αντ/πεια μου έδωσε το ΦΕΚ και μια υπεύθυνη δήλωση και ξέμπεδερψα. Αλλά δύο παρατηρήσεις: 

α. Εάν το αυτοκίνητο μου ήταν αγορασμένο μετά το 2012 θα μπορούσε να με εξυπνηρετήσει απευθείας ο εισαγωγέας. 

β. Στο υπουργείο που ρώτησα μου είπαν να βρώ τον έμπορο αφού λόγω του ότι ήταν αγορά του 2010 θα πρέπει να το κάνει ο ίδιος ο έμπορος. Μπορεί να μην ήταν σωστά ενημερωμένος ο υπάλληλος αλλά δεν το έψαξα παραπάνω αφού βρήκα αμέσως τον έμπορο και έκανα την δουλειά μου. 

Επίσης, για να πάρω εξόφλητικό απο την τράπεζα (Πειραιώς) είχα τρεχάματα αφού αυτοί έχουν μεγαλύτερη γραφειοκρατία απο το Δημόσιο. 

Επεξ/σία από Agmourk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...