Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το start up και ρευμα του Η/Υ.


stakar1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια, εχω ενα θεμα με τον υπολογιστη μου. Εχω ενα 750w τροφοδοτικο, 16gb ram dual, i5-8400 2.8, ASrock z370 pro4 μητρικη ολα αυτα σε Windows 10. Το θεμα με τον υπολογιστη ειναι το εξης: Οταν παταω το κουμπι της εκκινησης ανοιγουν τα παντα μεσα στην μοναδα αλλα δεν ανοιγει το πληκτρολογιο, ποντικι και η οθονη. Για την λυση του προβληματος πρεπει να τον κλεισω και να τον ξανα-ανοιξω χειροκινητα.

Πηγα σε δυο τεχνικους και δεν βρηκε κανενας τιποτα, ολα δουλευουν ρολοι, συμφωνα με μετρησεις των τεχνικων.

Εχει τυχει σε κανεναν αυτο, ξερεις κανεις κατι; 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις το fast start-up των windows;

https://help.uaudio.com/hc/en-us/articles/213195423-How-To-Disable-Fast-Startup-in-Windows-10

Μετά προσωπικά θα δοκίμαζα bios update.

Πάντως πολύ περίεργο να το πήγες σε δυο τεχνικούς και να μην έδωσαν λύση. Ή κάτι δεν μεταφέρεις σωστά ή έπεσες σε "τζιμάνια".

Θα μπορούσε να ήταν πολλά πράγματα ποτ φταίνε, από το πθο απλό μέχρι το πιο σύνθετο αλλά αν 2 τεχνικοί με φυσική παρουσία δεν βρήκαν τίποτα, φαντάσου πόσο δύσκολο είναι να βρεθεί λύση μέσω ενός φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασαν με αλλαγή τροφοδοτικού πχ και δεν έγινε κάτι;

η δεν τους παρουσίασε το πρόβλημα;

εγώ σε 2 που θα εστίαζα είναι

1)τροφοδοτικό

2)μητρική

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stakar1 είπε

Εχω ενα 750w τροφοδοτικο

Ποιο μοντέλο ακριβώς;

Έχετε καιρό το PC/ λειτουργούσε κανονικά προηγουμένως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

Δοκίμασαν με αλλαγή τροφοδοτικού πχ και δεν έγινε κάτι;

η δεν τους παρουσίασε το πρόβλημα;

εγώ σε 2 που θα εστίαζα είναι

1)τροφοδοτικό

2)μητρική

 

το 2ο εισαι μαλλον αλλα πες μας και ποιο ακριβως ειναι το τροφοδοτικο , επικρατεστερη ειναι η περιπτωση να μη ταιριαζουν μητρικη και τροφοδοτικο παρα να υπαρχει βλαβη

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

Δοκίμασαν με αλλαγή τροφοδοτικού πχ και δεν έγινε κάτι;

η δεν τους παρουσίασε το πρόβλημα;

εγώ σε 2 που θα εστίαζα είναι

1)τροφοδοτικό

2)μητρική

 

Δυστυχως δε μπορω να απαντησω σε αυτες τις ερωτησεις γιατι δεν εχω πληροφορηθει εαν εβγαλαν το τροφοδοτικο η εαν εκαναν "τραμπα" με αρτια λειτουργικα τροφοδοτικο η μητρικη. Βεβαια απο οτι μου ειπε ο τεχνικος μπορει να φταει το οτι μπορει καποια καλωδια να μην ειναι λειτουργικα η να εχουν φθαρθει και πως τον ανοιξε και τον εκλεισε πολλες φορες και δεν εβγαλε προβλημα σε καμια.

7 ώρες πριν, nickol-us είπε

Έχεις δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις το fast start-up των windows;

https://help.uaudio.com/hc/en-us/articles/213195423-How-To-Disable-Fast-Startup-in-Windows-10

Μετά προσωπικά θα δοκίμαζα bios update.

Πάντως πολύ περίεργο να το πήγες σε δυο τεχνικούς και να μην έδωσαν λύση. Ή κάτι δεν μεταφέρεις σωστά ή έπεσες σε "τζιμάνια".

Θα μπορούσε να ήταν πολλά πράγματα ποτ φταίνε, από το πθο απλό μέχρι το πιο σύνθετο αλλά αν 2 τεχνικοί με φυσική παρουσία δεν βρήκαν τίποτα, φαντάσου πόσο δύσκολο είναι να βρεθεί λύση μέσω ενός φόρουμ.

Θα το δοκιμασω και αμα δω αποτελεσμα θα ενημερωσω, ευχαριστω για την σθμβουλη.

4 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Ποιο μοντέλο ακριβώς;

Έχετε καιρό το PC/ λειτουργούσε κανονικά προηγουμένως;

Ειναι το GS700. Το τροφοδοτικο το εχω αρκετα χρονια, πανω απο 8 σιγουρα. Ο υπολογιστης πριν λιετουργουσε κανονικα αν και βεβαια πριν απο περιπου 3-4 χρονια εκανα αναβαθμιση σε ολα, εκτος του τροφοδοτικου και HDD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stakar1 είπε

Το τροφοδοτικο το εχω αρκετα χρονια, πανω απο 8 σιγουρα. 

Bomb detected! Αν μπορείτε, κάντε ένα τηλεφώνημα στους τεχνικούς να ρωτήσετε αν έκαναν δοκιμή με άλλο τροφοδοτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα δεν τους εκανε το προβλημα τι δοκιμη να κανουνε??????

23 λεπτά πριν, stakar1 είπε

Βεβαια απο οτι μου ειπε ο τεχνικος μπορει να φταει το οτι μπορει καποια καλωδια να μην ειναι λειτουργικα η να εχουν φθαρθει και πως τον ανοιξε και τον εκλεισε πολλες φορες και δεν εβγαλε προβλημα σε καμια

 

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Να πάνε να βρουν άλλη δουλειά.-

Τότε ο t.s. να δοκιμάσει σε άλλη πρίζα ή σε σπίτι κάποιου γνωστού του.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΝ είναι σε πολύμπριζο, αν είναι εφικτό βάλε τον ΗΥ απευθείας στην πρίζα στον τοίχο

ΑΝ είναι σε UPS,  ομοίως, βγάλε το ups κ δώσε από τον τοίχο ρεύμα

ΑΝ στην ίδια γραμμή που μπαίνει ο ΗΥ έχει κ άλλο φορτίο (πχ ψυγείο, κλιματιστικό κλπ), πήγαινε τον ΗΥ σε άλλη γραμμή

τέλος, πάρε τον ΗΥ, πήγαινε σε κάποιον κολλητό σου και συνέδεσέ τον εκεί και δοκίμασε 7-8 φορές να δεις τι γίνεται

 

κ πες μας

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Να πάνε να βρουν άλλη δουλειά.-

Τότε ο t.s. να δοκιμάσει σε άλλη πρίζα ή σε σπίτι κάποιου γνωστού του.

 

59 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

ΑΝ είναι σε πολύμπριζο, αν είναι εφικτό βάλε τον ΗΥ απευθείας στην πρίζα στον τοίχο

ΑΝ είναι σε UPS,  ομοίως, βγάλε το ups κ δώσε από τον τοίχο ρεύμα

ΑΝ στην ίδια γραμμή που μπαίνει ο ΗΥ έχει κ άλλο φορτίο (πχ ψυγείο, κλιματιστικό κλπ), πήγαινε τον ΗΥ σε άλλη γραμμή

τέλος, πάρε τον ΗΥ, πήγαινε σε κάποιον κολλητό σου και συνέδεσέ τον εκεί και δοκίμασε 7-8 φορές να δεις τι γίνεται

 

κ πες μας

Συμφωνω και με τους δυο και εγω αυτο θα εκανα δοκιμη ή αλλαγη σε αλλη πριζα , αλλα ρε συ φιλαρακι εχεις ενα τροφοδοτικο που η εταιτεια το δινει 3ετη εγγυηση , τι περιμενεις να γινει ; Χριστουγεννιατικο δεντρο; κοψε λιγο απο δω και απο κει και παρε ενα καινουριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Bomb detected! Αν μπορείτε, κάντε ένα τηλεφώνημα στους τεχνικούς να ρωτήσετε αν έκαναν δοκιμή με άλλο τροφοδοτικό.

 

16 ώρες πριν, agiannesg59 είπε

Αμα δεν τους εκανε το προβλημα τι δοκιμη να κανουνε??????

 

Ελα ντε...

2 ώρες πριν, Aris_ είπε

Εγώ απλά δεν καταλαβαίνω πως πληρώνεται τεχνικούς χωρίς να σας κάνουν επίδειξη αρτιας λειτουργίας κατά την παραλαβή 

Ευτυχως δεν πληρωσα, το μονο θετικο της ολης καταστασης!!

15 ώρες πριν, Kthulhou είπε

ΑΝ είναι σε πολύμπριζο, αν είναι εφικτό βάλε τον ΗΥ απευθείας στην πρίζα στον τοίχο

ΑΝ είναι σε UPS,  ομοίως, βγάλε το ups κ δώσε από τον τοίχο ρεύμα

ΑΝ στην ίδια γραμμή που μπαίνει ο ΗΥ έχει κ άλλο φορτίο (πχ ψυγείο, κλιματιστικό κλπ), πήγαινε τον ΗΥ σε άλλη γραμμή

τέλος, πάρε τον ΗΥ, πήγαινε σε κάποιον κολλητό σου και συνέδεσέ τον εκεί και δοκίμασε 7-8 φορές να δεις τι γίνεται

 

κ πες μας

Θα το δοκιμασω και προσωπικα αυτο σκεφτηκα και εγω, μηπως εχει θεμα το πολυμπριζο και φυσικα αλλαγη τροφοδοτικου. Αλλα θα δοκιμασω τα παντα και θα ενημερωσω!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...