Προς το περιεχόμενο

Επικεφαλής WhatsApp: Η σάρωση φωτογραφιών της Apple για παιδική κακοποίηση είναι σύστημα παρακολούθησης


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, Markos Antonoulis είπε

αλλά ανοίγεις wifi, μπαίνεις στα προσωπικά σου αρχεία και πετάγονται παντού διαφημίσεις και όλες οι εφαρμογές έχουν πρόσβαση σε επαφές/φωτογραφίες κτλ.. Ένα απλό παράδειγμα αναφέρω...

 

2 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Πω πω... έτσι είναι το Android?? Δεν ήξερα, λυπάμαι...

Οχι, ετσι ειναι τα xiaomi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εχω παιδιά δικα μου και πιστευω πολυ καλα θα κάνουν στην Apple

Τώρα σας μάρανε το bigbrother is watching you? Αφού γινεται χρονια τωρα σε απιστευτα βαθυ επιπεδο, ειναι πλεον cliche.

27 λεπτά πριν, vkot είπε

Φαντάσου να φωτογραφίσεις την μελανιά του παιδιού σου όταν έπεσε με το ποδήλατο, θα νομίζουν ότι το χτύπησες!
Φαντάσου να φωτογραφίσεις όταν κάνει πιρουέτα και τύχει να φανεί λίγο το βρακάκι, θα νομίζουν ότι κάνεις παιδική πορνογραφία!
Φαντάσου να φωτογραφίζεις το παιδί σου όταν τρώει μακαρόνια, πασαλειμμένο με κέτσαπ, θα νομίζουν ότι το σκότωσες!

Φαντάσου μια επιχείρηση τρισεκατομμύριων με τους εξυπνότερους προγραμματιστές του κόσμου να μην το εχει σκεφτεί αυτό...

Επεξ/σία από mgeor
  • Like 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Το χειροτερο πραγμα ειναι η ημιμαθεια και η παραπληροφορηση. Πριν πεταξεις αυτες τις μπουρδες απλα για να πεις κατι, πηγαινε διαβασε τη διαδικασια-τροπο με τον οποιο θα γινεται αυτο το scan που λες. Δεν προκειται να στο εξηγησω εγω, θελω να κατσεις να το ψαξεις ο ιδιος, ατομα σαν κι εσενα απλα αναπαραγουν σκεψεις τους και οτιδηποτε πεταχτει στο fb, χωρις να δουν αν ειναι εγκυρα.

στο τυράκι έμεινες εσύ; Στην διαδικασία; 

Τόσο καταλαβαίνεις τι γίνεται. Αυριο ή την ίδια στιγμή θα ψάχνει με την "ίδια απίθανη τεχνολογία" αν έχεις σφυροδρέπανο στις φωτογραφίες σου ή αγκυλωτό σταυρό ή φωτογραφία του Τραμπ ή του αντιεμβολιαστή γιατρού ή του χριστού ή  του κορανίου ή του ολυμπιακού (οκ καλά να του κάνει αυτού) ή κάτι άλλο. Τι δεν καταλαβαίνεις; Δεν καταλαβαίνεις ότι θα συναινείς να σου ψαχνει τις φωτογραφίες. Μέχρι χθες αν έπιαναν λογισμικό να ψαχουλεύει την είχαν βάψει οι εταιρίες αν δεν είχες δώσει συναίνεση. Από σήμερα θα σου λέει ολα φυσιολογικά. 

Υ.Γ. Ναι το κάνει και η google μπορεί να ψάξει αλλά μπορείς να της πει ΜΗ το κάνει (δεν συναινείς). Επίσης δεν αστυνομεύει τι θα έχεις και τι όχι. Αυριο θα σου λένε προστίθενται στη λίστα και αυτές οι κατηγορίες και θα σε πάμε μέσα.. Ποιος είναι ο δικαστής του "σωστού" περιεχομένου;

Υ.Γ2. Αλήθεια εσύ που είσαι και πολύ διαβασμένος και κάλαβες την τεχνολογία πιστεύεις οι παιδόφιλοι στο cloud τους έχουν παιδοφιλικές φωτογραφίες; Σοβαρά; Ποιο το κέρδος αυτης της τεχνολογίας από το να σου "βαλει χέρι" στο περιεχόμενο; 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 10
  • Thanks 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Πω πω... έτσι είναι το Android?? Δεν ήξερα, λυπάμαι...

Να υποθέσω είναι τέρμα ειρωνικό το σχόλιο, έτσι?? Πολύ χρήσιμη η τοποθέτησή σου, μπράβο!

Επεξ/σία από Markos Antonoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DanielRGr είπε

Το χειροτερο πραγμα ειναι η ημιμαθεια και η παραπληροφορηση. Πριν πεταξεις αυτες τις μπουρδες απλα για να πεις κατι, πηγαινε διαβασε τη διαδικασια-τροπο με τον οποιο θα γινεται αυτο το scan που λες. Δεν προκειται να στο εξηγησω εγω, θελω να κατσεις να το ψαξεις ο ιδιος, ατομα σαν κι εσενα απλα αναπαραγουν σκεψεις τους και οτιδηποτε πεταχτει στο fb, χωρις να δουν αν ειναι εγκυρα.

Καλη τύχη αναλυτή insomnia. Όπως πολύ αναλυτές εδω μέσα θα έρθει η ώρα που η ανάλυση σου θα ναυαγήσει δαν τον τιτανικο. Ολο μπλα μπλα και στο τέλος δεν πέφτετε σε τίποτα μεσα. Μην με κουράζεις να γράφω. Κατσε με το scan σου και προσκύνα τους. Τα καλύτερα έρχονται. 

Επεξ/σία από abAeterno
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτοι δεν ειναι με το courage 🤣 που κηρυξαν πολεμο στο fb για παρακολουθηση των χρηστων?

γελανε κ οι πετρες με τα μασκαριλικια σας  

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, mgeor said:

Εγω εχω παιδιά δικα μου και πιστευω πολυ καλα θα κάνουν στην Apple

Τώρα σας μάρανε το bigbrother is watching you? Αφού γινεται χρονια τωρα σε απιστευτα βαθυ επιπεδο, ειναι πλεον cliche.

Φαντάσου μια επιχείρηση τρισεκατομμύριων με τους εξυπνότερους προγραμματιστές του κόσμου να μην το εχει σκεφτεί αυτό...

Δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά όσον αφορά τον τομέα αυτό η Apple είναι πολύυυυ κάτω στην λίστα.

Και να ίσχυε αυτό που λες, το ΑΙ δίνει ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ false alarms. Δεν έχει να κάνει με το πόσο έξυπνους προγραμματιστές έχει κάποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Markos Antonoulis είπε

Να υποθέσω είναι τέρμα ειρωνικό το σχόλιο, έτσι?? Πολύ χρήσιμη η τοποθέτησή σου, μπράβο!

Σωστά υποθέτεις.

Όσο χρήσιμα είναι τα ανεκπαίδευτα σχόλια που γεμίζουν τα σχετικά topics τις τελευταίες μέρες...

1 λεπτό πριν, NotAliki177 είπε

Δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά όσον αφορά τον τομέα αυτό η Apple είναι πολύυυυ κάτω στην λίστα.

Για δώσε την λίστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, SeaLion said:

Σωστά υποθέτεις.

Όσο χρήσιμα είναι τα ανεκπαίδευτα σχόλια που γεμίζουν τα σχετικά topics τις τελευταίες μέρες...

Για δώσε την λίστα!

Microsoft, Amazon, Facebook, Netflix... μπορώ να σου γράψω τουλάχιστον 50 εταιρίες που έχουν καλύτερους προγραμματιστές.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NotAliki177 είπε

Microsoft, Amazon, Facebook, Netflix... μπορώ να σου γράψω τουλάχιστον 50 εταιρίες που έχουν καλύτερους προγραμματιστές.

A, μια δικιά σου λίστα με γνωστές εταιρίες.. οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, SeaLion said:

A, μια δικιά σου λίστα με γνωστές εταιρίες.. οκ!

Όχι. Εταιρίες αναγνωρισμένες παγκοσμίως για την ανάπτυξη software.

PS: Δεν πιστεύω να αμφισβητείς πχ ότι το facebook (ασχέτως από αυτό που είναι) έχει καλύτερους προγραμματιστές;

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Σωστά υποθέτεις.

Όσο χρήσιμα είναι τα ανεκπαίδευτα σχόλια που γεμίζουν τα σχετικά topics τις τελευταίες μέρες...

Υποθέτω ότι με τέτοιο "εκπαιδευτικό" επίπεδο από μεριάς σου, βελτιώνεις την κοινότητα και εμπνέεις εμπιστοσύνη ως "senior member" του community αυτού. Με επιθετικούς χαρακτηρισμούς και καλλιέργεια ειρωνικών συμπεριφορών. Μπράβο σου...

Μερικές φορές μπορούμε να χρησιμοποιούμε φίλτρα πριν μειώσουμε κάποιον που δε γνωρίζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NotAliki177 είπε

Δεν πιστεύω να αμφισβητείς πχ ότι το facebook (ασχέτως από αυτό που είναι) έχει καλύτερους προγραμματιστές;

Δεν μπορώ να το ποσοτικοποιήσω και θα προτιμούσα να το διαβάσω κάπου με κάποια τεκμηρίωση για να το αποδεχτώ. 
Άσε που οι "καλύτεροι προγραμματιστές" πάνε μπάλα πέρα δώθε στις εταιρίες αποδεχόμενοι προσφορές, μέχρι να γεράσουν ή να καταλήξουν κάπου με καλό equity.

Πάντως όχι το facebook δεν μου φαίνεται τόσο wow (πολλά ui θέματα, αργό σε σημεία, επαναλαμβανόμενο περιεχόμενο), αν και καταλαβαίνω και παραδέχομαι το scale του.

1 λεπτό πριν, Markos Antonoulis είπε

Υποθέτω ότι με τέτοιο "εκπαιδευτικό" επίπεδο από μεριάς σου, βελτιώνεις την κοινότητα και εμπνέεις εμπιστοσύνη ως "senior member" του community αυτού. Με επιθετικούς χαρακτηρισμούς και καλλιέργεια ειρωνικών συμπεριφορών. Μπράβο σου...

Μερικές φορές μπορούμε να χρησιμοποιούμε φίλτρα πριν μειώσουμε κάποιον που δε γνωρίζουμε.

Κάνε τον κόπο να δεις τα σχόλιά μου στο προηγούμενο topic πριν με χαρακτηρίσεις και μένα λοιπόν ή αν σε ενδιαφέρει να βελτιώσεις τις γνώσεις και την αντίληψή σου επί κάποιων θεμάτων.

Δεν σε είπα και καμπούρη επειδή έκανα ένα δηκτικό σχόλιο. Είτε σου αρέσει είτε όχι, αυτά που έγραψες είναι τελείως ανακριβή όσον αφορά το iOS, οπότε είχε και μια δόση ειλικρινούς απορίας η ερώτησή μου (κάποιος απάντησε κιόλας, μη ειρωνικά νομίζω...)

Συγνώμη πάντως, δεν ήταν προσωπική "επίθεση" αυτό. Σε όλα τα σχετικά topics οι πρώτες σελίδες γεμίζουν με ακριβώς αυτό: ανεκπαίδευτα σχόλια από κόσμο που κάτι θέλει να πει αλλά δεν έχει ιδέα για τι πράγμα μιλάει. Φιλτράκι εκεί, όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Και να ίσχυε αυτό που λες, το ΑΙ δίνει ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ false alarms. Δεν έχει να κάνει με το πόσο έξυπνους προγραμματιστές έχει κάποιος.

Αυτο το AI που το βρισκεις? Το πουλανε και σε συνοικιακα σουπερ η μονο στα μεγαλα? Εσυ ποιο παίρνεις για να μην βγαζει πολλα false alarm οπως λες? 

21 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Microsoft, Amazon, Facebook, Netflix... μπορώ να σου γράψω τουλάχιστον 50 εταιρίες που έχουν καλύτερους προγραμματιστές

Να φανταστω ο ανηψιος της κουμπαρας ενός φίλου δουλεύει εκει και σας δινει το scoop ποιοι ειναι καλοι ε? 

21 λεπτά πριν, SeaLion είπε

A, μια δικιά σου λίστα με γνωστές εταιρίες.. οκ!

στο τελευταιο πανευρωπαικο προγραμματιστων παντως η Apple δεν πηγε καλα, ουτε ενα μετάλλιο. Ενω το Netflix, σαρωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DanielRGr είπε

Το χειροτερο πραγμα ειναι η ημιμαθεια και η παραπληροφορηση. Πριν πεταξεις αυτες τις μπουρδες απλα για να πεις κατι, πηγαινε διαβασε τη διαδικασια-τροπο με τον οποιο θα γινεται αυτο το scan που λες. Δεν προκειται να στο εξηγησω εγω, θελω να κατσεις να το ψαξεις ο ιδιος, ατομα σαν κι εσενα απλα αναπαραγουν σκεψεις τους και οτιδηποτε πεταχτει στο fb, χωρις να δουν αν ειναι εγκυρα.

Επίσης κακό είναι να προσπαθείς να εμφανίσεις τον λύκο σαν αρνί. Κλασσική αντίδραση με προσωπικούς χαρακτηρισμούς ημιμάθειας και παραπληροφορόρησης. Έχεις στοιχεία να στηρίξεις την τοποθέτησή σου;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...