Προς το περιεχόμενο

Η Amiga 500 επανακυκλοφορεί σε έκδοση… μινιατούρα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, PLHROPPP είπε

shadow of the beast δεν έχει;;;;;;;;;;;;;;;;;;; 

θα μπορει να γινει κανενα χακαρισμα να βαζουμε οτι παιχνιδια θελουμε εμεις; ;;;;;;

Δεν θέλει χακαρισμα τα βάζεις κάτευθειαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο για όποιον θέλει γρήγορη εμπειρία αλλά θα ήθελα να δουλεύει το πληκτρολόγιο κατά τα άλλα με ψιλοψήνει καθότι η Amiga ήταν το πιο αγαπημένο και κορυφαίο home computer ever με απίστευτες παιχνιδάρες.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν έφτιαχναν amiga σε κανονικό μέγεθος με ενεργό πληκτρολόγιο και disk drive πόσο θα κόστιζε?

Άραγε θα μπορούσε να φτιαχτεί από την αρχή μια αυθεντική amiga? Όχι με χρήση emulation, αυθεντική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gramacar είπε

Δηλαδή αν έφτιαχναν amiga σε κανονικό μέγεθος με ενεργό πληκτρολόγιο και disk drive πόσο θα κόστιζε?

Άραγε θα μπορούσε να φτιαχτεί από την αρχή μια αυθεντική amiga? Όχι με χρήση emulation, αυθεντική 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Neo είπε

 

Καλή προσπάθεια αλλά αυτό δεν είναι αυθεντική amiga. Αυτό που εννοώ είναι να φτιαχτεί πχ η A1200 100% αυθεντική με τη μητρική τα τσιπάκια ακόμα και το drive που διαβάζει τις αυθεντικές δισκέτες. Μιλάω για απόλυτη αναβίωση του αρχικού σχεδίου ίσως με κάποιες βελτιώσεις ή προσθήκες. Μάλλον αδύνατο μου φαίνεται κυρίως λόγω μη αποδέσμευσης κατοχυρωμένων πατεντών και υψηλότατου κόστους. Αλλά αν υποθέσουμε ότι θα υπήρχαν προ-παραγγελίες θα μπορούσε άραγε να γίνει?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, gramacar είπε

Καλή προσπάθεια αλλά αυτό δεν είναι αυθεντική amiga. Αυτό που εννοώ είναι να φτιαχτεί πχ η A1200 100% αυθεντική με τη μητρική τα τσιπάκια ακόμα και το drive που διαβάζει τις αυθεντικές δισκέτες. Μιλάω για απόλυτη αναβίωση του αρχικού σχεδίου ίσως με κάποιες βελτιώσεις ή προσθήκες. Μάλλον αδύνατο μου φαίνεται κυρίως λόγω μη αποδέσμευσης κατοχυρωμένων πατεντών και υψηλότατου κόστους. Αλλά αν υποθέσουμε ότι θα υπήρχαν προ-παραγγελίες θα μπορούσε άραγε να γίνει?

Εγώ δεν καταλαβαίνω πραγματικά όλα αυτά τα χρόνια γιατί δεν αποδεσμεύουν αυτές τις κατοχυρωμένες πατέντες;;;
Και ΟΚ, δεν τις αποδεσμεύεται, γιατί δεν τις εκμεταλλεύεστε τουλάχιστον;;;
Και θα μου πεις πώς; Είναι υψηλό το κόστος... Πόσο υψηλό είναι πια για τσιπάκια ~30 χρόνων;;;
Ας κάνουν ένα kickstarter και αν δουν ανταπόκριση, που θα δουν, ας ξεκινήσει κάτι σοβαρό!! Δηλαδή θα το αφήσουν να πεθάνει έτσι;;; Έλεος πια...
Αφού παγκόσμια το ενδιαφέρον ιδιαίτερα για την Amiga δεν μπορεί να μην το ξέρουν ότι είναι ιδιαίτερα μεγάλο ακόμα και σήμερα!!
Ας φτιάξουν μία Amiga 1200 AGA, που ακόμα και σήμερα είναι ότι πιο compact και από design σκίζει ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα!!!
Και ας την προσαρμόσουν στα σημερινά δεδομένα από θήρες κτλ...
Δηλαδή τόσο υψηλό είναι το κόστος; Δεν μπορώ να το καταλάβω...

Επεξ/σία από konstantinos77g
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει κι εμένα εκείνη η εποχή και τα παλιά μηχανήματα αλλά δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει αυτό που γράφετε.

Να ξαναβγάλουν στην παραγωγή ένα μηχάνημα 30 ετών για ποιον λόγο και για ποιους;

Όποιος θέλει να ασχοληθεί ή βρίσκει τα αυθεντικά μηχανήματα ή κάνει τη δουλειά του emulators.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Όποιος θέλει να ασχοληθεί ή βρίσκει τα αυθεντικά μηχανήματα ή κάνει τη δουλειά του emulators

Είναι η ίδια ερώτηση που μπορεί να κάνει κάποιος σε έναν άνθρωπο που οδηγεί vw Beatle, Citroën 2cv ή Renault 4L ακόμα. 

Κάποιοι είναι ρετρό, εφόσον τους αρέσει αυτή η ρομαντική διάθεση κάποιων πραγμάτων, είναι σεβαστό σε κάθε περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Είναι η ίδια ερώτηση που μπορεί να κάνει κάποιος σε έναν άνθρωπο που οδηγεί vw Beatle, Citroën 2cv ή Renault 4L ακόμα. 

Κάποιοι είναι ρετρό, εφόσον τους αρέσει αυτή η ρομαντική διάθεση κάποιων πραγμάτων, είναι σεβαστό σε κάθε περίπτωση. 

Εννοείται. Αυτό γράφω, όποιος θέλει βρίσκει τα αυθεντικά ή και τους emulators αν μιλάμε για κονσόλες - υπολογιστές.

Έχει νόημα να ξαναβγεί στην παραγωγή ο σκαραβαίος ή το 2cv όπως ήταν; Αυτό κατάλαβα ότι θέλουν κάποιοι, να κυκλοφορήσει ξανά amiga με το αυθεντικό hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αυτό κατάλαβα ότι θέλουν κάποιοι, να κυκλοφορήσει ξανά amiga με το αυθεντικό hardware.

Πράγματι, αυτό ζητείται, κρίνοντας από τα όσα γράφονται (συμπεριλαμβανομένου και εμού). Σε αντίθεση με τα αυτοκίνητα, τέτοιου είδους εξοπλισμός είναι κυριολεκτικά προς εξαφάνιση. Αλλά και τον εξοπλισμό να βρει κανείς, θεωρώ εξίσου δύσκολο να βρει παιχνίδια για να τρέξει. 

Ενδεχομένως λοιπόν, αυτό να είναι το ζητούμενο. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zio10 είπε

Εννοείται. Αυτό γράφω, όποιος θέλει βρίσκει τα αυθεντικά ή και τους emulators αν μιλάμε για κονσόλες - υπολογιστές.

Έχει νόημα να ξαναβγεί στην παραγωγή ο σκαραβαίος ή το 2cv όπως ήταν; Αυτό κατάλαβα ότι θέλουν κάποιοι, να κυκλοφορήσει ξανά amiga με το αυθεντικό hardware.

Δεν είναι το ίδιο ο emulator φίλε μου με το πραγματικό μηχάνημα. Σκέψου εμένα που έζησα αυτές τις εποχές και διέθετα amiga 500 σαν φοιτητής πίσω το 1988. Τί να τον κάνω τον Win UAE. Από την άλλη τα πραγματικά μηχανήματα τα παλιά εννοώ έχουν τα προβλήματα τους αλλά και τους περιορισμούς τους φυσικά και είναι και αρκετά ακριβά πλέον. Άρα μια σύγχρονη amiga νομίζω θα είχε αρκετά μεγάλη ζήτηση και πιστεύω η ιδέα για kickstarter είναι πολύ καλή αφού θα έδειχνε και την δυναμική ενός τέτοιου εγχειρήματος. Αλλά δυστυχώς για κάποιο λόγο κάποιοι φυλάνε τις πατέντες στα συρτάρια. Προφανώς τις αγόρασαν για να τις θάψουν και όχι για να τις αναβιώσουν κάποια μέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που αναφέρονται για να ξαναβγεί σε παραγωγή μια πραγματική  amiga φαντάζει ουτοπία. Εδώ είναι να βγει αυτή η μίνι , που ουδεμία σχέση έχει σε hardware με την πραγματική , και η τιμή για πολλούς από εμάς είναι υψηλή. Αν έβγαινε μια 1200αρα , και είχε κόστος καμιά 300 ευρώ , όλοι θα λέγαμε είναι παλαβοί; Βέβαια θα μου πεις τόσο πωλείται τώρα εάν βρεις μεταχεισμενη.

Είναι ωραία νοσταλγία για πολλούς , αλλά οι περισσότεροι θα βαριοντουσαν να φορτώνουν τά παιχνίδια από δισκέτες , συν το κόστος τους. Κι εγώ έχω την amiga , αλλά παίζω απ'ευθείας από σκληρό , άλλαξαν οι εποχές , και δεν έχουμε την υπομονή να περιμένουμε να φορτώσει το παιχνίδι , ή να χρειάζεται να αλλάζουμε δισκέτες κάθε λίγο. Έχουμε ξεμαθει 😉 χαχαχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...