Προς το περιεχόμενο

Το Redmi 10 αναμένεται να διαθέτει οθόνη 90Hz και κάμερα 50MP


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σειρά smartphones Redmi της Xiaomi είναι από τις δημοφιλέστερες προσφέροντας πολύ καλές επιδόσεις και εξοπλισμό σε χαμηλή, σε σχέση με άλλες ανταγωνιστικές από άποψη εξοπλισμού προτάσεις, τιμή.

Η τελευταία συσκευή της σειράς ήταν το Redmi 9 ωστόσο η δημοφιλής Κινέζικη εταιρεία ετοιμάζει τώρα να λανσάρει τον διάδοχο του. Σύμφωνα με πληροφορίες, το νέο Redmi 10 έρχεται με δύο πολύ σημαντικές διαφορές σε σχέση με τον προκάτοχό του.

Καταρχήν, η κύρια κάμερα αναμένεται να αναβαθμιστεί σε σημαντικό βαθμό και τον αισθητήρα 13MP θα αντικαταστήσει ένας αισθητήρας 50MP, ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ο Samsung Isocell JN1 50MP (0,64-micron pixels).

redmi 10_2.jpg

Το setup της κύριας κάμερας θα συμπληρώνουν μία κάμερα 8MP μαζί με ένα ζευγάρι αισθητήρων 2MP. Τις selfies αναλαμβάνει μία κάμερα 8MP που θα βρίσκεται σε μία οπή στο κέντρο στην άνω πλευρά της οθόνης.

Μία ακόμα σημαντική αλλαγή αφορά την οθόνη. Η οθόνη 6,53 ιντσών LCD IPS FHD+ στα 60Hz θα αντικατασταθεί από μία όμοιας διαγωνίου LCD IPS οθόνη FHD+ που υποστηρίζει ρυθμό ανανέωσης 90Hz για ακόμα πιο ομαλή εμπειρία χρήσης. Κατά τα άλλα, το νέο Redmi 10 δεν πρόκειται να διαφέρει σημαντικά από τον προκάτοχό του και λέγεται ότι θα ενσωματώνει το Helio G88 SoC με Mali-G52 MC2 GPU (μία ελαφρώς ενισχυμένη έκδοση του Helio G80 SoC της MediaTek) σε συνδυασμό με μπαταρία χωρητικότητας 5.000 mAh και υποστήριξη τεχνολογίας ταχείας φόρτισης 18W.

redmi 10_4.jpg

Η συσκευή αναμένεται να λανσαριστεί σε διάφορες εκδόσεις με βάση τη μνήμη ή τον αποθηκευτικό χώρο με την πλουσιότερη έκδοση να διαθέτει σύμφωνα με πληροφορίες 6GB RAM και 128GB αποθηκευτικού χώρου. Για την ώρα δεν υπάρχει η παραμικρή πληροφόρηση για το κόστος του, ωστόσο όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει το Redmi 9 στην Ισπανία στοίχιζε €149 οπότε δεν περιμένουμε να αλλάξουν σημαντικά τα πράγματα στον συγκεκριμένο τομέα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση οτι όταν βγάζουνε το τι χαρακτηριστικά θα έχει κάθε συσκευή το παίζουνε σε λοταρία ρε φίλε 90 Hz   λέει τώρα ενώ υπάρχει είδη τεχνολογία στα 120 αυτή μάλλον μας κοροϊδεύουν δεν εξηγείται αλλιώς 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Έχω την εντύπωση οτι όταν βγάζουνε το τι χαρακτηριστικά θα έχει κάθε συσκευή το παίζουνε σε λοταρία ρε φίλε 90 Hz   λέει τώα ενώ υπάρχει είδη τεχνολογία στα 120 αυτή μάλλον μας κοροϊδεύουν δεν εξηγείται αλλιώς 

Ανάλογα με την τιμή δεν σου πάει το μυαλό ε?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι mediatek ???
Ας βελτιώσουν πρώτα τις ηχογραφήσεις και να ορίσουν έστω 192kbps και όχι στα 96kbps που ακούγεται σαν να μην πω τι !!!!

Επεξ/σία από KnightRider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Έχω την εντύπωση οτι όταν βγάζουνε το τι χαρακτηριστικά θα έχει κάθε συσκευή το παίζουνε σε λοταρία ρε φίλε 90 Hz   λέει τώρα ενώ υπάρχει είδη τεχνολογία στα 120 αυτή μάλλον μας κοροϊδεύουν δεν εξηγείται αλλιώς 

Τα iphone 12 εχουν μονο 60hz και μας πειραξαν τα 90 του redmi 10 των 150 ευρω σοβαρα? Το κραξιμο πρεπει να παει στον αθλιο mediatek.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dmspolys είπε

Έχω την εντύπωση οτι όταν βγάζουνε το τι χαρακτηριστικά θα έχει κάθε συσκευή το παίζουνε σε λοταρία ρε φίλε 90 Hz   λέει τώρα ενώ υπάρχει είδη τεχνολογία στα 120 αυτή μάλλον μας κοροϊδεύουν δεν εξηγείται αλλιώς 

Εχω την εντυπωση πως το ιντερνετ δεν σου μαθαινει τιποτε....σε κοροιδευει δεν εξηγειται αλλιως

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Εχω την εντυπωση πως το ιντερνετ δεν σου μαθαινει τιποτε....σε κοροιδευει δεν εξηγειται αλλιως

Θα σου απαντούσα αλλά σέβομαι τους προβληματικούς ανθρώπους . Συνέχισε την ζωή σου και μην ασχολείσαι . 

17 ώρες πριν, youraccount είπε

Ανάλογα με την τιμή δεν σου πάει το μυαλό ε?

Δηλαδή επειδή τιμή του είναι χαμηλή αυτομάτως διαφημίζουμε ένα χαρακτηριστικό για να πας να πάρεις αυτή τη συσκευή ένα γιατί όλα τα υπόλοιπα είναι σκουπίδι να σου υπενθυμίσω ότι στα 280 € υπάρχει το Πόκο το οποίο έχει και τέλειο επεξεργαστή και παρόμοια οθόνη εντάξει μη τρελαθούμε σκουπίδι είναι το συγκεκριμένο

17 ώρες πριν, Arkin είπε

Τα iphone 12 εχουν μονο 60hz και μας πειραξαν τα 90 του redmi 10 των 150 ευρω σοβαρα? Το κραξιμο πρεπει να παει στον αθλιο mediatek.

Το iPhone φίλε μπορεί να έχει 60 αλλά το response time είναι σε καλύτερα επίπεδα και γιαυτο Δεν το πιάνουνε τα υπόλοιπα κουβαδάκια για κινητά όσο για τον επεξεργαστή είναι απλά  ασχολίαστος  γιατί όντως είναι ένα σκουπίδι από μόνος του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dmspolys είπε

Δηλαδή επειδή τιμή του είναι χαμηλή αυτομάτως διαφημίζουμε ένα χαρακτηριστικό για να πας να πάρεις αυτή τη συσκευή ένα γιατί όλα τα υπόλοιπα είναι σκουπίδι να σου υπενθυμίσω ότι στα 280 € υπάρχει το Πόκο το οποίο έχει και τέλειο επεξεργαστή και παρόμοια οθόνη εντάξει μη τρελαθούμε σκουπίδι είναι το συγκεκριμένο

Εγώ δεν βλέπω να έχει σκουπίδια specs. Ποια είναι τα σκουπίδια specs. Μην πεις ο Mediatek. Μια χαρά θα κάνει την δουλειά του αυτός σε ένα κινητό των 150€. Αλλά λες ότι "ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙ", οπότε για πες λίγο ποια specs θεωρείς σκουπίδια. Το ότι δεν έχει π.χ. 512GB αποθηκευτικού χώρου και 12GB μνήμης. Το ότι δεν έχει OLED οθόνη με 4K+ ανάλυση; 100MP κάμερα με απόδοση καλύτερη από iPhone12 π.χ.; Για πες.

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john_dr είπε

Εγώ δεν βλέπω να έχει σκουπίδια specs. Ποια είναι τα σκουπίδια specs. Μην πεις ο Mediatek. Μια χαρά θα κάνει την δουλειά του αυτός σε ένα κινητό των 150€. Αλλά λες ότι "ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙ", οπότε για πες λίγο ποια specs θεωρείς σκουπίδια. Το ότι δεν έχει π.χ. 512GB αποθηκευτικού χώρου και 12GB μνήμης. Το ότι δεν έχει OLED οθόνη με 4K+ ανάλυση; 100MP κάμερα με απόδοση καλύτερη από iPhone12 π.χ.; Για πες.

 Μαρεσει που του απαντάς 😂

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς,αλλά εγώ προσωπικά έχω θέμα με τις διαφημίσεις που έχουν τα μαμά App και τις ειδοποιήσεις κλήσεις που πολλές φορές έρχονται ,μετά από αρκετό χρόνο η δεν ακούγονται ποτέ

Για τα χρήματα τους είναι τίμια,αλλά αν υπάρχει θέμα στις βασικές λειτουργίες,τι να το κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...