Προς το περιεχόμενο

Το Facebook «έπιασε» εταιρεία marketing να πληρώνει influencers για να υπονομεύουν τα εμβόλια COVID-19


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
26 minutes ago, bitmk2 said:

Δε γνωρίζω για να το ερμηνεύσω. Έχω άποψη μόνο για τις δύο χώρες με τις οποίες έχω καθημερινή επαφή, Ελλάδα και Σουηδία. Το ποσοστά δε λένε από μόνα τους την αλήθεια. Το 4 είναι διπλό του 2, αλλά πάλι είναι αστείο νούμερο. Σε απόλυτα νούμερα μιλάμε για +7000 νεκρούς κατ έτος με κορωνοϊό. Το 7k δικαιολογεί την σημερινή υστερία;

Τότε γιατί μου το δείχνεις? Εννοώ για το link με τους ετήσιους θανάτους.

Αντιθέτως τα νούμερα των άλλων 3 χωρών δείχνουν ότι τα διαφορετικά μέτρα σε συνδυασμό με την κουλτούρα που έχουν αυτοί οι λαοί, είχαν τεράστια διαφορά στους θανάτους.

Από την στιγμή που τα συστήματα υγείας δεν την παλεύουν χωρίς μέτρα ναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hetfield είπε

Κυνηγαμε να εμβολιασουμε τα παιδια γιατι κυνηγαμε καποια νουμερα.

Η επιστημονικη κοινοτητα υπολογιζει οτι η ανοσια της αγελης επιτυγχανεται οταν εμβολιαστει το 70% του πληθυσμου.

Απο τη στιγμη που οπως λες οι ηλικιωμενοι δεν εμβολιαζονται, δυστυχως κυνηγαμε τα παιδια γιατι ειναι πιο ευκολος στοχος.

Μαζι σου οτι θα επρεπε να ειναι προσωπικη επιλογη, απλα η προσωπικη επιλογη θα πρεπει να ερθει και με τις αναλογες συνεπειες.

Που σημαινει, αποβολη απο το εθνικο συστημα υγειας (εφοσον δεν σεβεσαι τη λειτουργια του) και πληρωμη ολων των εξοδων νοσηλειας που σχετιζονται με τον COVID19. Τοτε και μονο τοτε θα συμφωνησω στο δικαιωμα της προσωπικης επιλογης.

Όλοι πληρώνουν για το δικαίωμα στη δημόσια υγεία. Εκτός κι αν το κράτος δεχτεί να μην πληρώσουν... Πράγμα αδυνατο, αφού ταταμεία είναι ήδη ελλειματικά.

Δε συμφωνώ με αυτή τη λογική.

Αν την ακολουθήσω τότε θα πρεπει όσοι εμβολιαστουν και πεθάνουν απο τις παρενέργειες να μην θάβονται. Ήξεραν τις παρενέργειες, άρα επιλέγοντας να το κάνουν διέπραξαν αυτοκτονία. Όσοι αυτοκτονούν δεν θάβονται.

Πως σου φαίνεται αυτό; Θα το δεχτούν πιστεύεις;

Τέτοιες αποψεις, πάντως, μόνο εθνικό διχασμό δημιουργούν... Δε Συμφωνώ σε καμια λογική που μόνο διχασμό δημιουργεί.

Εμβολιασμένοι ή όχι μεταδίδουν τον ιο και νοσούν κανονικά. Το Ισραήλ αυτό έδειξε και με υψηλά ποσοστά εμβολισμού. Το θέμα είναι να προστατέψεις αυτούς που πραγματικά το έχουν ανάγκη. Το τείχος ανοσίας είναι αδύνατο σε ιο που μεταλλάσσεται. Η μετάλλαξη Δ το έχει αποδείξει αυτό.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hetfield είπε

Κυνηγαμε να εμβολιασουμε τα παιδια γιατι κυνηγαμε καποια νουμερα.

Η επιστημονικη κοινοτητα υπολογιζει οτι η ανοσια της αγελης επιτυγχανεται οταν εμβολιαστει το 70% του πληθυσμου.

Απο τη στιγμη που οπως λες οι ηλικιωμενοι δεν εμβολιαζονται, δυστυχως κυνηγαμε τα παιδια γιατι ειναι πιο ευκολος στοχος.

Μαζι σου οτι θα επρεπε να ειναι προσωπικη επιλογη, απλα η προσωπικη επιλογη θα πρεπει να ερθει και με τις αναλογες συνεπειες.

Που σημαινει, αποβολη απο το εθνικο συστημα υγειας (εφοσον δεν σεβεσαι τη λειτουργια του) και πληρωμη ολων των εξοδων νοσηλειας που σχετιζονται με τον COVID19. Τοτε και μονο τοτε θα συμφωνησω στο δικαιωμα της προσωπικης επιλογης.

Αν μου δωσουν πισω τα λεφτα που μου κραταει το ικα 50 χρονια ενω το μονο που εχω χρειαστει ειναι φαρμακα τοτε πολυ ευχαρίστως να αναλαβω τα εξοδα.Θα ειχα ιδιωτική και εντατική οποτε την χρειαζομουνα υπερλουξ.Οσο πληρωνω δεν μπορει το κράτος να αρνηθει τιποτα.Με την ιδια λογικη να κοψει την περιθαλψη στον καπνιστη αυτον που τρωει πατατατακια και εχει υψηλη χολιστερινη η την συνταξη σε αυτον που δεν κανει 5χλμ την μερα και ειναι υπερβαρος.Συνελθετε και βαλτε μυαλο γιατι ανοιγετε ακριβως τις πορτες που θελουν και θα τα βρουμε ολοι μπροστα μας εξαιτίας σας.

Οσο για το μπο@@λο το κρατος δεν μου κανει καμια εντυπωση που επιλεγει την ευκολη λυση των παιδιων αντι να κυνηγήσει τους πραγματικα ευάλωτους υπεριλικες οπου εναι και το προβλημα,ετσι εκανε παντα και ειμαι σίγουρος οτι οσοι ειναι υπερ του να εμβολιαστουν τα παιδια 12 χρονών ΔΕΝ εχουν παιδια και πετανε το μπαλακι στους αλλους

Οσο για τα  7δισ με τους 4.5 μυρια νοσουντες ΟΤΑΝ σχεδον ολος ο πληθυσμός παγκόσμιος υπεστη περιορισμους και αντιμετωπίστηκε ως ασθενης τοτε λοιπον σαφως και θα τον συμπεριλαβουμε ασχέτως αν αρωστησε η οχι.

Και για να τελειώνουμε πλεων όπως δειχνουν Αγγλία και Ισραήλ ΤΕΙΧΟΣ ΑΝΟΣΙΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Thanks 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις σκανδιναβικές χώρες μπορεί όποιος θέλει να βρει τα ποσοστά εμβολιασμού των ηλικιωμένων που είναι υψηλότατα σε αντίθεση με εμάς. Για μένα εξηγεί ικανοποιητικά γιατί χωρίς τόσους περιορισμούς δεν τα πήγαν χειρότερα από εμάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, Conan2046 said:

Για τις σκανδιναβικές χώρες μπορεί όποιος θέλει να βρει τα ποσοστά εμβολιασμού των ηλικιωμένων που είναι υψηλότατα σε αντίθεση με εμάς. Για μένα εξηγεί ικανοποιητικά γιατί χωρίς τόσους περιορισμούς δεν τα πήγαν χειρότερα από εμάς.

Οι άλλες 3 είχαν μια χαρά περιορισμούς ή μόνη με διαφορετική πολιτική ήταν η Σουηδία. 

5 minutes ago, bitmk2 said:

Το τι και πως παλεύει το σύστημα υγείας είναι πολύ σχετικό, ειδικά όταν οι υπεύθυνοι τους έχουν απαλλαγεί από ποινικές ευθύνες. Αν οι 7000 ετήσιοι θάνατοι χωρίς μέτρα σε σύνολο 10 εκατομμυρίων πολιτών είναι αρκετοί για να επιβληθεί ολοκληρωτικό καθεστώς πάω πάσο. Υποπτεύομαι ότι στους 20000 θανάτους θα είστε αυτοί που θα ανάβετε φωτιές για να καίτε αντιφρονούντες ως άλλος μεσαίωνας. Χαίρε ιεροψάλτη Τσιόδρα. Μας σώσατε.

14621 σε 1.5 χρόνο, με όποια προσοχή έδωσαν οι πολίτες και πλέον με πάρα πολύ καλά επίπεδα εμβολιασμών στις ευπαθείς ηλικίες/ομάδες. 

Συγκρίνεις τα νούμερα θανάτων που έπιασαν προ εμβολιασμών VS αυτά μετά από εμβολιασμό και πας να βγάλεις ετήσιο μέσο όρο? Δεν πάει έτσι...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, bitmk2 είπε

Από την στιγμή που τα συστήματα υγείας δεν την παλεύουν χωρίς μέτρα ναι.

Αν αρχισουμε την συζήτηση για τα συστήματα υγείας και γιατι δεν την παλεύουν θα μπλέξουμε για αυτο αστο καλυτερα ειδικά σε αυτο το μπου@@@ο κρατος που εχουμε ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ.

Και ξαναλεω ΤΕΙΧΟΣ ΑΝΟΣΙΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΩΝ ουτε χωρίς ουτε με εμβολιο

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Thresh είπε

Οι άλλες 3 είχαν μια χαρά περιορισμούς ή μόνη με διαφορετική πολιτική ήταν η Σουηδία. 

14621 σε 1.5 χρόνο, με όποια προσοχή έδωσαν οι πολίτες και πλέον με πάρα πολύ καλά επίπεδα εμβολιασμών στις ευπαθείς ηλικίες/ομάδες. 

Συγκρίνεις τα νούμερα θανάτων που έπιασαν προ εμβολιασμών VS αυτά μετά από εμβολιασμό και πας να βγάλεις ετήσιο μέσο όρο? Δεν πάει έτσι...

 

Μια χαρά έτσι πάει διότι αναφέρομαι στο 2020 και σε σύγκριση με τα προηγούμενα έτη. Συν οτι για το 2021 τα στοιχεία πιάνουν μέχρι τον Μάϊο. Θα ήταν σωστό να συνομιλούμε με καλή πρόθεση και όχι να ψαχουλεύουμε για ψεγάδια για να την λέμε ο ένας στον άλλο.

Επεξ/σία από bitmk2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, bitmk2 said:

Μια χαρά έτσι πάει διότι αναφέρομαι στο 2020 και σε σύγκριση με τα προηγούμενα έτη.

Άποψή σου.

Μετά βλέπουμε τα νούμερα των άλλων 3 και καταλαβαίνουμε τι διαφορά είχαν τα μέτρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν αρκετές χιλιάδες υγειονομικών, που αρνούνται να εμβολιαστούν.Φανταστείτε πόσο θα πιεστεί το ΕΣΥ αν φτάσουμε πάλι τους 800+ διασωληνωμένους με λιγότερους υγειονομικούς, θα πεθαίνουν οι μισοί χωρίς καν να τους αναλαμβάνει κάποιος.Δικαιολογούνται μόνο όσοι έχουν προβλήματα που δεν τους επιτρέπει τον εύκολο εμβολιασμό.

Ας ελπίσουμε οι διασωληνωμένοι πχ να φτάσουν στην χειρότερη τους 400, με την λογική πως η μισή Ελλάδα έχει εμβολιαστεί.Ηδη απο τους 160, έχουμε ανέβει κάπου στους 230.

Οι ανεμβολίαστοι, περιμένουν και ελπίζουν σε φάρμακα, λες και αυτά δεν θα έχουν παρενέργειες, η θα έχουν θετική επίδραση σε μεγάλο ποσοστό.

Πόσο άδικο είναι να υποφέρουν η να πεθαίνουν άνθρωποι με προγραμματισμένα χειρουργεία που καθυστερούν η που δεν έγιναν λόγω των γευμάτων ΜΕΘ και κλινών;

Η πόσο άδικο είναι να υπάρχει αδυναμία περίθαλψης ανθρώπων απο τροχαία ατυχήματα;

Σήμερα είναι ο άλλος, αύριο ίσως κάποιος δικός σου, μεθαύριο ίσως εσύ.

Αν δεν κοιτούσαμε μόνο τον εαυτό μας, θα ζούσαμε σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες και οι μεν και οι δεν άδικα χαλάτε σκέψη και φαιά ουσία, αφήστε την φύση να κάνει την δουλειά της…

προσωπικα έπαψα να ασχολούμαι, αν θέλει να φάει το κεφάλι του, ας το φάει, ένας ανόητος λιγότερος… κέρδος για την κοινωνία είναι…

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bitmk2 είπε

Στις υπηρεσίες υγείας οι εισφορές είναι ανταποδοτικές σε βάθος χρόνου. Οι εισφορές χτίζουν το ποσό σε φάρμακα/νοσηλεία που θα χρειάζομαι όσο μεγαλώνω και επιβαρύνομαι  ως οργανισμός. Πληρώνω τώρα που εργάζομαι, για να λαμβάνω αργότερα όταν δε θα εργάζομαι. Επομένως τώρα το ισοζύγιο εισφορών είναι αρνητικό για εμένα, αφού δεν έχω χρεώσει στα 30 μου ούτε ευρώ το ΕΣΥ. Ο ιδιώτης δε (τουλάχιστον όχι με τεράστιο καπέλο) θα με ασφαλίσει στα 50, αφού ξέρει ότι θα επωμιστεί μόνον έξοδα. Αντίστοιχα αν κρατάω κομπόδεμα, πρέπει να το μαζεύω από μικρός και να μην μου τα τρώει το κράτος.

Δε γνωρίζω για να το ερμηνεύσω. Έχω άποψη μόνο για τις δύο χώρες με τις οποίες έχω καθημερινή επαφή, Ελλάδα και Σουηδία. Το ποσοστά δε λένε από μόνα τους την αλήθεια. Το 4 είναι διπλό του 2, αλλά πάλι είναι αστείο νούμερο. Σε απόλυτα νούμερα μιλάμε για +7000 νεκρούς κατ έτος με κορωνοϊό. Το 7k δικαιολογεί την σημερινή υστερία;

Οι 5 νεκροί από τα εμβόλια δικαιολογούν την όλοι υστερια για τα εμβόλια; Για να σε δω πόσο αντικειμενικός είσαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, patentas11 είπε

Πάντως όλοι οι παιδίατροι έχουν πάρει "σήμα" απο εδώ και πέρα τι να λένε...


Τι σήμα έχουν πάρει ακριβώς ; Όταν κάποιοι από αυτούς μιλούν για περικαρδίτιδα από το εμβόλιο και  «ξεχνάνε» να αναφέρουν ότι οι περιπτώσεις περικαρδίτιδας είναι πολλαπλάσιες από την νόσηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...