Προς το περιεχόμενο

Keychron K2 η αλλο ασυρματο μικρο Μηχανικο Πληκτρολογιο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω ασυρματο προληκτρολογιο μαζεμενο tenkeyless, το πολυ 100Ε. Περα απο το Keychron K2 ξερουμε καποιο αλλο? Επισης επειδη Ελλαδα δε τα βρισκω, που μπορουμε να τα βρουμε αυτα στην Ευρωπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αμα δεν κανω λαθος το K2 ειναι ασυρματο μεσω Bluetooth, αμα προκειται για gaming δεν ξερω αμα ειναι και η καλυτερη επιλογη

Για μαζεμενο TKL που λες μαλλον ψαχνεις για 75% keyboard σε αυτη την κατηγορια δυσκολα να βρεις κατι κατω απο 100 € παραδειγματα που με ερχονται στο μυαλο ειναι το Glorious GMMK Pro  και το Vortex Racer 3 που ειναι λιγο over του budget σου

Προσωπικα το δικο μου πληκτρολογιο(Anne Pro 2) το πηρα απο Bangood και ηρθε μεσα σε μια βδομαδα αλλη μια σελιδα που μπορεις να ψαξεις ειναι
https://candykeys.com/ που εχει και το Κ2 που ψαχνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για typing το θελω κυριως, δε θα χρησιμοποιηθει ιδιαιτερα για gaming. Α ναι και το anne εχω ακουσει. Μεταφροικα, τελωνεια τι παιζει με κινα, εσενα ποσο σου κοστισε στο συνολο του? Ειναι ασφαλες να παρω απο κει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για ασφαλεια δεν μπορω να πω τιποτα με 100% ακριβεια μεσω Banggood και εγω πρωτη φορα το δοκιμασα, καπου στα 65-70 με ειχε βγει στο συνολο δεν ειχε τελωνειο κτλπ το ειχα παραγγειλει απο Πολωνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Keychron K2 το έχω περίπου ένα χρόνο τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν παίζω παιχνίδια καθόλου, οπότε δεν ξέρω αν και πόσο lag έχει. Για typing το βρίσκω πολύ καλό, έχω τους clicky διακόπτες γιατί μου αρέσει ο ήχος, αν και μου πήρε πιο πολύ από όσο νόμιζα για να συνηθίσω τα Page Down, Up, Home και End πλήκτρα.

Από άποψη ποιότητας είναι πολύ στιβαρό και άκαμπτο, δεν κουνιέται όταν πληκτρολογείς και γενικά έχει πολύ ωραία αίσθηση. 

Το μόνο μείον είναι οτι δεν έχει ένδειξη για την στάθμη της μπαταρίας, με αποτέλεσμα να σβήνει μόλις ξεφορτίσει. Βέβαια, του βάζεις απλά το καλώδιο για να ξεκινήσει η φόρτιση και συνεχίζεις, αλλά θα μπορούσε να έχει μια ένδειξη με ένα ledάκι πχ.

Νομίζω οτι στα λεφτά του είναι πολύ καλό και προσωπικά το προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 23/8/2021 στις 6:52 ΠΜ, nullindex είπε

Το Keychron K2 το έχω περίπου ένα χρόνο τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν παίζω παιχνίδια καθόλου, οπότε δεν ξέρω αν και πόσο lag έχει. Για typing το βρίσκω πολύ καλό, έχω τους clicky διακόπτες γιατί μου αρέσει ο ήχος, αν και μου πήρε πιο πολύ από όσο νόμιζα για να συνηθίσω τα Page Down, Up, Home και End πλήκτρα.

Από άποψη ποιότητας είναι πολύ στιβαρό και άκαμπτο, δεν κουνιέται όταν πληκτρολογείς και γενικά έχει πολύ ωραία αίσθηση. 

Το μόνο μείον είναι οτι δεν έχει ένδειξη για την στάθμη της μπαταρίας, με αποτέλεσμα να σβήνει μόλις ξεφορτίσει. Βέβαια, του βάζεις απλά το καλώδιο για να ξεκινήσει η φόρτιση και συνεχίζεις, αλλά θα μπορούσε να έχει μια ένδειξη με ένα ledάκι πχ.

Νομίζω οτι στα λεφτά του είναι πολύ καλό και προσωπικά το προτείνω.

Να ρωτήσω από που το παρήγγειλες το Keychron K2;
Ενδιαφέρομαι για το version 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NightmareBeforeChristmas είπε

Να ρωτήσω από που το παρήγγειλες το Keychron K2;
Ενδιαφέρομαι για το version 2.

Καλημέρα,

Το πήρα από candykeys.com που βρίσκεται Γερμανία. Από όσο θυμάμαι ήρθε γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ, αν και βλέπω έχουν έκδοση υπερπλήρης με το aluminium frame και τα rgb και πάει 100άρικο, είναι και σε αυτούς out of stock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2021 στις 6:52 ΠΜ, nullindex είπε

Το Keychron K2 το έχω περίπου ένα χρόνο τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν παίζω παιχνίδια καθόλου, οπότε δεν ξέρω αν και πόσο lag έχει. Για typing το βρίσκω πολύ καλό, έχω τους clicky διακόπτες γιατί μου αρέσει ο ήχος, αν και μου πήρε πιο πολύ από όσο νόμιζα για να συνηθίσω τα Page Down, Up, Home και End πλήκτρα.

Από άποψη ποιότητας είναι πολύ στιβαρό και άκαμπτο, δεν κουνιέται όταν πληκτρολογείς και γενικά έχει πολύ ωραία αίσθηση. 

Το μόνο μείον είναι οτι δεν έχει ένδειξη για την στάθμη της μπαταρίας, με αποτέλεσμα να σβήνει μόλις ξεφορτίσει. Βέβαια, του βάζεις απλά το καλώδιο για να ξεκινήσει η φόρτιση και συνεχίζεις, αλλά θα μπορούσε να έχει μια ένδειξη με ένα ledάκι πχ.

Νομίζω οτι στα λεφτά του είναι πολύ καλό και προσωπικά το προτείνω.

Fn + B

θα σου δειξει τα κουμπια, πρασινο >70%, μπλε >30%, κοκκινο <30%

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FYI το επίσημο site της Keychron στελνει και πάλι Ελλάδα - μόλις έκανα παραγγελία ένα k4v2 brown. Ας ελπίσουμε να μην έχει και τελωνείο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, mythoc είπε

FYI το επίσημο site της Keychron στελνει και πάλι Ελλάδα - μόλις έκανα παραγγελία ένα k4v2 brown. Ας ελπίσουμε να μην έχει και τελωνείο.. 

Σιγουρα θα περασει τελωνειο..

Και εγω το σκεφτομαι για παραγγελια ενος Q2 απο Keychron αλλα φοβαμαι οτι το τελωνειο θα τσουξει πολυ...

Επεξ/σία από starmanwarz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2022 στις 2:34 ΜΜ, Nikosgiann είπε

Fn + B

θα σου δειξει τα κουμπια, πρασινο >70%, μπλε >30%, κοκκινο <30%

 

Σωστός, αλλά θα ήταν πολύ πιο άμεσο και πρακτικό να υπάρχει ένα ledάκι με τους ίδιους χρωματισμούς σε μία γωνίτσα ή να ήταν το ίδιο το πλήκτρο επιλογής φωτισμού έτσι (πάνω δεξιά γωνία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περσυ που το πηρα, για να μη μπλεκω με τελωνεια κλπ, το τσιμπησα απο Ergowerken, Ολλανδία
Προσοχη στα υπολοιπα ευρωπαικα, να ειναι με το layout που θελετε, γιατι μερικα ειναι nordic, germanic κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενέδωσα τελικά στο Κ8 (brown, αλουμίνιο) μιας και πήγα στην ασφαλέστερη λύση του κλασικού tenkeyless, για να μην την πατήσω όπως σε προηγούμενα μικρά που στην αρχή μου αρέσουν αλλά μετά τη δεύτερη μέρα ψάχνω να βρω που είναι το insert, το home/end κλπ (το κύρια πληκτρολόγιά μου είναι πάντα 101+ keys, συν macros, encoder volume controls κλπ, οπότε τα μικρά τα έχω μόνο για φορητά σε ειδικές καταστάσεις και δεν μπορώ να τα συνηθίσω ποτέ). Ελπίζω σε καμια βδομάδα να είναι εδώ.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...