Προς το περιεχόμενο

Keychron K2 η αλλο ασυρματο μικρο Μηχανικο Πληκτρολογιο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πίνουν εκεί στο Ergowerken... Οι τύποι έστειλαν το keyboard, που έχει τόσο ωραία συσκευασία που ντρέπομαι να το ανοίξω. Αλλά παράλληλα έστειλαν και ένα σακουλάκι popcorn, συν χειρόγραφη κάρτα με φωτογραφίες του προσωπικού τους. Πόσο respect.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι καταπληκτικό.

Από που να ξεκινήσω... Από τη φοβερή συσκευασία με προστατευτική επένδυση πάνω/κάτω, συν το διαφανές καπάκι που προστάτευε κάθε πλήκτρο ξεχωριστά, το καλώδιο USB-C 90 degrees με fabric (όχι πλαστικό), το μεταλλικό keycap puller και τα έξτρα keycaps για Windows (αφού τα default είναι για Mac).

Από τα υπέροχα και άφθονα εφέ φωτισμού (άσχετα αν στο τέλος έβαλα ένα σταθερό backlight ίδιου χρώματος και τέρμα). Από την υπέροχη αίσθηση που έχουν τα keycaps, τα οποία έτσι όπως τα βλέπω με το μάτι είναι ABS σε συνηθισμένο Cherry profile αλλά πρέπει να είναι πλαστικό υψηλής ποιότητας γιατί δεν έχω ξαναδεί τέτοια αίσθηση αφής σε ABS. Ελπίζω να μην είναι ιδέα μου.

Ο ήχος τα σπάει. Μηδέν τρίξιμο, ούτε καν στο spacebar. Για να πω την αλήθεια όμως δεν είχα ξαναδοκιμάσει ποτέ Gateron switches οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης για tactile, ήχο, απόκριση, δύναμη κλπ. Έχω ήδη μετανιώσει που δεν πήρα το hot swap version για να μπορώ να δοκιμάσω διακόπτες διαφορετικής μάρκας στο μέλλον αλλά δεν πειράζει. Προς γνώση και συμμόρφωση.

Το σώμα από αλουμίνιο δεν υπάρχει. Χαλάλι τα +10 ευρώ. Το έχω δίπλα στα άλλα δύο mechanical που χρησιμοποιώ συνήθως (αρχαίο Logitech G710+ και Corsair Strafe Mk1, αμφότερα με CherryMX brown και PBT doubleshot) και η διαφορά στην ποιότητα είναι τεράστια. Χαίρεσαι να γράφεις και να το ακούς.

Εννοείται δούλεψε άμεσα και αψεγάδιαστα με το iPad, που ήταν και ο κύριος λόγος αγοράς αλλά μου άρεσε τόσο πολύ που έχω αρχίσει να έχω δεύτερες σκέψεις...

Προτείνεται ανεπιφύλακτα. Σαν μια μικρή παρατήρηση θα έλεγα ότι θα ήταν καλά να είχε κάπου battery indicator, αλλά διάβασα ότι το LEDάκι ούτως ή άλλως αναβοσβήνει όταν η στάθμη πέσει στο 15% και απ' ότι φαίνεται υπάρχουν έξτρα Fn checks για ενδιάμεσες καταστάσεις.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μολις παρελαβα το Κ1 SE με brown και πηρα καβα και μπλε switches να υπαρχουν.......δεν περιγραφω αλλο...απιστευτο...

Κατ ευθειαν συνδεση με BΤ χωρις lag και καμια αποσυνδεση. Κανει ενα hibernate μονο οταν δεν το χρησιμοποιεις. Πατας ενα οποιοδηποτε κουμπι κ ενεργοποιειται με ταχυτητα αστραπης.........παω να γραψω τωρα μεχρι να βγαλουν καλους τα δαχτυλα μου.......το μονο που θα ηθελα διαφορετικο ειναι το υλικο των keycaps (δεν ειναι PBT) αν κ τα ABS  που εχει οπως εγραψε κ ο φιλος πιο πανω ειναι αψογα στην αισθηση....

Απ ευθειας απο https://www.keychron.com/ μεσω https://www.yuntrack.com/

Το εστειλαν 29/1 παρελλαβα σημερα....χωρις εξτρα σε τελωνεια ΕΛΤΑ κλπ μπουρδες....στην πορτα μου με ACS

Επεξ/σία από Laseras77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά σήμερα είπα να το χρησιμοποιήσω σαν κύριο πληκτρολόγιο και είναι πραγματικά υπέροχο. Από την αίσθηση στα κουμπιά στο πάτημα και την αφή, μέχρι τον ήχο. Δεν το έχω συνηθίσει εντελώς, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι τόσο θετικές που πλέον έχω αρχίσει να ψήνομαι σοβαρά για την πλήρη έκδοση του Κ10 (αυτή τη φορά με hot-swappable).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια απο μεταφορικα οσοι το πηρατε και χρονο μου λετε συνοπτικα τι επεξε?

Εγω τελικα απο οταν ειχα κανει το ποστ περσυ, κατεληξα στο Kemove 61 Shadaow που πηρα απο Banggood. Εξαιρετικο, και σκεφτομαι μηπως επαιρνα τελικα και Keychron για να χω και ενα δευτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Ergowerken (Ολλανδία) είχε 15 ευρώ μεταφορικά μέσω DHL και έκανε περίπου 10-11 μέρες να φτάσει Αθήνα. Ίσως να έκανε λιγότερο αν δεν είχα παραγγείλει Παρασκευή αργά το απόγευμα, οπότε πήγε τζάμπα το ΣΚ.

Από το επίσημο site (που λέει ο Laseras77) νομίζω έχει γύρω στα $26 μεταφορικά και φυσικά περισσότερα διαθέσιμα μοντέλα. Επίσης αν θυμάμαι καλά έχουν και αρκετά χαμηλότερες τιμές (λογικό), οπότε τα επιπλέον μεταφορικά εξισορροπούνται με το παραπάνω. Εφόσον δεν υπάρχει τελωνείο, τότε είναι σαφώς προτιμότερη η παραγγελία απευθείας από το επίσημο site.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια οποτε χοντρικα 10-20 μερες και 15-22+ μεταφορικα αναλογα αν θα παρεις απο Ολλανδια η το επισημο. Το κραταω στα υποψιν για μελλοντικη αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2022 στις 1:05 ΜΜ, nzeppos είπε

Τι πίνουν εκεί στο Ergowerken... Οι τύποι έστειλαν το keyboard, που έχει τόσο ωραία συσκευασία που ντρέπομαι να το ανοίξω. Αλλά παράλληλα έστειλαν και ένα σακουλάκι popcorn, συν χειρόγραφη κάρτα με φωτογραφίες του προσωπικού τους. Πόσο respect.

Εγω το ειχα παραγγειλει περσυ αρχες γεναρη, στα χοντρα προβληματα κ εκανε να ερθει περιπου 50+ μερες
με επικοινωνια μαζι τους, μου στειλανε και 2ο, μιας κ δε ξεραμε που εχει κολησει (ελλαδα μου λεγαν οτι ειναι ολλανδια, ολλανδια λεγαν οτι ειναι ελλαδα)

Τελικα μου ηρθε, και μολις ηρθε και το 2ο, εκανα αρνηση παραλαβης για να τους επιστραφει (που θα μπορουσα κ να τους φεσωνα , αλλα δεν ειμαστε μαλακες)
Οποτε πολυ τιμιο το ergowerken, εστειλε 2ο καλη τη πιστη. 
Στα μεγαλα + και το χειρογραφο postcard, που μπορει να μην ειναι κατι, ομως μεσα σε ολα τα digital, χαρηκα που ειδα κατι γραμμενο με το χερι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και το έφερε η κουβέντα (η οποία ούτως ή άλλως έχει ξεφύγει), σε 18 μέρες λέει βγαίνει το αριστούργημα (Κ8 Pro):

https://www.keychron.com/pages/keychron-k8-pro-qmk-wireless-mechanical-keyboard

Λέει "up to $109", αν και δεν ξέρω για έξτρα επιλογές για αλουμίνιο κλπ. Θα βγάλουν πάντως και barebone έκδοση. Πιστεύω είναι τρελό vfm για αυτά που προσφέρει. Τόσα λεφτά κόστιζε πριν κάποια χρόνια το κλασικό ενσύρματο Coolermaster Masterkeys Pro που είχαν πάρει οι πάντες, αλλά τούτο εδώ έχει ξεφύγει.

 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πώ και εγώ την εμπειρία μου εδώ και ένα χρόνο από ένα K2 , σε συνδυασμό με το Mac mini m1 μου. Απλά εξαιρετικό αν και έκανα το λάθος να το πάρω με τους πολύ clicky και θορυβώδεις μπλέ διακόπτες. Τελευταία του έκανα και το foam mod και ειναι πραγματικά εμπειρία να πληκρολογείς απο ένα τετοιο. Με μπλέ διακόπτες και το απίστευτο walnut ξύλινο palm rest απο την ergo στην Ολλανδία μου πήγε 130 ευρώ , που δεν το λές και λίγο , αλλα αν σκεφτείς οτι το duck 2 mini του γιού μου wired μονο με κοκκινους Cherry MX (απλά κορυφαίοι σε αίσθηση και θόρυβο) έκανε 109 ευρω με εκπτωση απο σκρουτζομαγαζο το λες και ευκαιρία. Μόνο μου παράπονο τα απο abs και με φτωχή αίσθηση  keycaps για τα οποία ήδη παρήγεειλα τα μπλέ retro Mac PBT με ενα σπιράλ αεροπορικό καλώδιο που χρειάζομαι για πολλούς λόγους αλλα όχι για το wireless κ2 . Να πώ οτι μετάνιωσα που δεν πήρα το απλά άσπρο LED φωτισμό γιατί τον rgb παρότι εντυπωσιακός τον θεωρώ πολύ καγκούρικο και δεν τον βάζω ποτέ. Κακή εντύπωση μου κάνει η αυτονομία σε μπαταρία με τα led αναμένα στην πρώτη σκάλα που είναι 12 με 15 ημέρες απο το πρωι εως το βραδυ λόγω work from home, εχοντας κακομαθει απο την τρίμηνης αντοχής μια φόρτιση απο το apple keyboard (magic 2). Μεχρι στιγμής όλα καλα.

Επεξ/σία από dasimo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Ενδιαφέρομαι για το keychron:

https://www.keychron.com/collections/all-products/products/keychron-k3-non-backlight-ultra-slim-wireless-mechanical-keyboard-version-2

Το προτιμώ αθόρυβο, άρα πρέπει να επιλέξω το κόκκινο switch σωστά;

Είναι όμως μη διαθέσιμο. Μήπως γνωρίζετε πού αλλού θα μπορούσα να το βρω;

Εναλλακτικά άλλη εφάμιλη επιλογή σε άσπρο ποιοτικό πληκτρολόγιο ultra slim?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θυμάμαι καλά δεν έχει τελωνείο το επίσημο site, είχε πάρει ένας φίλος πριν λίγους μήνες και δεν πλήρωσε τίποτα έξτρα. Μόνο τα μεταφορικά. Ίσως στέλνουν από αποθήκες εντός Ευρώπης.

K3 v2 με white LED και hot swappable red έχει το ergowerken στα 99 ευρώ (αν θυμάμαι καλά χρεώνουν και κανα 20άρι έξτρα για μεταφορικά;)

https://www.ergowerken.nl/k3-v2-mechanisch-toetsenbord-voor-windows-mac.html?id=264745661

image.png.3042a6ad9b8a0a40f5508cd51df73e77.png

109 έχει το ίδιο με RGB LED στα 109 ευρώ: https://www.ergowerken.nl/k3-v2-mechanisch-toetsenbord-voor-windows-mac.html?id=264745678

edit: άκυρο, μόλις είδα ότι το link που έχεις βάλει είναι για το λευκό χωρίς backlight. Οπότε αν θέλεις ντε και σώνει αυτό, τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα. Σε αυτό εδώ το post λένε ότι μπορεί να έχει γίνει discontinued.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...