Προς το περιεχόμενο

Keychron K2 η αλλο ασυρματο μικρο Μηχανικο Πληκτρολογιο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οποιον ψαχνει keyboard για typing μια πολυ καλη επλογη ειναι το Κ1 με low profile κουμπια. Δεν εχω πιασει κατι καλυτερο στα χερια μου. Πηρα ενα και στην συνεχεια αλλα 2 για να τα εχω σε ολα τα pc. Ειναι full size δηλαδη εχει και num pad απο διπλα. Δεν εχω γραψει σε πιο γρηγορο πληκτρολογιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για να μην ανοιγω αλλο θεμα, τι switches προτεινετε αν προτεινετε για το κ2? 

brown / red ? Το θελω για δουλεια, οχι για γραφειο, για τις μερες που δουλευω απ το σπιτι οποτε ο ηχος δεν με ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

για να μην ανοιγω αλλο θεμα, τι switches προτεινετε αν προτεινετε για το κ2? 

brown / red ? Το θελω για δουλεια, οχι για γραφειο, για τις μερες που δουλευω απ το σπιτι οποτε ο ηχος δεν με ενδιαφερει.

brown σε αυτή την περίπτωση. Το μπλε είναι το καλύτερο για πληκτρολόγηση και το κόκκινο για παιχνίδια. Το καφέ είναι κάτι ενδιάμεσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα update για όποιον ενδοαφερεται: μου ήρθε το κ2 με brown και plastic frame μιας και το βρήκα -50% λόγω black friday

Παρά  πολύ καλές  πρώτες εντυπώσεις και σε windows και σε macOS

σκοτώνει το kb και μάλλον θα πουλήσω το Anne pro που είχα πριν 🙌

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω και εγώ νέο θέμα, ενδιαφέρομαι για το Keychron K8 Pro. Το έχει κάποιος να μας πει εντυπώσεις;

Δεν έχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο RGB Backlight Aluminum Frame και το RGB Backlight Aluminum Frame - Β .  Επίσης οι διακόπτες Gateron G Mechanical Brown, πόσο κοντά είναι στους καφέ cherry mx;

Τα keycaps με το οποίο έρχεται το πληκτρολόγιο, δεν θα έπρεπε να είναι shine through, μιας και βλέπω ότι υποστηρίζει backlight; Εάν αλλάξω keycaps, κοιτάω για συμβατά με gateron διακόπτες;

https://www.keychron.com/products/keychron-k8-pro-qmk-via-wireless-mechanical-keyboard?variant=39755425448025

 

Επεξ/σία από camel555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tarantules είπε

Εγώ περιμένω να μου έρθει το K3 Pro...Έχω και μια αγωνία μη φάω κανα τελωνείο

Ωραίο και αυτό.

Τι λέει το bt της Keychron; Σε βίντεο που είδα για το K8 Pro, ο τύπος είπε ότι έχει bt έκδοση 5.1 και ότι ελπίζει η εταιρεία να έλυσε με αυτό τον τρόπο τα προβλήματα συνδεσιμότητας.... Ισχύει κάτι τέτοιο, μιας και θα το δουλέψω αποκλειστικά ασύρματα;

Επεξ/σία από camel555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παρέλαβα το k8 pro λίγο πριν τις γιορτές. Είναι εξαιρετικό, στιβαρό σαν κατασκευή, αρκετά βαρύ και έχει γενικά πολύ καλή αίσθηση και ήχο λόγω της μόνωσης και των lubed διακοπτών. Από άποψη συνδεσιμότητας, κανένα θέμα, το δουλεύω με ένα bt 4 dongle και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Επίσης, εναλλαγή από pc σε mac, απροβλημάτιστα. 

Τα keycaps που έχει δεν είναι shine through, οπότε αν σε ενδιαφέρει να είναι, μάλλον πρέπει να τα αλλάξεις. Αλλά είναι εξαιρετικά σε ποιότητα και αίσθηση. Οι gateron έχουν το ίδιο stem με cherry κλπ οπότε δεν χρειάζεται τα keycaps που θα πάρεις να είναι συμβατά αποκλειστικά με gateron. Με cherry mx brown δεν έχω εμπειρία, συγκρίνοντας με hyperx aqua που και αυτοί είναι tactile, οι gateron brown μου φαίνεται ότι έχουν λιγότερο tactility, αλλά ίσως σε αυτό συντελεί και οτι έρχονται pre-lubed.

Η διαφορά του RGB Backlight Aluminum Frame με το B, είναι στο χρώμα των keycaps. Το ένα έχει τα γράμματα/νούμερα/F keys μωβ και τα υπόλοιπα μαύρα και το Β αντίστροφα.

Για την μπαταρία δεν έχω άποψη γιατί έλειπα λόγω εορτών, αλλά πιστεύω 2-3 εβδομάδες βγάζει άνετα, αναλόγως βέβαια και με το backlight που χρησιμοποιείς.

Για το τελωνείο μην έχετε άγχος, γιατί τα στέλνουν πρώτα Ουγγαρία και μετά έρχεται Ελλάδα και παραδίδεται με ACS. 

Γενικά το Κ8 pro για αυτά που προσφέρει είναι αρκετά καλή περίπτωση, αν σκεφτεί κανείς ότι έρχεται ήδη με sound dampening, pbt keycaps, pcb stabilizers, είναι hot-swappable και το κυριότερο που δεν το βρίσκεις εύκολα, είναι ασύρματο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 15/1/2023 στις 5:38 ΜΜ, makis89 είπε

Καλησπέρα, παρέλαβα το k8 pro λίγο πριν τις γιορτές. Είναι εξαιρετικό, στιβαρό σαν κατασκευή, αρκετά βαρύ και έχει γενικά πολύ καλή αίσθηση και ήχο λόγω της μόνωσης και των lubed διακοπτών. Από άποψη συνδεσιμότητας, κανένα θέμα, το δουλεύω με ένα bt 4 dongle και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Επίσης, εναλλαγή από pc σε mac, απροβλημάτιστα. 

Τα keycaps που έχει δεν είναι shine through, οπότε αν σε ενδιαφέρει να είναι, μάλλον πρέπει να τα αλλάξεις. Αλλά είναι εξαιρετικά σε ποιότητα και αίσθηση. Οι gateron έχουν το ίδιο stem με cherry κλπ οπότε δεν χρειάζεται τα keycaps που θα πάρεις να είναι συμβατά αποκλειστικά με gateron. Με cherry mx brown δεν έχω εμπειρία, συγκρίνοντας με hyperx aqua που και αυτοί είναι tactile, οι gateron brown μου φαίνεται ότι έχουν λιγότερο tactility, αλλά ίσως σε αυτό συντελεί και οτι έρχονται pre-lubed.

Η διαφορά του RGB Backlight Aluminum Frame με το B, είναι στο χρώμα των keycaps. Το ένα έχει τα γράμματα/νούμερα/F keys μωβ και τα υπόλοιπα μαύρα και το Β αντίστροφα.

Για την μπαταρία δεν έχω άποψη γιατί έλειπα λόγω εορτών, αλλά πιστεύω 2-3 εβδομάδες βγάζει άνετα, αναλόγως βέβαια και με το backlight που χρησιμοποιείς.

Για το τελωνείο μην έχετε άγχος, γιατί τα στέλνουν πρώτα Ουγγαρία και μετά έρχεται Ελλάδα και παραδίδεται με ACS. 

Γενικά το Κ8 pro για αυτά που προσφέρει είναι αρκετά καλή περίπτωση, αν σκεφτεί κανείς ότι έρχεται ήδη με sound dampening, pbt keycaps, pcb stabilizers, είναι hot-swappable και το κυριότερο που δεν το βρίσκεις εύκολα, είναι ασύρματο.

Τελικά το παρήγγειλα και εγώ αλλά από το Γερμανικό site μιας και το Κινέζικο δεν είχε το configuration που ήθελα (gateron brown, white backlight και πλαστικό). Μου έστειλαν tracking number από Κίνα, πίστευα ότι θα ερχόταν από Γερμανία.

Ελπίζω να το στείλουν πρώτα Ευρώπη, μην έχουμε τίποτα ιστορίες με τελωνείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 23/2/2023 στις 11:17 ΠΜ, camel555 είπε

Τελικά το παρήγγειλα και εγώ αλλά από το Γερμανικό site μιας και το Κινέζικο δεν είχε το configuration που ήθελα (gateron brown, white backlight και πλαστικό). Μου έστειλαν tracking number από Κίνα, πίστευα ότι θα ερχόταν από Γερμανία.

Ελπίζω να το στείλουν πρώτα Ευρώπη, μην έχουμε τίποτα ιστορίες με τελωνείο..

τελικα πλήρωσες τελωνείο φίλε μου; Γιατί και εγώ έκανα το ίδιο, παρήγγειλα απο το keychron.de και ειδα οτι πάλι θα ξεκινήσει απο Κίνα,  Hong Kong

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2023 στις 5:40 ΜΜ, costgial είπε

τελικα πλήρωσες τελωνείο φίλε μου; Γιατί και εγώ έκανα το ίδιο, παρήγγειλα απο το keychron.de και ειδα οτι πάλι θα ξεκινήσει απο Κίνα,  Hong Kong

Όχι φίλε μου, μην ανησυχείς! Τους είχα στείλει mail και μου το ξεκαθάρισαν ότι δεν έχει δασμούς κλπ. Καλορίζικο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Εχει παρει κανεις τωρα προσφατα απο keychron.de να μας πει αν ισχυει ακομα οτι δεν εχει δασμους; Παραγγειλα απο το αμερικανικο σαιτ τους που στελνουν με yuntrack αλλα το φοβηθηκα για τελωνειο και το ακυρωσα. Μετα βρηκα το γερμανικο σαιτ και παραγγειλα απο εκει αλλα ειδα οτι το στελνουν απο Κινα παλι με yuntrack και παλι το φοβηθηκα και το ακυρωσα. Τωρα βρισκω αυτο το thread και απ οτι λετε δεν εχει τελωνειο. Εχουμε νεοτερα; Τους εστειλα κι ενα μειλ να ρωτησω. Ελπιζω να απαντησουν με κατι θετικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...