Προς το περιεχόμενο

Intel Alder Lake: Οι νέοι επεξεργαστές έρχονται με δύο τύπους πυρήνων


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κι από ότι φαίνεται με τους Zen 4 Raphael (Q4 2022) δεν θα πάει PCI-E 5.0 αλλά θα παραμείνει στο 4.0.

Ε να περιμένουμε τους Zen 5 τότε για να συγκρίνουμε. 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κι από ότι φαίνεται με τους Zen 4 Raphael (Q4 2022) δεν θα πάει PCI-E 5.0 αλλά θα παραμείνει στο 4.0.

Κάτσε να βγούνε πρώτα και όταν βγούνε τότε θα έχουμε benchmarks και reviews και πράττουμε αναλόγως.

Γιατί και υποστήριξη να υπάρχει, δεν σημαίνει απαραίτητα πως: 

- Οι συσκευές USB 4 θα τρέχουν στο 100% bandwidth που προσφέρει το πρωτόκολλο USB 4

- Οι κάρτες γραφικών που θα βγαίνουν θα είναι PCI EXPRESS 5 αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα μπορούν να το εκμεταλλευτούν στο 100% και όπως πάντα θα είναι backwards compatible.

- Οι Entry DDR5 RAM θα είναι ισοδύναμες με Mid - High End DD4 και θα κοστίζουν τα διπλά λεφτά.

 

Ακόμα είναι νωρίς να βγάζουμε συμπεράσματα. Όπως και να έχει εγώ θέλω Badass Desktop CPU να κάνω όσο πιο αποτελεσματικά την δουλειά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, MariosX said:

Οι κάρτες γραφικών που θα βγαίνουν θα είναι PCI EXPRESS 5 αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα μπορούν να το εκμεταλλευτούν στο 100% και όπως πάντα θα είναι backwards compatible.

Αμφιβάλω ότι θα είναι PCI-E 5.0 οι RX7000 και RTX4000 που θα βγουν του χρόνου. 

Οπότε λογικά με τη μεθεπόμενη γενιά Ryzen που θα βάλει PCI-E 5.0, θα έχει προλάβει τις μεθεπόμενες κάρτες γραφικών από Nvidia κι AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αμφιβάλω ότι θα είναι PCI-E 5.0 οι RX7000 και RTX4000 που θα βγουν του χρόνου. 

Οπότε λογικά με τη μεθεπόμενη γενιά Ryzen που θα βάλει PCI-E 5.0, θα έχει προλάβει τις μεθεπόμενες κάρτες γραφικών από Nvidia κι AMD.

 

malin_root-21082021-0001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, MariosX είπε

Να αλλά η AMD δεν έχει βγάλει τα επόμενα μοντέλα της με τις ίδιες υποστηρίξεις όπως DDR5, USB4, PCI EXPRESS 5. 

Είναι ανούσιο να συγκρίνεις διαφορετικών χρονολογιών επεξεργαστές. Η τεχνολογία πάντα προχωράει και πάντα θα έχει διαφορετική αρχιτεκτονική

Αν είναι να συγκρίνουμε, τότε να συγκρίνουμε αυτούς τους big Little με τον Intel Pentium 3 που είχα κάποτε

μα η AMD όπως φαινεται θα βγάλει τους Zen4 τέλη 2022 δηλαδή όταν η Ιντελ συμφωνα με το Roadmap που έχει θα βγάλει τους Raptor Lake. Αν δεν βγάλει filler προιον στο ενδιάμεσο για εναν χρόνο έτσι μόνο μπορούμε να συγκρίνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Aztec said:

μα η AMD όπως φαινεται θα βγάλει τους Zen4 τέλη 2022 δηλαδή όταν η Ιντελ συμφωνα με το Roadmap που έχει θα βγάλει τους Raptor Lake. Αν δεν βγάλει filler προιον στο ενδιάμεσο για εναν χρόνο έτσι μόνο μπορούμε να συγκρίνουμε. 

Ακούγονται φήμες για Zen3+ ή Zen3D (Ryzen 6000), AM4, Χ570 πάλι, με Stacked 3D V-Cache...Q4 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aztec είπε

μα η AMD όπως φαινεται θα βγάλει τους Zen4 τέλη 2022 δηλαδή όταν η Ιντελ συμφωνα με το Roadmap που έχει θα βγάλει τους Raptor Lake. Αν δεν βγάλει filler προιον στο ενδιάμεσο για εναν χρόνο έτσι μόνο μπορούμε να συγκρίνουμε.

Τότε να συγκρίνουμε την Intel με τους CPU της IBM 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, MariosX είπε

Τότε να συγκρίνουμε την Intel με τους CPU της IBM 

Ανάθεμα και αν ακολουθεί κάποιος την συλλογιστική σου.

Πως το "να συγκρίνουμε τους πιο πρόσφατους επεξεργαστές των 2 εταιρίων" μετατρέπεται στο να συγκρινούμε με επεξεργαστές του 2000 δεν καταλαβαίνω να πω την αλήθεια μου. 

Και έχω και τρελά υψήλα IQ δεν είνια να πείς οτι φταίει αυτό ρε παιδί μου

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ πήρα έναν 11600κ και ησύχασα είχα 6600κ.για gaming και emulation και μουσική είναι εξαιρετικός .ίσως ασχοληθώ στην 13 γενιά .αλλά πάντα intel δεν τους αλλάζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Ανάθεμα και αν ακολουθεί κάποιος την συλλογιστική σου.

Πως το "να συγκρίνουμε τους πιο πρόσφατους επεξεργαστές των 2 εταιρίων" μετατρέπεται στο να συγκρινούμε με επεξεργαστές του 2000 δεν καταλαβαίνω να πω την αλήθεια μου. 

Και έχω και τρελά υψήλα IQ δεν είνια να πείς οτι φταίει αυτό ρε παιδί μου

Όπως είπα και προηγουμένως να συγκρίνεις CPU ίδιας γενιάς και χρονολογίας.

Γιατί ούτε η συλλογιστική σου πορεία δεν είναι λογική. Αναφέρεις για τελευταίο μοντέλο της AMD το οποίο βγήκε πότε αν επιτρέπεται;  Τόσα χρόνια η Intel έχει φάει ξεκάθαρα σκόνη και στο Q4 2021 θα κυκλοφορήσει νέους CPU και θα τους συγκρίνει με ποιους; Με αυτούς που τους έβγαλε το Q4 2020, με τους περσινους. 

Δεν μιλάμε για διάφορα κυκλοφορίας ενός τριμήνου αλλά μιλάμε για διάφορα ενός χρόνου και βάλε.

Η AMD λέτε αντίστοιχα θα κυκλοφορήσει τους CPU Q4 2022 πάλι λάθος θα είναι να κάνουμε και συγκρίσεις και τότε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, John2k15 είπε

Παιδιά εγώ πήρα έναν 11600κ και ησύχασα είχα 6600κ.για gaming και emulation και μουσική είναι εξαιρετικός .ίσως ασχοληθώ στην 13 γενιά .αλλά πάντα intel δεν τους αλλάζω 

Συγχαρήτηρια, από τα χειρότερα CPU που έχει βγάλει ποτέ η Intel. Και εγώ τον έχω, για να μην παρεξηγηθώ.

1 λεπτό πριν, MariosX είπε

Όπως είπα και προηγουμένως να συγκρίνεις CPU ίδιας γενιάς και χρονολογίας.

Γιατί ούτε η συλλογιστική σου πορεία δεν είναι λογική. Αναφέρεις για τελευταίο μοντέλο της AMD το οποίο βγήκε πότε αν επιτρέπεται;  Τόσα χρόνια η Intel έχει φάει ξεκάθαρα σκόνη και στο Q4 2021 θα κυκλοφορήσει νέους CPU και θα τους συγκρίνει με ποιους; Με αυτούς που τους έβγαλε το Q4 2020, με τους περσινους. 

Δεν μιλάμε για διάφορα κυκλοφορίας ενός τριμήνου αλλά μιλάμε για διάφορα ενός χρόνου και βάλε.

Η AMD λέτε αντίστοιχα θα κυκλοφορήσει τους CPU Q4 2022 πάλι λάθος θα είναι να κάνουμε και συγκρίσεις και τότε.

 

 

Με την λογική σου, πώς έχει φάει σκόνη η Intel? Αφού δεν βγάλανε μαζί CPU, τι συγκρίνεις? Οι 10th gen βγήκανε αρχές Q2 του 2020 ενώ η Zen5xxx Q4 2020. Eίναι άδικη η σύγκριση καθώς μιλάμε για επεξεργαστές 6μήνου και βάλε. 


Με λίγα λόγια, αν δεν βγούν τον ίδιο μήνα δεν συγκρίνουμε. 

Αυτή είναι η δικιά σου, παράλογη λογική. Ένας φυσιολογικός άνθρωπος συγκρίνει μεταξύ επεξεργαστών ίδιας τιμής που υπάρχουν στην αγορά, ασχέτος πότε βγήκανε. Αν ένας επεξεργαστής έχει ανταγωνιστικό μειονέκτημα γιατί είναι πιο παλιός τότε θα πωλείται και φτηνότερα, άρα θα ανταγωνίζεται τα entry level μοντέλα του αντιπάλου. Δεν ξέρω ποιός ενδιαφέρεται για το πότε βγήκε ένα CPU και τι σημασία έχει, αυτό που μετράει είναι οι επίδοσεις σε μια δεδομένη τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Oι για τα μπάζα πυρήνες είναι πιο γρήγοροι από skylake. Δηλαδή στα επίπεδα 3xxx Ryzen πυρήνα. 

Πάλι η ίδια καραμέλα ε? Στα ίδια open benchtable, με το aircondition να χτυπάνε πάνω σε αυτό, με ψύξη των 400€ τα 5xxx ρύζια ήταν 25 βαθμούς πάνω από 10900k. Καραμέλα όμως εκεί, δεν λιώνει 😆

Όσον αφορά το πρώτο, το έχω υπονοήσει. Αλλά κάνεις ότι δεν το βλέπεις, απλά για να κάτσεις να γράψεις το επόμενο.

Όσον αφορά το δεύτερο, αν δεν σου αρέσει η καραμέλα, δικό σου πρόβλημα. Αυτή η καραμέλα όμως είναι γνωστή και η αιτιολόγηση που θα σου δώσει το κάθε hardware site είναι ότι θα δοκιμάσει το Χ hardware με κορυφαία υποσυστήματα και σε ιδανικές συνθήκες, ώστε να φανούν οι μέγιστες δυνατότητές του, χωρίς να περιορίζεται αυτό από κάποιο άλλο κομμάτι hardware ή τις συνθήκες του τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτά που τον θέλω είναι μια χαρά .δεν έχω σκοπό να κάνω render η επαγγελματικές εργασίες .και ο επόμενος μου πάλι i5 k θα είναι .είναι ανάλογος για τι δουλειές τον θέλεις .και φαντάζομαι από τον 6600κ έχει διαφορά απόδοσης 6 χρόνια μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, john_dr είπε

Όσον αφορά το πρώτο, το έχω υπονοήσει. Αλλά κάνεις ότι δεν το βλέπεις, απλά για να κάτσεις να γράψεις το επόμενο.

Όσον αφορά το δεύτερο, αν δεν σου αρέσει η καραμέλα, δικό σου πρόβλημα. Αυτή η καραμέλα όμως είναι γνωστή και η αιτιολόγηση που θα σου δώσει το κάθε hardware site είναι ότι θα δοκιμάσει το Χ hardware με κορυφαία υποσυστήματα και σε ιδανικές συνθήκες, ώστε να φανούν οι μέγιστες δυνατότητές του, χωρίς να περιορίζεται αυτό από κάποιο άλλο κομμάτι hardware ή τις συνθήκες του τεστ.

Και βλέποντας τα αποτέλεσματα αυτών των hardware sites, διαπιστώνουμε ότι μόνο τα ρύζια χρειάζονται τα "κορυφαία υποσυστήματα, με 400€ ψύξεις και μητρικές και air condition να φυσάνε πάνω τους" καθώς χωρίς αυτά βράζουν. 25 βαθμούς πάνω ο 5800x από τον 10900k 😆 

Οπότε στο κουτάκι του απλού χρήστη, ίσως τα ρύζια αποδίδουν λίγο διαφορετικά από ότι μας δείχνουν τα hw sites. 

Σωστά?

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Και βλέποντας τα αποτέλεσματα αυτών των hardware sites, διαπιστώνουμε ότι μόνο τα ρύζια χρειάζονται τα "κορυφαία υποσυστήματα, με 400€ ψύξεις και μητρικές και air condition να φυσάνε πάνω τους" καθώς χωρίς αυτά βράζουν. 25 βαθμούς πάνω ο 5800x από τον 10900k 😆

Σωστά?

Η AMD δεν διαφημίζει 5.3GHz Volcano edition. Try again.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...