Προς το περιεχόμενο

Intel Alder Lake: Οι νέοι επεξεργαστές έρχονται με δύο τύπους πυρήνων


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά αυτή η υλοποίηση θα κάνει θαύματα στην αυτονομία στα λάπτοπ, όπως έχει αποδειχτεί και στα κινητά άλλωστε, αλλά σε σταθερούς υπολογιστές φαίνεται χαμένη υπόθεση. Πιστεύω οτι οι εκδόσεις για desktop θα έχουν μόνο τους πυρήνες Ρ αλλιώς θα κάνει πάρτι η AMD με την σειρά 6000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, deceit είπε

4790k αλλά δεν παίζω παιχνίδια.  Για οικιακή χρήση τα σπάει με SSD και 16GB RAM.

Με βλέπω να συνταξιοδοτούμαι με αυτόν 

image.gif.440addc786113f0f6c27550983bc7412.gif

 

Εγώ παίζω παιχνιδάκια μια στο τόσο με τον 4690Κ και μια 3060 Ti πάντως (ορισμένα και σε 4Κ όλα maxed out... πχ το Hitman 3 και 60 fps μια χαρα)

image.png.46a024ab4c1c4a02c1522a122805ed38.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δούμε τιμές , να δούμε σχέση τιμής -απόδοσης , να δούμε που ακριβώς "βρίσκεται" η DDR5 από άποψη απόδοσης σε σχέση με την 4 , και όλα αυτά στην πράξη .Πάντα στην αρχή κρατάμε μικρό καλάθι , βασική αρχή στην τεχνολογία. 

Να δούμε και τις καθημερινές εφαρμογές που χρειάζονται οκτώ και 16 cores , και μετά το ξαναζυζητάμε.

Το μόνο (σχεδόν) σίγουρο , είναι ότι δεν θα έχει προβλήματα διαθεσιμότητας όπως συμβαίνει με τους κόκκινους . Καλά είναι τα Alder Lake .....Giannena Lake  ή  ZEN MEN SEN και SOUAREN αλλά να μπορούμε να τα βρίσκουμε  και σε λογικές τιμές .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Odyss3us said:


αν δεν επαθες BSOD ή κατι παρεμφερες στην ιδια προταση αναφερει...

"σε διάταξη Dual Channel και με υποστήριξη DDR5-4800 (αν και θα κυκλοφορήσουν enthusiast-grade μνήμες με ταχύτητες έως και DDR5-7200)

for the record συμφωνα μετα επισημα specs οι DDR5 θα ταβανιασουν καποια στιγμη στα 8400Mhz

😁

Προφανώς και δεν πιστεύω ότι οι DDR5 θα μείνουν στα 4800MHz. Θα βγουν κι άλλες μνήμες στο μέλλον.

Ενδιαφέρεται κανείς να γίνει beta tester?

Όσο για το σχόλιο σου, σορρυ αλλά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει enthusiast-grade μνήμες. Φαντάζομαι είναι OCed? κάτι σαν τις σημερινές που ναι μεν είναι 3200 αλλά με OC πάνε ξέρω γω 4κ? Σορρυ ποτέ δεν ήμουν φαν του OC.

Καλά τα "επίσημα specs" δεν τα πιάνουμε ποτέ στην πράξη, υπό κανονικές συνθήκες.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά επεξεργαστής θα είναι αν και θεωρώ πως θα έχει καλύτερη εφαρμογή σε laptop από πλευράς αυτονομίας και i/o. Μάλλον θα πάμε για evo+, evo++ certified laptops κ.ο.κ..

Τώρα ως προς τον συναγωνισμό με τον 5950x ίσως να αναμετρηθούν σε single core speed/performance αλλά αφενός υπάρχουν και τα multi threaded scenarios όπου δεν πιστεύω πως θα καταφέρει και πολλά ο 12900k, αφετέρου ο 5950x έχει 24(20 διαθέσιμα) pci lanes. Ο 11900K έχει 16. 

Ως προς την διαθεσιμότητα/ τιμές.... meh...😒 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, MariosX είπε

Όχι ευχαριστώ.

Θέλω desktop PC τύπου BadAss και όχι μαϊμού επεξεργαστές τύπου Big.Little.

Θα περιμένω να βγούνε οι ανάλογοι AMD

Η θυσία 2 κανονικών πυρήνων με αντάλλαγμα 8 ενεργειακά αποδοτικούς πυρήνες δεν είναι και τόσο κακή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, michael92 είπε

Η θυσία 2 κανονικών πυρήνων με αντάλλαγμα 8 ενεργειακά αποδοτικούς πυρήνες δεν είναι και τόσο κακή.

Τι στιγμή μάλιστα που αποδείδουν... κατα τα γραφόμενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα έλεγε ...οτι οι ενεργειακοί πυρήνες κάνουν ένα πικ με φουλ ρεύμα για 10 δευτερόλεπτα και πιάνουν τον 5950Χ ...

Ακόμα δεν βγήκε, ακόμα δεν ξέρει τα NM,άλλαξε μητρικές πάλι....

Intel θα πάρουμε εννοείτε όταν βγάλει μεσαία Apu σειρά με γραφικά ,15% πιο φτηνά από τον αντίστοιχο Amd και ίδια απόδοση..    Αν θέλει. Αν δεν θέλει στο ράφι η σε πληρωμένα HP και Lenovo.

Θυμήθηκε τα ενεργειακά η κυρία με τα 340 watt και 12 πυρήνες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, michael92 είπε

Η θυσία 2 κανονικών πυρήνων με αντάλλαγμα 8 ενεργειακά αποδοτικούς πυρήνες δεν είναι και τόσο κακή.

Θέλω PC με υψηλές επιδόσεις. 

Μου είναι αδιάφορη η χαμηλή κατανάλωση. Για τέτοιες δουλειές έχω εναλλακτικές λύσεις όπως Raspberry Pi που τον κάνω Home Server και σε συνδιασμό με το GPIO του κάνω παπάδες.

 

Ούτως ή άλλως το PC το χρησιμοποιώ 8 ώρες σερί για επαγγελματικούς λόγους όπως: Προγραμματισμό, Video Editing, Photoshop και στον ελεύθερο χρόνο για gaming. Δεν είναι ανοιχτός 24/24-7 και ούτε τον έχω Idle οπότε οι Intel Atom ή Big.Little θα μου είναι πρακτικά άχρηστοι. Προτιμώ να έχω αληθινό 4 Core Desktop με μέγιστες αποδόσεις το ελάχιστο πάρα να έχω πειραματικές πατέντες όπως είναι στα κινητά.

 

Το συγκεκριμένο αξίζει μόνο για λάπτοπ και για κινητές συσκευές που βασίζονται πολύ στη μπαταρία τους και όχι για desktop που είναι αποκλειστικά plugged in.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MariosX είπε

Θέλω PC με υψηλές επιδόσεις. 

Μου είναι αδιάφορη η χαμηλή κατανάλωση. Για τέτοιες δουλειές έχω εναλλακτικές λύσεις όπως Raspberry Pi που τον κάνω Home Server και σε συνδιασμό με το GPIO του κάνω παπάδες.

 

Ούτως ή άλλως το PC το χρησιμοποιώ 8 ώρες σερί για επαγγελματικούς λόγους όπως: Προγραμματισμό, Video Editing, Photoshop και στον ελεύθερο χρόνο για gaming. Δεν είναι ανοιχτός 24/24-7 και ούτε τον έχω Idle οπότε οι Intel Atom ή Big.Little θα μου είναι πρακτικά άχρηστοι. Προτιμώ να έχω αληθινό 4 Core Desktop με μέγιστες αποδόσεις το ελάχιστο πάρα να έχω πειραματικές πατέντες όπως είναι στα κινητά.

 

Το συγκεκριμένο αξίζει μόνο για λάπτοπ και για κινητές συσκευές που βασίζονται πολύ στη μπαταρία τους και όχι για desktop που είναι αποκλειστικά plugged in.

 

 

ναι αλλα αν αποδειχτεί τελικά ,σύμφωνα με φήμες, ότι ειναι πιο γρήγορος απο 5950x σε single\multithread ποιο ειναι το πρόβλημα ? Θέλω να πω μήπως να περιμένουμε να δούμε πως αποδίδει πρώτα ? μπορεί να μας εκπλήξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, john_dr είπε

Μόνο έτσι θα χώραγε 16 πυρήνες η Intel. Με 8 μεγάλους και 8 για τα μπάζα. Αν και φαίνεται οι "για τα μπάζα" να μην είναι και τόσο για τα μπάζα. Μακάρι, μένει να το δούμε. Αλλά το marketing θα ξεσκιστεί να τους προωθεί ως "πραγματικούς 16πύρηνους", όπου τυπικά θα ισχύει, πρακτικά όμως θα υπάρχουν αμφιβολίες για την εγκυρότητα της περιγραφής. Θα εξαρτηθεί βέβαια και από το πόσο καλά θα λειτουργεί ο Thread Detector. Αν λειτουργεί σωστά, η Intel θα έχει καταφέρει να εξαφανίσει σε μεγάλο βαθμό το πλεονέκτημα της AMD με τους παραπάνω πυρήνες, τουλάχιστον στην desktop αγορά, ενώ θα έχει ξεκάθαρο πλεονέκτημα στα laptops όσον αφορά το efficiency.

Πάντως φαίνεται ότι η Intel δεν κοιμόταν όλο αυτό το διάστημα. Για να δούμε.

Oι για τα μπάζα πυρήνες είναι πιο γρήγοροι από skylake. Δηλαδή στα επίπεδα 3xxx Ryzen πυρήνα. 

13 ώρες πριν, john_dr είπε

Αυτά θα τα βλέπουμε από τα tech sites και τους Youtubers που θα δοκιμάζουν τους Alder lake σε μητρική των 500€ , με τροφοδοτικό 1200W Platinum, με ψύξη των 400€ και σε open benchtable με το air condition να χτυπάει πάνω σε αυτό. Τώρα στο κουτάκι του κάθε καημένου χρήστη, τα πράγματα μπορεί να είναι λίγο διαφορετικά.

Πάλι η ίδια καραμέλα ε? Στα ίδια open benchtable, με το aircondition να χτυπάνε πάνω σε αυτό, με ψύξη των 400€ τα 5xxx ρύζια ήταν 25 βαθμούς πάνω από 10900k. Καραμέλα όμως εκεί, δεν λιώνει 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Aztec είπε

 

ναι αλλα αν αποδειχτεί τελικά ,σύμφωνα με φήμες, ότι ειναι πιο γρήγορος απο 5950x σε single\multithread ποιο ειναι το πρόβλημα ? Θέλω να πω μήπως να περιμένουμε να δούμε πως αποδίδει πρώτα ? μπορεί να μας εκπλήξει 

Να αλλά η AMD δεν έχει βγάλει τα επόμενα μοντέλα της με τις ίδιες υποστηρίξεις όπως DDR5, USB4, PCI EXPRESS 5. 

Είναι ανούσιο να συγκρίνεις διαφορετικών χρονολογιών επεξεργαστές. Η τεχνολογία πάντα προχωράει και πάντα θα έχει διαφορετική αρχιτεκτονική

Αν είναι να συγκρίνουμε, τότε να συγκρίνουμε αυτούς τους big Little με τον Intel Pentium 3 που είχα κάποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, MariosX said:

Να αλλά η AMD δεν έχει βγάλει τα επόμενα μοντέλα της με τις ίδιες υποστηρίξεις όπως DDR5, USB4, PCI EXPRESS 5. 

Κι από ότι φαίνεται με τους Zen 4 Raphael (Q4 2022) δεν θα πάει PCI-E 5.0 αλλά θα παραμείνει στο 4.0.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...