Προς το περιεχόμενο

καταδυση thread


ANT2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Spect~ said:

Έπιασα τον ένα στόχο έχασα τον άλλο για λίγο.. Την επόμενη φορά.. 

Πουλινος έχεις καμιά σχολή που να κάνει ssi free dive level 1 στην Αθήνα; 

 

δεν θα πηγαινα ssi για ελευθερη.ουτε padi. για μενα αλλα πιστευω και για απειρο κοσμο οταν λες ελευθερη καταδυση πας aida.  τιποτα αλλο.τοσο απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
4 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν θα πηγαινα ssi για ελευθερη.ουτε padi. για μενα αλλα πιστευω και για απειρο κοσμο οταν λες ελευθερη καταδυση πας aida.  τιποτα αλλο.τοσο απλα

Ανάλογα τι θες να κάνεις φαντάζομαι. Δε θα πάω σε αγώνες ποτέ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Spect~ said:

Ανάλογα τι θες να κάνεις φαντάζομαι. Δε θα πάω σε αγώνες ποτέ 

δεν εχει να κανει αμα θα πας αγωνες. ειναι καθαρα οργανισμος γιa free diving.  οχι οργανισμος που εχει scuba diving και εβαλαν και το free diving να υπαρχει. ειναι σαν να λες θα παω να κανω cave distinctive specialty σε padi. η adia εχει knowledge κτλ. οπως και καταδυσεις δεν τα εχω ολα απο padi. εχω και απο  psai και απο innerspace explorers. ο καθενας στον τομεα του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν εχει να κανει αμα θα πας αγωνες. ειναι καθαρα οργανισμος γιa free diving.  οχι οργανισμος που εχει scuba diving και εβαλαν και το free diving να υπαρχει. ειναι σαν να λες θα παω να κανω cave distinctive specialty σε padi. η adia εχει knowledge κτλ. οπως και καταδυσεις δεν τα εχω ολα απο padi. εχω και απο  psai και απο innerspace explorers. ο καθενας στον τομεα του

Κανένα από Αθήνα να προτείνεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Πρωτη τους βουτια χτες! Πολυ πιο ανετα εντος και εκτος νερου. Ειδικα κατω απο το νερο γυρνουσα και δεν ενοιωθα καμια "ενοχληση" απο αλλαγη βαρους, αερα κλπ. Μονο κακο ειναι οτι πρεπει να βρω λιγο το στησιμο του για να το φερω στα μετρα μου και μετα ολα καλα!!

Spoiler

Capture.JPG.d5ac4134391fe17e516ec8de93dd984e.JPG

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/10/2022 at 17:10, Spect~ said:

Πρωτη τους βουτια χτες! Πολυ πιο ανετα εντος και εκτος νερου. Ειδικα κατω απο το νερο γυρνουσα και δεν ενοιωθα καμια "ενοχληση" απο αλλαγη βαρους, αερα κλπ. Μονο κακο ειναι οτι πρεπει να βρω λιγο το στησιμο του για να το φερω στα μετρα μου και μετα ολα καλα!!

  Hide contents

 

ολε.καλοφορετα:P

μια φορα θα το στησεις και μετα θα ειναι ετοιμο . και θα δεις ποσο καλυτερο ειναι απο το jacket.και αν χρειαστεις βαρος παραπανω μπορει να μπει και σε v weight για να μην το βαλεις στην μεση.

On 13/09/2022 at 22:20, Spect~ said:

Κανένα από Αθήνα να προτείνεις; 

https://www.nolimitsfreedive.gr/xr-papadopoylos

https://www.hellasfreedivers.gr/team

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
On 20/06/2023 at 10:02, totalius said:

Παιδιά ξέρετε αν υπάρχει ταξιδιωτικό πρακτορείο στην Ελλάδα που να κλείνει καταδυτικές διακοπές ; Πχ live aboard στην Ερυθρά 

βλεπε πιο κατω.

On 20/06/2023 at 10:10, Spect~ said:

Δεν νομιζω οτι υπαρχει. Ισως ξερει ο @poulinos. Δεν νομιζω οτι εχεις θεμα παντως να κλεισεις απευθειας εσυ

δεν θα εκλεινα ποτε διαμεσω ταξιδιωτικου διοτι θα φαω στο κεφαλι τα εξτρα που θα βαλουν αυτοι.

μπλεκεις εναν ενδιαμεσο που πρεπει να πληρωθει. θα το εξηγησω και πιο απλα.

οταν πηγα να κανω το kilimanjaro ειχα 2 επιλογες.η μια που εκανα ηταν να κλεισω απευθειας με γραφειο στην τανζανια και μου βγηκε πολυ φτηνα.η αλλη επιλογη που ειναι διπλη επιλογη ειναι η παρακατω. α.να εβρισκα ενα γραφειο εδω να μου κλεισει το ταξιδι αυτο και απλα θα πληρωνα το κατι εξτρα αφου θα το εκαναν αυτοι ή να εβρισκα ελληνα οδηγο. ο ελληνας οδηγος αυτο που θα εκανε στην πραξη θα ηταν να κανονισει το ταξιδι για τα 5-6 ατομα και να ερθει και αυτος βεβαια μαζι.εκει θα χρησιμοποιουσε οδηγους βουνου απο την τανζανια για να παμε πανω.αυτος θα πληρωνε πχ 1000 ευρω το κεφαλι αλλα θα ζητουσε 3000 το κεφαλι.

θα πει καποιος γιατι να προτιμησω να παρω τον οδηγο απο εδω και να δωσω 3000 ευρω και να μην κλεισω απευθειας με το εξωτερικο.οι λογοι ειναι δυο.

ο ενας ειναι οτι πιο ευκολο και πιο αμεσο ειναι να κλεισεις με ελληνα οδηγο και να κανει αυτος τις διαδικασιες που ξερει να τις κανει απο το να πρεπει να το κανεις εσυ. συν οτι πολλες φορες δεν ξερει πιο γραφειο πχ στην τανζανια ειναι εμπιστο.

και ο δευτερος λογος ειναι τα logistics.μπορει να υπαρχει γραφειοκρατια κτλ οπως οταν πηγα russia που ο αλλος δεν μπαινει στην διαδικασια να προσπαθησει να το οργανωσει οποτε σου λεω ας το κανει αλλος για μενα.

τωρα στις καταδυσεις δεν ξερω αν υπαρχει καποιος που το οργανωνει απο εδω.δεν εχω κανει live abroad. παρολα αυτα και να υπαρχει δεν θα το εκανα.με λιγο ψαξιμο και απο κριτικες θα εβρισκα κατι εμπιστο για να κλεισω και να φτιαξω το δικο μου προγραμμα. εξωτερικο για καταδυσεις εχω παει μονο πολωνια για παγοκαταδυση που το εκλεισα απευθειας με το καταδυτικο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάει παλιότερα Ερυθρά σε live aboard μέσω Ελληνικού πρακτορείου που έκλεινε καταδυτικές εκδρομές ανά το κόσμο . Βρισκόταν σε ένα νησί δεν θυμάμαι καν το όνομα του πρακτορείου τώρα . Σε αυτό που με είχε βοηθήσει ήταν όταν υπήρξε μεγάλη καθυστέρηση στις πτήσεις μου για Κάιρο - Χουγκαρντα να με περιμένει το τρανσφερ στη Χουγκαρντα 2 ώρες πριν φύγει για το λιμάνι . Αν είχα κλείσει μόνος μου δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το κάνω . Το κόστος μου βγήκε τότε τουλάχιστον το ίδιο σαν να είχα κλείσει μόνος μου . Ίσως κ πιο φτηνά με βάση τα αεροπορικά που έβρισκα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/06/2023 at 16:39, totalius said:

Είχα πάει παλιότερα Ερυθρά σε live aboard μέσω Ελληνικού πρακτορείου που έκλεινε καταδυτικές εκδρομές ανά το κόσμο . Βρισκόταν σε ένα νησί δεν θυμάμαι καν το όνομα του πρακτορείου τώρα . Σε αυτό που με είχε βοηθήσει ήταν όταν υπήρξε μεγάλη καθυστέρηση στις πτήσεις μου για Κάιρο - Χουγκαρντα να με περιμένει το τρανσφερ στη Χουγκαρντα 2 ώρες πριν φύγει για το λιμάνι . Αν είχα κλείσει μόνος μου δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το κάνω . Το κόστος μου βγήκε τότε τουλάχιστον το ίδιο σαν να είχα κλείσει μόνος μου . Ίσως κ πιο φτηνά με βάση τα αεροπορικά που έβρισκα .

αν θυμασαι το νησι τοτε ισως ειναι ευκολο να βρεθει.Και για μενα προσπαθω παντα να πηγαινω μια μερα τουλαχιστον πριν την εκδρομη,βουνο κτλ ωστε αν γινει βλακεια να μην εχω θεμα.  βεβαια αν η τιμη ειναι το ιδιο περιπου τοτε εννοειται το κλεινεις και με 10 ενδιαμεσους. ή αν το μερος ειναι παραξενο και υπαρχει θεμα ασφαλειας.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις να θελω να κανω διαφημηση το Aqualized δοαργανωνει  εξαιρετικα ταξιδια στο εξωτερικα. εχει 2 ταξιδια στην ερυθρα που κανουν τη βορεια διαδρομη το Νοεμβριο. Το συνιστω με κλειστα ματια, εχω κανει ηδη 3 ταξιδια και παω για το 4ο στις 16 Νοεμβριου...δες πιο κατω

 

https://www.aqualized.com/corals-wrecks-red-sea-16-11-23/

Επεξ/σία από isim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πιο φτηνα βγαινει αν κλεισεις χωρις μεσαζοντες και κατευθειαν με τοπικη εταιρεια

On 22/09/2023 at 20:32, Trelloneritis said:

Και το Thalassa από τη Χαλκίδα κάνει εκδρομές σε εσωτερικό και εξωτερικό.

  

On 25/06/2023 at 09:59, totalius said:

Ανδρος νομίζω . Μπορεί κ Ναξος . 

ανδρος βρισκω Andros aquatic και ScubAndros

ναξος Flisvos Dive Center Naxos, Nima Diving Center - Naxos PADI 5 Star Diving Center Blue , Fin Divers Naxos Scuba Diving Center - PADI 5 Star IDC Resort

 

On 22/09/2023 at 16:59, isim said:

Χωρις να θελω να κανω διαφημηση το Aqualized δοαργανωνει  εξαιρετικα ταξιδια στο εξωτερικα. εχει 2 ταξιδια στην ερυθρα που κανουν τη βορεια διαδρομη το Νοεμβριο. Το συνιστω με κλειστα ματια, εχω κανει ηδη 3 ταξιδια και παω για το 4ο στις 16 Νοεμβριου...δες πιο κατω

 

https://www.aqualized.com/corals-wrecks-red-sea-16-11-23/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...