Προς το περιεχόμενο

καταδυση thread


ANT2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα είμαι νέος στην καταδυτική παρέα και θα ήθελα μία βοήθεια. Είμαι κάτοχος του Advanced Open Water Diver και ψάχνω για αγορά dive computer? Τι επιλογές θα μου προτείνατε για να μου κρατήσει αρκετά χρόνια και να μην έχω περιορισμούς και βέβαια να μην ξεφύγω στην τιμή. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Αν και ο @poulinos ειναι ο πλεον ειδικός για να σου απαντησει ας ξεκινησουμε με βασικες ερωτησεις. Τι στοχο εχεις ως προς την καταδυση και τι budget; Θεωρω αλλες αναγκες αν πας σε tec dives και αλλες αν μεινεις στο recreational κομματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά για ψυχαγωγική κατάδυση. Μόνο το aladin sport έχω δουλεψει λίγο,γενικά είμαι άσχετος.Θέλω βασικά ένα απλό ρολόι κατανοητό εύκολο και να μην με περιορίσει σε μίγματα κτλ γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να χρειαστεί.

ΠΧ ένα που σκέφτομαι βέβαια με ανέβασε λίγο σε τιμή είναι το aladin A1 που έχει και Bluetooth για επιτόπου σύνδεση με κινητό και εφαρμογή και γενικά είναι scubapro.

Μετά αλλά που έχω ρίξει μια ματιά είναι το seac action hr και το suunto zoop novo αν και αυτό με χαλάει το μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, ANT2021 said:

Καθαρά για ψυχαγωγική κατάδυση. Μόνο το aladin sport έχω δουλεψει λίγο,γενικά είμαι άσχετος.Θέλω βασικά ένα απλό ρολόι κατανοητό εύκολο και να μην με περιορίσει σε μίγματα κτλ γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να χρειαστεί.

ΠΧ ένα που σκέφτομαι βέβαια με ανέβασε λίγο σε τιμή είναι το aladin A1 που έχει και Bluetooth για επιτόπου σύνδεση με κινητό και εφαρμογή και γενικά είναι scubapro.

Μετά αλλά που έχω ρίξει μια ματιά είναι το seac action hr και το suunto zoop novo αν και αυτό με χαλάει το μέγεθος.

 nitrox μειγματα ή trimix μειγματα με deco stages για μελλοντικα;

b.to θες μονο για dive computer ή το θες και σαν κανονικο ρολοι;

το zoop το ειχα. φτηνο ωραιο μεγαλο για να βλεπεις ανετα.δεν το φορας εξω.εχει nitrox.ειχε ειδικη βαση για να κατεβαζεις τα dives στο pc. ειναι suunto δεν ειναι  noname.

to novo ειναι ενα καλο update του παλιου zoop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για nitrox μίγματα αλλά ακόμα δεν τα ξέρω καθόλου δεν έχω ασχοληθεί αλλά δεν θα ήθελα να με περιορίσει κάποια στιγμή αν αποφασίσω να ασχοληθώ. Κατά προτίμηση θα με βόλευε και για κανονικό ρολόι αλλά όχι απαραίτητα γιατί και μου άρεσε το aladin a1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ANT2021 said:

Για nitrox μίγματα αλλά ακόμα δεν τα ξέρω καθόλου δεν έχω ασχοληθεί αλλά δεν θα ήθελα να με περιορίσει κάποια στιγμή αν αποφασίσω να ασχοληθώ. Κατά προτίμηση θα με βόλευε και για κανονικό ρολόι αλλά όχι απαραίτητα γιατί και μου άρεσε το aladin a1

nitrox  παιζει να εχουν ολα πλεον

αλλα αν παμε σε  trimix τοτε ανεβαινεις σε κοστος.πολλοι ακομα και στο trimix χρησιμοποιουν  bottom timer και τα υπολοιπα σε πινακακι.η suunto βγαζει και μικρα που ειναι για everyday use και εξω βγαζει και πιο μεγαλα οπως το zoop.σιγουρα τα πρωτα ειναι πιο ακριβα.σε recreational εχω δοκιμασει και mares και suunto και δεν με πειραζε η μικρη οθονη.αλλωστε δεν εχεις πολλα να βλεπεις στην recreational ουτε να αλλαξεις φιαλες γισ να αλλαξεις το μειγμα. το zoop απλα ειναι φτηνο αλλα δεν το φορας εξω

.οποτε α.πρεπει να δεις αν θα το φορας εξω στο δρομο .β

τα λεφτα ππυ θες να δωσεις.  ενα  recreational dive computer αμα πας σε tec απλα το κανεις use ως bottom timer μετα. καποια εχουν και επιλογη free diving αμα κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα στην ουσία για ψυχαγωγική κατάδυση για ρολόγια της τάξεως 250-350€ είναι πάνω κάτω τα ίδια η συνδεσιμότητα αλλάζει και το μέγεθος σωστά? Στην οθόνη κάτω από το νερό όλα το ίδιο δείχνουν τα βασικά? Η θα πρέπει να πατάω κουμπιά πχ σε πιο μικρές οθόνες που μπορεί να μην χωράνε ολα? Όσον αφορά ανθεκτικότητα αισθητήρες κτλ είναι κάποιες μάρκες που έχουν εμφανίσει προβλήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.researchgate.net/publication/250261057_A_review_of_the_technical_specifications_of_47_models_of_diving_decompression_computer

 

εδω μπορεις να βρεις και technical info(too much info) για αλγοριθμους αποσυμπιεσης που χρησιμοποιει το καθε dive computer που σε recreational  λιγο σε ενδιαφερει. μετα αυτο που αλλαζει ειναι τι modes υποστηριζει, μεγιστο βαθος , εξτρα οπως bluetooth. ποσο κραταει η μπαταρια  ποσα dives αποθηκευει λτλ. τα περισσοτερα θα σου δειξουν αυτα που θες.βαθoς ποσο χρονο ειναι η καταδυση ,alarms αμα ξεπερασεις ρυθμο ανοδου, safety stop και αν ξεπερασεις για καποιο λογο to bottom time και μπεις σε deco θα στο πει και θα σου βαλει ceiling σαν  deep stop.  με το manual μπορεις να δεις τι δινει αν και πανω κατω ολα τα δινουν.συνηθως τα βλεπεις ολα σε μια οθονη(ναι χωρανε) χωρις να χρειαστει να πατησεις κατι.απο εκει και περα ειναι και τι σου αρεσει.πχ λατρευω suunto διοτι ειναι σοβαρη φιλανδικη εταιρεια και πολυ ωραια να τα φορας και εξω. και mares που ειχα μια χαρα. η scubapro επισης σοβαρη εταιρεια(ειχα  dry suit).uwatec χρησιμοποιησα σε bottom timer σε tec καταδυσεις.τωρα καποια ειναι εγχρωμα καποια αλλα οχι.φωτειζομενη οθονη παιζει στα πιο καινουρια ενω παλια επαιζε φωσφωριζον ,(phosphor-luminescent) που επαιζε οκ αλλα σιγουρα ειναι ενα  plus να εχει φωτειζομενη για να εισαι καλυτερα σε caverns

ta alarms ειναι κ ηχητικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βοήθησες αρκετά μπορώ να πω και σε ευχαριστώ. Θα το ψάξω λίγο και θα δω τι θα κάνω..

Μίας και φαίνεται ότι είσαι γνώστης θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο όσον αφορά της στολές για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Έχω καταλήξει στην scubapro definition 5mm. Δεν υπάρχει πουθενά ετοιμοπαραδοτη για δοκιμή και αναγκαστικά θα πάω σε παραγγελία. Ρίξε μια ματιά στο μεγεθολογιο σε πιο XL πιστεύεις είμαι πιο κοντά με την εμπειρία σου.

Σορυ που σε ζαλίζω σε ευχαριστώ πολύ.

IMG_20210824_235814.jpg.79c6b78db969175f66a0137d38dd337f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, ANT2021 είπε

Με βοήθησες αρκετά μπορώ να πω και σε ευχαριστώ. Θα το ψάξω λίγο και θα δω τι θα κάνω..

Μίας και φαίνεται ότι είσαι γνώστης θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο όσον αφορά της στολές για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Έχω καταλήξει στην scubapro definition 5mm. Δεν υπάρχει πουθενά ετοιμοπαραδοτη για δοκιμή και αναγκαστικά θα πάω σε παραγγελία. Ρίξε μια ματιά στο μεγεθολογιο σε πιο XL πιστεύεις είμαι πιο κοντά με την εμπειρία σου.

Σορυ που σε ζαλίζω σε ευχαριστώ πολύ.

IMG_20210824_235814.jpg.79c6b78db969175f66a0137d38dd337f.jpg

ΓΙα στολη θα σου προτεινα να πας σε custom made στα μετρα σου. Εγω επειδη εχω περιεργες αναλογίες, οι γαμπες μου παιζει να ειναι σαν τα μπουτια αλλων, και εχω μεγαλες πλατες αλλα δεν με λες και ψηλο στο 170, καμια στολη παραγωγης δεν μου καθεται σωστα.. Επειδη η στολη ομως ειναι κατι που θες να σε βολευει και να σε κραταει ζεστα πρεπει να ειναι σωστα επανω σου.. Δωσε λιγα παραπανω λεφτα πηγαινε καπου που φτιαχνουν και ετοιμασε μια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, ANT2021 said:

Με βοήθησες αρκετά μπορώ να πω και σε ευχαριστώ. Θα το ψάξω λίγο και θα δω τι θα κάνω..

Μίας και φαίνεται ότι είσαι γνώστης θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο όσον αφορά της στολές για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Έχω καταλήξει στην scubapro definition 5mm. Δεν υπάρχει πουθενά ετοιμοπαραδοτη για δοκιμή και αναγκαστικά θα πάω σε παραγγελία. Ρίξε μια ματιά στο μεγεθολογιο σε πιο XL πιστεύεις είμαι πιο κοντά με την εμπειρία σου.

Σορυ που σε ζαλίζω σε ευχαριστώ πολύ.

με καλυψε ο spect. εφοσον δεν μπορεις να τις δοκιμασεις και εφοσον πεφτεις σε πολλες κατηγοριες οπως βλεπω τοτε μια custom θα ειναι καλυτερα.θα σου βγει πιο ακριβη αλλα δεν θα σπας τα νευρα σου να την βαλεις και να την βγαλεις ουτε θα σακουλιαζει σε αλλα σημεια που σημαινει οτι μπορει να περναει νερο και να κρυωνεις.εκτος αν μετρησες κατι λαθος.αλλα οπως ειναι η θα σου ειναι στενη στην μεση ή θα σου ειναι φαρδυα στα υπολοιπα.η custom αργει να ερθει.επισης αν πεφτεις και φθινοπωρο κτλ δες να μπορεις να βαλεις κανα vest.μην ειναι τσιτα.ισως αν παρεις 2 κομματια στολη να ειναι πιο ευκολο να βρεις στα μετρα σου χωρις custom.δηλαδη long john απο κατω και απο πανω το υπολοιπο.και κουκουλα δες βεβαια.

για το dive watch σε καποιο σημειο ειναι σαν τα κινητα.ολα κανουν την δουλεια τους και απλα ειναι θεμα λεπτομερειων μετα.δεν θα σε σκοτωσει κανενα. οι αλγοριθμοι ειναι πολυ συντηρητικοι γενικα και μαζι με το safety stop εισαι  even better.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί καν για να την φτιάξω ,θεωρώ λίγο ότι κάτι που είναι από εργοστάσιο θα είναι κάπως καλύτερο. Αν σακουλιαζει κάπου λίγο δλδ είναι καθαρά για το κρύο η και οι κινήσεις σου? Μέχρι Νοέμβριο που έχω βουτήξει η αλήθεια είναι είναι ότι έσκαγα κιόλας με 5mm Φέτος από Μάιο ήμουν με monoshorts 2.5mm. Θα δοκιμάσω καμιά στο καταδυτικο που πάω την sport όμως όχι την definition και θα δω. Και θα πάω να ρίξω και μια ματιά σε custom να δω τι παίζει.

Για DC είμαι προς το παρών aladin a1 και βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετα απο εργοστασιο θα ειναι.για αυτο θα αργησει να ερθει.παλι  με τον ιδιο τροπο θα φτιαχτει.αν σακουλιαζει more νερο μεσα σου και πιο πολυ θα κινειται οποτε not good for u.για το κρυο ξερεις καλυτερα ποτε θα βουτηξεις και ποσο κρυωνεις.custom ζητας οποιο μοντελο θες ΣΥΝΗΘΩΣ

το aladin nitrox υππστηριζει δες οτι εχει 

και backlight και go for it.και για εξω κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εννοεις για την στολη μιλας με τα καταστηματα πχ  καρτελιας,mares. αναλογως που ειδες την στολη που θες.και το καταδυτικο σου που αγοραζει στολες θα πρεπει να ξερει αφου βαζει παραγγελιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...