Προς το περιεχόμενο

Η TSMC αυξάνει τις τιμές των τσιπ καθώς οι ελλείψεις συνεχίζονται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, nepomuk είπε

 

Με συγχωρεις αλλα με τα τοσα lockdown ολικα  η μερικα , που να ξοδεψει κανεις τα λεφτα του ; Βεβαιως πολυς κοσμος

υποφερει και σφαδαζει οικονομικα αλλα  για παρα πολλους ο μισθος απλα τρεχει σαν να μη συμβαινει τιποτα .

Ε αντι να ξεδινει ο κοσμος στα μπουζουκια και στα θεαματα , το εριξε  στον αρτο  .. δηλ   στις καρτες γραφικων και γενικα

στα ηλεκτρονικα  αιχμης , εξ ου και τα κινητα του χιλιαρικου και βαλε  που κανουν θραυση.

 ''Που να ξοδέψει ο κόσμος τα λεφτά του'' Απο τη στιγμή που σου έχει δημηουργηθεί ανάγκη να ξοδέψεις οπωσδήποτε, παραδέχεσαι πως εν μέρη δεν έχεις καταναλωτική συνείδηση και αγοράζεις επειδή σου αρέσει όχι απο ανάγκη.

Δεν λές κάτι διαφορετικό απο ότι έγραψα.Εγώ έγραψα το αποτέλεσμα , εσύ τις αιτίες.

Το θέμα είναι πως οι περισσότεροι έκαναν δουλειά και με αυτά που είχαν.Τώρα αν ο εγκλεισμός δημιούργησε ''ανάγκη'' για shopping therapy επειδή δεν μπορούσες να πάς μπουζούκια καταλαβαίνεις πως πέφτει στην ίδια κατηγορία έτσι(το ότι φταίμε εν μέρη εμείς δλδ) ? 

Να δεχτώ πως υπήρχαν άτομα που δεν είχαν αλλά πόσοι να ήταν αυτοί ? Πόσα σπίτια δεν είχαν σπίτι 1pc και 1 παιχνιδοκονσόλα αλήθεια ? Τουλάχιστον στο δικό μου κύκλο δεν ξέρω κανένα.Κανένας απο σχεδόν 30 συναδέφλους.

Τέλος υπάρχουν πολλά πράγματα στα οποία μπορείς να ξοδέψεις τα χρήματα σου και πολλά που μπορείς να κάνεις χωρίς να ξοδέψεις.Απο όργανα γυμναστικής , ποδήλατα , παιχνίδια για τα παιδιά , online  μαθήματα , τέχνες κλπ κλπ Προφανώς κάποιος που του λείπουν τα μπουζούκια δεν πολυ ενδιαφέρεται για αυτά,απλά τα αναφέρω έτσι για να μην υπάρχουν απορίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giteart είπε

Εντομεταξυ λεει κάποια τσιπάκια θα κάνουν +10% σε τιμή. Πόσο δηλ από το συνολικό κόστος εντός τηλεφώνου δηλ να κάνουν αυτά τα τσιπάκια?

πχ ένα καλό κινητό των 1000€, να κοστίζει σε υλικά 300€ στην εταιρία και τα τσιπάκια να απαρτίζουν το 20% του κόστους του? Δηλ 60€ να κάνουν τα τσιπάκια. τα οποία σύμφωνα με το άρθρο θα είναι κατά 10% ακριβότερα. Οπότε από 60 παμε στα 66€.

Δηλ το κινητό από τα 1000€ πρέπει να πάει στα 1006€. 

Σκέφτομαι κάτι λάθος; 

Προφανώς πιστεύω ότι οι εταιρίες θα αρπάζουν την ευκαιρία και θα χρεώσουν πολύ παραπάνω σε τιμή και θα πούνε ωωωχ ρε παιδιά δε φταίμε εμείς, μας χρεώνουν περισσότερο για τις πρώτες ύλες  change my mind 

+10% τα εξαρτήματα; +10% η τελική τιμή του προϊόντος. Οπότε πας στα 1100€.

Μην προσπαθήσεις να αντιπαραβάλεις λογική απέναντι στο περιθώριο κέρδους. Θα χάσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, blacckvodka είπε

Τι ακριβώς μετράνε και υπολογίζουνε?

 

με λιγα λογια την υγιηνη της τουαλετας ,πριν , κατα την διαρκεια και μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Chocobo είπε

Είμαστε σε μια εποχή που τη βγάζεις άνετα και με κινητό και με κάρτα γραφικών 1-2-3 χρόνων.Παρόλα αυτά η ζήτηση για νέα είναι στο θεό.Προφανώς smartphones και gpus είναι μερικά απο τα παραδείγματα.

Οπότε έχουμε και εμείς μεγάλο μερίδιο ευθύνης.Το shopping therapy ζεί και βασιλεύει...

τα ειπες ολα φιλε μου, ετσι ειναι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Aκου κατι καλυτερο… Περσυ λιγο πριν το κραχ.. Πραγκελνω 1650 απλη στα 125ε.. μου ρχεται 1650super … παιρνω τηλ, μου λενε λαθος μας, δεν πειραζει κρατηστε την.. 

τωρα ποσο την δινω;… 

 

να επενδυση!! Να το ξερα να παιρνα καμια 10αρια.. 😂😂

 

δεν γινεται 1650 σειρα στα 125 ευρω για πολυ καιρο.

τωρα εχει 240 ευρω με 2,3 χρονια εγγυηση.

αυτο θα ριξει τις μεταχειρισμενες, γιατι 

αν ο αλλος θελει 150 ευρω για μια 1050 χωρις εγγυηση,

προτιμα να δωσει 240 κ να παρει κανουρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελα... μη γκρινιάζετε... αφού  5νμ θα αγοράζουμε όταν, όπου και όσο θα τα βρίσκουμε... :) Με σχετικά φυσιολογικές τιμές και διαθεσιμότητες ας μείνουν οι άλλοι με τα 10νμ τους... :) :) Μόνο μην δούμε την Apple να ξαναζητάει απο την "ετοιμοθάνατη"... πολλοί δεν θα το αντέξουν... :) :) :)

 

 

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε ένα μουσικό όργανο και μάθετε μουσική.

Εχω έναν fx 8350 και μια rx 580 8gb και είμαι αρχηγός, εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω ανάγκη για αναβάθμιση και όταν μου λένε για αναβάθμιση απλά γελάω, μου φαίνεται τελείως ανούσιο σε χρήση οικιακή να σκάσω ένα σκασμό λεφτά, για ποιο πράγμα? για να παίζω 4κ? απλά χέστηκα για 4κ 60fps και παρόμοιες βλακείες, και μετά από 2 χρόνια πρέπει να ξανασκάσω ένα σκασμό λεφτά για τον ίδιο ανούσιο κύκλο.

Εχω σκάσει ένα σκασμό λεφτά για ενισχυτές και ηχεία αλλά δεν χρειάζεται να το κάνω ανά 2 χρόνια το πολύ πολύ να πάρω κάνα δίσκο η κάνα cd που ο δίσκος είναι στάνταρντ εδώ και πάρα πολλά χρόνια οπότε η επένδυση έχει βγει με το παραπάνω, οκ να δώσω 500 ευρό να αλλάξω κεφαλοβελόνα αλλά την κρατάω 5-6 χρόνια η και παραπάνω οπότε δεν χρειάζεται να το κάνω συνέχεια.

Ενας υπολογιστής 5-6 χρόνων θεωρείτε παρωχημένος, στον ήχο όμως όχι!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψιλό άκυρο ποστ, αλλά μιας και λέμε για παλιά εξαρτήματα και πόσο καλά κάθονται σήμερα,

AMD Athlon II X4 640 CPU ADX640WFK42GR 3GHz 4-core Socket AM3 95W Processor | eBay  9,30 ευρώ + την ΦΑΠΑ πλέον

Πρόκειται για GR ή αλλιώς Ελληνικής κατασκευής, οπότε ανεβαίνει στην ανηφόρα, κάνοντας σούζες και φτύνοντας και τα κουκούτσια από τον ταραμά ταυτόχρονα....ε......ναι......

Πρόκειται για Thuban εξαπύρηνους με απενεργοποοιημένη cache και 2 πυρήνες. Κάτι σαν τους 960T αλλά ως Athlon II. Οι περισσότεροι που είχα στην κατοχή μου και ξεκλείδωναν μια χαρά και ανέβαιναν μέχρι τα 4GHz με καλή ψύξη. Ένας μόνο θυμάμαι ότι έπαιζε με 5 πυρήνες. Ο έκτος είχε όντως πρόβλημα.

 

Οπότε αν έχετε ή μπορείτε να βρείτε καμιά φτηνή AM3/+ μητρική μπορείτε να στήσετε ένα πολύ ωραίο και αρκετά γρήγορο για δουλειές γραφείου συστηματάκι. Κυκλοφορούν και πολλές μνήμες χαμηλού κόστους με σήμανση "AMD only" που παίζουν μια χαρά σε AM3/+ μητρικές (κάτω από 20€ τα 8GB).

Μια οποιαδήποτε κάρτα γραφικών χαμηλού κόστους με αξιοπρεπές memory bandwidth θα κάνει μια χαρά δουλειά. Πολλές αρχαίες mid range (10 χρόνων) τοποθετούνται (με βάση το TechpowerUp) κοντά ή στα επίπεδα μιας Vega 8.

Clipboard02.jpg.e1f64333afc64493e4dab9044bc1af43.jpg

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανταλλάσσω Nissan Navara 4πορτο του 2020 με καλή κάρτα γραφικών. Οποιαδήποτε διαφορά προκύψει, την πληρώνω μετρητοίς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...