Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση περί UPS


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διάφορους προβληματισμούς περί των UPS, παρότι χρηστης τους επί δεκαετίες.

Θα θέσω και θα θέτω, όπως και εσείς άλλωστε, διαφορα ερωτήματα, και οποιος έχει κάποια σίγουρη ή πιθανή απάντηση, ας την δίνει.
Αν σε κάτι θέλετε διευκρινησεις, φυσικά θα προσπαθήσω κι εγώ να το ξαναδιατυπωσω καλύτερα.

Πάμε λοιπόν:

- Τι γίνεται με τις τιμές των ups; Είχα πάρει πριν 7 χρονια της apc το μοντέλο br550, και για να πάρω πριν λίγες μέρες (λόγω αναγκαίας αντικατάστασης του παλιου) το αντίστοιχο/νεοτερο μοντέλο br650, εκεί που πριν 7 χρονια είχα πληρώσει 130 ευρω, τώρα έπρεπε να πληρώσω 175 ευρω!!! Αυξάνουν, ή απλα τις αυξάνει μονο η apc;

- Το παλιο μου ups είχε μια 'κυρια' υποδοχή 'master', κάποιες μονο για surge και κάποιες surge/battery. Το νέο δεν έχει. Είναι όλες 'surge+battery'. Ποια η διαφορα στην πράξη; Γιατί τα αλλάζουν αυτά;

- Μπορώ εγώ ως χρηστης, να κάνω κάτι για να αυξήσω την μακροζωϊα του ups; Επώνυμες μπαταριες αγοράζω έτσι κι αλλιώς, αλλα κάτι άλλο; Κρίμα να δίνεις ένα 'σκασμό' λεφτά, και σε λίγα χρονια να είναι για πέταγμα...

- Ποσα χρονια ζωης, έχετε παρατηρήσει ότι σας βγάζει, ένα καλό/αξιοπιστο ups; 5; 10; 20; Ή είναι και θέμα αστοχιας υλικων/τυχης; (αλλα γι'αυτο λέω να ειναι branded, υποτίθεται έχεις καλύτερους ποιοτικούς ελεγχους/υλικα κλπ)

- Ποιος ο λόγος που αρκετά ups (σαν τα περισσότερα; όλα; της apc), εδώ και πολλά χρονια, δεν έχουν από πίσω υποδοχές για πρίζες σουκω; Και μετά πρέπει να πάρεις ειδικό πολύμπριζο για να μπορείς να συνδέσεις τις συσκευές σου; Ειδικά εγώ που δουλεύω με laptops, μου είναι παντελώς άχρηστες, ούτε καν μια θύρα από τις υπάρχουσες δεν με βολεύει, γιατί δεν λειτουργώ με desktop pc, αλλα και να είχα, θες πάλι να ρίξεις κι αλλα πράγματα στο ups, οποτε πάλι θες το έξτρα πολύμπριζο με υποδοχή να πέφτει πάνω στο ups. Αντί να τα ρίχνεις απευθείας πάνω στο ups, τα ρίχνεις στο εξτρα αγορασμένο πολύμπριζο. Γιατί τα κάνουν έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Τι γίνεται με τις τιμές των ups; Είχα πάρει πριν 7 χρονια της apc το μοντέλο br550, και για να πάρω πριν λίγες μέρες (λόγω αναγκαίας αντικατάστασης του παλιου) το αντίστοιχο/νεοτερο μοντέλο br650, εκεί που πριν 7 χρονια είχα πληρώσει 130 ευρω, τώρα έπρεπε να πληρώσω 175 ευρω!!! Αυξάνουν, ή απλα τις αυξάνει μονο η apc;

Η συγκεκριμενη σειρα ειναι η μεσαια της,λογικο να ειναι ακριβη.Γιατι δε παιρνεις τη πιο φθηνη της?Ασε που ενα BR1200 που ειχα,ακουγοταν ο μετασχηματιστης του.Απαραδεκτο για 350Ε UPS

- Το παλιο μου ups είχε μια 'κυρια' υποδοχή 'master', κάποιες μονο για surge και κάποιες surge/battery. Το νέο δεν έχει. Είναι όλες 'surge+battery'. Ποια η διαφορα στην πράξη; Γιατί τα αλλάζουν αυτά;

Γιατι ειναι καλυτερη η νεα διαταξη.Και τα καινουργια εχουν master απλα το λεει στο manual ποια ειναι.Και πλεον εφοσον ολες οι υποδοχες εχουν surge+battery βαζεις παραπανω συσκευες στη μπαταρια ανετα

- Μπορώ εγώ ως χρηστης, να κάνω κάτι για να αυξήσω την μακροζωϊα του ups; Επώνυμες μπαταριες αγοράζω έτσι κι αλλιώς, αλλα κάτι άλλο; Κρίμα να δίνεις ένα 'σκασμό' λεφτά, και σε λίγα χρονια να είναι για πέταγμα...

Μαλλον εννοεις τη μακροζωια των μπαταριων.Κανε μια φορα το μηνα εκφορτιση μεχρι το 30-40%.Βοηθαει πολυ τις μπαταριες καθως αν καθονται μονιμα φορτισμενες ταλαιπωρουνται παραπανω.

- Ποσα χρονια ζωης, έχετε παρατηρήσει ότι σας βγάζει, ένα καλό/αξιοπιστο ups; 5; 10; 20; Ή είναι και θέμα αστοχιας υλικων/τυχης; (αλλα γι'αυτο λέω να ειναι branded, υποτίθεται έχεις καλύτερους ποιοτικούς ελεγχους/υλικα κλπ)

Προφανως ειναι και θεμα τυχης αλλα και εταιρειες.Σιγουρα ενα APC ειναι ποιοτικοτερο απο ενα noname του skroutz.Θεωρω τη 10ετια ενα λογικο χρονικο διαστημα

- Ποιος ο λόγος που αρκετά ups (σαν τα περισσότερα; όλα; της apc), εδώ και πολλά χρονια, δεν έχουν από πίσω υποδοχές για πρίζες σουκω; Και μετά πρέπει να πάρεις ειδικό πολύμπριζο για να μπορείς να συνδέσεις τις συσκευές σου; Ειδικά εγώ που δουλεύω με laptops, μου είναι παντελώς άχρηστες, ούτε καν μια θύρα από τις υπάρχουσες δεν με βολεύει, γιατί δεν λειτουργώ με desktop pc, αλλα και να είχα, θες πάλι να ρίξεις κι αλλα πράγματα στο ups, οποτε πάλι θες το έξτρα πολύμπριζο με υποδοχή να πέφτει πάνω στο ups. Αντί να τα ρίχνεις απευθείας πάνω στο ups, τα ρίχνεις στο εξτρα αγορασμένο πολύμπριζο. Γιατί τα κάνουν έτσι;

Για λογους κοστους και χωρου.Παιρνεις ενα μετατροπεα και βαζεις εκει πανω ενα απλο πολυμπριζο.Κοστος 3Ε.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρησει, οτι ο εξωτερικος σκληρος δισκος, οταν παιρνω backup απο τον υπολογιστη, διαρκειας περιπου 30-40 λεπτα, συχνα κανει αποσυνδεσεις. Μιλαμε για νεο δισκο (φετινο), μιλαμε οτι αλλαξα καλωδια, οτι το εριξα απευθειας πανω στον υπολογιστη, ωστοσο, οι 'τυχαιες' αποσυνδεσεις, παρεμειναν. Δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο ως σκεψη, αλλα μιας και εδω και κατι βδομαδες αρχισαν τα προβληματα με το παλιο ups(δεν δινει/κρατα φορτιο στις μπαταριες, χωρις να φταινε οι μπαταριες/τσεκαρισμενο), σκεφτηκα οτι ισως να 'εβαζε το χερακι' του στο προβλημα και το προβληματικο ups. Ετσι, εριξα τον εξωτερικο σκληρο απευθειας σε μια πριζα ρευματος, χωρις καμια προστασια. Και το backup ολοκληρωθηκε κανονικα! Αρκετες φορες αυτο. Βεβαια, και πανω στο ups, μπορει να γινονταν random eject, αλλα μπορει και να ολοκληρωνονταν. Υπαρχει περιπτωση, ενα ups με εσωτερικα προβληματα στα κυκλωματα του (στο service δεν το πηγα για να τσεκαρω τι εχει, ειπα να γλυτωσω κερατιατικο κουστουμι...), να δινει κακης ποιοτητας ρευμα, που πχ ενας εξωτερικος σκληρος να το 'καταλαβαινει', με αποτελεσμα να υπαρχουν προβληματα οπως αποσυνδεσεις; Και να ειναι σε μια τετοια περιπτωση, λυση αναγκης μεν, αλλα προτιμοτερο να πεσει απευθειας σε μια πριζα ρευματος, αντι στο προβληματικο ups;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει οντως να τα φτυνει και να συμβαινει αυτο που λες.Εχουν μικρους πυκνωτες οι εξωτερικοι δισκοι οποτε η παραμικρη διακυμανση του δημιουργει προβλημα ενω στον υπολογιστη τα καταπινει το τροφοδοτικο αυτα.

Το πως μπορεις να το διαπιστωσεις ενα τετοιο προβλημα,δυσκολο.Και δε θα κατσει σερβις να το κανεις κιολας.Αν πιστευεις οτι ειναι στα τελευταια του ,αντικατεστησε το.

Η αστο οπως ειναι και απλα βαζε το σκληρο σε πριζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dantε είπε

- Τι γίνεται με τις τιμές των ups; Είχα πάρει πριν 7 χρονια της apc το μοντέλο br550, και για να πάρω πριν λίγες μέρες (λόγω αναγκαίας αντικατάστασης του παλιου) το αντίστοιχο/νεοτερο μοντέλο br650, εκεί που πριν 7 χρονια είχα πληρώσει 130 ευρω, τώρα έπρεπε να πληρώσω 175 ευρω!!! Αυξάνουν, ή απλα τις αυξάνει μονο η apc;

Η συγκεκριμενη σειρα ειναι η μεσαια της,λογικο να ειναι ακριβη.Γιατι δε παιρνεις τη πιο φθηνη της?Ασε που ενα BR1200 που ειχα,ακουγοταν ο μετασχηματιστης του.Απαραδεκτο για 350Ε UPS

 

Δεν πηρα κατι φτηνοτερο, γιατι ηθελα την...οθονη! Την θεωρω πολυ χρησιμη. Με μια ματια, και χωρις υπολογιστη, βλεπω ποσα λεπτα απομενουν οταν ειναι σε μπαταρια, κι επισης βλεπω αν κατι που ριχνω πανω επιβαρυνει 'πολυ'. Ειναι πολυ χρησιμο/ευχρηστο.  Ειχα lcd screen στο ups, απο το 2014. Να μην εχω το 2021; Αλλα τοτε ειχα πληρωσει 130 ευρω, ενω τωρα 175. Αυτο λεω. Για τα ιδια πραγματα, αναλογικα πολυ περισσοτεα χρηματα τωρα, κατι που δεν μπορω να το δικαιολογησω.

Αυτα τα  ups, το παλιο αλλα και το νεο, δεν εχουν ανεμιστηρες, ουτε ακουγεται ο μετασχηματιστης. Αλλα και σε παλιο ups της apc (rs800 νομιζω), παλι δεν ακουγεται απολυτως τιποτε. Σιγουρα ειναι πολυ σπαστικο, να εχεις δωσει ενα σωρο λεφτα, και να βουιζει. Απαραδεκτο!

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεινει η οθονη μετα απο λιγο αν θυμαμαι καλα,σωστα?

Για την οθονη παντως,δε θεωρω πως αξιζει το εξτρα κοστος,οταν εχεις και το προγραμμα να παρακολουθεις μεσω υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Dantε είπε

Για την οθονη παντως,δε θεωρω πως αξιζει το εξτρα κοστος,οταν εχεις και το προγραμμα να παρακολουθεις μεσω υπολογιστη.

Συμφωνώ. Στο δικό μου (BR1200SI), η τιμή του καλωδίου σύνδεσης είναι φωτιά. Επομένως, η ύπαρξη της οθόνης υγρών κρυστάλλων αποτελεί μονόδρομο. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

ΤΙ έχει ίδια τιμή μετά απο 7 χρόνια;

Ενταξει, στα ηλεκτρονικα συνηθως, ή φτηναινουν, ή εστω ιδια τιμη. Ειναι ειδικη κατηγορια τα ηλεκτρονικα.

19 ώρες πριν, Dantε είπε

Κλεινει η οθονη μετα απο λιγο αν θυμαμαι καλα,σωστα?

Για την οθονη παντως,δε θεωρω πως αξιζει το εξτρα κοστος,οταν εχεις και το προγραμμα να παρακολουθεις μεσω υπολογιστη.

Την ρυθμισα σε always on!

Δεν με βολευει και πολυ το powerchute. Δεν ειμαι και σιγουρος αν θα μου εδειχνε στο παλιο προβληματικο apc ups, οτι δεν φορτιζει, ακομη και καινουργιες μπαταριες. Ενω με την οθονη, το ειδα απο την πρωτη στιγμη, με μια ματια, οτι κατι δεν πηγαινε καλα.

18 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Συμφωνώ. Στο δικό μου (BR1200SI), η τιμή του καλωδίου σύνδεσης είναι φωτιά. Επομένως, η ύπαρξη της οθόνης υγρών κρυστάλλων αποτελεί μονόδρομο. 

Μαλλον ηθελες να πεις 'δεν συμφωνω'; Πρεπει να αγορασεις το καλωδιο συνδεσης; Δεν το δινει δωρεαν στη συσκευασια;

----------

Αυτο παντως, να μην δινουν καλωδιο για συνδεση του ups στην πριζα, με ξεπερναει. Οπως ειπα, εχω αποτραβηχτει απο desktops εδω και χρονια, με αποτελεσμα να μην εχω προχειρα και dekstop-εξαρτηματα απο προσφατες αγορες, και καθομουν να ψαχνω κουτια με παλια καλωδια που εχω κρατησει, για να συνδεσω το ups σαββατιατικα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μαλλον ηθελες να πεις 'δεν συμφωνω'; Πρεπει να αγορασεις το καλωδιο συνδεσης; Δεν το δινει δωρεαν στη συσκευασια;

Σωστά. Για την ακρίβεια, ξέχασα να διαγράψω εντελώς τη λέξη ! 😄

Δεν δίνουν και κοστίζει και αρκετά λεφτά. Είναι αυτό εδώ.

Οπότε, κάνω δουλειά μόνο από την LCD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Σωστά. Για την ακρίβεια, ξέχασα να διαγράψω εντελώς τη λέξη ! 😄

Δεν δίνουν και κοστίζει και αρκετά λεφτά. Είναι αυτό εδώ.

Οπότε, κάνω δουλειά μόνο από την LCD.

Στο BR1200 που ειχα,το ειχε η συσκευασια μεσα.Μεταξυ μας δεν ειναι και δυσκολο και να το φτιαξεις κιολας μιας και παιρνεις ενα usb cable,το σφαζεις και του βαζεις στην αλλη ακρη το φις του τηλεφωνου.

Αν βολευεστε με την οθονη ,προφανως κανενα προβλημα.Αλλα σε μενα που εχω τα ups σε δωματιο,φωτιζε το βραδυ πραγμα που δε θελω.Και σε καποια ups κιολας εσβηνε μετα απο λιγο.Δεν ειχαν always on.Μη με ρωτατε σε ποια,δε θυμαμαι,ειχα αλλαξει 3-4 σε 1 χρονο.

Κατεληξα με ενα Online cyberpower που εχει ανεμιστηρα και τραβηξα γραμμη και το βαλα στο παταρι τελικα, οποτε προσωπικα μονο μεσω software μπορω να το παρακολουθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dantε είπε

Στο BR1200 που ειχα,το ειχε η συσκευασια μεσα.

Είχες το καθαρού ημιτονου; Γιατί τσέκαρα και το μανιουαλ και το λέει ξεκάθαρα, ότι είναι optional. Συγγνώμη που επιμένω, αλλά πραγματικά μου κίνησες την περιέργεια. Όχι τίποτα άλλο αλλά μου το έκαναν και δώρο, θα τους το φορέσω κολάρο 😁

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Είχες το καθαρού ημιτονου; Γιατί τσέκαρα και το μανιουαλ και το λέει ξεκάθαρα, ότι είναι optional. Συγγνώμη που επιμένω, αλλά πραγματικά μου κίνησες την περιέργεια. Όχι τίποτα άλλο αλλά μου το έκαναν και δώρο, θα τους το φορέσω κολάρο 😁

Oχι δεν ηταν το καθαρου.

Αυτο ηταν

https://www.skroutz.gr/s/295007/APC-Back-UPS-Pro-1200-Line-Interactive-1200VA-720W-με-10-Schuko-Πρίζες.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μπαταρια που δεχεται το νεο ups μου (αλλα και το παλαιο),
ειναι αυτη εδω
https://www.batteries.gr/gr/csb-gp1272-12v-7-2ah.html

Αυτη εδω, που μου προτειναν, ειναι (υποτιθεται;), οπως φαινεται,
ακομη καλυτερων προδιαγραφων. Συμβατη με το ups μου.
https://www.batteries.gr/gr/csb-hr1234w-f2-12v-9ah.html

Ωστοσο, τις φορτισα και τις δυο, και η δευτερη δεν δειχνει στην οθονη του ups να δινει παραπανω λεπτα(χρόνου), λίγα μόνο παραπάνω, οταν λειτουργει σε μπαταρία.
Αρα;
Πρακτικα μιλωντας (οχι απλα τεχνικα/θεωρητικα), τι παραπανω κερδιζει κανεις,
απο την χρηση μιας 'αναβαθμισμενης' μπαταριας σαν την δευτερη;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καλυτερων προδιαγραφων,απλα εχει μεγαλυτερη χωρητικοτητα.

Μη περιμενεις να δεις τρελες διαφορες επειδη πηγες τη μπαταρια απο 7,2 σε 9 ah.

Πρακτικα λιγα λεπτα κερδιζεις,τιποτα παραπανω.

Και ισα ισα σε ups που υποτιθεται οτι εχει σχεδιαστει για να δεχεται 7,2 ζοριζεις θεωρητικα και το συστημα φορτισης με την 9αρα καθως εχει μεγαλυτερο φορτιο να καλυψει.Πρακτικα βεβαια δε παθαινει τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...