Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση περί UPS


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλεπω οτι σε αυτο το UPS

https://www.e-shop.gr/energenie-eg-ups-031-lcd-ups-with-avr-650va-390w-p-PER.664248

απο κατω εχει ως 'ΣΧΕΤΙΚΑ προιοντα' (αλλα οχι ως ΣΥΜΒΑΤΑ προιοντα!!!), τις εξης μπαταριες

https://www.e-shop.gr/power-kingdom-ps7-12-mpataria-molybdoy-12v-7ah-p-PER.991977

https://www.e-shop.gr/energenie-bat-12v7ah-battery-12v-7ah-p-PER.583893

 

Η ερωτηση μου, ειναι αν ταιριαζει στο εν λογω ups και η εξης μπαταρια, απο πλευρας προδιαγραφων, και διαστασεων;

https://www.e-shop.gr/csb-lead-acid-12v-72ah-ups-battery-p-PER.701428

 

Η διαστασεις της csb ειναι σχεδον ιδιες με τις αλλες δυο. Αλλα δεν ειμαι και σιγουρος, οτι οι αλλες δυο οντως ταιριαζουν στο ups, ως προδιαγραφες και διαστασεις.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε το ανοιξεις να δεις τι εχει μεσα,τοτε δε ξερεις.Το τι βγαζει κατω στα σχετικα ,δεν εχει σημασια.

Κατα πασα  πιθανοτητα θα ταιριαζει η CSB παντως.

Αν σκεφτεσαι να αγορασεις παντως αυτο,μη το κανεις.Παιρνεις σε αυτα τα λεφτα επωνυμο δοκιμασμενο

https://www.skroutz.gr/s/4799663/Eaton-5E-650VA-USB-DIN-UPS-Line-Interactive-360W-με-3-Schuko-Πρίζες.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dantε είπε

Αν δε το ανοιξεις να δεις τι εχει μεσα,τοτε δε ξερεις.Το τι βγαζει κατω στα σχετικα ,δεν εχει σημασια.

Κατα πασα  πιθανοτητα θα ταιριαζει η CSB παντως.

Αν σκεφτεσαι να αγορασεις παντως αυτο,μη το κανεις.Παιρνεις σε αυτα τα λεφτα επωνυμο δοκιμασμενο

https://www.skroutz.gr/s/4799663/Eaton-5E-650VA-USB-DIN-UPS-Line-Interactive-360W-με-3-Schuko-Πρίζες.html

thanks για τις πληροφοριες και την προταση.

Σκεφτομαι για αγορα 2ου 'φτηνου' ups για το πατρικο μου, γιατι για εμενα πηγα στο 'ακριβο' της apc.

Στο πατρικο μου, η κατασταση των γονιων ειναι απο ιατρικης αποψεως οχι και η καλυτερη, οποτε θελω σε μια στιγμη αναγκης να εχουν καποιο ρευμα....για ενα μουλτι να λιωσουν φαγητο κλπ

Οποτε εκει, δεν παιζει καν υπολογιστης.

Η eaton που λες ειναι οντως καλη, και φυσικα η αξιοπιστια ειναι ισως το σημαντικοτερο.

Απλα το αλλο ειναι οριακα φτηνοτερο, οπως ειπα, δεν υπαρχουν ιδιαιτερες απαιτησεις, και ....εχει οθονη! (αυτο με τραβαει, ειναι πολυ χρηστικο, οπως το βλεπω, και εγω, και αλλοι χρηστες).

Επισης, ψαχνοντας να βρω στο παλιοτερο apc μου που χαλασε προσφατα, και πριν αγορασω καινουριο, κατεληξα να παρω ακομη και 3 μπαταριες αλα csb, και επειδη και στοκ απεκτησα αναγκαστικα και κρατανε οπως ειδα τουλαχιστον 5ετια, ειπα αν παρω το φτηνο ups για το πατρικο, να μπορω στα 2 χρονια να του πεταξω μεσα μια απο τις csb που ηδη εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ρε παιδια, εξηγειστε μου κατι.

Καινουργιο ups της apc, καινουρια φετινη μπαταρια. οκ? 5 μπαρες φουλ φορτισμενη.

Βγαζω την πριζα του ups, σαν να επεσε το ρευμα. Και μετα απο ενα λεπτο που την ξαναβαζω, εκει που ειχε 5 μπαρες, μενει/δειχνει η οθονη, μονο 2!!!!!!!!!!!!! Και εν συνεχεια, το ups φορτιζει επι πολλες ωρες, για να ξαναπιασει φουλ φορτιση με τις 5 μπαρες.

Ειλικρινα, μπορει κανεις να μου εξηγησει τι συμβαινει;;;;;;;

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/10/2021 at 17:10, mindreader said:

Ρε παιδια, εξηγειστε μου κατι.

Καινουργιο ups της apc, καινουρια φετινη μπαταρια. οκ? 5 μπαρες φουλ φορτισμενη.

Βγαζω την πριζα του ups, σαν να επεσε το ρευμα. Και μετα απο ενα λεπτο που την ξαναβαζω, εκει που ειχε 5 μπαρες, μενει/δειχνει η οθονη, μονο 2!!!!!!!!!!!!! Και εν συνεχεια, το ups φορτιζει επι πολλες ωρες, για να ξαναπιασει φουλ φορτιση με τις 5 μπαρες.

Ειλικρινα, μπορει κανεις να μου εξηγησει τι συμβαινει;;;;;;;

:(

μαλλον η μπαταρια που βαλες ητσν για τα σκουπιδια απο την αρχη. yuasa,csb θα προτιμουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω να κάνω κάποιες γενικές ερωτήσεις για UPS αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει....

Υπάρχουν στην αγορά UPS για συσκευές με μικρές καταναλώσεις (~5Watt), αλλά με κανονική πρίζα (σούκο)? Κάτι σαν τα mini UPS που δίνουν οι διάφορες εταιρείες για router αλλά να έχει υποδοχή κανονικής πρίζας αντί για το στρογγυλό βύσμα? Ψάχνω για να βάλω στον κεντρικό ενισχυτή/διακλαδωτή TV ενός ιδιόκτητου κτιρίου και του οποίου την κατανάλωση την έχω μετρήσει με smart plug. Ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί από ότι έχω δει τα UPS στις προδιαγραφές τους θέλουν κάποιο minimum φορτίο. Ισχύει κάτι τέτοιο ή ότι και να πάρω θα είναι ΟΚ?

 

Και το άλλο που ήθελα να ρωτήσω έχει να κάνει με τα mini UPS και αν υπάρχουν με περισσότερες από μία εξόδους?

Αν ας πούμε δίπλα στο router έχω και ένα switch απλό, θα βόλευε αν υπάρχει κάτι τέτοιο. Σε διαφορετική περίπτωση θα μπορούσα να χρησιμοποιούσα ένα δεύτερο mini UPS ή εναλλακτικά πάλι ένα UPS για μικρά φορτία με κανονικές πρίζες (καθώς και το router και το switch έχουν πρίζα με μετασχηματιστή) .

 

Οποιαδήποτε παρατήρηση ή σχόλιο δεκτά.

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Ενα ups, πες 390w, αν ειναι τελειως αδειο, ποσες kwh θελει για να φορτισει πληρως;

Να υπολογισουμε και με τις σημερινες τιμες/κοστη, ποσα χρηματα κοστιζει αυτη η φορτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον η ερωτηση ηταν ελλιπης.

Το ups εχει 'προς φορτιση', αυτη την μπαταρια:

https://www.e-shop.gr/energenie-bat-12v7ah-battery-12v-7ah-p-PER.583893

Ποσες kwh ρευμα, θελει να καταναλωσει, αν ειναι εντελως αδεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-----

Γιατι σε νεο ups, στο οποιο οταν το βαζεις στο ρευμα η μπαταρια στην οθονη δειχνει '100%',  γραφει στο κουτι, οτι πριν το χρησιμοποιησεις για πρωτη φορα (προφανως πριν συνδεσεις συσκευες), να το αφησεις 24 ωρες συνδεδεμενο να φορτισει; Να φορτισει τι, με 100% φορτισμενη μπαταρια; Εκτος αν ειναι εικονικο το νουμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/08/2021 at 15:05, Dantε said:

 ... Και πλεον εφοσον ολες οι υποδοχες εχουν surge+battery βαζεις παραπανω συσκευες στη μπαταρια ανετα ...

τι είναι οι υποδοχές master και surge?

.

On 29/08/2021 at 14:55, mindreader said:

... Μπορώ εγώ ως χρηστης, να κάνω κάτι για να αυξήσω την μακροζωϊα του ups; ...

Για αρχή μην εκφορτίζεις πολύ τις μπαταρίες, ιδιαίτερα το καλοκαίρι με τις θερμοκρασίες, περίπου 30% DOD 1 φορά το μήνα και ~50% ανά εξάμηνο για να βεβαιωθείς ότι όλα θα λειτουργήσουν όπως πρέπει όταν χρειαστεί. Τα υπόλοιπα είναι αυτονόητα.

.

On 29/08/2021 at 14:55, mindreader said:

... Ποσα χρονια ζωης, έχετε παρατηρήσει ότι σας βγάζει, ένα καλό/αξιοπιστο ups; ...

Σύντομη απάντηση: πάνω από 10 χρόνια αλλά είναι κι'αυτή η π...ά.α planned obsolescence στη μέση...
το καλό/αξιόπιστο είναι εκτίμηση έως υποκειμενικό, ακόμα και αν κάποιος επώνυμος κατασκευαστής (πχ APC) δίνει MTBF δύσκολα επαληθεύται. Η γνώμη μου είναι ότι εξαρτάται και από τον χρήστη.

.

On 29/08/2021 at 14:55, mindreader said:

... Ποιος ο λόγος που αρκετά ups (σαν τα περισσότερα; όλα; της apc), εδώ και πολλά χρονια, δεν έχουν από πίσω υποδοχές για πρίζες σουκω; ...

διότι πιθανόν ο έμπορας/αντιπρόσωπος/εισαγωγέας/μάγκας αυτά βρήκε φτηνότερα. Τα εργοστάσια βγάζουν εκδόσεις με ότι πρίζα τους πεις. Η μπορεί κάποια σειρά/έκδοση ο κατασκευαστής να την προόριζε για USA, North America κλπ. Πήγαινε σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά και πάρε αντάπτορες, έναν ανά υποδοχή.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, eyw είπε

τι είναι οι υποδοχές master και surge?

Εξηγουνται ολα στο manual του εκαστοτε ups.

Αν θυμαμαι καλα ,στη master βαζεις το κουτι του υπολογιστη και οταν τον κλεισεις, βλεπει το ups οτι ειναι πολυ χαμηλη η καταναλωση και κοβει και απο τις αλλες πριζες τη παροχη προκειμενου να μη καταναλωνει μπαταρια.

Surge ειναι οι πριζες που εχουν προστασια απο κεραυνους κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Dantε said:

...Surge ειναι οι πριζες που εχουν προστασια απο κεραυνους κτλ.

α, όπως στα πολύπριζα.  Αυτές όμως δεν παρακάμπτουν τον inverter, είναι μόνον προστασία υπερτάσεων και αιχμών?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, eyw είπε

α, όπως στα πολύπριζα.  Αυτές όμως δεν παρακάμπτουν τον inverter, είναι μόνον προστασία υπερτάσεων και αιχμών?

Αν λεει battery+surge δε παρακαμπτει κατι.

Αν λεει μονο surge τοτε παρεχει μονο τις εκαστοτε προστασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...