Προς το περιεχόμενο

Τα φωτιστικά Philips Hue θα συγχρονίζονται με τις λίστες αναπαραγωγής του Spotify


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο συγχρονισμός είναι ήδη διαθέσιμος στους early access χρήστες που χρησιμοποιούν την έκδοση 4 του Philips Hue App.

Τα δημοφιλή έξυπνα φωτιστικά Philips Hue θα συνεργάζονται πλέον με το Spotify επιτρέποντας στους χρήστες να τα συγχρονίσουν με τις λίστες αναπαραγωγής τους.

Το σύστημα Philips Hue θα χρησιμοποιεί έναν αλγόριθμο για να αναλύει τα μεταδεδομένα κάθε τραγουδιού σε πραγματικό χρόνο για να κάνει τα φωτιστικά να αναβοσβήνουν, να αυξομειώνουν την έντασή τους και να αλλάζουν χρώματα ενώ ταυτόχρονα θα συγχρονίζονται με το ρυθμό και το τέμπο της μουσικής στο Spotify. Ο αλγόριθμος λαμβάνει υπόψη και παράγοντες όπως η ένταση, το ρυθμό και πολλά άλλα.

Μέσα από την καρτέλα Sync στο Philips Hue App, οι χρήστες μπορούν να προσαρμόσουν την εμπειρία Spotify. Υπάρχουν ρυθμίσεις για την έναρξη και τη διακοπή του συγχρονισμού, την αλλαγή της φωτεινότητας & της έντασης των φωτιστικών και την επιλογή μιας παλέτας χρωμάτων.

Η ενσωμάτωση του Spotify είναι δωρεάν, απαιτώντας ένα Hue Bridge και πολύχρωμα φωτιστικά Hue. Η λειτουργία είναι διαθέσιμη μέσω της εφαρμογής και δεν απαιτείται μικρόφωνο για να συγχρονίζεται με τη μουσική, οπότε η εμπειρία φωτισμού μπορεί να γίνει χωρίς θόρυβο αφήνοντας ταυτόχρονα το τηλέφωνο ελεύθερο για χρήση για άλλες εργασίες.

Σύμφωνα με την Signify, την εταιρεία που κατασκευάζει τα Philips Hue, ο συγχρονισμός λειτουργεί με οποιαδήποτε συσκευή ήχου συμβατή με Spotify, δηλαδή έξυπνα ηχεία, υπολογιστές και smartphones. Το μόνο που απαιτείται είναι να συνδέσει ο χρήστης έναν λογαριασμό Spotify και έναν λογαριασμό Philips στην εφαρμογή Hue και τα φωτιστικά θα λειτουργούν κάθε φορά που αναπαράγεται ένα τραγούδι Spotify.

Ήδη από 1η Σεπτεμβρίου η λειτουργία είναι διαθέσιμη στους early access χρήστες που χρησιμοποιούν το Philips Hue App 4. Μετά τον Οκτώβριο, η λειτουργία αναμένεται να γίνει διαθέσιμη για όλους.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιες οι philips αλλα πανακριβες πηρα μεσα στο καλοκαιρι μια xiaomi yelight την εχω συνδεσει με razer synapse και κανει παπαδες και ολα αυτα με 15 ευρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Runner25 είπε

ωραιες οι philips αλλα πανακριβες πηρα μεσα στο καλοκαιρι μια xiaomi yelight την εχω συνδεσει με razer synapse και κανει παπαδες και ολα αυτα με 15 ευρα

Πολυ καλες οι yeelight οπως και οι Wiz (θυγατρικη της Philips απο οσα μου έχουν πει αν αληθεύει) αλλα  Philips Hue αν και πανάκριβες  για εμενα ειναι φοβερες και οι καλύτερες σε ολα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, warden είπε

Πολυ καλες οι yeelight οπως και οι Wiz (θυγατρικη της Philips απο οσα μου έχουν πει αν αληθεύει) αλλα  Philips Hue αν και πανάκριβες  για εμενα ειναι φοβερες και οι καλύτερες σε ολα 

Πατατα ειναι οι hue σαν λαμπες, απο τις χειροτερες smart labs σε θεμα φωτισμου. Αλλα εχουν πολυ καλο software.

 

  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Πατατα ειναι οι hue σαν λαμπες, απο τις χειροτερες smart labs σε θεμα φωτισμου. Αλλα εχουν πολυ καλο software.

Το σιγουρο ειναι οτι ειναι κλάσεις ανωτερες απο τον ανταγωνισμο τυπου ΙΚΕΑ και εκτος αυτου δεν εχουν και την βλακεια του gateway του ΙΚΕΑ που σε καθε διακοπη ρευματος αναβουν ολες μεσα στο σπιτι. Στο gateway της Philips μετα απο διακοπη ρευματος και επαναφορας οι λαμπες παραμενουν στην κατασταση που τις ειχες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dream21 είπε

Το σιγουρο ειναι οτι ειναι κλάσεις ανωτερες απο τον ανταγωνισμο τυπου ΙΚΕΑ και εκτος αυτου δεν εχουν και την βλακεια του gateway του ΙΚΕΑ που σε καθε διακοπη ρευματος αναβουν ολες μεσα στο σπιτι. Στο gateway της Philips μετα απο διακοπη ρευματος και επαναφορας οι λαμπες παραμενουν στην κατασταση που τις ειχες.

Nαι ρε μαν αλλά η λάμπα κοστίζει τα 5πλάσια, αυτό έλειπε να είναι χειρότερη. Απλά σαν rgb φωτισμός είναι άθλιος, έχω 18 spots και 2 centris 3 στο σαλόνι και δεν φωτίζουν το χώρο ικανοποιητικά σε οτιδήποτε εκτός λευκού χρώματος 😮 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Nαι ρε μαν αλλά η λάμπα κοστίζει τα 5πλάσια, αυτό έλειπε να είναι χειρότερη. Απλά σαν rgb φωτισμός είναι άθλιος, έχω 18 spots και 2 centris 3 στο σαλόνι και δεν φωτίζουν το χώρο ικανοποιητικά σε οτιδήποτε εκτός λευκού χρώματος 😮 

Μαζι σου οσο αναφορα το κοστός αλλα πιστεψε με δεν ειναι και οτι το καλυτερο σε διακοπη ρευματος να κοιμασαι και να σε φωταγωγουν 3 η 5 το πρωι :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Runner25 είπε

ωραιες οι philips αλλα πανακριβες πηρα μεσα στο καλοκαιρι μια xiaomi yelight την εχω συνδεσει με razer synapse και κανει παπαδες και ολα αυτα με 15 ευρα

Πολύ κακό software και καθόλου αξιόπιστο. Είχα παλιά xiaomi μέχρι που αποφάσισα να πάω σε philips hue. Ακριβές αλλά δεν το έχω μετανιώσει καθόλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, M A T R I X said:

Πολύ κακό software και καθόλου αξιόπιστο. Είχα παλιά xiaomi μέχρι που αποφάσισα να πάω σε philips hue. Ακριβές αλλά δεν το έχω μετανιώσει καθόλου.

σε iphone 11 pro που τρεχω την εφαρμογη τους μια χαρα ειναι σταθερο χωρις αποσυνδεσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιες προσθήκες με συνεργασίες άλλων εταιριών είναι ευπρόσδεκτες. Άραγε αυτό που δε μπορεί να συνδεθεί η εφαρμογή τους ταυτόχρονα με 2+ hue bridges το έχουν φτιάξει;

Επεξ/σία από leviathan2400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για όσους λέτε ότι δεν έχουν ικανοποιητικό φωτισμό ... βγάζουν σύντομα νέες λαμπες με μεγαλύτερη απόδοση. Το κατάλαβαν και οι ίδιοι ότι ο ανταγωνισμός τους ξεπέρασε. Όμως παραμένουν ότι καλυτερο σε ευκολία, ποικιλία και συνεργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...