Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με τη νέα έκδοση CFI-1116A του PlayStation 5


LivEviL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως λεει ο φιλος. Χαρειτε την κονσολα σας οποια εκδοση και να εχετε.Παιξτε τα παιχνιδια σας διασκεδάστε και να κανουμε υπομονη να παρει μπροστα η γενια γιατι  κλεινει ενα χρονο σε 2 μηνες και ακομα δεν εχουμε δει τιποτα.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι καθολικά πιο κρύο η μόνο ο επεξεργαστής είναι πιο κρύος?

Απο τα πρώτα teardown video το πιο πιθανο point of failure δεν ήταν ο επεξεργαστής. Πιο πολύ κάποιες μνήμες ήταν που  χτύπαγαν 95άρια + το slot του ssd που είναι λίγο σφιχτόκωλο.

Να πούμε επίσης οτι όλα αυτά που λέμε τώρα, είναι λίγο άχρηστα, δεδομένου οτι απλά παίξει να έχουν κάνει firmware update  και να έχουν είτε βελτιώσει, είτε πετσοκόψει κάτι ωστε να βγαίνουν πιο χαμηλά θερμοκρασίες ανεξαρτήτως ψύκτρας. Αν πάρουμε ΞΕΚΑΘΑΡΑ το κομμάτι cooling (που είναι λίγο χαζό γενικά) και provided οτι δεν έχει αλλάξει κάτι στα υλικά και την γενική διαμόρφωση της ψύκτρας, τότε με τα λίγα που ξέρω, η απόδοση θα είναι χειρότερη.

Τέλος πάντων, όσοι έχουν το OG και περάσαν 40άρια στην Ελλάδα χωρίς να απογειωθεί όπως το 4, είναι σημάδι  οτι όλα είναι υπο έλεγχο
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chncynic είπε

Είναι καθολικά πιο κρύο η μόνο ο επεξεργαστής είναι πιο κρύος?

Απο τα πρώτα teardown video το πιο πιθανο point of failure δεν ήταν ο επεξεργαστής. Πιο πολύ κάποιες μνήμες ήταν που  χτύπαγαν 95άρια + το slot του ssd που είναι λίγο σφιχτόκωλο.

Να πούμε επίσης οτι όλα αυτά που λέμε τώρα, είναι λίγο άχρηστα, δεδομένου οτι απλά παίξει να έχουν κάνει firmware update  και να έχουν είτε βελτιώσει, είτε πετσοκόψει κάτι ωστε να βγαίνουν πιο χαμηλά θερμοκρασίες ανεξαρτήτως ψύκτρας. Αν πάρουμε ΞΕΚΑΘΑΡΑ το κομμάτι cooling (που είναι λίγο χαζό γενικά) και provided οτι δεν έχει αλλάξει κάτι στα υλικά και την γενική διαμόρφωση της ψύκτρας, τότε με τα λίγα που ξέρω, η απόδοση θα είναι χειρότερη.

Τέλος πάντων, όσοι έχουν το OG και περάσαν 40άρια στην Ελλάδα χωρίς να απογειωθεί όπως το 4, είναι σημάδι  οτι όλα είναι υπο έλεγχο
 

Στις μετρήσεις που έχουν γίνει έχει βγει ο επεξεργαστής μόνο πιο κρύος..και οι μνήμες πιο θερμές Στο new PS5

C1A2F511-037D-495A-B23E-0CBE5A4AB7B9.png

Επεξ/σία από LivEviL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω με λιγοτερο χαλκο(απ οτι ειδα σε φωτο) να καταφεραν κατι τετοιο. Η εγινε καποια αλλαγη στο die h στην διαχειριση των ρευματων.... Μαλλον...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Οπως λεει ο φιλος. Χαρειτε την κονσολα σας οποια εκδοση και να εχετε.Παιξτε τα παιχνιδια σας διασκεδάστε και να κανουμε υπομονη να παρει μπροστα η γενια γιατι  κλεινει ενα χρονο σε 2 μηνες και ακομα δεν εχουμε δει τιποτα.

….και ασχολούμαστε με μ@λακιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2021 στις 3:58 ΜΜ, Darthvader είπε

Νέες μετρήσεις με 12 sensors. Μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια!

 

Εύχομαι όλες αυτές οι μετρήσεις να είναι όντως σαφέστατες που προσωπικά εγώ το πιστεύω ότι είναι και να τελειώσει όλο αυτό που έχει δημιουργηθεί το τελευταίο καιρό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LivEviL είπε

Εύχομαι όλες αυτές οι μετρήσεις να είναι όντως σαφέστατες που προσωπικά εγώ το πιστεύω ότι είναι και να τελειώσει όλο αυτό που έχει δημιουργηθεί το τελευταίο καιρό

Μα οι καταναλωτες απο μονοι σας εχετε δημιουργησει αυτο το θεμα, χωρις να εχετε τις γνωσεις καν ή τα εργαλεια.

Δεν εχει υπαρξει κανενα παραπονο σχετικα με υπερθεμανση και frame drops λογω αυτου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη εμπειρια:

Δεν ξερω τι λενε οι ειδικοι, παντως εχω πηγα προχθες σε σπιτι φιλου και το εζησα ο ιδιος. Κατα τις 7 το απογευμα ανοιξαμε το ps5  να παιξουμε κανα pro.

Εχει παρει τη νεα εκδοση και η κονσολα εξεμπεμπε τοση θερμοτητα, που στο δωματιο η θερμοκρασια ανεβηκε στους 38°C. Αναγκαστηκαμε να βαλουμε air condition. Πραγματικα δεν το εχω ξαναδει αυτο το πραγμα.

Το καλο βεβαια ειναι πως τωρα με την αυξηση στην τιμη του φυσικου αεριου, το σπιτι θα θερμενεται απο το ps5, οποτε θα κανει οικονομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Προσωπικη εμπειρια:

Δεν ξερω τι λενε οι ειδικοι, παντως εχω πηγα προχθες σε σπιτι φιλου και το εζησα ο ιδιος. Κατα τις 7 το απογευμα ανοιξαμε το ps5  να παιξουμε κανα pro.

Εχει παρει τη νεα εκδοση και η κονσολα εξεμπεμπε τοση θερμοτητα, που στο δωματιο η θερμοκρασια ανεβηκε στους 38°C. Αναγκαστηκαμε να βαλουμε air condition. Πραγματικα δεν το εχω ξαναδει αυτο το πραγμα.

Το καλο βεβαια ειναι πως τωρα με την αυξηση στην τιμη του φυσικου αεριου, το σπιτι θα θερμενεται απο το ps5, οποτε θα κανει οικονομια.

Προς το παρόν ψαρωσα και λέω δεν μιλά σοβαρά… 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία νέα. Θα πουλήσω το δικό μου το OG και θα βγάλω και τα σώματα από το σπίτι. 
 

Φαντάζομαι ότι οι νέες κονσόλες θα πωλούνται πλέον στα καταστήματα κλιματισμού και θέρμανσης. Θα ρωτήσω στην Daikin αν έχουν στοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαφορετικές μετρήσεις του gamer Nexus Φέρνοντας τα μηχανήματα να δουλεύουν ισάξια στην Απόδοση τους Και 5 βαθμούς λιγότερο Στον επεξεργαστή του το Παλιό μοντέλο 🤔 

"Οι θερμοκρασίες του SOC (System on Chip – Περιλαμβάνει τον κεντρικό επεξεργαστή και την GPU) φαίνεται να είναι καλύτερες στο παλιό μοντέλο. Η διαφορά που καταγράφηκε με τα δύο μοντέλα όσο πιο κοντά σε stock κατάσταση ήταν 5.1 βαθμοί.."

 

 

 

Επεξ/σία από LivEviL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...