Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με τη νέα έκδοση CFI-1116A του PlayStation 5


LivEviL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας κ δεν είμαι κάτοχος ακόμα, θα πω αυτό που θεωρώ πως λένε όσοι ακόμα δεν έχουν κονσολα. Ότι η κίνηση αυτή της Sony, έγινε για καλύτερα κ όχι για χειρότερα. Θέλω να πιστεύω ότι μελέτησε σωστά την αλλαγή της ψύκτρας κ έγινε κ για καλό της κονσόλας, πέρα απο την τσέπη της. Δεν θελω να πιστεύω πως δεν το μελέτησαν σωστά πρώτα. 

Επεξ/σία από ilias78
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση πάντως το ότι η Sony δεν αναφέρθηκε πουθενά σε αυτή την αλλαγή, ακόμα με τον ντόρο που έγινε, βγάζει μια άσχημη εικόνα προς τα έξω.

Γενικά η Sony απ'οτι έχω καταλάβει δεν είναι ιδιαίτερα consumer friendly, και συγκριτικά με το Xbox υστερεί σε διάφορους τομείς

  • Δεν έχει υποστήριξη για 1440p ανάλυση, για να πουλήσει περισσότερες τηλεοράσεις (xbox έχει χρόνια τώρα)
  • Λίγο κατώτερο hardware (GPU)
  • 1 χρόνο εγγύησης (2 το Xbox)
  • τώρα αυτό με την "πιθανή" υποβάθμιση του cooler

Εάν δεν είχε κάποιες αποκλειστηκότητες και ορισμένα studios νομίζω κανείς δεν θα πήγαινε σε PS..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ένα πράγμα που με προβληματίζει δεν είναι το μέγεθος της Ψύκτρας Αλλά η απώλεια του χαλκού και εδώ που τα λέμε είναι μεγάλη απώλεια αυτό το μέταλλο στο θέμα ψύξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως το συγκεκριμένο θέμα έχει πάρει λίιιιγο υπερβολικές διαστάσεις και έχει γίνει η χαρά (μιζέρια μάλλον) του OCD?

Όλοι οι gamers έχουν γίνει ξαφνικά ψυκτικοί μηχανικοί και μετράνε τρώγοντας τα νύχια τους από την ανησυχία πόσος χαλκός έχει χαθεί από το σύστημα... Γνωρίζετε λεπτομέρειες για τις ανάγκες ψύξης του PS5 SoC?

Και αν είναι έτσι πως είστε σίγουροι ότι είναι αρκετός ο χαλκός ακόμα και στο πρώτο revision?

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που γνωρίζω σχετικά με τις Ryzen CPUs και Radeon GPUs (φαντάζομαι και η APU του PS5 θα έχει πολλά κοινά στοιχεία) είναι ότι μια από τις παραμέτρους που καθορίζουν το πόσο θα boostάρουν είναι η θερμοκρασία. Εάν πχ με ακριβώς την ίδια CPU/GPU κάποιος έχει καλύτερο cooler, θα έχει καλύτερες επιδόσεις καθώς θα μπουστάρει περισσότερο. Κατα πόσο μπορεί η αλλαγή του cooler στο PS5 να επηρεάσει την APU δεν το γνωρίζω και όπως όλοι μας περιμένω GamerNexus.. αλλά οι πιθανότητες να είναι ποιό αποδοτικό από της πρωτης γενιάς είναι λίγες.

Νομίζω πάντως πως όλοι συμφωνούμε ότι η αλλαγή αυτή στο νέο revision δεν έγινε for the players

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως με μια προχειρη αναζητηση ο χαλκος εχει 9000$... ο τονος. Το RnD για να αλλαξουν ψυχτρα θα κοστιζε παραπανω απο αυτα που θα κερδιζαν απο το χαλκο.

Συνεπως καποιο λογο θα εχουν για αυτη την αλλαγη.

Εκτος και αν τη Sony την τρεχει ο Βαλαντης και ο Ραφαηλ απο την Αγια Βαρβαρα και θελουν να καβατζωσουν το χαλκο.

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηχανολόγοι μαθαίνουν οτι η θερμοκρασιακή διαφορά (το ΔΤ) ειναι αυτό που καθορίζει και την απόδοση του συστήματος. Αν το νέο συστημα απάγει περισσότερη θερμοκρασία ειναι καλύτερο και κατα carnot να το πάμε. Δεν υπάρχει ενας μηχανολόγος YTer να γράψει τίποτα, μονο ο tech ( που ειναι και συνάδερφος) και δεν ειναι και σιγουρος για το τι λεει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το βίντεο που ανέβασε ο Austin Αναφέρει ότι το νέο PlayStation 5 Φοράει νέο ανεμιστήρα πράγμα που το οποίο δεν ισχύει διότι πριν 15 λεπτά Ανοίξαμε με ένα φίλο μου ένα PlayStation 5 CFI-1016A ( Το αρχικό μοντέλο δηλαδή ) Και φορούσε ακριβώς τον ίδιο ανεμιστήρα με τα ίδια πτερύγια που ο Austin Τον παρουσίασε έως νέο ανεμιστήρα αλλά στην πραγματικότητα δεν ισχύει..ορίστε και η φωτογραφία από το ανεμιστηράκι που βγάλαμε, Είναι το λεγόμενο Fan B  Που κάνει και λίγο πιο πολύ θόρυβο στις αρχικές εκδόσεις διότι δεν ξέρω αν γνωρίζετε το πρώτο μοντέλο είναι θέμα τύχης σε ποιο ανεμιστήρα θα πέσεις επειδή βάζουνε μέσα τρεις διαφορετικούς ανεμιστήρες…

 

1ED3D726-99EE-4449-B155-0BD3FED056A2.jpeg

030BF043-3AA4-4C84-BCF7-C570259B9E88.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει διαφορά αλλά φίλε μου δεν ειναι ίδιοι οι ανεμιστήρες. Αν στην προτελευταία είναι αυτός που ανοίξατε, τότε στο κέντρο, έχει 8 ορθογώνιο. Στην απκ κάτω φώτο, στο νέο ps5, στο κέντρο έχει 12 μικρότερα ορθογώνια.  Ξανά λέω, δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά στην αποδοση. Κατά τα άλλα τα πτερύγια δείχνουν ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το θέμα έχει υπεραναλυθεί ήδη, χωρίς καν να έχει βγει το μοντέλο στην αγορά ουσιαστικά, οπότε παίξτε κανένα game καλύτερα.

Ή κάντε apply για δουλειά στην Sony.

 

UPDATE: Μόλις με ενημέρωσαν από το κοντρόλ ότι το νέο μοντέλο έχει βγει σε όλες τις αγορές, και στην ελληνική.

Επομένως, το ξεκλειδώνω και συνεχίζουμε σε κόσμιο ύφος χωρίς να κάνουμε την τρίχα τριχιά και χωρίς να μετατραπεί σε VS το νήμα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilias78 είπε

Δεν ξέρω αν έχει διαφορά αλλά φίλε μου δεν ειναι ίδιοι οι ανεμιστήρες. Αν στην προτελευταία είναι αυτός που ανοίξατε, τότε στο κέντρο, έχει 8 ορθογώνιο. Στην απκ κάτω φώτο, στο νέο ps5, στο κέντρο έχει 12 μικρότερα ορθογώνια.  Ξανά λέω, δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά στην αποδοση. Κατά τα άλλα τα πτερύγια δείχνουν ίδια.

Ναι φίλε μου παρατήρησα τις διαφορές που μου λες για τα τετραγωνάκια αλλά αυτό πιστεύω δεν παίζει τόσο ρόλο στον αέρα, είναι ξεκάθαρα θέμα Πτερυγίων το πως θα στείλει τον αέρα επάνω στην Ψήκτρα..Πριν λίγο άνοιξα ακόμη ένα για καθαρισμό αυτό είναι day one και φοράει το Delta C Είναι ξεκάθαρα θέμα τύχης σε ποιο ανεμιστήρα θα πέσεις οπότε θεωρώ ότι και το νέο μοντέλο που ξεβιδώσει ο Austin Έτυχε να φοράει το Fan B

9B9028A2-C6E2-4A18-9F34-7280272C31AA.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

 

Καλύτερο πάλι δεν το λες γιατί κάποιες διαφορές σε διάφορα σημεία υπάρχουνε πχ Στην memory είναι πολύ πιο ζεστό το καινούργιο στην GPU Το παλιό 🤔 

Να είχαμε να λέγαμε δηλαδή ας Παίξουμε με τα παιχνιδάκια μας χειμώνας έρχεται και Πολυ ασχοληθήκαμε 😜

Επεξ/σία από LivEviL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...