Προς το περιεχόμενο

Αξίζει τελικά η νέα έκδοση CFI-1116A του PlayStation 5;


Hardware Busters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες εβδομάδες, μια νέα έκδοση του PlayStation 5 έκανε την εμφάνισή της στην Ιαπωνία, διαθέτοντας αρχικά μικρότερο βάρος κατά 300 γραμμάρια αλλά και διαφορετικό τρόπο εγκατάστασης της βάσης η οποία δεν απαιτεί πλέον κατσαβίδι.

Όμως η σημαντικότερη αλλαγή βρίσκεται στο εσωτερικό της κονσόλας και πιο συγκεκριμένα στο σύστημα ψύξης, με τη Sony να έχει προχωρήσει σε αλλαγές πιθανότατα για τη μείωση του κόστους παραγωγής αλλά και καλύτερων επιδόσεων στον τομέα της θερμοκρασίας.

Μπορέσαμε να εξασφαλίσουμε ένα από τα πρώτα κομμάτια της κονσόλας που πλέον διατίθεται και στην Ελλάδα, και φυσικά δε χάσαμε την ευκαιρία να προχωρήσουμε στις απαραίτητες δοκιμές προκειμένου να διαπιστώσουμε τι τελικά ισχύει και τι όχι. Η πρώτη μέτρηση που κάναμε είναι αυτή για το θόρυβο λειτουργίας και τις στροφές περιστροφής του ανεμιστήρα των PS5 κάτω από τις ίδιες συνθήκες λειτουργίας. Γιατί μπορεί να αυξήσαν τις στροφές στο νέο PS5 για να αντισταθμίσουν την πιο μικρή ψύκτρα, οπότε αν πάρεις απλά μετρήσεις θερμοκρασίας το αποτέλεσμα δε θα σημαίνει κάτι. Οι μετρήσεις θερμοκρασίας μεταξύ νέου και παλιού PS5 θα πρέπει να «δεθούν» με τον εκλυόμενο θόρυβο. Μόνο έτσι η σύγκριση θα είναι δίκαιη.

 

Πώς ξεχωρίζει το νέο PS5, είτε μιλάμε για την έκδοση με οπτικό οδηγό (disc) είτε για τη ψηφιακή έκδοση (digital) ; 

Διαβάστε ολόκληρο το review

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που με απασχολεί είναι η αρκετά μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία στη memory. Διαφορά 7 βαθμών κελσίου στο νέο μοντέλο. Αλλά συνολικά φαίνεται πως πρόσεξε τη σχεδίαση της κονσόλας και καταφέρνει να δώσει καλές θερμοκρασίες με λιγότερο χαλκό. Το μεγάλο θέμα είναι η λοταρία με τον ανεμιστήρα. Εάν σου τύχει ο άλλος προφανώς και οι μετρήσεις θα είναι χειρότερες για το νέο μοντέλο.

Επεξ/σία από alexis67676767
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια στον Άρη που είναι άψογος στα Reviews τον Κωστάκη από το Insomnia και τον φίλο μου της M-System που τον ξέρω πολύ πριν ανοίξει το φοβερό του κατάστημα στον Νέο Κόσμο !!!

Τι και αν έχει λεφτά ο Austin Evans, εσείς παίδες έχετε μεγαλύτερες γνώσεις, συνεχίστε δυναμικά !!

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alexis67676767 είπε

Αυτό που με απασχολεί είναι η αρκετά μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία στη memory. Διαφορά 7 βαθμών κελσίου στο νέο μοντέλο. Αλλά συνολικά φαίνεται πως πρόσεξε τη σχεδίαση της κονσόλας και καταφέρνει να δώσει καλές θερμοκρασίες με λιγότερο χαλκό. Το μεγάλο θέμα είναι η λοταρία με τον ανεμιστήρα. Εάν σου τύχει ο άλλος προφανώς και οι μετρήσεις θα είναι χειρότερες για το νέο μοντέλο.

Λογικά όλοι οι ανεμιστήρες έχουν τις ίδιες προδιαγραφές, οπότε οι διαφορές θα είναι μικρές. 

4 λεπτά πριν, Billi the Kid είπε

Συγχαρητήρια στον Άρη που είναι άψογος στα Reviews τον Κωστάκη από το Insomnia και τον φίλο μου της M-System που τον ξέρω πολύ πριν ανοίξει το φοβερό του κατάστημα στον Νέο Κόσμο !!!

Τι και αν έχει λεφτά ο Austin Evans, εσείς παίδες έχετε μεγαλύτερες γνώσεις, συνεχίστε δυναμικά !!

Να σε καλά!

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν παίζει ρόλο ότι το ένα ps5 ήταν χρησιμοποιημένο και το νέο μόλις βγήκε από το κουτί (σκόνη κ.λπ.); Βέβαια 10 βαθμούς διαφορά είναι σημαντική.

Επεξ/σία από medidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχην 1000 μπραβο που καταφέρατε να έχετε κ τις 2 version για δοκιμή.

Ομως δεν καταλαβαίνω. Σε όλες τις μετρήσεις, η νέα έκδοση έχει χειρότερα νούμερα εκτός από τη θερμοκρασία της cpu. Πως στο καλό λοιπόν είναι καλύτερη????

Επεξ/σία από ilias78
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση στην φωτογραφία που έχει κυκλοφορήσει από τον  evans και έχουν την ψήκτρα και τον δύο μοντέλων αν δείτε τα heat pipes είναι 6 στο παλιό και 4 στο νέο τουλάχιστον στο σημείο που έχει διαφορές. Και στο βίντεο ο Άρης λέει  ότι και στα 2 είναι 6. Μήπως έχουν αλλάξει και το σημείο και έχει και τα άλλα δύο αλλού; 

https://ibb.co/s2d1TkQ

Λάθος παιδιά sry ε έχουν 6 και τα δύο απλά στην φωτογραφία που κοιτούσα δεν φαίνονται όλα. 

Επεξ/σία από msdx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα τμήματα Είναι καλύτερο το παλιό σε όλα όμως… Και σίγουρα στο κόστος κατασκευής αυτό είναι εμφανές αλλωστε..Το όλο περίεργο είναι πως γίνεται να υπάρχουν 10 ° περισσότεροι στην GPU… Μόνος λόγος που μπορώ να το δικαιολογήσω είναι ότι ο αέρας δε βγαίνει το ίδιο εύκολα έξω όπως στην καινούργια, σίγουρα δεν μπορούνε δύο κονσόλες να μας δείξουν τα κρύβεις αποτελέσματα θα γίνουνε κι άλλες μετρήσεις από άλλα άτομα και τότε εάν διαπιστωθεί το ίδιο αποτέλεσμα Σημαίνει ότι όντως αυτή είναι και η πραγματικότητα..

Μπράβο στα παιδιά που μπήκαν στον κόπο να Κάνουν ένα τέτοιο βίντεο 💪🏻👏🏻

Εγώ προσωπικά Δεν ξέρω γιατί…θα προτιμούσα να έχω την παλιά, λόγω κόστους κατασκευής; ίσως γι’ αυτό… και σαν οπτική μάτια η παλιά ψήκτρα με γεμίζει πιο πολύ 🥳

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, LivEviL είπε

Σε όλα τα τμήματα Είναι καλύτερο το παλιό σε όλα όμως… Και σίγουρα στο κόστος κατασκευής αυτό είναι εμφανές αλλωστε..Το όλο περίεργο είναι πως γίνεται να υπάρχουν 10 ° περισσότεροι στην GPU… Μόνος λόγος που μπορώ να το δικαιολογήσω είναι ότι ο αέρας δε βγαίνει το ίδιο εύκολα έξω όπως στην καινούργια, σίγουρα δεν μπορούνε δύο κονσόλες να μας δείξουν τα κρύβεις αποτελέσματα θα γίνουνε κι άλλες μετρήσεις από άλλα άτομα και τότε εάν διαπιστωθεί το ίδιο αποτέλεσμα Σημαίνει ότι όντως αυτή είναι και η πραγματικότητα..

Μπράβο στα παιδιά που μπήκαν στον κόπο να Κάνουν ένα τέτοιο βίντεο 💪🏻👏🏻

Εγώ προσωπικά Δεν ξέρω γιατί…θα προτιμούσα να έχω την παλιά, λόγω κόστους κατασκευής; ίσως γι’ αυτό… και σαν οπτική μάτια η παλιά ψήκτρα με γεμίζει πιο πολύ 🥳

Μας δουλεύεις ; Πριν μια βδομάδα μας έλεγες πόσο αθόρυβο είναι και πόσο καλύτερο είναι το νέο.Τώρα μας λες προτιμάς το παλιό και πως είναι καλύτερο σε όλα ; 

p.s πώς  δικαιολογείς το εντελώς αθόρυβο δικό σου με τα αποτελέσματα του βίντεο που βγάζουν το νέο ως πιο θορυβώδες ? 

 

Spoiler

1B563F54-EA6C-4023-91BC-9D4EDE8C24ED.png.354bc1fa018721e124a7f5507b6d03c5.png4B43598B-4DBE-4684-9FC6-65D90DE75952.png.92fb995a334189b5f8f16512e22b70ae.png

 

 

Επεξ/σία από Chocobo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Μας δουλεύεις ; Πριν μια βδομάδα μας έλεγες πόσο αθόρυβο είναι και πόσο καλύτερο είναι το νέο.Τώρα μας λες προτιμάς το παλιό και πως είναι καλύτερο σε όλα ; 

4B43598B-4DBE-4684-9FC6-65D90DE75952.png

1B563F54-EA6C-4023-91BC-9D4EDE8C24ED.png

Δεν ξέρω αν έχεις δει στην πρώτη φωτογραφία που γυρίζω και λέω ότι εγώ δεν είμαι τεχνικός αλλά θα πω αυτά που βλέπω με το μάτι μου και ακούω με τα αυτιά μου που σημαίνει Ότι η κριτική μου είναι ξεκάθαρα από το οπτικό κομμάτι και συνεχίζω να σου λέω ότι το καινούργιο ναι όντως μου φαίνεται αθόρυβο ότι δουλεύει πιο στρωμένα από το παλιό αυτό βλέπουνε τα μάτια μου και ακούνε τα αυτιά μου αλλά αυτή τη στιγμή έρχεται ένας τεχνικός με διάφορα όργανα και διάφορες μετρήσεις Που δείχνουνε ότι το παλιό είναι καλύτερο σε κάποια θέματα απλά βγαίνει 10 βαθμούς περισσότερο GPU…Και γράφω και πιο επάνω ότι δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να είναι πιο δροσερό σε όλα τα υπόλοιπα τμήματα και η GPU Να είναι πιο θερμή…και ξανα αναφέρω πάλι Ότι η μόνη λογική που γίνεται αυτό είναι αυτό που είχα πει πριν Μέρες Πριν γίνουν οι μετρήσεις, ότι θα έχει καλύτερη εξαγωγή αέρα..τι σου φαίνεται το περίεργο ;ότι δεν αμφισβητώ τα λόγια κάποιου τεχνικού; Και δεν το παίζω ξερόλας; Είμαι αντικειμενικός και δέχομαι τις μετρήσεις που γίνανε κι αν θα υπάρξουν κι άλλες μετρήσεις που θα δείχνουν 100% Οτι το παλιό είναι καλύτερο Δυστυχώς δεν μπορώ να το αμφισβητήσω. αυτό ρε φίλε…επειδή η καινούργια είναι απλά λίγο πιο αθόρυβη…Έχω και τα δύο μοντέλα είμαι Τέλειος αντικειμενικός Ανέφερα τ βλέπω εγώ και στις δύο κονσόλες Με το μάτι και αυτό έγραψα.. αυτή τη στιγμή μιλάνε τεχνικοι και εγώ το ξαναλέω τεχνικός δεν είμαι… Επίσης δε χρειάζεται να ποστάρεις αυτές φωτογραφίες ξέρω τι λέω σε κάθε Ποστ μου και μπορώ να το παραδεχτώ και Να το στηρίξω χωρίς να μου το ξανά δείχνεις…😇

Όσον αφορά το θόρυβο το δικαιολογώ ως εξής όλοι γνωρίζουμε ότι υπάρχουν Τρεις διαφορετικοί ανεμιστήρες Στις παλιές κονσόλες ίσως η δικιά μου παλιά κονσόλα να είναι λίγο από τις πιο θορυβώδες… Χθες φίλος μου που άνοιξε καινούργια 1116Α Έκανε ακριβώς τον ίδιο θόρυβο που έκανε και η δικιά μου 1016Α Οπότε θεώρησα ότι είναι θέμα τύχης τελικά Σε τη κονσόλα θα πέσεις όσον αφορά το θόρυβο

Όσο μπερδεμένος είσαι κι εσύ άλλο τόσο είμαι και εγώ και όλες αυτές τις ημέρες συζητάμε και μιλάμε με τα στοιχεία που έχουμε και βγάζουμε κάποια συμπεράσματα τα οποία μπορεί να μην είναι και 100% Έγκυρα… Μου λες ότι όλες αυτές τις ημέρες ισχυρίζομαι ότι το καινούργιο είναι καλύτερο εάν ήταν έτσι θα μπορούσα κάλλιστα να σου την πω αυτή τη στιγμή λέγοντας σου οτι ορίστε δες το βιντεάκι το παλιό όντως διώχνει καλύτερη θερμοκρασία Άρα είχα δίκιο τόσες μέρες ….και σου ξαναλέω είμαι τέλειος αντικειμενικός και δεν παίρνω κανένα μέρος από καμιά κονσόλα 

Επίσης οι μνήμες Στις μετρήσεις των Busters έχουν μεγάλη απόκλιση από τις μετρήσεις του Nexus Και αυτό είναι κάτι που μου Τραβάει το ενδιαφέρον :)

6E4CF38F-CE2C-43D7-9EA5-12B48218D0F1.jpeg

097006CF-2F2C-40A0-B507-7CCCB17532A8.png

Επεξ/σία από LivEviL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilias78 είπε

Καταρχην 1000 μπραβο που καταφέρατε να έχετε κ τις 2 version για δοκιμή.

Ομως δεν καταλαβαίνω. Σε όλες τις μετρήσεις, η νέα έκδοση έχει χειρότερα νούμερα εκτός από τη θερμοκρασία της cpu. Πως στο καλό λοιπόν είναι καλύτερη????

Επίσης θέλω να σταθώ στην θερμοκρασία εξόδου κ στο γεγονός ότι στο νέο είναι αυξημένη. Μήπως οφείλετε στο ότι κ η εσωτερική θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη? Μήπως δηλαδή στο παλιό, λόγο μεγαλύτερης ψυκτρας κ χρήσης χαλκού, η εσωτερική θερμοκρασία είναι μικρότερη γιαυτό κ η θερμοκρασία  εξόδου είναι μικρότερη από το καινούριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, LivEviL είπε

Δεν ξέρω αν έχεις δει στην πρώτη φωτογραφία που γυρίζω και λέω ότι εγώ δεν είμαι τεχνικός αλλά θα πω αυτά που βλέπω με το μάτι μου και ακούω με τα αυτιά μου που σημαίνει Ότι η κριτική μου είναι ξεκάθαρα από το οπτικό κομμάτι και συνεχίζω να σου λέω ότι το καινούργιο ναι όντως μου φαίνεται αθόρυβο ότι δουλεύει πιο στρωμένα από το παλιό αυτό βλέπουνε τα μάτια μου και ακούνε τα αυτιά μου αλλά αυτή τη στιγμή έρχεται ένας τεχνικός με διάφορα όργανα και διάφορες μετρήσεις Που δείχνουνε ότι το παλιό είναι καλύτερο σε κάποια θέματα απλά βγαίνει 10 βαθμούς περισσότερο GPU…Και γράφω και πιο επάνω ότι δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να είναι πιο δροσερό σε όλα τα υπόλοιπα τμήματα και η GPU Να είναι πιο θερμή…και ξανα αναφέρω πάλι Ότι η μόνη λογική που γίνεται αυτό είναι αυτό που είχα πει πριν Μέρες Πριν γίνουν οι μετρήσεις, ότι θα έχει καλύτερη εξαγωγή αέρα..τι σου φαίνεται το περίεργο ;ότι δεν αμφισβητώ τα λόγια κάποιου τεχνικού; Και δεν το παίζω ξερόλας; Είμαι αντικειμενικός και δέχομαι τις μετρήσεις που γίνανε κι αν θα υπάρξουν κι άλλες μετρήσεις που θα δείχνουν 100% Οτι το παλιό είναι καλύτερο Δυστυχώς δεν μπορώ να το αμφισβητήσω. αυτό ρε φίλε…επειδή η καινούργια είναι απλά λίγο πιο αθόρυβη…Έχω και τα δύο μοντέλα είμαι Τέλειος αντικειμενικός Ανέφερα τ βλέπω εγώ και στις δύο κονσόλες Με το μάτι και αυτό έγραψα.. αυτή τη στιγμή μιλάνε τεχνικοι και εγώ το ξαναλέω τεχνικός δεν είμαι… Επίσης δε χρειάζεται να ποστάρεις αυτές φωτογραφίες ξέρω τι λέω σε κάθε Ποστ μου και μπορώ να το παραδεχτώ και Να το στηρίξω χωρίς να μου το ξανά δείχνεις…😇

Όσον αφορά το θόρυβο το δικαιολογώ ως εξής όλοι γνωρίζουμε ότι υπάρχουν Τρεις διαφορετικοί ανεμιστήρες Στις παλιές κονσόλες ίσως η δικιά μου παλιά κονσόλα να είναι λίγο από τις πιο θορυβώδες… Χθες φίλος μου που άνοιξε καινούργια 1116Α Έκανε ακριβώς τον ίδιο θόρυβο που έκανε και η δικιά μου 1016Α Οπότε θεώρησα ότι είναι θέμα τύχης τελικά Σε τη κονσόλα θα πέσεις όσον αφορά το θόρυβο

Όσο μπερδεμένος είσαι κι εσύ άλλο τόσο είμαι και εγώ και όλες αυτές τις ημέρες συζητάμε και μιλάμε με τα στοιχεία που έχουμε και βγάζουμε κάποια συμπεράσματα τα οποία μπορεί να μην είναι και 100% Έγκυρα… Μου λες ότι όλες αυτές τις ημέρες ισχυρίζομαι ότι το καινούργιο είναι καλύτερο εάν ήταν έτσι θα μπορούσα κάλλιστα να σου την πω αυτή τη στιγμή λέγοντας σου οτι ορίστε δες το βιντεάκι το παλιό όντως διώχνει καλύτερη θερμοκρασία Άρα είχα δίκιο τόσες μέρες ….και σου ξαναλέω είμαι τέλειος αντικειμενικός και δεν παίρνω κανένα μέρος από καμιά κονσόλα 

Επίσης οι μνήμες Στις μετρήσεις των Busters έχουν μεγάλη απόκλιση από τις μετρήσεις του Nexus Και αυτό είναι κάτι που μου Τραβάει το ενδιαφέρον :)

6E4CF38F-CE2C-43D7-9EA5-12B48218D0F1.jpeg

097006CF-2F2C-40A0-B507-7CCCB17532A8.png

Συγγνώμη τώρα, αλλα θερμοκρασία cpu 40° και θερμοκρασία θερμού αέρα εξόδου 42° δεν κολλάει και πολύ.... κάτι δεν κάνανε σωστά μάλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...