Προς το περιεχόμενο

Αξίζει τελικά η νέα έκδοση CFI-1116A του PlayStation 5;


Hardware Busters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, patentas11 είπε

Συγγνώμη τώρα, αλλα θερμοκρασία cpu 40° και θερμοκρασία θερμού αέρα εξόδου 42° δεν κολλάει και πολύ.... κάτι δεν κάνανε σωστά μάλλον.

Το 48αρι στο memory το είδες; Δεν παράγει η cpu τη μεγαλύτερη θερμότητα. Μια χαρά είναι οι μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ εξαφανίστηκαν όλοι εκείνοι που χλεύαζαν τη νέα έκδοση και γενικά την Sony!
Βέβαια πολλοί το λέγαμε πως χρειάζονται σωστές εσωτερικές μετρήσεις και ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά (Hardware Busters) που το έκαναν, respect!

Επεξ/σία από hasiotis_john
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, alexis67676767 είπε

Το 48αρι στο memory το είδες; Δεν παράγει η cpu τη μεγαλύτερη θερμότητα. Μια χαρά είναι οι μετρήσεις.

Αυτό λίγο με προβληματίζει, ότι έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία η μνήμη γιατι στο βίντεο του GamerNexus έδειχνε στο Original PS5 ότι οι θερμοκρασίες έφταναν ήδη στο θεό. Τώρα με +8 δεν είναι καλά τα πράγματα..

4 λεπτά πριν, hasiotis_john είπε

Εντωμεταξύ εξαφανίστηκαν όλοι εκείνοι που χλεύαζαν τη νέα έκδοση και γενικά την Sony!
Βέβαια πολλοί το λέγαμε πως χρειάζονται σωστές εσωτερικές μετρήσεις και ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά (Hardware Busters) που το έκαναν, respect!

Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω στο ελάχιστο την δουλειά που έκαναν τα παιδιά (πολλά μπράβο), θα έλεγα ότι καλό είναι να περιμένουμε και άλλες μετρήσεις  για cross check πριν κατασταλάξουμε σε κάποιο συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορα που εχει δεν ειναι μονο στην ψυκτρα αλλα και σε ολο το metal cover.

θα ηθελα να δω και αλλα μετρητικα πριν βγαλω συμπερασματα. Μπραβο σας για τη προσπαθεια και το review αλλα εγω προσωπικα θα αμφισβητουσα τους 10 βαθμους αν ημουν εσεις. Μου φαινεται μεγαλη διαφορα για μη αλλαγη σε APU και με φαινομενικα χειροτερη ψυξη. Ταυτοχρονα εχουμε τις αλλες μετρησεις που ειναι χειροτερες. Κατι δεν παει καλα εδω...πως να το πω.

Επισης το να λεμε το οτι βγαζει ζεστο αερο ειναι καλο η κακο, δεν ειναι σωστο 100% . Μπορει να ειναι καλυτερο/χειροτερο υπο προυποθεσεις αλλα οχι σιγουρα.

Θεωρω οτι στο τελος οι θερμοκρασιες θα ειναι πανω κατω οι ιδιες overall με μικρες αποκλισεις και απλα η sony μειωσε το κοστος κανωντας fine tuning.

Η βιδα που ειναι εμφανως πιο βολικη μπαινει και στο αρχικο μοντελο, μπορει να αποθηκευτει στη βαση κλπ?

Επεξ/σία από Nos20VT
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexis67676767 είπε

Το 48αρι στο memory το είδες; Δεν παράγει η cpu τη μεγαλύτερη θερμότητα. Μια χαρά είναι οι μετρήσεις.

Οι μνήμες ειδικά δεν έχουν τέτοιο θερμικό φορτίο. Ίσως τα vrm αλλά και πάλι δεν κολλάει. Όταν ο αέρας εξόδου είναι π.χ. 42° σημαίνει ότι ο χαλκος μέσα έχει τουλάχιστον την ίδια θερμοκρασία. Δηλαδή το κομμάτι που ακουμπάει να ψύξει τον επεξεργαστή έχει τουλάχιστον αυτή τη θερμοκρασία.
Προφανώς δεν ζοριζοταν τόσο ο επεξεργαστής.
Δεν εξηγείται αλλιώς.

edit* δεν ξέρω βέβαια και πως περνάνε τις μετρήσεις. Ίσως δεν είχε τοποθετηθεί ο αισθητήρας στο πιο θερμό σημείο...

Επεξ/σία από patentas11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά πλάκα κάνετε τώρα όλοι? Είδαμε και πάθαμε να βρούμε Ps5 και τώρα βλέπουμε τον γάιδαρο στα δόντια για 5 βαθμούς Κελσίου, ενώ όλα είναι μέσα στα specs?? Εγώ παλιά είχα pc με AMD fx cpu και μια φορά είχα τηγανισει αυγό στο tower, χωρίς πλάκα, ανά 2 ώρες το pc έτρωγε shutdown και αυτό με aftermarket cooler....παρόλα αυτά δεν έκαψε τπτ ποτέ... Βάλτε την κονσόλα κάπου ανοιχτά όχι σε cabinets και έπιπλα, επίσης κάνουμε και κάνα break, να κλείνει η κονσόλα που και που, δεν είναι κακό.... Δεν υπάρχει πρόβλημα οποίο version και να έχεις... Εγώ προσωπικά έχω το νέο version και παίζω μια χαρά χωρίς κανένα θέμα..αλλά αν είχα και επιλογή, πάλι το καινούριο θα έπαιρνα, εμπιστεύομαι την Sony, έχω αγοράσει όλα τα ps και πότε δεν είχα θέμα με κανένα. 

Επεξ/σία από Baboulas86
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, patentas11 είπε

Συγγνώμη τώρα, αλλα θερμοκρασία cpu 40° και θερμοκρασία θερμού αέρα εξόδου 42° δεν κολλάει και πολύ.... κάτι δεν κάνανε σωστά μάλλον.

Μετράμε στο πίσω μέρος του heatsink και όχι ανάμεσα, γιατί αυτό θα επηρέαζε την επαφή της ψύκτρας με το APU. Ξέρουμε πολύ καλά τι κάνουμε, δεν είναι το πρώτο μας rodeo αυτό. Δές λίγο για το Gigabyte PSU issue και θα καταλάβεις. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η όλη φάση μου έφερε στο μυαλό εποχές που είχα φάει κόλλημα με το PC hardware, αγόραζα ακριβά κομμάτια και αντί να χαίρομαι τα παιχνίδια μου, καθόμουν και έκανα μετρήσεις σε θερμοκρασίες, fps κλπ κλπ...

Δε λέω, καλά κάνετε και προσπαθείτε να δείτε τις διαφορές των δύο εκδόσεων. Αλλά ρε παιδιά μιλάμε για κονσόλες και όχι για custom PC που το στήνουμε εμείς και προσπαθούμε να πετύχουμε το βέλτιστο αποτέλεσμα.

Όποια έκδοση και αν έχουμε, οι διαφορές είναι μικρές. Τα παιχνίδια θα τρέχουν το ίδιο καλά και στις δύο εκδόσεις. Οπότε μη σκάτε και απολαύστε τα παιχνίδια σας. 

Απλά φροντίστε η κονσόλα να βρίσκεται σε τέτοιο σημείο, που να αερίζεται καλά.

Συγχαρητήρια στα παιδιά του Hardware Busters!

Άρη τα video σου είναι απολαυστικά! Όταν είμαι down, βλέπω τα βίντεο με τα σάπια UPS που δοκιμάζεις και μου φτιάχνει η διάθεσή! :-D

ΥΓ: για όσους χαλιέστε που έχετε τη μια ή την άλλη έκδοση, κρατήστε το εξής: στο PS4 Pro για να το βουλώσει ο ανεμιστήρας και να μπορώ να ακούω τους ήχους του παιχνιδιού, αναγκάζουν να βγάλω το πάνω καπάκι... Ακόμα και με ξηλωμα της ψυκτρας και αλλαγή πάστας... Χαχαχαχα

 

 

 

Επεξ/σία από AnimaTronic
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για το καταπληκτικό review, τα πολύ όμορφα και κατανοητά γραφήματα! Ευχαριστούμε πολύ!

Όσο αφορά τις εκδόσεις ισχύει η γνωστή λαϊκή ρήση, "πολλοί θα το δουν, λίγοι θα το καταλάβουν". Για να το κάνει η Sony έχει τους λόγους της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάθε καλή διάθεση. Κυριολεκτικά σε όλα τα τεχνολογικά site, όλοι οι tech YouTubers κλπ βγάζουν το αντίθετο συμπέρασμα. Μήπως δεν ήταν ίδιες οι συνθήκες στις δύο συσκευές; Αν ισχύει αυτό, θα πρέπει να γίνει είδηση σε όλο τον πλανήτη γιατί η μέχρι τώρα είδηση είναι η ακριβώς ανάποδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ουσιαστικό Πάντως για τη Sony είναι ότι γλίτωσε 300 γραμμάρια χαλκού σε κάθε κονσόλα 1 κιλό περίπου στις τρεις πιστεύω να καταλαβαίνετε Πόσα εκατομμύρια δολάρια θα γλιτώσει από αυτή τη μικρή αλλαγή τώρα οι 10 βαθμοί παραπάνω στο παλιό για να μην βγαίνουμε και από τό θέμα προσωπικά πιστεύω δεν είναι απολύτως τίποτα  υπολογίσιμο Απλά κουβέντα να γίνεται

Επεξ/σία από trelos_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, trelos_ είπε

Το ουσιαστικό Πάντως για τη Sony είναι ότι γλίτωσε 300 γραμμάρια χαλκού σε κάθε κονσόλα 1 κιλό περίπου στις τρεις πιστεύω να καταλαβαίνετε Πόσα εκατομμύρια δολάρια θα γλιτώσει από αυτή τη μικρή αλλαγή τώρα οι 10 βαθμοί παραπάνω στο παλιό για να μην βγαίνουμε και από τό θέμα προσωπικά πιστεύω δεν είναι απολύτως τίποτα υπολογισμού Απλά κουβέντα να γίνεται

Κάτσε όμως να δούμε εάν αυτοί οι 10 ° υπάρχουνε όντως και σε άλλες μετρήσεις που θα γίνουν από άλλους τεχνικούς γιατί το λέει και το παιδί στο βίντεο ότι για να είμαστε σίγουροι θα πρέπει να γίνουν τουλάχιστον σε 5 Κονσόλες μέτρησης Και αν όλες δείξουμε το αντίστοιχο αποτέλεσμα τότε αυτή είναι και η πραγματικότητα..θα δείξει μελλοντικά όταν θα αρχίσουν να βγαίνουν κι άλλα βίντεο Απο Άλλες εταιρείες Όπως πχ GamersNexus Που σύντομα θα βγάλει κι αυτός βίντεο διότι του έστειλε την New κονσόλα της η Digital Fountry 

 

42573D24-7E5D-42ED-A9ED-01070589A8F4.jpeg

Επεξ/σία από LivEviL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Hardware Busters είπε

Μετράμε στο πίσω μέρος του heatsink και όχι ανάμεσα, γιατί αυτό θα επηρέαζε την επαφή της ψύκτρας με το APU. Ξέρουμε πολύ καλά τι κάνουμε, δεν είναι το πρώτο μας rodeo αυτό. Δές λίγο για το Gigabyte PSU issue και θα καταλάβεις. 

Αρχικά και πολύ φιλικά δεν νομίζω ότι δηλώσεις τυπου ξέρουμε πολύ καλά τι κάνουμε πείθουν κάποιον, αυτό πρέπει να το αποδείξεις και μάλιστα με κόπο το ότι το λες δεν λέει τίποτα.

Από εκεί και πέρα θες να μας πεις ακριβώς που πήρες τη μέτρηση για το cpu? Τι εννοείς στο πίσω μέρος του heatsink?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...