Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Pad 5


nick_corobos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Σου αρεσει δεν σου αρεσει η αληθεια ειναι οτι εχα μεχρι προπερσι το xiaomi mi3 (2013) και πετουσε, ολα τα αλλα που λες ειναι να ειχαμε να λεγαμε. 

Και το ipad pro 2016 πετάει και με τα update του είναι ακόμα καλύτερο ως τάμπλετ από όταν τον πήρα. Χαλαρά θα βγάλει αλλά 5 χρόνια. Δεν διαφωνούμε αλλά μην μου πεις ότι τα παιχνίδια που έγραψε ο άλλος παραπάνω τα έπαιζε το ίδιο μετά από 2-3 χρόνια?

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atheatos είπε

Και το ipad pro 2016 πετάει και με τα update του είναι ακόμα καλύτερο ως τάμπλετ από όταν τον πήρα. Χαλαρά θα βγάλει αλλά 5 χρόνια. Δεν διαφωνούμε αλλά μην μου πεις ότι τα παιχνίδια που έγραψε ο άλλος παραπάνω τα έπαιζε το ίδιο μετά από 2-3 χρόνια?

 

Δεν εχω ιδεα για παιχνιδια, μιλαω για χρηση κανονικη. 

Πλεον εδω και πολλα χρονια, οταν αγοραζεις καλο υλικο θα ειναι καλο για χρονια. Το μονο που πρεπει να αλλαζεις μια στο τοσο ειναι η μπαταρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2021 στις 8:32 ΜΜ, atheatos είπε

Και το ipad pro 2016 πετάει και με τα update του είναι ακόμα καλύτερο ως τάμπλετ από όταν τον πήρα. Χαλαρά θα βγάλει αλλά 5 χρόνια. Δεν διαφωνούμε αλλά μην μου πεις ότι τα παιχνίδια που έγραψε ο άλλος παραπάνω τα έπαιζε το ίδιο μετά από 2-3 χρόνια?

 

Για δες αυτό το βίντεο:

σε αυτό το σημείο που έχει τα παιχνίδια, αν παρατηρήσεις σωστά είναι λιγότερο ομαλό στο ios14 από ότι στο ios13. Είναι ακριβώς το ίδιο κινητό και απλά το ένα έχει ios 13 και το άλλο ios 14. Εάν τώρα τα βλέπεις το ίδιο και δεν καταλαβαίνεις την διαφορά, εγώ πάω πάσο, δεν ξανά ασχολούμαι. Στα υπόλοιπα, στην απλή χρήση του και όχι στα παιχνίδια, ναι πάει καλύτερα το ios 14. Με το ios 15 δεν ξέρω τι γίνεται γιατί πριν λίγο καιρό βγήκε. Αλλά και στο τέλος που μετριούνται τα benchmarks, στο ios 13 έχει καλύτερη βαθμολογία στο multicore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nkarafo είπε

Για δες αυτό το βίντεο:

σε αυτό το σημείο που έχει τα παιχνίδια, αν παρατηρήσεις σωστά είναι λιγότερο ομαλό στο ios14 από ότι στο ios13. Είναι ακριβώς το ίδιο κινητό και απλά το ένα έχει ios 13 και το άλλο ios 14. Εάν τώρα τα βλέπεις το ίδιο και δεν καταλαβαίνεις την διαφορά, εγώ πάω πάσο, δεν ξανά ασχολούμαι. Στα υπόλοιπα, στην απλή χρήση του και όχι στα παιχνίδια, ναι πάει καλύτερα το ios 14. Με το ios 15 δεν ξέρω τι γίνεται γιατί πριν λίγο καιρό βγήκε. Αλλά και στο τέλος που μετριούνται τα benchmarks, στο ios 13 έχει καλύτερη βαθμολογία στο multicore.

Πάλι έχεις μπερδεψει iPhone με iPad. Σου ξαναλέω ότι έχω το ίδιο iPad που ανέφερες με iPad OS 15 και πάει μια χαρά . Αυτά που γράφεις που κολλάνε με αυτό που σε ρώτησα?

Αν ΔΕν μπορείς καταλάβεις ότι το iPad έχει ξεχωριστό πια λειτουργικό , λυπάμαι δεν μπορώ να σέ βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεν το ένα έχει iOS και το άλλο ipadOS αλλά ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα με μικρές διαφορές επειδή είναι διαφορετικές συσκευές. Δες και εδώ. 'Εψαχνα συγκριτικά στο youtube για ipados και δεν έβρισκα αλλά βασίζονται στην ίδια λογική. Και ούτε το ένα έχει m1 επεξεργαστή και το άλλο Axx επεξεργαστή. Είναι πανομοιότυπα. Αλλά σε παρακαλώ δες το σημείο που σου λέω για τα παιχνίδια. Αυτό το έχω συναντήσει και σε ipads και σε iphones. Είχα και παλαιότερα το ipad 4 (retina) πριν του 2016. Τα έχω φάει στην μάπα όλα αυτά γιατί μου αρέσουν τα παιχνίδια και έχω παρατηρήσει τις διαφορές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nkarafo είπε

Ναι μεν το ένα έχει iOS και το άλλο ipadOS αλλά ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα με μικρές διαφορές επειδή είναι διαφορετικές συσκευές. Δες και εδώ. 'Εψαχνα συγκριτικά στο youtube για ipados και δεν έβρισκα αλλά βασίζονται στην ίδια λογική. Και ούτε το ένα έχει m1 επεξεργαστή και το άλλο Axx επεξεργαστή. Είναι πανομοιότυπα. Αλλά σε παρακαλώ δες το σημείο που σου λέω για τα παιχνίδια. Αυτό το έχω συναντήσει και σε ipads και σε iphones. Είχα και παλαιότερα το ipad 4 (retina) πριν του 2016. Τα έχω φάει στην μάπα όλα αυτά γιατί μου αρέσουν τα παιχνίδια και έχω παρατηρήσει τις διαφορές. 

 

Αφού δεν θες να κανείς update για τα παιχνίδια είσαι άξιος της μοίρας σου. Σου ξαναλέω αυτά που γράφεις δεν ισχύουν έως τώρα για το συγκεκριμένο iPad και iPad OS. Το iPad με το iPad oS έχει γίνει πολύ καλύτερο σε όλα , κάτι που εσυ λόγω έλλειψης update δεν θα μπορέσεις να δεις και κρίνεις ένα μηχάνημα μόνο από την χρήση που κανείς εσυ η οποία είναι προφανώς λάθος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ παιδιά δουλεύω μόνο open source και προγράμματα που δεν έχει το αιπαντ αλλά μόνο το αντροιντ. Οπότε μονόδρομος.

 

Είναι το παντ 5 αρκετά καλό; Τεχνικά ναι. Λογισμικά όμως; 

 

Αν είναι εφάμιλλο με τα ες7 τότε γαμαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικά είναι αλλά και λογισμικά. Το μόνο πρόβλημα είναι στην μπαταρία όπως έχω παρατηρήσει και στο κινητό huawei p20 pro που έχω εδώ και τόσα χρόνια που καταναλώνεται πιο εύκολα η μπαταρία. Δηλαδή με wifi "ξεζουμίζεται" πιο γρήγορα η μπαταρία ενώ αν βάλω δεδομένα δεν φεύγει έτσι εύκολα η μπαταρία. Στο tablet όμως που δεν το έχω με gps και δεδομένα, αυτό δεν γίνεται. Έχω ανοιχτό το wifi όλη την ώρα. Απλά χθες σταμάτησα μια εφαρμογή το Security που έχει μέσα πολλά - πχ για αναβαθμίσεις εφαρμογών xiaomi, για εκκαθάριση χώρου, για προστασία από ιούς, κλπ. Αυτό δεν αποκλείεται να ψάχνει όλη την ώρα για να γίνεται πιο ασφαλές το λειτουργικό. Οπότε το σταμάτησα και θα δούμε πως θα κυλίσει σχετικά με την μπαταρία. Κατά τα άλλα, μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος.

Ναι αυτό με το open source, είναι που διαχωρίζει σε πολλά από το ipad. Μπορείς να εγκαταστήσεις οποιαδήποτε εφαρμογή από το διαδίκτυο αλλά με δική σου ευθύνη. Αυτό φυσικά είναι και καλό και κακό αλλά τουλάχιστον σου δίνει την επιλογή. Για παράδειγμα, στο κινητό έχω την πολύ καλή εφαρμογή, το bz reminder pro το οποίο το χρησιμοποιώ συνέχεια για υπενθυμίσεις. Είναι ότι καλύτερο για αυτού του είδους την κατηγορία. Κάπου αρχές του χρόνου είχε ανανεωθεί το Interface του αλλά χαλάσανε τον μηχανισμό που επιλέγεις ημέρα, πχ αν από 11μμ το έκανες 1πμ ή 2πμ κλπ, αυτομάτως σου άλλαζε και την ημέρα που ήταν εκνευριστικό γιατί έπρεπε να ξανά αλλάξεις την ημέρα πάλι. Περίμενα για κανένα μήνα μήπως και διορθωθεί και τελικά δεν το διόρθωσαν. Ε το απεγκατέστησα και εγκατέστησα μια πειρατική παλαιότερη έκδοση και πλέον κάνω την δουλειά μου. Ε εντάξει, μερικές φορές με τα updates τα κάνουν χειρότερα. Αυτό που έκανα ΔΕΝ θα μπορούσα να το κάνω στο ios. Μετά, ένα άλλο παράδειγμα, μου αρέσει ένα παιχνίδι με κάρτες το οποίο και αυτό στις τελευταίες αναβαθμίσεις θέλει internet ακόμη και αν θα παίξεις απέναντι από τον υπολογιστή (A.I.). Στο μετρό που τότε συνήθως παίζω για κανένα 10' κόβεται φυσικά η σύνδεση internet και δεν κάνει τίποτα. Ε βρήκα πρόγραμμα που δημιουργεί αντίγραφο του ίδιου παιχνιδιού ή γενικότερα άλλης εφαρμογής και έβαλα την παλαιότερη έκδοση και τώρα έχω και την κανονική έκδοση που αναβαθμίζεται φυσιολογικά και την παλαιότερη με την οποία μπορώ να παίζω offline οπουδήποτε. Και αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται στην πράξη αφού ουσιαστικά έχουν τον ίδιο φάκελο. Αλλά και να μην έχουν τον ίδιο φάκελο αν το παιχνίδι ψάχνει τον φάκελο game.com πχ και δεν τον βρίσκει, θα ξέρει ότι θα είναι στο copy_game.com? Δεν ξέρω πως το έχουν κατάφει, αλλά και αυτό δεν πρέπει να γίνεται σε ios. Και σκέφτομαι μήπως το κάνω και για το telegram και να έχω έτσι 2 διαφορετικούς λογαριασμούς :-) :-) 

Είναι δηλαδή μερικές φορές που σου λύνει τα χέρια με τις πολλές επιλογές που έχει ο χρήστης και το λέω εγώ που είχα 3 iPhones παλαιότερα και 2 ipads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν μπόρεσα να κλείσω-σταματήσω την εφαρμογή Security. Πήγα χθες να δω και δούλευε φυσιολογικά. Οπότε είναι σα να προσπαθώ να κλείσω μια εφαρμογή του συστήματος και δεν μπορούσα. Πάντως δεν έχω χρόνο να το ψάξω γιατί έχω και κάτι σαν 2η δουλειά και δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο. Εάν ξέρει κάποιος πως να σταματάει τελείως ή να απενεργοποιήσουμε καμία άλλη εφαρμογή που καταναλώνει την μπαταρία, ευχαρίστως να το μάθουμε. Γιατί στο κάτω κάτω, μπορεί να μην φταίει και το security για την κατανάλωση της μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/12/2021 στις 8:09 ΠΜ, nkarafo είπε

Τελικά δεν μπόρεσα να κλείσω-σταματήσω την εφαρμογή Security. Πήγα χθες να δω και δούλευε φυσιολογικά. Οπότε είναι σα να προσπαθώ να κλείσω μια εφαρμογή του συστήματος και δεν μπορούσα. Πάντως δεν έχω χρόνο να το ψάξω γιατί έχω και κάτι σαν 2η δουλειά και δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο. Εάν ξέρει κάποιος πως να σταματάει τελείως ή να απενεργοποιήσουμε καμία άλλη εφαρμογή που καταναλώνει την μπαταρία, ευχαρίστως να το μάθουμε. Γιατί στο κάτω κάτω, μπορεί να μην φταίει και το security για την κατανάλωση της μπαταρίας.

Αν είναι το ίδιο με των κινητών δεν κάνει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
14 λεπτά πριν, nhn είπε

Να ρωτήσω Xiaomi pad 5 έρχεται με θήκη και πληκτρολογιο η σκέτη θήκη δερμάτινη που να είναι και σταντ η την αγοράζεις έξτρα? Ευχαριστώ

Όλα αυτά που αναφέρεις, τα αγοράζεις έξτρα. Κοστίζει το καθένα, δεν είναι bonus. Ειδικά το πληκτρολόγιο-θήκη ξεκινάει από 34 ευρώ. Απλά όταν είχε πρωτο κυκλοφορήσει, κάπου το φθινόπωρο 2021 έδιναν στους πρώτους κάτι ασύρματα ακουστικά νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Λέω να το αγοράσω για να αντικαταστήσω το γερασμένο μου Samsung tab pro 10.1. Στην τιμή που το βρίσκω νομίζω ότι είναι best value for money. Τι λέτε. Αξίζει τα λεφτά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, aplos73 είπε

Καλησπέρα. Λέω να το αγοράσω για να αντικαταστήσω το γερασμένο μου Samsung tab pro 10.1. Στην τιμή που το βρίσκω νομίζω ότι είναι best value for money. Τι λέτε. Αξίζει τα λεφτά του;

Ειδα οτι υπαρχει στα public σε εκθεσιακο κομματι. Πανε να το δεις απο κοντα για να καταλαβεις αν αξιζει, διαφορετικα ο καθενας θα λεει τα δικα του. Υποψιν, οταν πας, ψαξε να βαλεις το ρυθμο ανανεωσης οθονης στα 120hz και οχι στα 60 που ειναι by default. Εμενα προσωπικα μου αρεσε που το ειδα, δεν το αγορασα αλλα ηταν ωραιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Λες να πάω να το δω ε;. Μάλλον αυτό θα κάνω. Μια εικόνα χίλιες λέξεις. Θέλω να δω από οθόνη τι λέει γιατί έχω συνηθίσει αυτή του Samsung tab 10.1 pro οπότε θέλω η οθόνη να είναι ίδια η καλύτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...