Προς το περιεχόμενο

Αντίγραφα ασφαλείας από αυθεντικά dvd στον υπολογιστή


Nathan Drake!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά.

Θέλω να κάνω αντίγραφα ασφαλείας από αυθεντικά dvd που έχω στη συλλογή μου και να τα περάσω σε δίσκο στον υπολογιστή ώστε να μην αλλάξω κάθε λίγο και λιγάκι τα δισκάκια κι ούτε να φθείρονται. Υπάρχει κάποιο καλό dvd drive να μου προτείνετε; Και ποιο πρόγραμμα είναι καλύτερο στην αντιγραφή;

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όχι, θέλω από τα δισκάκια να τα περάσω στον σκληρό δίσκο ως πχ mkv (σε όσο πιο καλή ποιότητα γίνεται δηλαδή) και να βλέπω τις ταινίες από τον δίσκο για να μη χρησιμοποιώ συνεχώς τα δισκάκια και φθείρονται.

Ούτε φυσικά να σηκώνομαι και να αλλάξω δισκάκια κάθε τόσο...😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε τα δισκάκια στην άκρη και "βρες" τις ταινίες σε 1080p. Όσες δεν βρίσκεις δοκίμασε να τις περάσεις με το dvdfab. Για dvd drive πάρε ότι γουστάρεις, όλα καλά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω μια χαρά ταινίες σε 4k😁 κι έχω στη συλλογή, απλά έχω και κάποιες παιδικές ταινίες σε dvd που δυστυχώς δεν τις βρίσκω (από θείο😊) μεταγλωτισμένες στα Ελληνικά για να δουν τα παιδιά. Οπότε, με ζαλίζουν κάθε τόσο να τους αλλάζω τα δισκάκια, να αλλάζω τη γλώσσα κτλ😃 γι' αυτό ήθελα να τις περάσω μέσα στον δίσκο και να τις βάλω σε playlist να βλέπουν 2-3 ταινίες μέχρι να βαρεθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε dvd fab. Δεν χρειάζεται να κρατήσεις όλο το dvd, θα πας main movie, θα επιλέξεις την ταινία με Ελληνικό ήχο και χωρίς υπότιτλους και θα αποθηκεύσεις σε mp4 ή mkv. Οπλίσου με υπομονή καθώς μπορεί να ξεπεράσει και την 1 ώρα η μετατροπή. Αν θέλεις καλή τελική ποιότητα δες αν έχει επιλογή για 2-pass encoding και ενεργοποίησε την (θα κάνει περίπου τον διπλό χρόνο).

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία σε ευχαριστώ! Από driver είπες όποιο να'ναι σωστά; Δεν υπάρχει κάτι να προσέξω; Πχ αν είναι καλύτερο εσωτερικό ή εξωτερικό, αν έχει γρήγορή ή όχι ταχύτητα, καλύτερη μάρκα κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα γρήγορα είναι πλέον. Τα liteon είχαν καλή φήμη στο παρελθόν αλλά και τα lg καλά είναι. Το εξωτερικό είναι πιο ακριβό και δεν υπάρχει λόγος να πας σε τέτοιο αν έχεις desktop. Το μόνο που θα προσέξεις είναι να έχει το pc sata θύρα γιατί δύσκολα βρίσκεις ide dvd πλέον.

13 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Από driver είπες

Drive, όχι driver... ;)

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα το pc μου είναι gaming με 16gb Ryzen 5 3600. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το pc για αυτή τη δουλειά αλλά θέλω να πω πως δεν είναι παλιό. Για τον εξωτερικό ή εσωτερικό απλά άκουσα πως θα ήταν καλύτερο εξωτερικό για λόγους πχ χώρου (όπως βλέπω πως το κουτί μου δεν έχει https://www.msi.com/PC-Case/MPG-GUNGNIR-100😔), θορύβου μέσα στο κουτί από ότι έξω και φθοράς ακόμα κι όταν δεν χρησιμοποιείται γιατί από την στιγμή που είναι ανοιχτό το pc όλα σιγά σιγά φθείρονται από την ενέργεια. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό βέβαια...

Drive, όχι driver... ;) 

Ναι βρε το ξέρω, απλά από την ταχύτητα που έγραφα και είχα στο νου μου την ταινία που έβλεπα πριν, το Driver του 2001 μπερδεύτηκα!😁

Υ.Γ. Πλέον είναι βλέπω σχεδόν στα ίδια χρήματα ο εξωτερικός με τον εσωτερικό!😲

https://www.skroutz.gr/c/89/optical-drives/f/387134_391259_555908/exoteriki-Desktop-DVD-ROM.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καπάκι μπροστά δεν ανοίγει για dvd; Αν δεν ανοίγει τότε το εξωτερικό είναι μονόδρομος. Όσο για τις φθορές... π@π@ριές. Αν θέλεις στην τελική αποσυνδέεις το ρεύμα του drive αν δεν το χρειάζεσαι.

Το pc είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι δεν ανοίγει.😌 Άρα ναι, πάω για εξωτερικό. Οπότε παίρνω όποιο θέλω από τα drive, ανοίγω το dvdfab, πάω main movie, επιλέγω την ταινία με Ελληνικό ήχο και χωρίς υπότιτλους και αποθηκεύω σε mp4 ή mkv. Πόσο θα χάσω λες από ποιότητα; Σε 50 ή 55αρα τηλεόραση θα είναι χάλια λες;🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με διπλή κωδικοποίηση και ένα καλό bitrate σε ανάλυση 720Χ576 (αυτή είναι η ανάλυση του dvd θα έχεις σχεδόν ίδια εικόνα με αυτήν του dvd.
Και όχι, δεν θα κερδίσεις τίποτα αν το κάνεις upscaling σε FulHD ή 4k.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έλεγα, πριν ξεκινήσεις τα rip να ψαχτείς λίγο με τις ρυθμίσεις του fab και να κάνεις μερικά κλιπάκια πρώτα για να συγκρίνεις και να αποφασίσεις τα settings που σε βολεύουν από άποψη χώρου και χρόνου.

EDIT:

Επίσης μπορείς αν θέλεις να ριπάρεις μια ταινία απευθείας σε μορφή dvd χωρίς επανακωδικοποίηση και κρατώντας μόνο την ταινία με Ελληνικό ήχο και να δοκιμάσεις να βάλεις τον φάκελο με τα vob στον δίσκο. Αν στα παίξει έτσι η τηλεόραση θα γλυτώσεις πολύ χρόνο.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...