Προς το περιεχόμενο

Αντίγραφα ασφαλείας από αυθεντικά dvd στον υπολογιστή


Nathan Drake!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, micos000 είπε

Θα έλεγα, πριν ξεκινήσεις τα rip να ψαχτείς λίγο με τις ρυθμίσεις του fab και να κάνεις μερικά κλιπάκια πρώτα για να συγκρίνεις και να αποφασίσεις τα settings που σε βολεύουν από άποψη χώρου και χρόνου.

Ναι θα το εξερευνήσω καλά και θα δοκιμάσω τα πάντα! Το χρησιμοποιούσα πριν πολλά χρόνια και το έχω ξεχάσει!

Μόλις τώρα, nikx είπε

Make MKV ,ποιο απλα δεν γινεται περνας οτι θες απο τον δισκο και με οποιο υποτιτλο διαλεξεις.

Θέλω να περάσω όμως και τον ήχο σε κάποιες ταινίες. Δηλαδή την ταινία χωρίς τον υπότιτλο, μόνο τον πχ Ελληνικό ήχο. Γίνεται; Από εικόνα τι λέει; Θα έχει μεγάλη απώλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nathan Drake!! είπε

Θέλω να περάσω όμως και τον ήχο σε κάποιες ταινίες. Δηλαδή την ταινία χωρίς τον υπότιτλο, μόνο τον πχ Ελληνικό ήχο. Γίνεται; Από εικόνα τι λέει; Θα έχει μεγάλη απώλεια;

Το ίδιο είναι. Πάλι θέλεις το fab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, micos000 είπε

EDIT:

Επίσης μπορείς αν θέλεις να ριπάρεις μια ταινία απευθείας σε μορφή dvd χωρίς επανακωδικοποίηση και κρατώντας μόνο την ταινία με Ελληνικό ήχο και να δοκιμάσεις να βάλεις τον φάκελο με τα vob στον δίσκο. Αν στα παίξει έτσι η τηλεόραση θα γλυτώσεις πολύ χρόνο.

Ωπ, τώρα είδα το edit που είχες κάνει. Το έχω ξεχάσει τελείως. Πως το κάνω αυτό; Υπάρχει κάποιος οδηγός;

1 λεπτό πριν, micos000 είπε

Το ίδιο είναι. Πάλι θέλεις το fab.

Αν χρειάζεται και το fab τότε τι κάνει το Make MKV?😲

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσα από το fab έχει ότι θέλεις σε κατηγορίες.

6 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Θέλω να περάσω όμως και τον ήχο σε κάποιες ταινίες. Δηλαδή την ταινία χωρίς τον υπότιτλο, μόνο τον πχ Ελληνικό ήχο. Γίνεται; Από εικόνα τι λέει; Θα έχει μεγάλη απώλεια;

Το ίδιο είναι. Πάλι θέλεις το fab. Το mkv είναι container και όχι codec. Μέσα θα έχει πάλι ένα mpeg4 αρχείο με τον ήχο του.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nathan Drake!! είπε

Βρίσκω μια χαρά ταινίες σε 4k😁 κι έχω στη συλλογή, απλά έχω και κάποιες παιδικές ταινίες σε dvd που δυστυχώς δεν τις βρίσκω (από θείο😊) μεταγλωτισμένες στα Ελληνικά για να δουν τα παιδιά. Οπότε, με ζαλίζουν κάθε τόσο να τους αλλάζω τα δισκάκια, να αλλάζω τη γλώσσα κτλ😃 γι' αυτό ήθελα να τις περάσω μέσα στον δίσκο και να τις βάλω σε playlist να βλέπουν 2-3 ταινίες μέχρι να βαρεθούν.

Πέρασε τις ταινίες στον Η/Υ σε μορφή iso και μετά όποτε θέλεις κάνεις προσάρτηση του αρχείου και θα εμφανίζεται σαν εικονικό dvd με κανονικές λειτουργίες για να πρακαλοθούν τα παιδιά.

Αν και μην αγχώνεσαι, σύντομα θα τα βαρεθούν και θα θέλουν να βλέπουν ποιό «σύγχρονα». :)

6 λεπτά πριν, micos000 είπε

Το ίδιο είναι. Πάλι θέλεις το fab. Το mkv είναι container και όχι codec. Μέσα θα έχει πάλι ένα mpeg4 αρχείο με τον ήχο του.

Αν οι ταινίες είναι παλιά παιδικά με σχετικά απλό κλείδωμα μπορεί να δοκιμάσει και το DVDShrink, αν το βρεί διαθέσιμο, που ήταν πανεύκολο στον χειρισμό του και έφτιαχνε ότι ήθελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dpolal είπε

Πέρασε τις ταινίες στον Η/Υ σε μορφή iso και μετά όποτε θέλεις κάνεις προσάρτηση του αρχείου και θα εμφανίζεται σαν εικονικό dvd με κανονικές λειτουργίες για να πρακαλοθούν τα παιδιά.

Αν και μην αγχώνεσαι, σύντομα θα τα βαρεθούν και θα θέλουν να βλέπουν ποιό «σύγχρονα». :)

Ναι αλλά σαν iso δεν θα πιάνει πολύ περισσότερο χώρο στον δίσκο; 

Υ.Γ. Φυσικά θα ριπάρω και τις νεότερες ταινίες φιλαράκι...😁

8 λεπτά πριν, micos000 είπε

Μέσα από το fab έχει ότι θέλεις σε κατηγορίες.

Το ίδιο είναι. Πάλι θέλεις το fab. Το mkv είναι container και όχι codec. Μέσα θα έχει πάλι ένα mpeg4 αρχείο με τον ήχο του.

Οπότε οκ μόνο το fab χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nathan Drake!! είπε

Ναι αλλά σαν iso δεν θα πιάνει πολύ περισσότερο χώρο στον δίσκο; 

Υ.Γ. Φυσικά θα ριπάρω και τις νεότερες ταινίες φιλαράκι...😁

Θα πιάνει κάπου 4,κάτι GB το κάθε dvd είναι η αλήθεια, αλλά πλέον έχουμε κάνει στραγάλιλα τα GB ειδικά στους κλασσικούς μηχανικούς δίσκους. :)
Λογικά θα πρέπει να αφαιρείς όλα τα έξτρα, τις επιπλέον γλώσσες, commentaries κλπ από τα δισκάκια για να μικρύνουν σε μέγεθος αλλά σίγουρα θα πρέπει να μειώνεις και την ποιότητα της εικόνας για να πετύχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

Δοκίμασε και το dvdshrink, το δούλευα συνέχεια πριν από χρόνια και είναι πολύ απλό στον χειρισμό του, έχει σταματήσει η ανάπτυξη του εδώ και δεκαετίες βέβαια με αποτέλεσμα να μην μπορεί να «διαβάσει» σωστά τα νεότερα κλειδώματα αλλά δεν χάνεις κάτι. ;)
https://www.dvdshrink.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dpolal είπε

Θα πιάνει κάπου 4,κάτι GB το κάθε dvd είναι η αλήθεια, αλλά πλέον έχουμε κάνει στραγάλιλα τα GB ειδικά στους κλασσικούς μηχανικούς δίσκους. :)
Λογικά θα πρέπει να αφαιρείς όλα τα έξτρα, τις επιπλέον γλώσσες, commentaries κλπ από τα δισκάκια για να μικρύνουν σε μέγεθος αλλά σίγουρα θα πρέπει να μειώνεις και την ποιότητα της εικόνας για να πετύχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

Δοκίμασε και το dvdshrink, το δούλευα συνέχεια πριν από χρόνια και είναι πολύ απλό στον χειρισμό του, έχει σταματήσει η ανάπτυξη του εδώ και δεκαετίες βέβαια με αποτέλεσμα να μην μπορεί να «διαβάσει» σωστά τα νεότερα κλειδώματα αλλά δεν χάνεις κάτι. ;)
https://www.dvdshrink.org

Οκ θα τα δοκιμάσω όλα και θα κρατήσω το καλύτερο. Ναι οκ τα 4gb είναι ανεκτά αλλά όχι και να βλέπω ποιότητα 720p (κι αν είναι και πραγματική😄).  720p και 4gb?!!!😔

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Nathan Drake!! said:

Οκ θα τα δοκιμάσω όλα και θα κρατήσω το καλύτερο. Ναι οκ τα 4gb είναι ανεκτά αλλά όχι και να βλέπω ποιότητα 720p (κι αν είναι και πραγματική).😄 720p και 4bg?!!!😔

Ούτε καν 720p. 576i είναι τα DVD άλλα αν τα περάσεις αυτούσια θα γλυτώσεις πολύ χρόνο και θα είσαι σίγουρος ότι έχεις τη εγαλύτερη δυνατή ποιότητα χωρίς να ασχοληθείς με ρυθμίσεις encoding κλπ. Πιθανόν βέβαια να πρέπει να επιλέγεις γλώσσες/υπότιτλους κάθε φορά που τα βάζεις να παίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ούτε καν 720p. 576i είναι τα DVD άλλα αν τα περάσεις αυτούσια θα γλυτώσεις πολύ χρόνο και θα είσαι σίγουρος ότι έχεις τη εγαλύτερη δυνατή ποιότητα χωρίς να ασχοληθείς με ρυθμίσεις encoding κλπ. Πιθανόν βέβαια να πρέπει να επιλέγεις γλώσσες/υπότιτλους κάθε φορά που τα βάζεις να παίξουν.

Α καλά, δηλαδή σε 50αρα τηλεόραση θα δείχνει απαίσια! Δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχοληθώ και να χρεωθώ το drive έτσι;😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Nathan Drake!! said:

Α καλά, δηλαδή σε 50αρα τηλεόραση θα δείχνει απαίσια! Δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχοληθώ και να χρεωθώ το drive έτσι;😔

Τα DVD πού τα έβλεπαν μέχρι τώρα; Το ίδιο θα φαίνονται και τα rips αν τα περάσεις αυτούσια. Το ίδιο βέβαια θα είναι και αν κάνεις καλή κωδικοποίηση σε H264.mkv/mp4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Τα DVD πού τα έβλεπαν μέχρι τώρα; Το ίδιο θα φαίνονται και τα rips αν τα περάσεις αυτούσια. Το ίδιο βέβαια θα είναι και αν κάνεις καλή κωδικοποίηση σε H264.mkv/mp4.

Στο laptop αλλά κουράστηκαν να τα βλέπουν σε 14αρα οθόνη!😁  Συν ότι πολλές φορές το χρειάζομαι κι εγώ και τα ακούω!😄

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Nathan Drake!! said:

Στο laptop αλλά κουράστηκαν να τα βλέπουν σε 14αρα οθόνη!😁  Συν ότι πολλές φορές το χρειάζομαι κι εγώ και τα ακούω!😄

Ε ναι, από 14" σε 50" είναι μεγάλη η διαφορά! Βάλε το laptop στην 50αρα να δεις πώς θα είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Ε ναι, από 14" σε 50" είναι μεγάλη η διαφορά! Βάλε το laptop στην 50αρα να δεις πώς θα είναι. 

Αυτό θέλω να αποφύγω. Να μη χρειάζονται το λάπτοπ γιατί το χρειάζομαι κι εγώ.😁 Γι' αυτό σκέφτηκα να τις περάσω σε σκληρό δίσκο 2tb, να το βάλω στο σαλόνι στο htpc που έχω και να βλέπουν από εκεί σε playlist!😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...