Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με καταμέτρηση ΔΕΔΔΗΕ.


johnbond

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εσύ, έχεις δει λογαριασμό να γράφει ένδειξη 10600 είτε στο δικό σου όνομα είτε στο προηγούμενο !!!!!

δεν θα σου απαντήσει όπως δεν απάντησε σε έμενα. Όμως ο δεδδηε που έχει  αρχείο των καταγραφών θα βρει τι έγινε και αν πράγματι "χάθηκαν" 10000kWh χωρίς να γίνει έλεγχος όπως ισχυρίζεται.

Επεξ/σία από nvel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελευταία βλέπω πολλούς να ανοίγουν θέματα για συμβουλές αλλά είναι δε κατάσταση αμόκ και πανικού, δεν γράφουν και δεν εξηγούν καθαρά, και αναρωτιέμαι:

αξιζει που οι υπόλοιποι δίνουν χρόνο να βοηθήσουν;

υπαρχει θέμα αντίληψης εδώ ή θέμα πανικού;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nvel είπε

δεν θα σου απαντήσει όπως δεν απάντησε σε έμενα. Όμως ο δεδδηε που έχει  αρχείο των καταγραφών θα βρει τι έγινε και αν πράγματι "χάθηκαν" 10000kWh χωρίς να γίνει έλεγχος όπως ισχυρίζεται.

Ρε σεις! Τα έχω γράψει όλα ξεκάθαρα

Ας τα ξαναγράψω.

1)Έχω τον τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό 9/20 του ιδιοκτήτη με γραμμένη μέτρηση 10600kw!

2)Στη συνέχεια έκανα αίτηση να μπει το ρεύμα στο όνομα μου και ήρθε ο υπάλληλος να μετρήσει.

3)Η αίτηση ολοκληρώθηκε, το ρεύμα μπήκε στο όνομα μου και τον 01/21 έλαβα το πρώτο εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Ο λογαριασμός αυτός έγραφε τελευταία μέτρηση 1200kw και προηγούμενη μέτρηση 900kw. Οπότε πλήρωσα 300kw!

Η μέτρηση των 900kw είναι προφανώς η μέτρηση που έκανε ο καταμετρητής μόλις έκανα αίτηση να πάρω το ρεύμα στο όνομα μου.

ΟΠΟΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΑΦΟΥ Η ΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ 10600 ΣΤΑ 900 ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.

Εγώ ξεκίνησα απο τα 900kw.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, johnbond είπε

ΟΠΟΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΑΦΟΥ Η ΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ 10600 ΣΤΑ 900 ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.

όταν γίνεται αλλαγή ονόματος εκδίδεται και ο τελευταίος λογαριασμός στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη γιατί δεν χαρίζει κάποιος στην ενέργεια μεταξύ του τελευταίου εκκαθαριστικού που εχεις και της αλλαγής. Φυσικά δεν είναι αυτός με τελευταία μέτρηση 10600kWh αλλά 900kWh που προφανώς δεν έχεις αν ισχύουν αυτά που ισχυρίζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως μην το γελάτε, σε περιπτώσεις μη καταμέτρησης κυβικών νερού οπου έβαζαν στην τύχη τα νούμερα, μπορεί να τύχει μετα απο χρόνια να γινει ορθή καταμέτρηση και να βγει ο λογαριασμός χιλιάρικα επειδή η τιμή ανα κυβικό ανεβαίνει εκθετικά.

Δεν βρίσκεις το δίκιο σου με τίποτα.

Επεξ/σία από Vagosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

όταν γίνεται αλλαγή ονόματος εκδίδεται και ο τελευταίος λογαριασμός στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη γιατί δεν χαρίζει κάποιος στην ενέργεια μεταξύ του τελευταίου εκκαθαριστικού που εχεις και της αλλαγής. Φυσικά δεν είναι αυτός με τελευταία μέτρηση 10600kWh αλλά 900kWh που προφανώς δεν έχεις αν ισχύουν αυτά που ισχυρίζεσαι.

Εκτός αν έγινε και διακοπή. Έτσι όπως τα λέει ο φίλος η παροχή διακόπηκε στις 10900kwh. Έγινε επανασυνδεση και ο υπάλληλος είδε λάθος ένδειξη (900kwh αντί 10900) και στην τελευταία μετρηση έγινε η διόρθωση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Πάντως μην το γελάτε, σε περιπτώσεις μη καταμέτρησης κυβικών νερού οπου έβαζαν στην τύχη τα νούμερα, μπορεί να τύχει μετα απο χρόνια να γινει ορθή καταμέτρηση και να βγει ο λογαριασμός χιλιάρικα επειδή η τιμή ανα κυβικό ανεβαίνει εκθετικά.

Δεν βρίσκεις το δίκιο σου με τίποτα.

Για αυτό σε κάτι τέτοια, όταν βλέπεις πολύ χαμηλη κατανάλωση στο νερό, αντί να το αφήνεις έτσι νομιζοντας ότι σε συμφέρει, πρέπει να επικοινωνείς με τον φορέα να το αναφέρεις. Εμείς ξέρουμε πόσο καταναλώνουμε χονδρικά ανά εποχή, άμα δούμε λογαριασμούς πχ 20 ευρώ που για μας δεν έχει έρθει ποτέ τόσο  εκεί κάτι παίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Weiss είπε

Εκτός αν έγινε και διακοπή. Έτσι όπως τα λέει ο φίλος η παροχή διακόπηκε στις 10900kwh. Έγινε επανασυνδεση και ο υπάλληλος είδε λάθος ένδειξη (900kwh αντί 10900) και στην τελευταία μετρηση έγινε η διόρθωση. 

 

νομίζω ότι στις επανασυνδέσεις η προηγούμενη μέτρηση είναι αυτή της διακοπής και μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην συγκρίνονται από το σύστημα η καταγραφή διακοπής με της επανασύνδεσης γιατί τότε οι παράνομες επανασυνδέσεις θα πέρναγαν χωρίς έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnbond είπε

Ρε σεις! Τα έχω γράψει όλα ξεκάθαρα

Ας τα ξαναγράψω.

1)Έχω τον τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό 9/20 του ιδιοκτήτη με γραμμένη μέτρηση 10600kw!

2)Στη συνέχεια έκανα αίτηση να μπει το ρεύμα στο όνομα μου και ήρθε ο υπάλληλος να μετρήσει.

3)Η αίτηση ολοκληρώθηκε, το ρεύμα μπήκε στο όνομα μου και τον 01/21 έλαβα το πρώτο εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Ο λογαριασμός αυτός έγραφε τελευταία μέτρηση 1200kw και προηγούμενη μέτρηση 900kw. Οπότε πλήρωσα 300kw!

Η μέτρηση των 900kw είναι προφανώς η μέτρηση που έκανε ο καταμετρητής μόλις έκανα αίτηση να πάρω το ρεύμα στο όνομα μου.

ΟΠΟΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΑΦΟΥ Η ΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ 10600 ΣΤΑ 900 ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.

Εγώ ξεκίνησα απο τα 900kw.

 

Ειδες τώρα !!!!!

Μας τα λες ένα ένα !!!!

Άλλο πράγμα είναι ότι μέτρησε πχ λάθος ο δεδδηε την ένδειξη και ΑΛΛΟ ότι η αρχική ένδειξη είναι ΛΑΘΟΣ !!!!!!!!!

3 ώρες πριν, johnbond είπε

 

Ο λογαριασμός αυτός έγραφε τελευταία μέτρηση 1200kw και προηγούμενη μέτρηση 900kw. Οπότε πλήρωσα 300kw!

 

Έτσι όπως τα λες ΤΩΡΑ το πρόβλημα είναι σοβαρό !!!!!

Άλλο να μετρήσει λάθος ο υπάλληλος, λες θα διωθρωθει στον επόμενο.

Όταν όμως είναι λάθος η αρχική ένδειξη δεν θα διωρθωθει ΠΟΤΕ αν εσύ δεν πας στον δεδδηε να το ξεκαθαρίσεις !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι καθώς το πρόβλημα παραμένει.

Τελικά το λάθος έχει δημιουργηθεί απο την εταιρία φυσικό άεριο.

Η ΔΕΔΔΗΕ έχει μετρήσει σωστά το ρολόι και έδωσαν τις σωστές τιμές αλλά η Φ.Α. για κάποιο λόγο τις καταχώρησαν λάθος.

Τους έχω πάρει 3 φορές τηλέφωνο και όλο λένε θα το κοιτάξουν και δεν κάνουν τίποτα.

Μάλιστα σήμερα ήρθε νέος λογαριασμός κατά 621ευρώ μεγαλύτερος με χρέωση για αφαίρεση της έκπτωσης συνέπειας του προηγούμενου λογαριασμού που φυσικά δεν έχω πληρώσει.

 

Πλέον έχω κάνει καταγγελίες στην ρυθμιστική αρχή ενέργειας και στο συνήγορο του καταναλωτή και περιμένω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2021 στις 5:01 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Για αυτό σε κάτι τέτοια, όταν βλέπεις πολύ χαμηλη κατανάλωση στο νερό, αντί να το αφήνεις έτσι νομιζοντας ότι σε συμφέρει, πρέπει να επικοινωνείς με τον φορέα να το αναφέρεις. Εμείς ξέρουμε πόσο καταναλώνουμε χονδρικά ανά εποχή, άμα δούμε λογαριασμούς πχ 20 ευρώ που για μας δεν έχει έρθει ποτέ τόσο  εκεί κάτι παίζει. 

Αν η μέτρηση είναι σωστή τότε έχει κολλήσει και γράφει λιγότερο. Κάνεις το κορόιδο.

Αν έχει γίνει λάθος μέτρηση, φυσικά ενημερώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν η μέτρηση είναι σωστή τότε έχει κολλήσει και γράφει λιγότερο. Κάνεις το κορόιδο.

Αν έχει γίνει λάθος μέτρηση, φυσικά ενημερώνεις.

Αν η μέτρηση είναι σωστή τότε δεν έχει κολλήσει. Μήπως τα μπέρδεψες; 

Αν έχει κολλήσει ο μετρητής δεν σε συμφέρει να κάνεις το κορόιδο διότι θα σε εντοπίσουν μετά. Το έγραψα και πριν πως υπάρχουν μετρητές και ρολόγια σε κάθε κύκλωμα ώστε να βλέπουν κλοπές νερού και μετρητές με σφαλμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μου δεν έχει να κάνει με τις μετρήσεις του Δεδδηε αλλά με την καταχώρηση τους στο λογαριασμό απο τη Φ.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...