Προς το περιεχόμενο

Poco x3 pro ή Realme 8 pro?


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Με λίγη έρευνα κατέληξα σε αυτά τα 2 κινητά. Λίγο που είδα χονδρικά, το poco είναι αρκετά δυνατό επεξεργαστικά ενώ το realme υπερέχει σε φωτογραφική μηχανή. 

Προέρχομαι από Xiaomi redmi note 4 οπότε οποίο και να πάρω πιστεύω να με καλύψει. 

Η χρήση που κάνω είναι απλή χωρίς κάτι απαιτητικό. Όμως χρησιμοποιώ αρκετά συχνά 3 πράγματα. 

1. Την ηχογράφηση ήχου σε δυνατούς ήχους (συνθήκες live μουσικής), όπου δεν παραμορφώνει ο ήχος κατά την αναπαραγωγή. 

2. Την ηχογράφηση κλήσης

3. Τηλεχειριστήριο. 

Για το 3 βλέπω ότι το realme δεν υποστηρίζει υπέρυθρες και άρα όχι και τηλεχειριστήριο. 

Τα άλλα 2 τα κάνουν καλά και τα 2 κινητά; 

Επίσης ποιότητα κλήσης πως είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θέλω να αναφερθώ στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν μερικοί με τα Poco....αν ψάξεις λίγο θα τα βρεις.

Άλλοι πάλι δεν έχουν προβλήματα, εντάξει δεχτώ και αυτό.

Άρα υπάρχουν ελαττωματικές παρτίδες(μάλλον)

Δες και κρίνε με τα δικά σου θέλω...

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/poco-x3-pro,realme-8-pro

 

Επεξ/σία από GATE123
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GATE123 είπε

Δεν θέλω να αναφερθώ στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν μερικοί με τα Poco....αν ψάξεις λίγο θα τα βρεις.

Άλλοι πάλι δεν έχουν προβλήματα, εντάξει δεχτώ και αυτό.

Άρα υπάρχουν ελαττωματικές παρτίδες(μάλλον)

Δες και κρίνε με τα δικά σου θέλω...

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/poco-x3-pro,realme-8-pro

 

Στα 1, 2, 3 που αναφέρθηκα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Εεε δεν ξέρω πόσα είναι δεν τα έχω μετρήσει κιόλας.

Όχι βρε εννοώ στα 1, 2, 3 στοιχεία που έγραψα στο πρώτο ποστ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, broxopios είπε

Δεν ξεφεύγει σε τιμή; 300+ βλέπω σωστά; Δε θέλω να ξεπεράσω τα 250

https://www.netmobile.gr/index.php?route=product%2Fproduct&product_id=2773&ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Και πάλι σε σχέση με τα 2 που ανέφερα έχει 6gb ram σε σχέση με τα 8gb. Το βλέπω ελαφρώς κατώτερο. Ίσως να μην είναι αλλά έτσι δείχνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσουμε τον 860 και την LCD στην ουσία το note 10 pro είναι το ίδιο με το Poco.

Τα 2 gb δεν λένε και τίποτα.

Εκτός εάν ανοίγεις πολλές σελίδες ή παίζεις απαιτητικά παιχνίδια που και εκεί δεν ζητάνε πολλά gb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και εγω την αναλυση μου :)

1. Το poco το ξεχναμε για πολλους λογους. IPS οθονη ενω στην κατηγορια τιμης μπορεις να βρεις αλλα με amoled. Ο 860 δυνατος , αλλα throttle-αρει σε συνεχη βαρια χρηση. Ογκωδες και βαρυ κινητο.
2. Realme 8 pro vs redmi note 10 pro. Kατα την γνωμη μου κερδιζει στα σημεια το redmi note 10 pro. Οθονη , επεξεργαστη , μπαταρια , ip53. Πιστευω οτι σε καθημερινη χρηση στα ιδια ειναι , απλα το realme 8 pro ειναι λιγο πιο μαζεμενο και ελαφρυ κινητο αλλα δεν εχει υπερυθρες και ραδιοφωνο.
Τελος βαλε και στα υποψη το mi 11 lite , που ειναι αξιολογο , ελαφρυ και μαζεμενο. Αν μπορουσες να χτυπησεις το 5g μοντελο , ακομα καλυτερα , αλλα καταλαβαινω οτι ξεφευγει του μπατζετ. 

ΥΓ : Δεν αναφερεται στο gsmarena κατι , δεν ξερω αν το realme 8 pro εχει στερεο ηχεια , ενω τα αλλα εχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

" Το realme 8 pro ειναι λιγο πιο μαζεμενο και ελαφρυ κινητο αλλα δεν εχει υπερυθρες και ραδιοφωνο. "

Αυτό είτε δεν το βλεπει η εταιρία ,είτε δεν τους ενδιαφέρει για κάποιες αγορές  ,ενω την Xiaomi την ενδιαφέρει

Στα υπολοιπα συγκριτικά ,μόνο από αναφορες χρηστών...To gsmarena γράφει κάπου στο τέλος , με επιφύλαξη ότι αναφέρει στα χαρακτηριστικα.

Δεν μπορεί να ξέρει τις παραλλαγές προιόντων για κάθε αγορά ,όπως τα έχουν κανει...

Επεξ/σία από Fotia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, mphxths είπε

Να κανω και εγω την αναλυση μου :)

1. Το poco το ξεχναμε για πολλους λογους. IPS οθονη ενω στην κατηγορια τιμης μπορεις να βρεις αλλα με amoled. Ο 860 δυνατος , αλλα throttle-αρει σε συνεχη βαρια χρηση. Ογκωδες και βαρυ κινητο.
2. Realme 8 pro vs redmi note 10 pro. Kατα την γνωμη μου κερδιζει στα σημεια το redmi note 10 pro. Οθονη , επεξεργαστη , μπαταρια , ip53. Πιστευω οτι σε καθημερινη χρηση στα ιδια ειναι , απλα το realme 8 pro ειναι λιγο πιο μαζεμενο και ελαφρυ κινητο αλλα δεν εχει υπερυθρες και ραδιοφωνο.
Τελος βαλε και στα υποψη το mi 11 lite , που ειναι αξιολογο , ελαφρυ και μαζεμενο. Αν μπορουσες να χτυπησεις το 5g μοντελο , ακομα καλυτερα , αλλα καταλαβαινω οτι ξεφευγει του μπατζετ. 

ΥΓ : Δεν αναφερεται στο gsmarena κατι , δεν ξερω αν το realme 8 pro εχει στερεο ηχεια , ενω τα αλλα εχουν.

 Realme 8 pro

Ήχος 

Hi-Res Audio

2 μικρόφωνα 

Επίσης έχει την πιο γρήγορη φόρτιση 50W

Και ανεξάρτητη υποδοχή για sd(αν σε ενδιαφέρει).

Εγω το έχω πει.

 Realme με 2ετη εγγύηση και service στο Ελληνικό και πιο ολοκληρωμένο κινητό.

Τώρα εάν κάποιος κολλάει σε λεπτομέρειες που θέλει τότε βλέπει τις ανάγκες του και αποφασίζει.

11 λεπτά πριν, Fotia είπε

" Το realme 8 pro ειναι λιγο πιο μαζεμενο και ελαφρυ κινητο αλλα δεν εχει υπερυθρες και ραδιοφωνο. "

Αυτό είτε δεν το βλεπει η εταιρία ,είτε δεν τους ενδιαφέρει για κάποιες αγορές

Στα υπολοιπα συγκριτικά ,μόνο από αναφορες χρηστών...To gsmarena γράφει κάπου στο τέλος , με επιφύλαξη ότι αναφέρει στα χαρακτηριστικα.

Δεν μπορεί να ξέρει τις παραλλαγές προιόντων για κάθε αγορά ,όπως τα έχουν κανει...

Στο ότι δεν έχει υπέρυθρες δεν είναι και κάτι τραγικό.

Ραδιόφωνο πάλι υπάρχει και το YouTube.

Εδώ πλέον οι περισσότερες ναυαρχίδες δεν έχουν.

Επεξ/σία από GATE123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι από review βίντεο που είδα YouTube το realme με είχε κερδίσει και ήμουν έτοιμος να το πάρω. Το τηλεχειριστήριο με έχει βολέψει πάρα πολύ για ένα περίεργο λόγο και είναι αυτό που με κράτα. Ραδιόφωνο δε με ενδιαφέρει. Έχω και στο note 4 και δεν το έχω βάλει ποτέ. Αν είχε υπέρυθρες θα είχε φύγει παραγγελία. 

Ίσως τελικά να μην είναι και τόσο τραγικό μιας και στα υπόλοιπα προτιμώ το realme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GATE123 είπε

Realme 8 pro

Ήχος 

Hi-Res Audio

2 μικρόφωνα 

Επίσης έχει την πιο γρήγορη φόρτιση 50W

Και ανεξάρτητη υποδοχή για sd(αν σε ενδιαφέρει).

Εγω το έχω πει.

 Realme με 2ετη εγγύηση και service στο Ελληνικό και πιο ολοκληρωμένο κινητό.

Κοιτα , εχω δει οτι σου αρεσουν τα realme , αλλα ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες.
1. hi res audio , 2 μικροφωνα κλπ δεν απαντανε στο ερωτημα αν εχει stereo ηχεια/ηχο οπως τα αλλα.
2. 50w φορτιση σε μικροτερη μπαταρια. Επειδη ειχα το redmi note 9 pro , που εχει ιδιας χωρητικοτητας μπαταρια με το redmi note 10 pro , εχω να πω οτι ειναι ατελειωτη η διαρκεια της. Τα 33w ειναι υπεραρκετα , σε μια ωρα και κατι ψιλα εχεις φορτισει στο 100%.
Αρα συμπερασματικα , στο realme θα φορτιζεις συχνοτερα αλλα γρηγοροτερα , στο redmi note 10 pro , λιγοτερο συχνα και λιγο πιο αργα... κατσε να δεις τι ειναι καλυτερο για την μπαταρια...χμμμμ....
3. H sd για μενα εχει πεθανει. Οποιαδηποτε αναγκη νομιζει καποιος οτι εχει και θελει SD ειναι στην φαντασια του. Δεν μπορεις να περασεις ευκολα/παντα/πληρως εφαρμογες στην SD. Για αποθηκευση δεδομενων (φωτος/βιντεος/docs) , δεν ενδεικνυται , μιας και αν χαθει το κινητο εβγαλε ο αλλος την SD και αντε γεια. Προτιμοτερο ειναι η αποθηκευση σε καποιο cloud ή στην τελικη otg...usb stick και μεταφορα εκει.
4. Τα xiaomi απο μεγαλη αλυσιδα εχει κανονικα εγγυηση και σερβις. Και αλλη τιμη βεβαια...αλλα λεμε τωρα...

Μεταξυ των δυο πολυ πιθανον να πηγαινα στο realme , γιατι δεν μπορω πλεον μεγαλα και βαρια κινητα οπως οριακα ειναι το redmi note 10 pro. Μονο για αυτον τον λογο.
 

1 ώρα πριν, GATE123 είπε

Στο ότι δεν έχει υπέρυθρες δεν είναι και κάτι τραγικό.

Δεν ειναι. Ουτε εγω τις χρησιμοποιω , αλλα ο @broxopios ζητησε τηλεχειριστηριο.
 

1 ώρα πριν, GATE123 είπε

Ραδιόφωνο πάλι υπάρχει και το YouTube.

Στο σπιτι μου δεν πιανω ουτε καν 3g , παιζω με vowifi συνεχως αλλιως δεν μπορω να κανω κλησεις. Σε ακτινα 500-1000 μετρα γυρω απο το σπιτι μου η ιδια κατασταση και ειμαι και Αθηνα εντωμεταξυ. Σιγουρα η χρηση του ιντερνετ για ραδιο ειναι περιοριστικη αναλογα τις συνθηκες. Το h/w ραδιο ειναι αλλη φαση.
Δεν αναφερομαι καν στο οτι 1. πρεπει να εχεις data (ναι δεν βαζουν ολοι καθε στιγμη ευρωπουλα στο καρτοκινητο τους για να εχουν πακετα ομιλιας/δεδομενων) 2. περισσοτερη καταναλωση μπαταριας λογω 3g/4g/5g/whatever.

Εν ολιγοις ειναι τι θελει καποιος απο το κινητο και πως τα ζυγιζει... Εγω ας πουμε κινητο χωρις vowifi δεν θα παρω για τον λογο που προανεφερα και ας ειναι ικανο να τρεχει και πειραμα του CERN.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...