Προς το περιεχόμενο

Με επιτυχία εκτοξεύθηκε η πρώτη «τουριστική» αποστολή της SpaceX, Inspiration4


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου, 

Εγώ προσωπικά δεν έχω κανέναν σκοπό ή θέληση να βρεθώ σε ένα ρινκ απόψεων και γνώσεων. Όλο αυτό το βρίσκω ανούσιο. Γενικά δεν ψάχνω ανθρώπους να μειώσω, να επιβάλω τη γνώμη μου, ή να τον κάνω να μη ξέρει που να κρυφτεί. 

Πολύ ευχαρίστως να έκανα συζήτηση με καποιον, και να τον ακούσω και να παραδεχτώ αν κάπου έχω σφαλει, και να τον συγχαρώ αν με εμπλουτίσει με καινούριες πληροφορίες. 

Αυτό προϋποθέτει να μπορεί να κάνει και ο άλλος το ίδιο για να μπορέσουμε να καταλήξουμε κάπου. Αν είναι να βγάζουμε κραυγές υπεροχής, για το ποιος έχει δίκιο, χωρίς φυσικά να δίνουμε πηγές, αλλά επειδή το λέμε εμείς, συγνώμη, αλλά σε κάτι τέτοιο δεν θα ήθελα να πάρω μέρος. 

Λίγη ταπεινοτητα δεν έβλαψε. Λίγο περίεργο να ακούς από κάποιον, οποιοδήποτε, και τον πιο λαμπρο επιστήμονα στο κόσμο, να λέει, ελάτε να μετρηθούμε στις γνώσεις, έτσι γενικά, να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη. Από μόνο του αυτό δείχνει κάποιο θέμα. 

Καλή συνέχεια εύχομαι, αλλά δ χρειάζεται μάλλον, γιατί κάποιοι έχουν φτάσει στην ολοτητα, στην παντοτινή ολοκλήρωση, και την κατανόηση των πάντων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μου, το ότι θα διαθέσω χρόνο από την ζωή μου για να μεταδώσω την γνώση μου σε μία ζωντανή αντιπαράθεση, δωρεάν, δείχνει ότι εκτιμώ τους συνανθρώπους μου. Τώρα αν εσύ το βλέπεις ότι το κάνω για να δείξω ότι την έχω μεγαλύτερη, δείχνει το πως σκέφτεσαι και ότι προτιμάς φτηνές δικαιολογίες αποφυγής αντιπαράθεσης. Γιατί φίλε στην ζωντανή αντιπαράθεση φαίνεται ποιός γνωρίζει στην πραγματικότητα και ποιός πίσω από μία οθόνη παπαγαλίζει άσχετες πληροφορίες. Γι αυτό ακόμα και οι πολιτικοί αποφεύγουν ζωντανές αντιπαραθέσεις.

Όσο για την ταπεινότητα ως προσόν, την αφήνω για την θρησκεία και για την καθημερινή ζωή κρατώ την συνεργασία και την αντιμετώπιση αυτών που επιβουλεύονται την ελευθερία και την ποιότητα της ζωής μου.

Δεν είναι ρινγκ ο διάλογος με απόψεις. Μην παραπλανείς κι εσύ. Είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της Δημοκρατίας, είναι αυτό που μας κάνει όλους σοφότερους. Δικαιολογίες υπάρχουν πολλές. Η ουσία είναι ότι κανείς δεν θέλει τον ζωντανό διάλογο πλέον. Όλοι κρυβεστε πίσω από μία οθόνη. Αυτό εννοούσα όταν έγραψα ότι δεν θα ξέρετε που θα κρυφτείτε, γιατί δεν υπάρχει αντιγραφή και επικόλληση όταν βλέπουμε τα μάτια του άλλου.

Τέλος πάντων, κατάλαβα ότι χάνω την ώρα μου αφού δεν υπάρχει διάθεση για σοβαρή αντιπαράθεση αλλά μόνο για υπεκφυγές και δικαιολογίες. Υγεία και χαρά σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...