Προς το περιεχόμενο

ΑΛΛΑΓΗ DNS ΜΕΣΩ ΡΟΥΤΕΡ (Speedport Plus) με σύνδεση ΟΤΕ FIBER TO HOME.


BabisZan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα Παιδιά. Πριν λίγες μέρες έβαλα 100αρα , και από ταχύτητες είμαι ευχαριστημένος.

Έχω μια απορία όμως , πριν το FIBER είχα VDSL 50ara και είχα αλλάξει το DNS του ΟΤΕ σε Cloudflare μεσώ του  Router.

Τώρα που άλλαξα το Internet σε Fiber έγινε πάλι Dynamic DNS (δλδ του ΟΤΕ) και αν το αλλάξω σε static DNS (δλδ Cloudflare) χάνω την σύνδεση (έχω την εντύπωση αυτό γίνεται επειδή το Fiber συνδέεται πρώτα σε ένα άλλο κουτάκι μετατροπέα και χρειάζεται κάποιες ρυθμίσεις του ΟΤΕ για να λειτουργήσει?). Όταν το άλλαξα μέσα από τα Windows λειτούργησε κανονικά στο Desktop.

Όποτε αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αλλαγή  DNS μέσω του ρουτερ ή δεν είναι δυνατό να αλλάξω το DNS στο router με Fiber ?

Επιπλέον έτρεξα DNS benchmark και η DNS του ΟΤΕ είναι πιο γρήγορη σε μένα τουλάχιστον από Cloudflare και δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει η αλλαγή DNS τελικά αν και υποτίθεται της Cloudflare είναι πιο ασφαλής έχει κάποιος άλλος βάλει Cloudflare και αν ναι προσέξατε καμιά διάφορα με του ΟΤΕ στις ταχύτητες?

 

Επεξ/σία από BabisZan
Μικροαλλαγες για καλυτερη αναγνωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχει σχέση το ΟΝΤ. Αυτό κάνει μόνο μετατροπή των σημάτων της οπτικής ίνας σε Ethernet πακέτα που καταλαβαίνει ο Router και τίποτα άλλο. Αλλού είναι το πρόβλημα που έχεις και κανονικά πρέπει να παίζει η αλλαγή του DNS στο σημείο που το ρυθμίζεις, ανεξάρτητα το είδος της σύνδεσης που έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από εμένα.

Όπως σωστά ανέφερε ο @jkoukos το πρόβλημα δεν οφείλεται στο  Optical Network Terminal, ξεκινάμε από εκεί. Αρχικά δες με τι IP βγαίνεις στο Internet, την Public δηλαδή, πάρε την IP και κάνε ενα tracert ή traceroute (linux) και βάλε την IP, αν κάνει μόνο ένα hop τότε είναι public αλλιώς μπορεί να περνάς μέσα από CG-NAT και γι αυτό το λόγο να μην λειτουργεί ο Static DNS. Μιλώντας με τον πάροχο μπορεί να στο απανεργοποιήσει. 

Πλέον έχουν αρχίσει και λειτουργούν παράλληλα και οι IPv6 μπορεί να έβαλες μόνο την IPv4 (1.1.1.1) όπου μέχρι ενός σημείου λειτουργεί και από εκεί και έπειτα να μην ξέρει την υπόλοιπη διαδρομή. Οπότε πήγαινε ξανά στο ρουτερ σου και βάλε τους άσσους, κάνε tracert για να δεις που σταματάει. Αν σταματάει στον ρούτερ σου (μετά το πρώτο HOP στον 192.168.1.1 πχ)  κάτι γίνεται με το Firewall, αν κάνει μερικά Hops και μετά χάνεται μπορεί να οφείλεται σε αυτό που σου περιγράφω. Σε αυτή την περίπτωση θα βάλεις τα παρακάτω στοιχεία όπου προσθέτεις και τις IPv6 διευθύνσεις. https://developers.cloudflare.com/1.1.1.1/setup-1.1.1.1/router

Primary DNS                  : 1.1.1.1
Secondary DNS             : 1.0.0.1
Primary DNS IPv6         2606:4700:4700::1111
Secondary DNS IPv6    2606:4700:4700::1001

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, spyros_s είπε

Καλησπέρα κι από εμένα.

Όπως σωστά ανέφερε ο @jkoukos το πρόβλημα δεν οφείλεται στο  Optical Network Terminal, ξεκινάμε από εκεί. Αρχικά δες με τι IP βγαίνεις στο Internet, την Public δηλαδή, πάρε την IP και κάνε ενα tracert ή traceroute (linux) και βάλε την IP, αν κάνει μόνο ένα hop τότε είναι public αλλιώς μπορεί να περνάς μέσα από CG-NAT και γι αυτό το λόγο να μην λειτουργεί ο Static DNS. Μιλώντας με τον πάροχο μπορεί να στο απανεργοποιήσει. 

Πλέον έχουν αρχίσει και λειτουργούν παράλληλα και οι IPv6 μπορεί να έβαλες μόνο την IPv4 (1.1.1.1) όπου μέχρι ενός σημείου λειτουργεί και από εκεί και έπειτα να μην ξέρει την υπόλοιπη διαδρομή. Οπότε πήγαινε ξανά στο ρουτερ σου και βάλε τους άσσους, κάνε tracert για να δεις που σταματάει. Αν σταματάει στον ρούτερ σου (μετά το πρώτο HOP στον 192.168.1.1 πχ)  κάτι γίνεται με το Firewall, αν κάνει μερικά Hops και μετά χάνεται μπορεί να οφείλεται σε αυτό που σου περιγράφω. Σε αυτή την περίπτωση θα βάλεις τα παρακάτω στοιχεία όπου προσθέτεις και τις IPv6 διευθύνσεις. https://developers.cloudflare.com/1.1.1.1/setup-1.1.1.1/router

Primary DNS                  : 1.1.1.1
Secondary DNS             : 1.0.0.1
Primary DNS IPv6         2606:4700:4700::1111
Secondary DNS IPv6    2606:4700:4700::1001

μάλλον ο φίλος μας δεν βγαίνει από Public IPv4/IPv6 αλλά από NAT μέσω του παρόχου.

θα συμφωνήσω και εγώ ως κάτοχος σύνδεσης COSMOTE FTTH 100/10 βέβαια έχω αλλάξει το ROUTER από το SPEEDPORT PLUS σε FRITZ!BOX 7590 το οποίο αγόρασα αλλά επιβεβαιώνω ότι και στο ROUTER SPEEDPORT PLUS αλλά και στο FRITZ!BOX 7590 έχω αλλάξει με επιτυχία τους DNS από τους COSMOTE DNS σε CLOUDFARE DNS.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2021 στις 9:25 ΠΜ, spyros_s είπε

Καλησπέρα κι από εμένα.

Όπως σωστά ανέφερε ο @jkoukos το πρόβλημα δεν οφείλεται στο  Optical Network Terminal, ξεκινάμε από εκεί. Αρχικά δες με τι IP βγαίνεις στο Internet, την Public δηλαδή, πάρε την IP και κάνε ενα tracert ή traceroute (linux) και βάλε την IP, αν κάνει μόνο ένα hop τότε είναι public αλλιώς μπορεί να περνάς μέσα από CG-NAT και γι αυτό το λόγο να μην λειτουργεί ο Static DNS. Μιλώντας με τον πάροχο μπορεί να στο απανεργοποιήσει. 

Πλέον έχουν αρχίσει και λειτουργούν παράλληλα και οι IPv6 μπορεί να έβαλες μόνο την IPv4 (1.1.1.1) όπου μέχρι ενός σημείου λειτουργεί και από εκεί και έπειτα να μην ξέρει την υπόλοιπη διαδρομή. Οπότε πήγαινε ξανά στο ρουτερ σου και βάλε τους άσσους, κάνε tracert για να δεις που σταματάει. Αν σταματάει στον ρούτερ σου (μετά το πρώτο HOP στον 192.168.1.1 πχ)  κάτι γίνεται με το Firewall, αν κάνει μερικά Hops και μετά χάνεται μπορεί να οφείλεται σε αυτό που σου περιγράφω. Σε αυτή την περίπτωση θα βάλεις τα παρακάτω στοιχεία όπου προσθέτεις και τις IPv6 διευθύνσεις. https://developers.cloudflare.com/1.1.1.1/setup-1.1.1.1/router

Primary DNS                  : 1.1.1.1
Secondary DNS             : 1.0.0.1
Primary DNS IPv6         2606:4700:4700::1111
Secondary DNS IPv6    2606:4700:4700::1001

Καλησπέρα

Έβαλα και την IPv4 Και την IPv6 , όπως και προηγούμενος είχα κάνει με VDSL στο ίδιο ρουτερ SpeedPort PLus (κρατησα το ιδιο ρουτερ που ειχα) και λειτουργούσαν όλα κανονικά σχεδόν δυο χρονιά. Με το Fiber to the Home κάτι άλλαξε.

Έκανα tracert και έκανε πάνω από ένα HOP επίσης στο Speedport Plus έλεγε ότι Nat : Enabled άρα έχω CG -NAT.

Για τώρα λέω να το αφήσω έτσι προς το παρών έχω αλλάξει το DNS μέσω WIndows και είμαι καλυμμένος στο Desktop και στον Κινητο μπορω να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή 1.1.1.1 όποτε μικρο το κακό.

Ευχαριστώ για την βοήθεια Σπύρο.

Στις 21/9/2021 στις 9:31 ΠΜ, ikorolis είπε

μάλλον ο φίλος μας δεν βγαίνει από Public IPv4/IPv6 αλλά από NAT μέσω του παρόχου.

θα συμφωνήσω και εγώ ως κάτοχος σύνδεσης COSMOTE FTTH 100/10 βέβαια έχω αλλάξει το ROUTER από το SPEEDPORT PLUS σε FRITZ!BOX 7590 το οποίο αγόρασα αλλά επιβεβαιώνω ότι και στο ROUTER SPEEDPORT PLUS αλλά και στο FRITZ!BOX 7590 έχω αλλάξει με επιτυχία τους DNS από τους COSMOTE DNS σε CLOUDFARE DNS.

Ναι από ότι φαίνεται εχω Nat Enabled όποτε δεν μπορώ να αλλάξω το DNS από το ρουτερ χωρίς να πάρω τηλέφωνο τον ΟΤΕ να μου αλλάξουν τις ρυθμίσεις.

Το έβαλα όμως μέσω από τα Windows όποτε μικρο το κακό.

Ευχαριστώ παρόλο αυτά.

 

Επεξ/σία από BabisZan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BabisZan είπε

Καλησπέρα

Έβαλα και την IPv4 Και την IPv6 , όπως και προηγούμενος είχα κάνει με VDSL στο ίδιο ρουτερ SpeedPort PLus (κρατησα το ιδιο ρουτερ που ειχα) και λειτουργούσαν όλα κανονικά σχεδόν δυο χρονιά. Με το Fiber to the Home κάτι άλλαξε.

Έκανα tracert και έκανε πάνω από ένα HOP επίσης στο Speedport Plus έλεγε ότι Nat : Enabled άρα έχω CG -NAT.

Για τώρα λέω να το αφήσω έτσι προς το παρών έχω αλλάξει το DNS μέσω WIndows και είμαι καλυμμένος στο Desktop και στον Κινητο μπορω να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή 1.1.1.1 όποτε μικρο το κακό.

Ευχαριστώ για την βοήθεια Σπύρο.

Ναι από ότι φαίνεται εχω Nat Enabled όποτε δεν μπορώ να αλλάξω το DNS από το ρουτερ χωρίς να πάρω τηλέφωνο τον ΟΤΕ να μου αλλάξουν τις ρυθμίσεις.

Το έβαλα όμως μέσω από τα Windows όποτε μικρο το κακό.

Ευχαριστώ παρόλο αυτά.

 

Λάθος φίλε μου

πρέπει να πάρεις τηλέφωνο την COSMOTE να σε βγάλουν από το NAT για να καταλάβεις αν είσαι μέσω NAT ή κάνεις tracert ή πας στην ιστοσελίδα https://whatismyipaddress.com/ 

πρέπει να έχεις Public IPv4 και Public IPv6

αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αν είσαι πίσω από το NAT του παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikorolis είπε

Λάθος φίλε μου

πρέπει να πάρεις τηλέφωνο την COSMOTE να σε βγάλουν από το NAT για να καταλάβεις αν είσαι μέσω NAT ή κάνεις tracert ή πας στην ιστοσελίδα https://whatismyipaddress.com/ 

πρέπει να έχεις Public IPv4 και Public IPv6

αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αν είσαι πίσω από το NAT του παρόχου.

Έκανα tracert και έκανε πάνω από ένα HOP 

Επιπλον στο Speedport Plus έλεγε ότι Nat : Enabled άρα έχω NAT.

Για τώρα λέω να το αφήσω έτσι προς το παρών έχω αλλάξει το DNS μέσω WIndows και είμαι καλυμμένος στο Desktop και στον Κινητο μπορω να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή 1.1.1.1 όποτε μικρο το κακό.

Σε ευχαριστω Ikorolis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, BabisZan είπε

Έκανα tracert και έκανε πάνω από ένα HOP 

Επιπλον στο Speedport Plus έλεγε ότι Nat : Enabled άρα έχω NAT.

Για τώρα λέω να το αφήσω έτσι προς το παρών έχω αλλάξει το DNS μέσω WIndows και είμαι καλυμμένος στο Desktop και στον Κινητο μπορω να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή 1.1.1.1 όποτε μικρο το κακό.

Σε ευχαριστω Ikorolis

τσέκαρε την ιστοσελίδα που σου είπα

αν έχεις NAT από την μεριά του παρόχου είναι πάρα πολύ κακό σε πολλές περιπτώσεις

πρέπει να το αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

τσέκαρε την ιστοσελίδα που σου είπα

αν έχεις NAT από την μεριά του παρόχου είναι πάρα πολύ κακό σε πολλές περιπτώσεις

πρέπει να το αλλάξεις.

Μπορίς να μου πεις κάνα δυο παραδείγματα; πως με επηρεάζει εκτός από ότι δεν μπορώ να αλλάξω το dns στο ρουτερ; Δεν έχω γνώσεις σε ότι άφορα το ΝΑΤ.

Πήγα στην σελίδα που μου έδωσες και μου εμφανίζει IPV4 και IPV6 επιπλέον λέει ότι είναι Likely Static IP

Επεξ/σία από BabisZan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω μπερδευτεί. Τι σχέση έχει ο ορισμός και η λειτουργία του DNS server με το να είναι η σύνδεση σε CGNAT; Εξόσων γνωρίζω, καμία απολύτως.

Ακόμη και να ισχύει το SGNAT, με ποιον μαγικό τρόπο ο υπολογιστής μπορεί να κάνει χρήση του δικού του DNS, ενώ όχι το Speedport;

Η ένδειξη Nat Enabled στο Speedport, επ' ουδενί σημαίνει ότι είναι σε DGNAT. Είναι απολύτως σωστή, καθώς βγαίνουν όλες οι συσκευές μας στο διαδίκτυο, μέσω της μοναδικής δημόσιας ΙΡ που μας έχει παραχωρήσει ο πάροχος, άρα μέσω του ΝΑΤ του Router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνδέσεις είτε ADSL/VDSL/FTTH όταν βρίσκεται ο πελάτης/συνδρομητής πίσω από NAT του παρόχου δεν μπορείς να κάνεις port forward να ανοίξεις διάφορες θύρες/πόρτες που απαιτούν διάφορα προγράμματα όπως π.χ. torrent , multiplayer/online games κτλ..

δεν συνιστάται να είσαι πίσω από το NAT του παρόχου σου

πρέπει να σου δώσει δημόσια (public) IPv4 / IPv6 

το ρούτερ που σου έχει δώσει έχει και FIREWALL και NAT για την προστασία του δικτύου

περισσότερες λεπτομέρειες θα βρεις στο google τι είναι το Carrier-grade NAT (CGN or CGNAT)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ιστοσελίδα που σου έδωσε, κοιτάς ποια ΙΡ σου δείχνει εκεί και την αντιπαραβάλεις με την αντίστοιχη που εμφανίζεται στο Speedport. Αν είναι η ίδια, δεν είσαι σε CGNAT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία έμενα μου εμφανίζει και IPV4 και IPV6 και παιχνίδια μπορώ να παίξω κανονικά και το Torrent χρησιμοποιείται κανονικά , αρα δεν εχω Cg-nat? , και αν δεν εχω γιατι δεν αλλαζει το DNS μεσω ρουτερ 

έχω μπερδευτεί ελαφρώς.

3 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Στην ιστοσελίδα που σου έδωσε, κοιτάς ποια ΙΡ σου δείχνει εκεί και την αντιπαραβάλεις με την αντίστοιχη που εμφανίζεται στο Speedport. Αν είναι η ίδια, δεν είσαι σε CGNAT.

H IPV4 ειναι η ιδια

την εχει ως IP στο ρουτερ ,την IPv6 δεν την βρηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ σωστά μπες στην ιστοσελίδα https://whatismyipaddress.com/ που σου έδωσα ή απλά γράψε στο google (αναζήτηση) what is my ip θα σου βγάλει μια IPv4 διεύθυνση

το γιατί δεν δουλεύουν οι Custom DNS Servers (Cloudfare) αλλά δουλεύουν οι DNS Servers της COSMOTE άρα μπλοκάρουν ιστοσελίδες μπορεί να φταίει κάτι άλλο που δεν το πρόσεξες κατά την ρύθμιση του ρούτερ.

3 λεπτά πριν, BabisZan είπε

Ωραία έμενα μου εμφανίζει και IPV4 και IPV6 και παιχνίδια μπορώ να παίξω κανονικά και το Torrent χρησιμοποιείται κανονικά , αρα δεν εχω Cg-nat? , και αν δεν εχω γιατι δεν αλλαζει το DNS μεσω ρουτερ 

έχω μπερδευτεί ελαφρώς.

H IPV4 ειναι η ιδια

την εχει ως IP στο ρουτερ ,την IPv6 δεν την βρηκα

μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο φίλο σου που γνωρίζει από αυτά.

αν δεν σκαμπάζεις από αυτά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

πολύ σωστά μπες στην ιστοσελίδα https://whatismyipaddress.com/ που σου έδωσα ή απλά γράψε στο google (αναζήτηση) what is my ip θα σου βγάλει μια IPv4 διεύθυνση

το γιατί δεν δουλεύουν οι Custom DNS Servers (Cloudfare) αλλά δουλεύουν οι DNS Servers της COSMOTE άρα μπλοκάρουν ιστοσελίδες μπορεί να φταίει κάτι άλλο που δεν το πρόσεξες κατά την ρύθμιση του ρούτερ.

Μπήκα στην ιστοσελίδα που μου εδωσες  η IPv4 που μου δινει ειναι η ιδια με του ρουτερ (IP)

Την IPv6 δεν την βρηκα στο ρουτερ για να την συγκρινω.

Επεξ/σία από BabisZan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...