Προς το περιεχόμενο

ΑΛΛΑΓΗ DNS ΜΕΣΩ ΡΟΥΤΕΡ (Speedport Plus) με σύνδεση ΟΤΕ FIBER TO HOME.


BabisZan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, BabisZan είπε

εχω δει το βιντεο αυτου το youtuber για το Speedport plus δεν κανω καποιο λαθος.

Σε αυτο ακριβως ειχα την απορια οποτε και να περασω τα dns settings σωστα στο ρουτερ (disconect κανει λογω fiber to the home μαλλον). sto nslookup kai ipconfig θα δειχνει το ρουτερ αν η καρτα  δικτυου ειναι στο αυτοματο ΑΛΛΑ αν εχω περασει τα clouflare settings στο ρουτερ θα εχω κανονικα cloudflare σωστα? .

αν δεις προσεκτικά το βίντεο στο youtube θα καταλάβεις πως αλλάζει ο DNS Server και είναι σωστός τρόπος αυτός που φαίνεται στο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν τα άλλαξα τα settings στο ρουτερ και όλα δείχνουν ενταξει.

Επιπλέον έλεγξα το dns στο https://www.dnsleaktest.com και ειναι cloudflare.

Με ειχε μπερδέψει γιατί μου είχε κάνει disconect στην αρχή όταν το είχα αλλάξει μέσω ρουτερ και Κυρίως γιατί είχα την εντύπωση ότι το nslookup kai to ipconfig/all έδειχνε ποιο dns χρησιμοποιείς άλλα τελικά έμαθα ότι δείχνει τι ρυθμίσεις έχεις στην κάρτα δικτύου που στην περίπτωση αλλαγής dns με ρουτερ δεν ισχύει (ευχαριστώ και πάλι jkoukos για την εξήγηση) και οταν εβαζα το DNS μέσω κάρτας δικτύου(windows) και μου έδειχνε cloudflare και μετά το έβαζα στο ρουτερ και μου έδειχνε speedport θεωρούσα ότι κάτι γίνετε λάθος και ψαχνόμουνα , γιατί πίστευα οτι το nslookup kai to ipconfig/all θα έπρεπε να δείχνει cloudflare dns απο την στιγμή που άλλαζα dns στο ρουτερ.

 

1 ώρα πριν, alxnt είπε

Δοκιμασε να μπεις σε κανα τρακερ και λογικα αν σε αφηνει εχει παρει τη ρυθμιση σου κανονικα. Αν σε κοψει με το γνωστο μνμ παιρνει dns ote. 

όλα κομπλέ το cloudflare dns δουλεύει.

9 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αν δεις προσεκτικά το βίντεο στο youtube θα καταλάβεις πως αλλάζει ο DNS Server και είναι σωστός τρόπος αυτός που φαίνεται στο βίντεο.

το εχω δει το βιντεο σε ευχαριστω το προβλημα μου κυριως ηταν οτι πιστευα οτι δεν ειχε μπει σωστα στο ρουτερ (ενω το ειχα βαλει σωστα) γιατι δεν εδειχνε το nslookup και το ipconfig /all cloudflare οταν έκανα έλεγχο μετα

Επεξ/σία από BabisZan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία αφού λύθηκε το πρόβλημα ας ρωτήσω και γω χαχα. Εμένα το whatismyip μου βγάζει μόνο ipv4 και στο ipv6 γράφει Ip not detected ενω η Ipv4 είναι διαφορετική απο αυτή που γράφει μέσα το router. Επίσης ακολουθώντας τα βήματα του βίντεο (εγω ακολούθησα αντίστοιχο βίντεο του Dimitrology για adsl) αλλάζω στο router το DNS σε 1.1.1.1 και κάνω Restart το router. Αμέσως μετά μπαίνω πάλι στο router και βλέπω ότι στις ρυθμίσεις εχει πάρει το 1.1.1.1. Με ipconfig /all όμως ο DNS έχει επανέλθει στο default της cosmote (192.168... mpla mpla) Στο dnsleak τα αποτελέσματα βγάζουν cloudflare αλλά όταν μπω σε site τύπου subtitles.gr βγάζει την γνωστή blocked καρτέλα της ΕΔΠΠΙ. Μόνο όταν βάλω τον Dns της cloudflare τοπικά στο Pc ανοίγει το site κανονικά.

 

Screenshot 2021-09-30 104026.jpg

 

Screenshot 2021-09-30 105039.jpg

~~~~~~~~~~~ΠΑΙΔΙΑ EKANA FLUSHDNS ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΛΥΘΗΚΕ!~~~~~~~~~~~~~~

Επεξ/σία από satrianius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από απορία κοίταξα και εγώ τις ρυθμίσεις μου και δείχνει να περνάει το DNS της Cosmote. 
Έχω περασμένο το PPPOE στο Speedport+ και τα 1.1.1.1/1.0.0.1 . 

Προφανώς κάτι έχω κάνει με τις ρυθμίσεις του er-x, ή το PPPOE περνάει κατευθείαν το dns της cosmote?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά καλησπέρα, αυτές τις ημέρες πρόσεξα το εξής πρόβλημα με cosmote. Ενώ βάζω DNS χειροκίνητα στην κάρτα δικτύου, 1.1.1.1, όταν τρέχω dnsleak test μου δείχνει μόνο DNS από cosmote. Τρέχω flushdns αλλά και πάλι τίποτα. Έχει κανείς καμία ιδέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω router speed plus cosmote, είχα αλλάξει το dns και δούλευε μια χαρά,τη Δευτέρα δήλωσα στον ΟΤΕ μια βλάβη που τελικά δεν ήταν τίποτα αυτοί μάλλον κάνανε reset στο router, πήγα να αλλάξω το dns και μου βγάζει Invalid entry! Please enter your provider's secondary DNS server! Ξέρει κανείς για αυτό τίποτα.ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. 

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει σε Speedport Smart (με οπτική ίνα είμαι δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) πως αλλάζω dns? Στο speedport plus είχα δει ένα βίντεο από τον Dimitrology GR και το είχα φτιάξει πανεύκολα αλλά σε αυτό το Speedport Smart το menu είναι τελείως διαφορετικό και δεν γνωρίζω πως να το φτιάξω χωρίς να χαλάσω κάτι. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...