Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία αυθαίρετης κατοικίας


giorgosmcmc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Μπλέξιμο πάντως δεν είναι μόνο θέμα χρόνου. Προσωπικά κάτι που με αποτρέπει από το να κάνω καταγγελίες είναι η περίπτωση της αντεκδίκησης. Άμα είναι δηλαδή να φάμε ξύλο ή ακόμα χειρότερα, να μας λείπουν οι επώνυμες καταγγελίες. Ανώνυμα μόνο. 

Το πιο πιθανό σε περίπτωση αντεκδίκησης είναι να σου κάνει και αυτός καταγγελία για κάποια δική σου αυθαιρεσία/παρανομία.

Οπότε όποιος θέλει να μπει σε τέτοια διαδικασία, να φροντίσει να είναι «καθαρός», αλλιώς θα πάει για μαλλί και θα βγει κουρεμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, onelonelystar είπε

βέβαια δεν μας λέει τους λόγους για τους οποίους θέλει να κάνει καταγγελία... εκτός αν ήταν για το χρηματικό έπαθλο 😛

Ο κάθε φορολογούμενος πολίτης στην Ελλάδα έχει έννομο συμφέρον να καταγγείλει μια πολεοδομική παράβαση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Οπότε όποιος θέλει να μπει σε τέτοια διαδικασία, να φροντίσει να είναι «καθαρός», αλλιώς θα πάει για μαλλί και θα βγει κουρεμένος.

100% καθαρός σαν ουρανος το καλοκαιρι, γι αυτο δεν εχω να φοβηθω τιποτα αλλα ο λόγος που σκεφτομαι να το κανω ειναι οτι οχι απλα καποιος παρανομεί αλλα προσπαθεί να το παιξει και μάγκας και τσαμπουκάς και σου δημιουργεί και προβληματα στη γειτονιά απο πανω αντι να το βουλώνει και να καθεται στα αυγα του κατι που με παρακινει με χιλια να του κοψω το τσαμπουκα αποτομα.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως συνηθως αυτος που παρανομει χυμα,εχει καταλαβει οτι το κρατος δεν ασχολειται οποτε και το παιζει και μαγκας μαζι.

Κυνηγα το ειναι η αποψη μου.

Εχω γραψει χιλιες φορες πως αν ειχαν αποτελεσματα οι καταγγελιες,θα ρημαζα τους παντες.Και ας μου κανανε μετα για το οτιδηποτε παρανομο ενδεχομενως εχω και εγω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δυστυχως συνηθως αυτος που παρανομει χυμα,εχει καταλαβει οτι το κρατος δεν ασχολειται οποτε και το παιζει και μαγκας μαζι.

Κυνηγα το ειναι η αποψη μου.

Εχω γραψει χιλιες φορες πως αν ειχαν αποτελεσματα οι καταγγελιες,θα ρημαζα τους παντες.Και ας μου κανανε μετα για το οτιδηποτε παρανομο ενδεχομενως εχω και εγω.

Ενοειται οτι απ τη στιγμη που μου δημιουργει επιπλεον και προσωπικο προβλημα και μπλεκεται στα δικα μου χωραφια με θρασος ενω γνωριζει τη θεση του θα το κυνηγήσω μεχρι τερμα και θα βαλω και δικηγορους αν χρειαστεί γιατι οπως φέρεσαι πρεπει και να εισπράττεις οπως και πρεπει να γνωριζεις και τη θεση σου πριν να το παιξεις "μαγκας"

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπλέξεις φίλος.... άδικος κόπος, άγχος, τρέξιμο σε υπηρεσίες και έξοδα που δεν θα πάρεις ποτέ πίσω. 

Το μπουρδέλο που ζούμε δεν πρόκειτε να αλλάξει γιατί δεν αλλάζουμε εμείς....

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dj_Seps είπε

Μην μπλέξεις φίλος.... άδικος κόπος, άγχος, τρέξιμο σε υπηρεσίες και έξοδα που δεν θα πάρεις ποτέ πίσω. 

Το μπουρδέλο που ζούμε δεν πρόκειτε να αλλάξει γιατί δεν αλλάζουμε εμείς....

Πολύ ταιριαστές η πρώτη πρόταση σου με τη δεύτερη..

Τρολάρετε αβέρτα ρε καλά ξηγιέστε.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Η  εφαρμογη   των  νομων   ειναι   χρεος   για   καθε   πολιτη....

Σωστά, και αφου δεν θες να φενεται το ονομα σου και επειδη ειναι σωστο να τηρουμε τους νομους,
δωσε μας εμας την δυναμη να παμε να το κανουμε με το δικο μας ονομα, κανενα προβλημα, και ας μην κερασεις σουβλακια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και είναι ταιριαστές οι προτάσεις μου, δεν έχω καμία όρεξη να κάνω άνθρωπο κανέναν. Είτε είναι δημόσιος υπάλληλος που ανοίγει το συρταράκι με τρόπο για ευρώπουλα είτε είναι ελλήνάρας που καίει τύχαια τα δάση για οικόπεδα αλλά ο ίδιος δεν ξέρει τίποτα.

Έχω σταματήσει πλέον να ασχολούμε με αυτό το κράτος και τους νόμους του διότι είναι για γέλια η μάλλον για κλάματα. Δεν υπάρχει δικαιοσύνη και αξιοκρατία. Είμαστε ευρωπαίοι χωρίς ευρώ ( παίοι δηλαδή, και το γράφω με "αι" για ευνόητους λόγους )

 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καταγγελιες ειναι επωνυμες γιατι το κρατος δεν ασχολειται. Ουσιαστικα θελει να μην ασχολεισαι ουτε εσυ. κανονικα θα έπρεπε να ειναι ανωνυμες και να αναλαμβανει το κρατος (σαν εκπροσωπος ΚΑΙ του καταγγέλοντος) να δει αν υπαρχει η οχι παρανομια. Δυστυχως μετα την καταγγελια αυτος μπορει να σου κανει τη ζωη κολαση, να σου σκασει τα λστιχα, να σου σπασει το αμαξι, την πορτα στο σπιτι κτλ... και δεν θα ασχοληθει κανενας. Γιαυτο κανεις δεν κανει καταγγελίες. Γιαυτο τα μισα σπιτια ειναι παράνομα, πεζοδρομια εχουν γινει γκαραζ, δεντρα κοβει οποιος θελει, καλωδια τραβαει οποιος θελει οπου θελει και παει λεγοντας.

  • Like 5
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

100% καθαρός σαν ουρανος το καλοκαιρι, γι αυτο δεν εχω να φοβηθω τιποτα αλλα ο λόγος που σκεφτομαι να το κανω ειναι οτι οχι απλα καποιος παρανομεί αλλα προσπαθεί να το παιξει και μάγκας και τσαμπουκάς και σου δημιουργεί και προβληματα στη γειτονιά απο πανω αντι να το βουλώνει και να καθεται στα αυγα του κατι που με παρακινει με χιλια να του κοψω το τσαμπουκα αποτομα.

Τότε κρίνε αν η ζημιά στην οποία υπόκεισαι τώρα και θα υποστείς στο μέλλον από αυτόν, είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη (και πόσο) από την ζημιά που θα υποστείς αν του κάνεις καταγγελία, και πράξε αναλόγως.

Στην ίδια εξίσωση κάνε το ίδιο και για το όφελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...