Προς το περιεχόμενο

Η Τράπεζα Πειραιώς γίνεται η τρίτη συστημική τράπεζα που υποστηρίζει το Apple Pay


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τρίτη συστημική τράπεζα που πλέον «μπαίνει» στο ψηφιακό πορτοφόλι της Apple, είναι η Τράπεζα Πειραιώς.

Μετά την Alpha Bank που έκανε την αρχή και τη Eurobank, η Τράπεζα Πειραιώς δίνει τη δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών σε όσους πελάτες της χρησιμοποιούν iPhone και Apple Watch. Μετά από αυτή την εξέλιξη, η Εθνική Τράπεζα παραμένει η μοναδική συστημική τράπεζα που δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα, κάτι που σύμφωνα με πληροφορίες αναμένεται να γίνει το επόμενο διάστημα.

Η διαδικασία προσθήκης χρεωστικών και πιστωτικών καρτών της Τράπεζας Πειραιώς στο Apple Pay γίνεται όπως πάντα μέσω της εφαρμογής Wallet, με τον χρήστη να επιλέγει αρχικά την τράπεζα και στη συνέχεια να ακολουθεί τις οδηγίες που εμφανίζονται στην οθόνη. Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της τράπεζας, υποστηρίζονται όλες οι Visa και Mastercard κάρτες. Στη συνέχεια ο χρήστης μπορεί να δηλώσει την κάρτα που επιθυμεί ως προκαθορισμένο τρόπο πληρωμής με το iPhone, έχοντας παράλληλα τη δυνατότητα να αλλάξει κάρτα πολύ εύκολα μέσα από ένα όμορφο μενού.

apple-pay-02.jpg.52c24d2838cac0ca332d0c926898d6e1.jpg

Κατά τη διαδικασία ανέπαφης πληρωμής σε POS, ο χρήστης του iPhone θα πρέπει να χρησιμοποιήσει κάποιο βιομετρικό στοιχείο όπως το Face ID ή το Touch ID προκειμένου να πιστοποιήσει ότι είναι αυτός ο πραγματικός κάτοχος της συσκευής, και να προχωρήσει στη συνέχεια στην πληρωμή.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικα τεμπεληδες και χωρις ανταγωνισμο ειναι οι ελληνες τραπεζιτες. Πραγματα που επρεπε να γινουν σε διαστημα ημερων εγιναν σε διαστημα ΧΡΟΝΩΝ και αυτο επειδη αποφασισε η alpha να κανει το πρωτο βημα. Γελοιοι, αστειοι και επικινδυνοι.

3 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Ημουν νιος και γερασα

Πραγματικα με τους βλ@κ των ελληνικων τραπεζων. Χρονια τωρα χρησιμοποιω το gpay και οταν ερχομαι ελλαδα δεν μπορω να βαλω τις ελληνικες καρτες τοσο καιρο

 

Επεξ/σία από nick_corobos
  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Πραγματικα τεμπεληδες και χωρις ανταγωνισμο ειναι οι ελληνες τραπεζιτες. Πραγματα που επρεπε να γινουν σε διαστημα ημερων εγιναν σε διαστημα ΧΡΟΝΩΝ και αυτο επειδη αποφασισε η alpha να κανει το πρωτο βημα. Γελοιοι, αστειοι και επικινδυνοι.

Πραγματικα με τους βλ@κ των ελληνικων τραπεζων. Χρονια τωρα χρησιμοποιω το gpay και οταν ερχομαι ελλαδα δεν μπορω να βαλω τις ελληνικες καρτες τοσο καιρο

Εσύ κάτι κάνεις λάθος φίλε. Αυτοί δεν είναι καθόλου  βλάκες. Παίζει εδώ και πολύ καιρό (χρόνια) με την εφαρμογή τους σε android. Δεν ξέρω σε iphone αλλά γιατί να μην παίζει ΚΑΙ εκεί. Περίεργα πράγματα διαβάζω.

14 λεπτά πριν, JimGer είπε

Άντε να τις δούμε όλες και στο google pay....

Τι εννοεί ο ποιητής? Για ποιο λόγο να μην χρησιμοποιείς την εφαρμογή τους και να περιμένεις να μπει στο κάθε **pay?

Επεξ/σία από tsarouc
  • Like 2
  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsarouc είπε

Καθόλου βλάκες. Παίζει εδώ και πολύ καιρό με την εφαρμογή τους σε android. Δεν ξέρω σε iphone αλλά γιατί να μην παίζει ΚΑΙ εκεί. Περίεργα πράγματα διαβάζω.

Τι εννοεί ο ποιητής? Για ποιο λόγο να μην χρησιμοποιείς την εφαρμογή τους και να περιμένεις να μπει στο κάθε **pay?

Γιατί αν την βάλεις στο ***pay που λες, θα πρέπει να ανοίγεις την εφαρμογή που προσθέτει αρκετή καθυστέρηση στην συναλλαγή ενώ μπορείς απλά να πατήσεις δύο φορές το power btn, να κάνεις το authentication και τέλος.

Προσωπικά, από το να κάνω το πρώτο, προτειμώ να δώσω απλά την κάρτα και να τελειώνω.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το άρθρο γενικά δεν το κατάλαβα. Ποια η σημασία να παίζει από την εφαρμογή η από το pay της κάθε εταιρίας. Έχει σημασία? Δίνει λέει στην αρχή το άρθρο την δυνατότητα να πληρώνουν ανέπαφα με το κινητό τους. Γιατί αυτό ας πούμε δεν γινόταν παλιότερα? ¨Οχι με το apple pay αλλά με την εφαρμογή της winbank πειραιώς... 

Να το πούμε επιπλέον δυνατότητα για τους Χ λόγους ότι μπορείς και μέσα από το pay να πω οκ... 

 

2 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Γιατί αν την βάλεις στο ***pay που λες, θα πρέπει να ανοίγεις την εφαρμογή που προσθέτει αρκετή καθυστέρηση στην συναλλαγή ενώ μπορείς απλά να πατήσεις δύο φορές το power btn, να κάνεις το authentication και τέλος.

Προσωπικά, από το να κάνω το πρώτο, προτειμώ να δώσω απλά την κάρτα και να τελειώνω.

Πάλι λάθος..

Πρόσεξε... έχω rog 5. 

Βγάζω το κινητό από την τσέπη μου. Κλειδωμένη και σβηστή οθόνη. Πλησιάζω στο POS και ανοίγει η εφαρμογή. Βάζω δαχτυλικό πατάω πληρωμή πλησιάζω δεύτερη φορά το POS και τέλος. 

3-4 δευτερόλεπτα διαδικασία στην κυριολεξία όμως. Ενώ με την κάρτα ΦΕΞΕ μου και γλύστρισα. Πάνω από 50 ευρώ πρέπει να βάλεις ΚΑΙ pin. Μην πω για το θέμα ασφάλειας η χάσιμο κάρτας κλπ κλπ... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Παιδιά το άρθρο γενικά δεν το κατάλαβα. Ποια η σημασία να παίζει από την εφαρμογή η από το pay της κάθε εταιρίας. Έχει σημασία? Δίνει λέει στην αρχή το άρθρο την δυνατότητα να πληρώνουν ανέπαφα με το κινητό τους. Γιατί αυτό ας πούμε δεν γινόταν παλιότερα? ¨Οχι με το apple pay αλλά με την εφαρμογή της winbank πειραιώς... 

Να το πούμε επιπλέον δυνατότητα για τους Χ λόγους ότι μπορείς και μέσα από το pay να πω οκ... 

 

Πάλι λάθος..

Πρόσεξε... έχω rog 5. 

Βγάζω το κινητό από την τσέπη μου. Κλειδωμένη και σβηστή οθόνη. Πλησιάζω στο POS και ανοίγει η εφαρμογή. Βάζω δαχτυλικό πατάω πληρωμή πλησιάζω δεύτερη φορά το POS και τέλος. 

3-4 δευτερόλεπτα διαδικασία στην κυριολεξία όμως. Ενώ με την κάρτα ΦΕΞΕ μου και γλύστρισα. Πάνω από 50 ευρώ πρέπει να βάλεις ΚΑΙ pin. Μην πω για το θέμα ασφάλειας η χάσιμο κάρτας κλπ κλπ... 

Δεν ήξερα ότι ανοίγει αυτόματα η εφαρμογή στο android.

Στο iOS τουλάχιστον δεν γίνονται πληρωμές μέσω εφαρμογών όπως περιγράφεις(και δεν θα ήθελα κιόλας) οπότε το apple pay βολεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Δεν ήξερα ότι ανοίγει αυτόματα η εφαρμογή στο android.

Στο iOS τουλάχιστον δεν γίνονται πληρωμές μέσω εφαρμογών όπως περιγράφεις(και δεν θα ήθελα κιόλας) οπότε το apple pay βολεύει.

Οντως σε iphone νομιζω οτι η εφαρμογη της Πειραιως δεν εχει να κανεις ανεπαφη συναλλαγη μεσω κινητου. Σωστα?

Επεξ/σία από thanulee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Εσύ κάτι κάνεις λάθος φίλε. Αυτοί δεν είναι καθόλου  βλάκες. Παίζει εδώ και πολύ καιρό (χρόνια) με την εφαρμογή τους σε android. Δεν ξέρω σε iphone αλλά γιατί να μην παίζει ΚΑΙ εκεί. Περίεργα πράγματα διαβάζω.

 

Δεν καταλαβες, η εφαρμογη τους ειναι για τα σκουπιδια και αχρηστη. Μιλαμε για σοβαρη υπηρεσια οπως το gpay

15 λεπτά πριν, tsarouc είπε

 

3-4 δευτερόλεπτα διαδικασία στην κυριολεξία όμως. Ενώ με την κάρτα ΦΕΞΕ μου και γλύστρισα. Πάνω από 50 ευρώ πρέπει να βάλεις ΚΑΙ pin. Μην πω για το θέμα ασφάλειας η χάσιμο κάρτας κλπ κλπ... 

gpay, 0 δευτερολεπτα και οχι τετοιες γραφειοκρατικες χαζομαρες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, tsarouc είπε

 

Βγάζω το κινητό από την τσέπη μου. Κλειδωμένη και σβηστή οθόνη. Πλησιάζω στο POS και ανοίγει η εφαρμογή. Βάζω δαχτυλικό πατάω πληρωμή πλησιάζω δεύτερη φορά το POS και τέλος. 

 

Γιατι να το κανεις ολο αυτο;;

Με gpay ξεκλειδώνεις το κινητο με αποτυπωμα πλησιάζεις το pos μια φορα και τελος.

Επεξ/σία από Dreamcatcher
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...