Προς το περιεχόμενο

Η Τράπεζα Πειραιώς γίνεται η τρίτη συστημική τράπεζα που υποστηρίζει το Apple Pay


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Αυτό μάλιστα. Έχω χρόνια πολλά να ασχοληθώ με Apple και δεν το ήξερα (τραγικό πάντως). Οπότε εδώ ναι.. ας το θεωρήσουμε καλό. Αλλά είσαι 101% σίγουρος ότι η εφαρμογή στο apple store δεν παίζει όπως σε android?

Δεν επιτρέπει η Apple το NFC να χρησιμοποιείται από 3rd parties για πληρωμές ως όχι ασφαλές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Δεν επιτρέπει η Apple το NFC να χρησιμοποιείται από 3rd parties για πληρωμές ως όχι ασφαλές.

Μισό.. και η Apple δηλαδή κρίνει την τράπεζα Πειραιώς ως μη ασφαλή (εννοώ το λογισμικό τους)....??? Δηλαδή υπάρχει η εφαρμογή στο οικοσύστημα τους αλλά δεν αφήνει να χρησιμοποιήσει το nfc? Τι κουφό είναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Θέλει. Γιατί πως αλλιώς θα ενημερώσει η θα δει τον λογαριασμό / επικοινωνήσει με την τράπεζα ότι μπορεί να τραβήξει χρήματα. Εννοείται αυτό. 

 

Μην γραφετε ανακριβειες , για να μην τις χαρακτηρισω αλλιως, ειδικα αν δεν εχετε ιδεα για τι πραγμα μιλατε.

Το apple pay δε θελει κανενος ειδους συνδεση στο ιντερνετ για να εκτελεσει συναλλαγες.

Σε οτι αφορα και την….αναλυση που εκανες για το γιατι δηθεν θελει δεδομενα, τοτε με την λογικη αυτη, και οι απλες καρτες θελουν δεδομενα.

Στο τελος της ημερας αυτο που σου διαφευγει ειναι οτι η επικυρωση της συναλλαγης , απλουστατα, γινεται απο το ιδιο το pos. Ακριβως οπως με τις συνηθισμενες καρτες.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Ασφαλέστερα δεν το ξέρω αν είναι (πιστεύω προσωπικά το αντίθετο γιατί η google έχει τρύπες η τράπεζα ΟΧΙ) αλλά το γεγονός ότι δεν σας ενοχλεί ρε παιδιά πόσα λεφτά ξοδεύετε σε ανέπαφες συναλλαγές είτε μιλάμε για 7 ευρώ καπνό είτε για 1000 ευρώ για μια τηλεόραση να το ξέρει και να αποθηκεύονται στους σέρβερ τους με ξεπερνά πολύ όμως.

Η καθυστέρηση ίσως να οφείλεται για αυτό το λόγο ακριβώς. Σκέψου έναν επιχειρηματία που κάνει 100κ συναλλαγές ημερησίως με την κάρτα του την χρυσή την επαγγελματική να του πεις ξέρεις ότι μπορείς και μέσα από Google να το κάνεις? Ο άσχετος κατά τα άλλα επιχειρηματίας ΙΣΩΣ να απομακρυνθεί η να μειώσει την συγκεκριμένη τράπεζα την χρήση της μόνο και μόνο για αυτό. 

Θέλει. Γιατί πως αλλιώς θα ενημερώσει η θα δει τον λογαριασμό / επικοινωνήσει με την τράπεζα ότι μπορεί να τραβήξει χρήματα. Εννοείται αυτό. Και επειδή και εγώ δεν το λέω με σιγουριά κάνω επιτόπου μια δοκιμή στο δικό μου pos να δω αν γίνεται γιατί άλλο να λες και άλλο να ξέρεις... ;)

 

Με όλο τον σεβασμό και τελείως φιλικά (το εννοώ), το έχεις μπλέξει πολύ το θέμα μέσα σου! Όταν είδα δε αυτό που λες ότι θέλει internet για να λειτουργήσει (ευτυχώς πιο μετά το διόρθωσες) και κυρίως με την αυτοπεποίθηση που το είπες, μου δείχνει ότι δεν έχεις ασχοληθεί και πολύ με το θέμα! 

Η παράγραφος με τον επιχειρηματία δεν χωράει σχολιασμό, είναι από την αρχή λάθος! Έχουν υιοθετήσει τα συστήματα αυτά κολοσσοί παγκοσμίως για να έρθει τώρα η Πειραιώς και να πει "δεν θα βάλω Apple Pay γιατί ο κύριος Παπαδόπουλος ο επιχειρηματίας θα τρομάξει που θα έχει ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ (δεν θα του επιβληθεί) να το χρησιμοποιήσει"; Απλά είναι πίσω τα τραπεζικά ιδρύματα στην Ελλάδα, τέλος.

Σχετικά με την πρώτη παράγραφο, επίσης είσαι λάθος στον συλλογισμό σου! Δεν έχει να κάνει με Τράπεζα vs Google αλλά τον τρόπο που γίνεται transmit το σήμα στο τερματικό και φυσικά, με τον τρόπο που αποθηκεύονται τα στοιχεία. Αν θες ψάξτο λίγο παραπάνω, κάνεις διαπιστώσεις με την κοινή λογική αλλά σου λείπει κομμάτι της πληροφορίας.

Όσο για την ευκολία χρήσης... Once you go Pay, you never go back (δεν κάνει ομοικαταληξία αλλά πάει δεν πάει το Pay γ...ει! :P ). Δεν υπάρχει σύγκριση με τα stand alone apps!

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Μην γραφετε ανακριβειες , για να μην τις χαρακτηρισω αλλιως, ειδικα αν δεν εχετε ιδεα για τι πραγμα μιλατε.

Το apple pay δε θελει κανενος ειδους συνδεση στο ιντερνετ για να εκτελεσει συναλλαγες.

Σε οτι αφορα και την….αναλυση που εκανες για το γιατι δηθεν θελει δεδομενα, τοτε με την λογικη αυτη, και οι απλες καρτες θελουν δεδομενα.

Στο τελος της ημερας αυτο που σου διαφευγει ειναι οτι η επικυρωση της συναλλαγης γινεται απο το ιδιο το pos,π.

Μην γράφεις ανακρίβειες φίλε. Διάβασε ποιο πάνω.

Και όσον αφορά την.... παρατήρησή σου μάθε πρώτα να μην βιάζεσαι. Δεν χρειάζεται ένταση.. συζήτηση κάνουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Μισό.. και η Apple δηλαδή κρίνει την τράπεζα Πειραιώς ως μη ασφαλή (εννοώ το λογισμικό τους)....??? Δηλαδή υπάρχει η εφαρμογή στο οικοσύστημα τους αλλά δεν αφήνει να χρησιμοποιήσει το nfc? Τι κουφό είναι αυτό?

Κρίνει ότι από εφαρμογές δεν θα ήταν καλό να γίνονται πληρωμές με χρήση του NFC και γι αυτό δεν το επιτρέπει. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν γίνει λάθη σε τράπεζες. Φαντάζομαι είναι για καλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apos είπε

Με όλο τον σεβασμό και τελείως φιλικά (το εννοώ), το έχεις μπλέξει πολύ το θέμα μέσα σου! Όταν είδα δε αυτό που λες ότι θέλει internet για να λειτουργήσει (ευτυχώς πιο μετά το διόρθωσες) και κυρίως με την αυτοπεποίθηση που το είπες, μου δείχνει ότι δεν έχεις ασχοληθεί και πολύ με το θέμα! 

Η παράγραφος με τον επιχειρηματία δεν χωράει σχολιασμό, είναι από την αρχή λάθος! Έχουν υιοθετήσει τα συστήματα αυτά κολοσσοί παγκοσμίως για να έρθει τώρα η Πειραιώς και να πει "δεν θα βάλω Apple Pay γιατί ο κύριος Παπαδόπουλος ο επιχειρηματίας θα τρομάξει που θα έχει ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ (δεν θα του επιβληθεί) να το χρησιμοποιήσει"; Απλά είναι πίσω τα τραπεζικά ιδρύματα στην Ελλάδα, τέλος.

Σχετικά με την πρώτη παράγραφο, επίσης είσαι λάθος στον συλλογισμό σου! Δεν έχει να κάνει με Τράπεζα vs Google αλλά τον τρόπο που γίνεται transmit το σήμα στο τερματικό και φυσικά, με τον τρόπο που αποθηκεύονται τα στοιχεία. Αν θες ψάξτο λίγο παραπάνω, κάνεις διαπιστώσεις με την κοινή λογική αλλά σου λείπει κομμάτι της πληροφορίας.

Όσο για την ευκολία χρήσης... Once you go Pay, you never go back (δεν κάνει ομοικαταληξία αλλά πάει δεν πάει το Pay γ...ει! :P ). Δεν υπάρχει σύγκριση με τα stand alone apps!

Κάνω καθημερινά ΠΟΛΛΕΣ συναλλαγές οπότε ναι έχω ασχοληθεί με το θέμα. Το ότι δεν γνώριζα τεχνικώς ότι η συναλλαγή επικοιρώνεται από το ίδιο το POS δεν το γνώριζα γιατί δεν υπήρχε και λόγος να το γνωρίζω. Όταν κάτι λειτουργεί σωστά μετά είσαι μόνο υποθέσεις. Δεν έκανα και το έγκλημα. Όπως είπες το διόρθωσα μετά. 

Όσο για όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ σε όλα αλλά και εσύ βιαστικός όπως ο άλλος ο φίλος δεν πρόσεξες το σημαντικότερο. Απευθυνόμουν μόνο στον φίλο που έλεγε ότι είχε αγανακτήσει που δεν μπορεί να κάνει ανέπαφες συναλλαγές. Με τον τρόπο που το είπε ήταν σαν να μην γνώριζε ότι υπάρχουν standalone εφαρμογές. Και εκεί χώθηκα. :)

Εγώ πάντως έχω εμπιστοσύνη στην Πειραιώς και στην εφαρμογή της και δεν την αλλάζω. Το gpay το έχω απενεργοποιημένο μονίμως :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, tsarouc said:

Μισό.. και η Apple δηλαδή κρίνει την τράπεζα Πειραιώς ως μη ασφαλή (εννοώ το λογισμικό τους)....??? Δηλαδή υπάρχει η εφαρμογή στο οικοσύστημα τους αλλά δεν αφήνει να χρησιμοποιήσει το nfc? Τι κουφό είναι αυτό?

Δεν είναι κουφό, είναι η πολιτική της Apple. Το NFC της λειτουργεί μόνο με το Apple Pay καθώς και με πολύ συγκεκριμένες άλλες υπηρεσίες και εφαρμογές παγκοσμίως (πχ σε μηχανήματα εισητηρίων μετρό σε ορισμένες χώρες) που ενσωματώνονται στο apple wallet.

Στο iPhone δεν είναι ανοιχτό το nfc ώστε να το χρησιμοποιούν όλα τα σχετικά apps.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Κρίνει ότι από εφαρμογές δεν θα ήταν καλό να γίνονται πληρωμές με χρήση του NFC και γι αυτό δεν το επιτρέπει. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν γίνει λάθη σε τράπεζες. Φαντάζομαι είναι για καλό..

Εντάξει δεν έχω να αντιπαραθέσω κάτι πάνω σε αυτό. Αλλά έχουν ακουστεί κρούσματα στο παρελθόν με ανέπαφες εφαρμογές? Εγώ δεν γνωρίζω κάτι. 

Από την άλλη το φαντάζομαι είναι για καλό δεν θα το αρνηθώ αλλά δεν θα το δεχτώ κιόλας 100%. Είμαι φιφτι φιφτι. Όσον αφορά το χρήμα εκεί είμαι μονίμως σκεπτικός και δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι το έχουν κάνει για καλό. Δεν το απορρίπτω αλλά δεν το δέχομαι με σιγουριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν είναι κουφό, είναι η πολιτική της Apple. Το NFC της λειτουργεί μόνο με το Apple Pay καθώς και με πολύ συγκεκριμένες άλλες υπηρεσίες και εφαρμογές παγκοσμίως (πχ σε μηχανήματα εισητηρίων μετρό σε ορισμένες χώρες) που ενσωματώνονται στο apple wallet.

Στο iPhone δεν είναι ανοιχτό το nfc ώστε να το χρησιμοποιούν όλα τα σχετικά apps.

Εκεί λοιπόν πάω πάσο. Άλλος ένας λόγος / περιορισμός να μην θέλω το οικοσύστημα της Apple στην λίστα μου. 

Προτιμώ να μπορώ και να αποφασίζω εγώ που θα το χρησιμοποιώ αφού το έχω αγοράσει σαν μέρος της συσκευής μου και μάλιστα ΑΔΡΑ παρά να μου το πουλάει κλειδωμένο και να λειτουργεί όπου θέλει αυτή. 

Κακώς.. πολύ κακώς. Φυσικά και προσωπική άποψη αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsarouc είπε

Εντάξει δεν έχω να αντιπαραθέσω κάτι πάνω σε αυτό. Αλλά έχουν ακουστεί κρούσματα στο παρελθόν με ανέπαφες εφαρμογές? Εγώ δεν γνωρίζω κάτι. 

Από την άλλη το φαντάζομαι είναι για καλό δεν θα το αρνηθώ αλλά δεν θα το δεχτώ κιόλας 100%. Είμαι φιφτι φιφτι. Όσον αφορά το χρήμα εκεί είμαι μονίμως σκεπτικός και δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι το έχουν κάνει για καλό. Δεν το απορρίπτω αλλά δεν το δέχομαι με σιγουριά. 

Ναι δεν ξέρω να σου πω τι και πως έχει γίνει, αλλά προσωπικά τουλάχιστον εμπιστεύομαι την Apple και τις αποφάσεις που παίρνει και συμφωνώ με τις περισσότερες. Αυτό είναι μία από αυτές... όταν παίζουν χρήματα και ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα προτειμώ να είναι η Apple μπροστά παρά κάποια τράπεζα..

1 λεπτό πριν, tsarouc είπε

Εκεί λοιπόν πάω πάσο. Άλλος ένας λόγος / περιορισμός να μην θέλω το οικοσύστημα της Apple στην λίστα μου. 

Προτιμώ να μπορώ και να αποφασίζω εγώ που θα το χρησιμοποιώ αφού το έχω αγοράσει σαν μέρος της συσκευής μου και μάλιστα ΑΔΡΑ παρά να μου το πουλάει κλειδωμένο και να λειτουργεί όπου θέλει αυτή. 

Κακώς.. πολύ κακώς. Φυσικά και προσωπική άποψη αυτή.

Σου πουλάει ότι θέλει να σου πουλήσει.. Σου δίνει features, όχι hardware. Ναι, έχει NFC αλλά δεν σου πουλάει το NFC αλλά κάποια features που προέρχονται από αυτό..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Ναι δεν ξέρω να σου πω τι και πως έχει γίνει, αλλά προσωπικά τουλάχιστον εμπιστεύομαι την Apple και τις αποφάσεις που παίρνει και συμφωνώ με τις περισσότερες. Αυτό είναι μία από αυτές... όταν παίζουν χρήματα και ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα προτειμώ να είναι η Apple μπροστά παρά κάποια τράπεζα..

χμμμ... αυτή σόρρυ φίλε μου αλλά δεν είναι σωστή απάντηση.

Προσωπική άποψη έχει ο καθένας για το οτιδήποτε. Το γεγονός το τι είναι ασφαλές και τι όχι όμως θα πρέπει να παραθέτουμε και αποδείξεις. Δηλαδή αν μου πεις ότι ο τάδε είχε πρόβλημα με το nfc/τράπεζα/συναλλαγή/κινητό του και το αποδείξεις με κάποιον τρόπο (κάποια σελίδα η κάποιο έγκυρο άρθρο έστω να το αναφέρει) τότε θα σου έλεγα επειδή κυρίως το τόνισα ότι δεν γνωρίζω λεπτομέρειες και όταν κάτι δουλεύει πολύ καιρό το εμπιστεύομαι ως ΑΠΟΔΕΙΞΗ κάπου κάπως να μάθω του αντιθέτου τότε θα το αποδεχθώ και θα αλλάξω και εγώ την προσωπική μου γνώμη. 

Αλλά έτσι δεν ξέρω τι και πως αλλά εγώ εμπιστεύομαι την Apple και συμφωνώ με τις περισσότερες δεν στέκει πολύ. Από την άλλη ότι έχει φήμη η Apple για τα θέματα ασφαλείας είναι απλά φήμη για εμένα. Και δεν έχω δει ποτέ πρόβλημα στο οικοσύστημα του android. Ούτε και στην Apple όσο ασχολήθηκα κάποια φεγγάρια ομολογώ. Αλλοίμονο να είχαν τέτοια προβλ΄΄ηματα σε τόσο λεπτά ζητήματα όπως αυτό των χρηματικών συναλλαγών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν είναι κουφό, είναι η πολιτική της Apple. Το NFC της λειτουργεί μόνο με το Apple Pay καθώς και με πολύ συγκεκριμένες άλλες υπηρεσίες και εφαρμογές παγκοσμίως (πχ σε μηχανήματα εισητηρίων μετρό σε ορισμένες χώρες) που ενσωματώνονται στο apple wallet.

Στο iPhone δεν είναι ανοιχτό το nfc ώστε να το χρησιμοποιούν όλα τα σχετικά apps.

Και καλα κανουν , τι το καναμε εδω , Android ? μπατε σκυλοι αλεστε ? 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...