Προς το περιεχόμενο

Οδοντόκρεμα με φθόριο η χωρίς


AcceleRacer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

Το τσιγάρο γιατί δεν το απαγορεύουν?

για το τσιγάρο ξέρουμε τις βλαπτικές του ενέργειες και το γράφει πάνω κάθε πακέτο. 

Η οδοντόκρεμα με φθοριο ειναι για την προληψη νόσου, δεν εχει καμια σχεση με το τσιγαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι πολύ καιρό με οδοντόκρεμες χωρίς φθόριο και δεν έχω πάθει τίποτα κακό. Μάλιστα αποδεδειγμένα οι πιο ακριβές οδοντόκρεμες που παίρνω από το φαρμακείο και με φυσικά συστατικά είναι πολύ καλύτερες από τις φθοριούχες AIM, colgate κά των super markets που κάνουν και αρκετό αφρό.

Πρέπει να υπάρχουν μελέτες όπου δείχνουν ότι χώρες με φθοριωμένο νερό δεν κέρδισαν τίποτα στην στοματική υγιεινή του πληθυσμού.

Φθόριο υπάρχει και στην φύση συχνά. Το πράσινο τσάι περιέχει αρκετό. Τότε ίσως να κάνει καλό στα κόκαλα και στην τερηδόνα. Αρκετά όμως ιχνοστοιχεία αν τα παίρνουμε από μη βιολογικές πηγές, τότε έχουμε μειωμένο ποσοστό πρόσληψης και ίσως και παρενέργειες, όπως με την κιμωλία ως πηγή ασβεστίου (μειωμένη πρόσληψη από τον οργανισμό και πιθανή αύξηση στα καρδιαγγειακά).

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Krusty είπε

Είμαι πολύ καιρό με οδοντόκρεμες χωρίς φθόριο και δεν έχω πάθει τίποτα κακό. Μάλιστα αποδεδειγμένα οι πιο ακριβές οδοντόκρεμες που παίρνω από το φαρμακείο και με φυσικά συστατικά είναι πολύ καλύτερες από τις φθοριούχες AIM, colgate κά των super markets που κάνουν και αρκετό αφρό.

Πρέπει να υπάρχουν μελέτες όπου δείχνουν ότι χώρες με φθοριωμένο νερό δεν κέρδισαν τίποτα στην στοματική υγιεινή του πληθυσμού.

Φθόριο υπάρχει και στην φύση συχνά. Το πράσινο τσάι περιέχει αρκετό. Τότε ίσως να κάνει καλό στα κόκαλα και στην τερηδόνα. Αρκετά όμως ιχνοστοιχεία αν τα παίρνουμε από μη βιολογικές πηγές, τότε έχουμε μειωμένο ποσοστό πρόσληψης και ίσως και παρενέργειες, όπως με την κιμωλία ως πηγή ασβεστίου (μειωμένη πρόσληψη από τον οργανισμό και πιθανή αύξηση στα καρδιαγγειακά).

Καλά δεν θα πεθανεις αν δεν βαλεις φθοριο. Επίσης η αντιτερηδογόνος δράση δεν φεύγει αμεσως. Τώρα για την τιμή θα βρεις πολλά άχρηστα πραγματα σε ακριβές τιμές, επειδή πλασάρονται ως "premium". Σαν σύνθεση δεν είναι πιο ακριβή η οδοντοκρεμα χωρίς φθόριο. Δεν είναι ότι υπάρχει αρχικά φθόριο το οποίο εκχυλίζεις οπότε εχεις κόστος καθαρισμού της οδοντοκρεμας. Το ότι το φθόριο εχει ισχυρή αντιτερηδογόνο δράση είναι αποδεδειγμένο στη βιβλιογραφία. Τα πιο ακριβά συστατικά δεν λένε κάτι, το φθοριο μονο σε νοιαζει. Άμα εσυ τωρα θες να εχει ακριβή συσκευασία και δάκρυα κροκοδειλου θα το πληρωσεις πιο ακριβά. Εκτός το sulfate laureth που σε καποιους προκαλει αφθες δεν εχουν σημασια τα αλλα συστατικά. Υπάρχουν ορισμένες φαρμακευτικές αλλά αυτές στοχεύουν σε ανακούφιιση της ευαισθησίας των ούλων. υπάρχουν επισης οδοντοκρεμες με υψηλη συγκεντρωση φθοριου που τις δινουν σε συγκεκριμενες περιπτωσεις οι οδοντιατροι.

Αν υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι χώρες με φθοριωμένο νερό δεν κέρδισαν, ας τις παραθέσεις. Χωρίς πηγή τετοιοι ισχυρισμοί είναι ανυπόστατοι.

Το φθοριο δεν ανηκει στην κατηγορια αυτων που λες. Μια χαρα παει στα δοντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Καλά δεν θα πεθανεις αν δεν βαλεις φθοριο. Επίσης η αντιτερηδογόνος δράση δεν φεύγει αμεσως. Τώρα για την τιμή θα βρεις πολλά άχρηστα πραγματα σε ακριβές τιμές, επειδή πλασάρονται ως "premium". Σαν σύνθεση δεν είναι πιο ακριβή η οδοντοκρεμα χωρίς φθόριο. Δεν είναι ότι υπάρχει αρχικά φθόριο το οποίο εκχυλίζεις οπότε εχεις κόστος καθαρισμού της οδοντοκρεμας. Το ότι το φθόριο εχει ισχυρή αντιτερηδογόνο δράση είναι αποδεδειγμένο στη βιβλιογραφία. Τα πιο ακριβά συστατικά δεν λένε κάτι, το φθοριο μονο σε νοιαζει. Άμα εσυ τωρα θες να εχει ακριβή συσκευασία και δάκρυα κροκοδειλου θα το πληρωσεις πιο ακριβά. Εκτός το sulfate laureth που σε καποιους προκαλει αφθες δεν εχουν σημασια τα αλλα συστατικά. Υπάρχουν ορισμένες φαρμακευτικές αλλά αυτές στοχεύουν σε ανακούφιιση της ευαισθησίας των ούλων. υπάρχουν επισης οδοντοκρεμες με υψηλη συγκεντρωση φθοριου που τις δινουν σε συγκεκριμενες περιπτωσεις οι οδοντιατροι.

Αν υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι χώρες με φθοριωμένο νερό δεν κέρδισαν, ας τις παραθέσεις. Χωρίς πηγή τετοιοι ισχυρισμοί είναι ανυπόστατοι.

Το φθοριο δεν ανηκει στην κατηγορια αυτων που λες. Μια χαρα παει στα δοντια.

Δεν έγραψα τα παραπάνω, αλλά ότι οι φυσικές-φυτικές οδοντόκρεμες έχουν παραπάνω κόστος ανεξάρτητα αν έχουν φθόριο ή όχι. Τόσος κόσμος που σχολιάζει καλά αυτές στο skroutz κάτι θα ξέρει, αλλιώς θα έμενε στις οδοντόκρεμες με φθόριο των super market και θα "σωζόταν". Εγώ σπάνια χρησιμοποιώ οδοντόκρεμες με φθόριο για πάνω από 10 χρόνια. Φθόριο από φυτικές πηγές παίρνω που και που.

Επίσης δεν έχω δει πολλούς οδοντιάτρους να προτείνουν στους ασθενείς τους από μόνοι τους φθορίωση των δοντιών σε όσους έχουν τερηδόνα "για να τους σώσουν", γιατί δεν είναι σπάνια η παρακάτω παρενέργεια στον επαγγελματικό φθορισμό των δοντιών

https://en.wikipedia.org/wiki/Dental_fluorosis

Χωρίς πηγή ότι οι χώρες με φθοριωμένο νερό τα παν καλύτερα, ενώ όλη η Ευρώπη σχεδόν το έχει απορρίψει, είναι κι αυτό στην κρίση μας. Για πολλά θέματα υπάρχουν έρευνες που καταλήγουν σε αντίφαση.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Krusty είπε

Δεν έγραψα τα παραπάνω, αλλά ότι οι φυσικές-φυτικές οδοντόκρεμες έχουν παραπάνω κόστος ανεξάρτητα αν έχουν φθόριο ή όχι. Τόσος κόσμος που σχολιάζει καλά αυτές στο skroutz κάτι θα ξέρει, αλλιώς θα έμενε στις οδοντόκρεμες με φθόριο των super market και θα "σωζόταν". Εγώ σπάνια χρησιμοποιώ οδοντόκρεμες με φθόριο για πάνω από 10 χρόνια. Φθόριο από φυτικές πηγές παίρνω που και που.

Επίσης δεν έχω δει πολλούς οδοντιάτρους να προτείνουν στους ασθενείς τους από μόνοι τους φθορισμό των δοντιών σε όσους έχουν τερηδόνα "για να τους σώσουν", γιατί δεν είναι σπάνια η παρακάτω παρενέργεια στον επαγγελματικό φθορισμό των δοντιών

https://en.wikipedia.org/wiki/Dental_fluorosis

Χωρίς πηγή ότι οι χώρες με φθοριωμένο νερό τα παν καλύτερα, ενώ όλη η Ευρώπη σχεδόν το έχει απορρίψει, είναι κι αυτό στην κρίση μας. Για πολλά θέματα υπάρχουν έρευνες που καταλήγουν σε αντίφαση.

Υπάρχει μια ψυευδαίσθηση ότι τα φυσικά και τα φυτικά είναι αθώα και ασφαλή. Να σου πω ότι το κώνειο είναι απόλυτα φυτικό και το δηλητήριο της κόμπρας απολύτα φυσικό. Επίσης όσα φυσικά και να έχουν τα πολυμερή που φτιάχνουν την βάση της οδοντόκρεμας είναι φτιαγμένα στο εργαστήριο. Δεν λεω σε καμία περίπτωση ότι είναι κακές οδοντόκρεμες. Έχουν και ωραίες γεύσεις και οτιδηποτε. Λεω απλα οτι ο σκοπος που ειναι η αντιτερηδογονος δραση που οφειλεται στο φθοριο χάνεται, αυτό. Το φυτικές/φυσικές/χημικές δεν με απασχολεί. Το θεμα ειναι το φθοριο.

Για το δευτερο

Μπερδεύτεις την φθορίαση με την φθορίωση. Η φθοριωση ειναι η επαλειψη των δοντιων με βερνικι που εχει υψηλη συγκεντρωση φθοριου. Χρησιμοποιείται σε παιδιά επειδή θα απορροφηθεί από το δόντι που είναι υπό ανάπλαση (το μόνιμο) και ο υδροξυαπατιτης θα μετατραπει σε ενα βαθμο σε φθοριοαπατιτη που ειναι πιο ανθεκτικος στην τερηδονα (ανθισταται στην οξινη υδρολυση). Φθοριωση επισης θα κανεις μετα την λευκανση οχι για λογους τερηδονας αλλα επειδη μειωνουν μια ευαισθησια που μπορει να παρατηρηθει μετα την λευκανση. Τελος φθοριωση θα κανεις αν υπαρχει αρχομενη τερηδονα οπου η υψηλη συγκεντρωση φθοριου σκοτωνει ταμικροβια και βοηθα στην επαναμεταλλικοποιηση (επουλωση του δοντιου). Φθοριαση ειναι η δημιουργια βλαβων στα δοντια σε περιπτωση υπερβολικης καταναλωσης φθοριου. Φθοριαση θα παθεις σε υπερβολικες καταστασεις. Αν ειχες φθοριωμενο νερο, εβαζες φθοριουχο στοματικο διαλυμα και επλενες τα δοντια σου 6 φορες τη μερα με οδοντοκρεμα και αυτο για πολλα χρονια. Οπότε μην γραφουμε οτι θελουμε για να στηριξουμε παραλογα επιχειρηματα. Αν χρειαστουν τροχισκοι σε μικρα παιδια φθοριου, ο οδοντιατρος θα σταθμισει την προσληψη απο αλλες πηγεςκαι δεν θα υπαρξει φθοριαση.

Το φθοριωμενο νερο ειναι στα 10 μεγαλυτερα επιτευγματα της δημοσιας υγειας του περασμενου αιωνα. Η παρρουσια του μειωνει την τερηδονα. Από τον περασμενο αιωνα εχει αυξηθει σαφεστατα η στοματικη υγιεινη και παιρνουμε φθοριο μεσω οδοντοκρεμας. Ο καθενας κανει οτι θεωρει στην κριση του. Ακομα και να αρνηθει χημειοθεραπεια και να πεθανει στην κριση του ειναι. Αλλά με το "για πολλά θεματα υπαρχουν ερευνες που ειναι σε αντιφαση" ειναι κατι που βολευει οποιον δεν εχει επιχειρημα για να πει κατι.

Δε θες φθοριο; Μην βαζεις, δεν σε υποχρεωνει κανεις. Στην τελικη δικα σου δοντια ειναι, δεν θα κινδυνευσει αλλος αν εσυ χρειαστεις απονευρωσεις. Αλλα αν προσπαθεις να διασπειρεις αποψεις κατα της δρασης του φθοριου, χρειαζεσαι μια τεκμηριωση απο πηγηες και οχι απο κριτικές του σκρουτζ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Krusty είπε

Δεν έγραψα τα παραπάνω, αλλά ότι οι φυσικές-φυτικές οδοντόκρεμες έχουν παραπάνω κόστος ανεξάρτητα αν έχουν φθόριο ή όχι. Τόσος κόσμος που σχολιάζει καλά αυτές στο skroutz κάτι θα ξέρει, αλλιώς θα έμενε στις οδοντόκρεμες με φθόριο των super market και θα "σωζόταν". Εγώ σπάνια χρησιμοποιώ οδοντόκρεμες με φθόριο για πάνω από 10 χρόνια. Φθόριο από φυτικές πηγές παίρνω που και που.

Επίσης δεν έχω δει πολλούς οδοντιάτρους να προτείνουν στους ασθενείς τους από μόνοι τους φθορισμό των δοντιών σε όσους έχουν τερηδόνα "για να τους σώσουν", γιατί δεν είναι σπάνια η παρακάτω παρενέργεια στον επαγγελματικό φθορισμό των δοντιών

https://en.wikipedia.org/wiki/Dental_fluorosis

Χωρίς πηγή ότι οι χώρες με φθοριωμένο νερό τα παν καλύτερα, ενώ όλη η Ευρώπη σχεδόν το έχει απορρίψει, είναι κι αυτό στην κρίση μας. Για πολλά θέματα υπάρχουν έρευνες που καταλήγουν σε αντίφαση.

Τα σχόλια στο skroutz μπορεί να λένε και πολλά, μπορεί να μην σημαίνουν και τίποτα, αν δεν έχει περάσει από μια ποιοτική αξιολόγηση αυτός που το γράφει καθώς και το σχόλιο που αφήνει δεν λένε κάτι. 

Ο φθορισμός των δοντιών προτείνεται για πρόληψη της τερηδονας, βούρτσισμα με φθοριουχα οδοντόκρεμα για αφαίρεση μόνο πολύ μικρών σημείων, αν μεγαλώσουν τότε μόνο τροχισμα σφράγισμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελική απάντηση θα την πάρεις αν ρωτήσεις τον οδοντίατρο σου. Αλλά μιας και έχω χρόνια πρόβλημα με τα δόντια μου κ έχω μιλήσει με πολλούς γιατρους κ άλλων εξειδικεύσεων (π.χ περιοδοντολογους) η άποψη μου είναι ότι δεν έχεις κανένα απόλυτος πρόβλημα με το φθόριο. Ίσα ίσα είναι ο λόγος που τα βουρτσίζεις και δεν ξεπλένεις απλά το στόμα σου.

Μάλιστα να ξέρεις ότι κανονικά μετά το βούρτσισμα ΔΕΝ πρέπει να ξεπλένεις το στόμα σου. Απλά φτυσε ότι αφρό έχεις στον νιπτήρα και μην πιεις τίποτα για μισή ώρα. Τόσο θέλει για να δράσει πάνω στο δόντι σου. Το ότι ξεπλένουμε την οδοντόκρεμα με νερό μετά το βούρτσισμα είναι από τα μεγαλύτερα λάθη που κάνουμε στο πλύσιμο των δοντιών.

Καλή συνέχεια!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, plotolp είπε

 

Μάλιστα να ξέρεις ότι κανονικά μετά το βούρτσισμα ΔΕΝ πρέπει να ξεπλένεις το στόμα σου. Απλά φτυσε ότι αφρό έχεις στον νιπτήρα και μην πιεις τίποτα για μισή ώρα. Τόσο θέλει για να δράσει πάνω στο δόντι σου. Το ότι ξεπλένουμε την οδοντόκρεμα με νερό μετά το βούρτσισμα είναι από τα μεγαλύτερα λάθη που κάνουμε στο πλύσιμο των δοντιών.

Καλή συνέχεια!

Πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η πληροφορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω γράψει και παλαιότερα υπάρχουν 3 βασικά συστατικά στις σύγχρονες οδοντόκρεμες:

1) αποτριπτικά, πχ. μικρά κοκκία πλαστικού (τα μπλε μπιλάκια στις οδοντόκρεμες), ή φυσικά όπως ελαφρόπετρα, σόδα κλπ. Με σκοπό το "τρίψιμο" επιφανειακών ρύπων και χρωστικών. Πολλοί ασθενείς είναι ευαίσθητοι σε έντονα αποτριπτικές οδοντόκρεμες και παρουσιάζουν ευαισθησία οδοντίνης, τον γνωστό πόνο στο κρύο/ζεστό, που όμως φεύγει με την διακοπή χρήσης.

2) Επιφανειοδραστικά, αφρίζοντα και μη, με σκοπό την αφαίρεση ρύπων και τον καθαρισμό της επιφάνειας του δοντιού (σαπούνια). 

3) φθόριο, με σκοπό την επαναλάτωση των δοντιών και το σχηματισμό συμπλοκων φθοριοαπατίτη στα δόντια, που προστατεύουν τα δόντια από την τερηδόνα. Ουσιαστικά κάθε φορά που τρώμε ειδικά όξινες τροφές, μια πολύ μικρή επιφανειακή στιβάδα δοντιού μένει μαλακή και χωρίς τα φυσικά άλατα ασβεστίου που έχουν τα δόντια που ονομάζονται υδροξυαπατιτης. Αυτή η σταδιακή διαδικασία αφήνει τα δόντια ιδιαίτερα ευπρόσβλητα, περαιτέρω τα ίδια τα μικρόβια που προκαλούν την τερηδόνα παράγουν οξέα. Συνεπώς αφαιρούμε τα μικρόβια με μηχανικό και χημικό τρόπο και προσπαθούμε με αντικατάσταση του ασβεστίου από φθόριο να "θωρακίσουμε τα δόντια".

Ο φθοριοαπατίτης είναι κάπου 100 φορές λιγότερο ευαίσθητος σε όξινο περιβάλλον από τον υδροξυαπατιτη συνεπώς μελλοντικά τα δόντια είναι λιγότερο ευαίσθητα στα οξέα τροφών και μικροβίων.

Αλλες ουσίες σε οδοντόκρεμες είναι πχ. μπλε χρωστικές για την επίτευξη οπτικής λεύκανσης παροδικής διάρκειας, αντιμικροβιακών ουσιών πχ χλωρεξιδίνης που μπορεί να βοηθούν σε πρόληψη και έλεγχο της περιοδοντίτιδας και παράγοντες που βοηθούν στην εξάλειψη της ευαισθησίας (και το φθόριο φυσικά με την επαναλάτωση των δοντιών συμβάλει σε αυτό).

Η σημασία του φθορίου και η ασφάλεια της χρήσης του είναι απόλυτα αποδεδειγμένη. Ίσως το παλαιότερο μεγάλο project δημόσιας υγείας ήταν η φθορίωση νερού και των προϊόντων στοματικής υγιεινής.

Παραδείγματα Cate & Featherstone 1991, Fejerskov & Clarkson 1996, Hamilton & Bowden 1996, Rolla & Ekstrand 1996, Cate και συν 1998, Cate και συν 2003, Wiegand και συν 2007, Ikemura και συν 2008.

 

  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fylatos η διπλωματικη μου ηταν στην συνθεση οδοντοπαστας και στοματικων διαλυματων και μαρεσε πολυ που διαβαζα ολα τα οδοντιατρικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

@fylatos η διπλωματικη μου ηταν στην συνθεση οδοντοπαστας και στοματικων διαλυματων και μαρεσε πολυ που διαβαζα ολα τα οδοντιατρικα :P

Αν έχεις κανένα καλό πρόσφατο βιβλίο βιοϋλικών να προτείνεις για ξεσκούριασμα please do.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fylatos είπε

Αν έχεις κανένα καλό πρόσφατο βιβλίο βιοϋλικών να προτείνεις για ξεσκούριασμα please do.

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0109564120302177

δες αυτο το review αν θελεις

Εγω χημικος ειμαι δεν ασχολουμαι με τα υλικα, κυριως με την συνθεση και φαρμακολογικη δραση. Δεν εχω σχεση δλδ με φυσικες και μηχανικες ιδιοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Michelanjelo είπε

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0109564120302177

δες αυτο το review αν θελεις

Εγω χημικος ειμαι δεν ασχολουμαι με τα υλικα, κυριως με την συνθεση και φαρμακολογικη δραση. Δεν εχω σχεση δλδ με φυσικες και μηχανικες ιδιοτητες.

Ναι έχω υπόψιν το dental materials απλά έλεγα μπας και έχεις υπόψιν κάποιο βιβλίο για λίγο πιο σφαιρική επανάληψη. I guess επίσκεψη στη βιβλιοθήκη it is.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...