Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική κάρτια για φοιτητές


SteliosPapamichail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

είμαι φοιτητής και εργάζομαι ως ελεύθερος επαγγελματίας προγραμματιστής. Έχω αναλάβει κάποια μεγάλα προτζεκτ που απαιτούν προγραμματισμό και για android και για iOS επομένως αποφάσισα να αγοράσω ένα mac mini. Θα προτιμούσα όμως να πληρώσω σε δόσεις επομένως χρειάζομαι πιστωτική. Από παλαιότερα άρθρα και από την ιστοσελίδα της πειραιώς είδα πως η university student credit card φαίνεται ως καλή επιλογή. Δεν γνωρίζω όμως αν έχει όριο, είδα κάτι για 100-300 ευρώ αλλά η αγορά μου θα είναι κοντά στα 1000. Γνωρίζει κανείς κάτι περαιτέρω?

Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιες επιλογές/εναλλακτικές καθώς και να μου πείτε κατα τη γνώμη σας αν μια πιστωτική είναι καλή επιλογή?

Υ.Γ. Είμαι βέβαιος ότι για οτιδήποτε αγοράσω με δόσεις μέσω αυτής της κάρτας θα μπορώ να τα πληρώσω στην ώρα τους σωστά και πλήρως και πως δεν θα την χρησιμοποιώ πολύ (μετά από αυτη την αγορά δηλαδή δεν έχω σκοπό να την αγγίξω ξανά).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H φοιτητική κάρτα της πειραιώς έχει χαμηλό όριο αν δεν υπάρχει εγγυητής ή αν δεν έχεις εισόδημα.

Αν έχεις δηλωμένο στο Ε1 εισόδημα 'θα σου δώσουν μεγαλύτερο όριο.

Μίλα απλά με την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάμε για κάνα χιλιαρικο έτσι;

Πρώτα ζητάς από οικογένεια, έναν παππού έναν θείο μια αδελφή δεν έχεις;

Μετά από φίλους-γνωστούς. Τι να τους κάνεις τους φίλους αν δε μπορεί να σου δώσει από 200 καθένας? 

 

 

Επεξ/σία από Land-decked
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Land-decked είπε

Μιλάμε για κάνα χιλιαρικο έτσι;

Πρώτα ζητάς από οικογένεια, έναν παππού έναν θείο μια αδελφή δεν έχεις;

Μετά από φίλους-γνωστούς. Τι να τους κάνεις τους φίλους αν δε μπορεί να σου δώσει από 200 καθένας? 

 

 

Για πιο λόγο να κάθεται κάποιος να παρακαλάει για δανεικά εφόσον μπορεί να χρησιμοποιήσει πιστωτική και πόσο μάλλον αν είναι για άτοκες δόσεις; Η πιστωτική είναι μια χαρά εργαλείο ειδικά αν παίζουν και άτοκες δόσεις. Άσε που καλύτερα να χαλάσεις τις σχέσεις σου με την τράπεζα αν κάτσει καμιά στραβή, παρά με τους φίλους σου.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, G.bar είπε

Για πιο λόγο να κάθεται κάποιος να παρακαλάει για δανεικά εφόσον μπορεί να χρησιμοποιήσει πιστωτική

Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει πιστωτική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει πιστωτική 

Απλά μου φαίνεται "κακό" να ζητάει κάποιος δανεικά, ειδικά από φίλους και συγγενείς. Χίλιες φορές να έκοβα το φαγητό  ώστε να έκανα οικονομία αν ήθελα να αγοράσω κάτι, παρά να ζητούσα από άλλους.
Βέβαια ο καθένας πράττει διαφορετικά.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, G.bar είπε

Απλά μου φαίνεται "κακό" να ζητάει κάποιος δανεικά, ειδικά από φίλους και συγγενείς. Χίλιες φορές να έκοβα το φαγητό  ώστε να έκανα οικονομία αν ήθελα να αγοράσω κάτι, παρά να ζητούσα από άλλους.
Βέβαια ο καθένας πράττει διαφορετικά.

Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου.

Η μόνη μου ένσταση είναι η άποψη "καλύτερα να πιστολιάσεις την τράπεζα παρά φίλο ή συγγενή", γιατί με τον φίλο ή τον συγγενή θα τα βρεις, ενώ άμα κάνεις μλκία με την τράπεζα, μπορεί να σε κυνηγάει αυτό το λάθος μια ζωή 

Από εκεί και πέρα, σηκώνει μεγάλη κουβέντα το κατά πόσον ένας φοιτητής "χρειάζεται" ένα mac mini για να κάνει τη δουλειά του

Εφόσον δε έχει αναλάβει "μεγάλα" projects, μπορεί φαντάζομαι κάλλιστα να ολοκληρώσει το πρώτο, και με τα λεφτά που θα πάρει να κάνει την καβλάντα του...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, G.bar είπε

Απλά μου φαίνεται "κακό" να ζητάει κάποιος δανεικά, ειδικά από φίλους και συγγενείς. Χίλιες φορές να έκοβα το φαγητό  ώστε να έκανα οικονομία αν ήθελα να αγοράσω κάτι, παρά να ζητούσα από άλλους.
Βέβαια ο καθένας πράττει διαφορετικά.

Ακριβώς αυτό. Και μου κάνει εντύπωση η ευκολία με την οποία ζητάνε κάποιοι δανεικά με το παραμικρό. Πολλές φορές κιόλας για βλακείες. Και το ακόμα χειρότερο που με εξοργίζει είναι όταν διαθέτουν τα χρήματα αλλά δε θέλουν να τα χαλάσουν και ζητάνε δανεικά. Απ' ότι φαίνεται και ο ts σε αυτή την κατηγορία ανήκει διότι λέει θα προτιμούσε να πληρώσει σε δόσεις, δε λέει ότι δε μπορεί να πληρώσει.

Επί του θέματος τώρα, μίλα με την τράπεζα. Αυτή θα αξιολογήσει την κατάσταση ανάλογα την οικονομική σου κατάσταση. Εμείς τι να σου πούμε; Μπορεί και να σου δώσει κανονική πιστωτική

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου.

Η μόνη μου ένσταση είναι η άποψη "καλύτερα να πιστολιάσεις την τράπεζα παρά φίλο ή συγγενή", γιατί με τον φίλο ή τον συγγενή θα τα βρεις, ενώ άμα κάνεις μλκία με την τράπεζα, μπορεί να σε κυνηγάει αυτό το λάθος μια ζωή 

Από εκεί και πέρα, σηκώνει μεγάλη κουβέντα το κατά πόσον ένας φοιτητής "χρειάζεται" ένα mac mini για να κάνει τη δουλειά του

Εφόσον δε έχει αναλάβει "μεγάλα" projects, μπορεί φαντάζομαι κάλλιστα να ολοκληρώσει το πρώτο, και με τα λεφτά που θα πάρει να κάνει την καβλάντα του...

Το "χρειάζομαι" γιατί το πρότζεκτ είναι μεγάλο. Μιλάμε για τουλάχιστον 8 χιλιάρικα και απαιτεί cross platform development. Και μιας και η apple είναι αυτή που είναι, χρειάζομαι μια συσκευή με Mac Os και η πιο φθηνή είναι ένα mac mini :)

3 ώρες πριν, Bitbit είπε

Ακριβώς αυτό. Και μου κάνει εντύπωση η ευκολία με την οποία ζητάνε κάποιοι δανεικά με το παραμικρό. Πολλές φορές κιόλας για βλακείες. Και το ακόμα χειρότερο που με εξοργίζει είναι όταν διαθέτουν τα χρήματα αλλά δε θέλουν να τα χαλάσουν και ζητάνε δανεικά. Απ' ότι φαίνεται και ο ts σε αυτή την κατηγορία ανήκει διότι λέει θα προτιμούσε να πληρώσει σε δόσεις, δε λέει ότι δε μπορεί να πληρώσει.

Επί του θέματος τώρα, μίλα με την τράπεζα. Αυτή θα αξιολογήσει την κατάσταση ανάλογα την οικονομική σου κατάσταση. Εμείς τι να σου πούμε; Μπορεί και να σου δώσει κανονική πιστωτική

Δεν μπορώ να τα πληρώσω μια και έξω, όταν θα μπορώ θα έχω χάσει το πρότζεκτ εξού και γιατί "προτιμώ" να πληρώσω σε δόσεις. Μάλλον έπρεπε να πω "ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ" να πληρώσω απευθείας άρα η μόνη επιλογή μου είναι με δόσεις. Όσο για δανεικά, δεν δανείζομαι ποτέ ούτε από συγκενείς ούτε από φίλους διαφορετικά γιατί να ρωτάω εσάς.

Όσο για το "μίλα με την τράπεζα", θα γίνει και αυτό. Ο λόγος που ρωτάω είναι για να μου απαντήσει κάποιος που πιθανόν να έχει βρεθεί στην ίδια θέση με εμένα και να έβγαλε μια τέτοια φοιτητική κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SteliosPapamichail είπε

Καλησπέρα,

είμαι φοιτητής και εργάζομαι ως ελεύθερος επαγγελματίας προγραμματιστής. Έχω αναλάβει κάποια μεγάλα προτζεκτ που απαιτούν προγραμματισμό και για android και για iOS επομένως αποφάσισα να αγοράσω ένα mac mini. Θα προτιμούσα όμως να πληρώσω σε δόσεις επομένως χρειάζομαι πιστωτική. Από παλαιότερα άρθρα και από την ιστοσελίδα της πειραιώς είδα πως η university student credit card φαίνεται ως καλή επιλογή. Δεν γνωρίζω όμως αν έχει όριο, είδα κάτι για 100-300 ευρώ αλλά η αγορά μου θα είναι κοντά στα 1000. Γνωρίζει κανείς κάτι περαιτέρω?

Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιες επιλογές/εναλλακτικές καθώς και να μου πείτε κατα τη γνώμη σας αν μια πιστωτική είναι καλή επιλογή?

Υ.Γ. Είμαι βέβαιος ότι για οτιδήποτε αγοράσω με δόσεις μέσω αυτής της κάρτας θα μπορώ να τα πληρώσω στην ώρα τους σωστά και πλήρως και πως δεν θα την χρησιμοποιώ πολύ (μετά από αυτη την αγορά δηλαδή δεν έχω σκοπό να την αγγίξω ξανά).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

H φοιτητική κάρτα έχει και φοιτητικό όριο, δηλαδή γελοίο. Είσοδημα στο Ε1 έχεις; Ακίνητο στο όνομά σου; Εγγυητή;

Αν η απάντηση σε αυτά είναι όχι υπολόγιζε για γύρω στα 400€ όριο, άρα δουλειά δεν κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 χρόνια πριν έβγαλα σαν φοιτητής και εργαζόμενος τη συγκεκριμένη κάρτα.

Εισόδημα περίπου 10000 ευρώ το χρόνο, μου έδωσαν όριο 600 ευρώ. Να σημειώσω πως δεν μου έβγαζαν, εάν δεν είχα και λογαριασμό μισθοδοσίας στην Τράπεζα.

Υποθετω πως μια λύση είναι αν σου βγάλουν το συγκεκριμένο προϊόν με κάποιο αντίστοιχο όριο, να πληρώσεις ένα μέρος μετρητά και ένα άλλο μέρος με δόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, george1807 είπε

H φοιτητική κάρτα έχει και φοιτητικό όριο, δηλαδή γελοίο. Είσοδημα στο Ε1 έχεις; Ακίνητο στο όνομά σου; Εγγυητή;

Αν η απάντηση σε αυτά είναι όχι υπολόγιζε για γύρω στα 400€ όριο, άρα δουλειά δεν κάνεις.

300€ ηταν κάποτε τωρα δεν ξερω, ας μιλησει με την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george1807 είπε

H φοιτητική κάρτα έχει και φοιτητικό όριο, δηλαδή γελοίο. Είσοδημα στο Ε1 έχεις; Ακίνητο στο όνομά σου; Εγγυητή;

Αν η απάντηση σε αυτά είναι όχι υπολόγιζε για γύρω στα 400€ όριο, άρα δουλειά δεν κάνεις.

 

1 ώρα πριν, tharapis είπε

7 χρόνια πριν έβγαλα σαν φοιτητής και εργαζόμενος τη συγκεκριμένη κάρτα.

Εισόδημα περίπου 10000 ευρώ το χρόνο, μου έδωσαν όριο 600 ευρώ. Να σημειώσω πως δεν μου έβγαζαν, εάν δεν είχα και λογαριασμό μισθοδοσίας στην Τράπεζα.

Υποθετω πως μια λύση είναι αν σου βγάλουν το συγκεκριμένο προϊόν με κάποιο αντίστοιχο όριο, να πληρώσεις ένα μέρος μετρητά και ένα άλλο μέρος με δόσεις.

Τέλεια, σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ενδιαφέρομαι και εγώ να βγάλω μια. Ποίο όριο να επιλέξω; Να επιλέξω το ανώτατο (300€) για τον προφανή λόγο ότι θα έχω περισσότερο όριο για αγορές ή όχι γιατί έχει και μειονέκτηματα; Αν ναι, ποια είναι αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βγάλει τη συγκεκριμένη κάρτα (Πειραιώς University) πριν ... 11 χρόνια. Μου είχαν δώσει 800€ όριο, χωρίς εγγυητή, αλλά με ΙΧ στο όνομά μου. Δε με είχαν απασχολήσει καθόλου, απλά είχα κάνει αίτηση online, με κάλεσαν στο κατάστημα που επέλεξα για υπογραφές και μετά από λίγο καιρό ήρθε και το πλαστικό σπίτι μου.

Η πλάκα είναι ότι την έχω ακόμα και τη χρησιμοποιώ κανονικά (με το ίδιο όριο, δεν ασχολήθηκα για ανέβα - κατέβα). :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...