Προς το περιεχόμενο

Ενότητα Gadgets - Αναφορά bugs


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παραδοσιακό topic που συνοδεύει κάθε μεγάλο launch που γίνεται στο site, αυτή τη φορά για τη νέα ενότητα των Gadgets. Λόγω και του μεγέθους και της δυσκολίας στη συντήρησή της, παρακαλούμε θεωρήστε την όλη ενότητα σε "beta" στάδιο, με τη λειτουργικότητα αλλά και την ποικιλία των προιόντων να γίνεται καλύτερη τους επόμενους μήνες.

Ευχαριστούμε πάντα για τη βοήθεία σας.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εσκεμμένη η καταχώρηση όλων των bundle με τα οποία πωλείται το ίδιο προϊόν ή απλά τα τράβηξε ο κώδικας από την βάση δεδομένων που χρησιμοποιήσατε; Πχ στο Playstation 4 που υπάρχει και με το spiderman και με το the last of us κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογη προσθήκη σε όλα της.

Προσωπικά θα πρότεινα μία καλύτερη γέφυρα μεταξύ forum και gadgets και μερικές λειτουργίες ακόμη:

  • Να μπορούμε να κάνουμε tag τα gadgets σε ένα θέμα που ανοίγουμε
  • Να μπορεί να γίνει αναζήτηση θεμάτων - ερωτήσεων με βάση το gadget
  • Να μπορεί να γίνει αναζήτηση με gadget που έχουν ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό ( πχ μάρκα GSkill, IPS panel κ.τ.λ.)
  • Να μου δίνεται η δυνατότητα να βλέπω νέες ερωτήσεις με τα gadgets που έχω, όχι απαραίτητα σε μορφή ειδοποιήσεων, θα μπορούσε να γίνει προσθήκη στην σελίδα "Ροές περιεχομένου" για παράδειγμα.
  • Να μπορώ να φτιάξω τα builds μου, έτσι ώστε κάθε φορά που κάνω μια ερώτηση να μπορώ εύκολα να τα εισάγω και οι άλλοι χρήστες να μην χρειαστεί να ψάξουν 10 σελίδες κατασκευαστών για να δουν χαρακτηριστικά και να μου απαντήσουν. 
  • Να μπορώ ως χρήστης του forum να εισάγω νέα gadgets που ενδεχομένως να μην υπάρχουν. Ας βάλετε σε όσα έχει προσθέσει η ομάδα σας ή έχει ελέγξει verified. Πιστεύω ότι θα σας γλύτωνε χρόνο και κόπο.
  • Τα radio buttons στην αναφορά είναι λιγάκι άκυρα. Μήπως καλύτερα να είχε κάτι σε "Λανθασμένα χαρακτηριστικά" , "Λανθασμένη εικόνα"
  • Για αποφυγή λανθασμένων και spam reports για τα χαρακτηριστικά, απαραίτητα βάλτε πεδίο πηγή.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Άψογη προσθήκη σε όλα της.

Προσωπικά θα πρότεινα μία καλύτερη γέφυρα μεταξύ forum και gadgets και μερικές λειτουργίες ακόμη:

  • Να μπορούμε να κάνουμε tag τα gadgets σε ένα θέμα που ανοίγουμε
  • Να μπορεί να γίνει αναζήτηση θεμάτων - ερωτήσεων με βάση το gadget
  • Να μπορεί να γίνει αναζήτηση με gadget που έχουν ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό ( πχ μάρκα GSkill, IPS panel κ.τ.λ.)
  • Να μου δίνεται η δυνατότητα να βλέπω νέες ερωτήσεις με τα gadgets που έχω, όχι απαραίτητα σε μορφή ειδοποιήσεων, θα μπορούσε να γίνει προσθήκη στην σελίδα "Ροές περιεχομένου" για παράδειγμα.
  • Να μπορώ να φτιάξω τα builds μου, έτσι ώστε κάθε φορά που κάνω μια ερώτηση να μπορώ εύκολα να τα εισάγω και οι άλλοι χρήστες να μην χρειαστεί να ψάξουν 10 σελίδες κατασκευαστών για να δουν χαρακτηριστικά και να μου απαντήσουν. 
  • Να μπορώ ως χρήστης του forum να εισάγω νέα gadgets που ενδεχομένως να μην υπάρχουν. Ας βάλετε σε όσα έχει προσθέσει η ομάδα σας ή έχει ελέγξει verified. Πιστεύω ότι θα σας γλύτωνε χρόνο και κόπο.
  • Τα radio buttons στην αναφορά είναι λιγάκι άκυρα. Μήπως καλύτερα να είχε κάτι σε "Λανθασμένα χαρακτηριστικά" , "Λανθασμένη εικόνα"
  • Για αποφυγή λανθασμένων και spam reports για τα χαρακτηριστικά, απαραίτητα βάλτε πεδίο πηγή.

Σωστές παρατηρήσεις.
Κάτι παρόμοιο σκεφτόμουν κι εγώ.

Αφού τικάρουμε τι έχουμε σε κάθε προϊόν, να έχουμε επιλογή αν θα είναι δημόσια εμφανές.
Να καταργηθούν με κάποιο τρόπο οι υπογραφές με όλο το H/W του κάθε χρήστη, το οποίο μερικές φορές είναι χρήσιμο για να ξέρουμε για ποιο σύστημα ζητάει βοήθεια όταν ανοίγει ένα θέμα.

 

Επίσης, καλή δύναμη να περάσετε τα πάντα.
Ανυπομονώ να συμπληρώσω ότι έχω αυτό που έχει εξελιχθεί σε ένα από τα πιο χρήσιμα γκάτζετ του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ekkli είπε

Σωστές παρατηρήσεις.
Κάτι παρόμοιο σκεφτόμουν κι εγώ.

Αφού τικάρουμε τι έχουμε σε κάθε προϊόν, να έχουμε επιλογή αν θα είναι δημόσια εμφανές.
Να καταργηθούν με κάποιο τρόπο οι υπογραφές με όλο το H/W του κάθε χρήστη, το οποίο μερικές φορές είναι χρήσιμο για να ξέρουμε για ποιο σύστημα ζητάει βοήθεια όταν ανοίγει ένα θέμα.

 

Επίσης, καλή δύναμη να περάσετε τα πάντα.
Ανυπομονώ να συμπληρώσω ότι έχω αυτό που έχει εξελιχθεί σε ένα από τα πιο χρήσιμα γκάτζετ του σπιτιού.

Καλύτερα να αποφύγουμε τελείως το θέμα της υπογραφής. Το έχω το build της υπογραφής είναι μεγάλο πρόβλημα όσον αφορά τις αναζητήσεις. Μιλάει για παράδειγμα ο άλλος για το τροφοδοτικό του σου λέει έχω το build της υπογραφής, λες να μπεις στο insomnia να αναζητήσεις μετά από 2 χρόνια το τροφοδοτικό και έχει αλλάξει build καθώς και υπογραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kinitos είπε

κατι τετοιο δεν υπηρχε και παλιοτερα?ηταν κατι σαν ανεξαρτητο? η θυμαμαι κατι απο αλλου και το μπερδεψα?

πολυ παλια ως ανεξάρτητο όμως που μας περιόριζε πολύ, με πολυ λιγοτερες κατηγορίες, gadgets και ελάχιστο integration με το site

18 ώρες πριν, chriszaro είπε

Είναι εσκεμμένη η καταχώρηση όλων των bundle με τα οποία πωλείται το ίδιο προϊόν ή απλά τα τράβηξε ο κώδικας από την βάση δεδομένων που χρησιμοποιήσατε; Πχ στο Playstation 4 που υπάρχει και με το spiderman και με το the last of us κτλ

εσκεμμένη όπως και σε άλλες κατηγορίες (πχ κάμερες), για το επερχόμενο integration με τις αγγελίες.

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Καλύτερα να αποφύγουμε τελείως το θέμα της υπογραφής. Το έχω το build της υπογραφής είναι μεγάλο πρόβλημα όσον αφορά τις αναζητήσεις. Μιλάει για παράδειγμα ο άλλος για το τροφοδοτικό του σου λέει έχω το build της υπογραφής, λες να μπεις στο insomnia να αναζητήσεις μετά από 2 χρόνια το τροφοδοτικό και έχει αλλάξει build καθώς και υπογραφή.

τα gadgets που έχεις δηλώσει ότι "έχεις", εμφανίζονται στο προφίλ σου και μπορείς να παραπέμψεις εκεί κάποιον χωρίς να χρειάζεται κάποια άλλη κίνηση

πχ. https://www.insomnia.gr/profile/39041-hal9000/?tab=node_gogadget_GoGadget&filter=gogadget_profile_filter_have

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
15 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Καλό θα ήταν να ξανακοιταξετε το πώς φαίνονται τα κείμενα των αξιολογήσεων στην mobile έκδοση του σάιτ μιας και δεν διαβάζονται εύκολα.

 

Screenshot_2021-10-01-19-24-56-628_com.android.chrome.jpg

Διορθώθηκε

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν αεροψυξεις, ούτε στο computer cooling, αλλά ούτε και στο cpu cooler. Με αυτό στο μυαλό, μήπως θα ήταν καλύτερα στο computer cooling να είναι τα φανάκια, μπλοκ (και γενικά κομμάτια custom λουπας) και στο cpu cooler να βρίσκονται οι AIO και οι αεροψυκτρες? Μια ιδέα ρίχνω.

*Για καταχωρήσεις που λείπουν να στέλνουμε, ή τσαμπα κόπος? Πχ δεν έχει την box εκδοση του 10850K, αλλά έχει την Tray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένα gadgets δεν εμφανίζουν πληροφορίες και βγάζουν "σφάλμα" 

Κάποια λάπτοπ όπως lenovo ideapad 5 που έψαξα επίσης είναι πάρα πολλά και δεν γράφουν τα χαρακτηριστικά του καθενός λίγο αναλυτικά πχ έστω επεξεργαστή και ραμ 

Screenshot_2021-10-02-15-10-20-253_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-10-02-15-10-08-887_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Hal9000 είπε

τα gadgets που έχεις δηλώσει ότι "έχεις", εμφανίζονται στο προφίλ σου και μπορείς να παραπέμψεις εκεί κάποιον χωρίς να χρειάζεται κάποια άλλη κίνηση

πχ. https://www.insomnia.gr/profile/39041-hal9000/?tab=node_gogadget_GoGadget&filter=gogadget_profile_filter_have

Τα gadgets ναι . Το build όμως όχι. Αν έχω πάνω από ένα build θα πρέπει να του διευκρινήσω πιο είναι. Ακόμη θα αποκτήσω πάνω από ένα όταν αγοράσω νέο PC ή μπορεί και να κάνω αναβάθμιση και έτσι στα gadgets μου να φαίνονται για παράδειγμα πάνω από 1 GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια πράγματα που παρατήρησα κι εγώ (στα επισυναπτόμενα αρχεία, έχω σημειώσει σχετικά που βρίσκεται το πρόβλημα): 

  1. Αν στην αξιολόγησή μας εισάγουμε υπερσύνδεσμο δεν έχει το χαρακτηριστικό γαλάζιο χρώμα, παρά μόνο αν το ποντίκι πάει πάνω στον υπερσύνδεσμο.
    Spoiler

    30671487_(222).png.778ee488ada0fe4ebdc9c7f4b91b757d.png

  2. Δεν είναι επισημασμένος ο αριθμός της σελίδας στον οποίο βρισκόμαστε.
    Spoiler

    1096118937_(228).png.1a142032e9e832b594c19b0d978c1cb7.png

  3. Στο προφίλ του χρήστη που έγραψε την αξιολόγηση για κάποιο gadget, η περιγραφή δεν βγάζει νόημα.
    Spoiler

    2090251897_(225).png.0f30659afd0fbd7da2abd04f15cd7288.png

  4. Στο προφίλ του χρήστη που έγραψε την αξιολόγηση αναφέρει ''κριτική'', ενώ στο gadget ''αξιολόγηση''.
    Spoiler

    1586578479_(226).png.56bad0f7651f34570d1d6a4f1896e18f.png

    361664523_(227).png.7a2c7ad6adc1dc078a72c24314fb0e38.png

     

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Προσπαθούσα να απαντήσω σε ερώτηση μέλους τον παρακάτω κώδικα και μου όταν πατούσα υποβολή απάντησης μου πετούσε το παρακάτω σφάλμα είτε έκανα χρήση του κουμπιού / μορφοποίηση "Κώδικας", είτε τον έβαζα ως plain text.

buj1WAp.png

Κώδικας:

2QFwDX9.png
Pastebin.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...