Προς το περιεχόμενο

O δημοφιλέστερος όρος αναζήτησης στο Bing είναι… Google


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λέξη που αναζητούν περισσότερο εκείνοι που χρησιμοποιούν την μηχανή αναζήτησης της Microsoft είναι η «Google» ισχυρίζεται η θυγατρική της Alphabet.

Ο ισχυρισμός έγινε γνωστός στο δικαστήριο από την δικηγορική ομάδα της Google την ώρα που η εταιρεία προσπαθεί να επιτύχει τη μείωση του προστίμου των €4,3 δισεκατομμυρίων από την Ευρωπαϊκή Ένωση για μονοπωλιακές τακτικές και εκμετάλλευση της προνομιακής της θέσης.

Η Ευρωπαϊκή Ένωση επίσης ισχυρίζεται ότι η Google εκμεταλλεύεται την επιτυχία του Android στην αγορά των smartphones ορίζοντας την δική της μηχανή αναζήτησης ως την εξ ορισμού μηχανή αναζήτησης στο λειτουργικό σύστημα. H Google από την άλλη υποστηρίζει ότι η υπηρεσία της είναι απλώς η δημοφιλέστερη.  

«Καταθέσαμε στοιχεία που αποδεικνύουν ότι το πλέον σύνηθες ερώτημα στην μηχανή αναζήτησης Bing είναι, με διαφορά, το “Google”» δήλωσε ο νομικός εκπρόσωπος της εταιρείας Alfonso Lamadrid στο Γενικό Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης. «Οι άνθρωποι χρησιμοποιούν την Google επειδή το επιλέγουν και όχι επειδή είναι αναγκασμένοι» και συμπλήρωσε ότι «Το μερίδιο αγοράς της Google στον τομέα της αναζήτησης συνάδει με καταναλωτικές έρευνες που δείχνουν ότι το 95% των χρηστών προτιμούν την (μηχανή αναζήτησης) Google από τις ανταγωνιστικές μηχανές αναζήτησης». Η βασική επιχειρηματολογία της Google ενάντια στην Ευρωπαϊκή Ένωση και το πρόστιμο ρεκόρ του 2018 είναι ότι οι χρήστες επιλέγουν από μόνοι τους τις υπηρεσίες της και ότι δεν είναι αναγκασμένοι να τις χρησιμοποιούν. Όταν είχε επιβληθεί το πρόστιμο, ο επικεφαλής της Google, Sundar Pichai, είχε γράψει στο blog της εταιρείας ότι το «Android δημιούργησε περισσότερες επιλογές για όλους, δεν τις λιγόστεψε».  

Παρόλα αυτά, η Margrethe Vestager, ως Επίτροπος Ανταγωνισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης εκείνη την εποχή είχε δηλώσει ότι η Google ανάγκαζε τους κατασκευαστές συσκευών με λειτουργικό σύστημα Android να έχουν προεγκατεστημένη την εφαρμογή αναζήτησης όπως και το πρόγραμμα περιήγησης Chrome -ενώ πλήρωσε ορισμένους ώστε να είναι η μοναδική προεγκατεστημένη εφαρμογή – κάτι που σημαίνει ότι μόνο το 1% των ανθρώπων κατέβασε διαφορετική εφαρμογή αναζήτησης.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικά τους ίδιους αλγόριθμους θα χρησιμοποιούνε ο bing και η google. Πιστεύω ότι θα είναι μικρές οι διαφορές τους πλέον. Απλά η google είναι διάσημη και οι χρήστες την εμπιστεύονται(οι περισσότεροι).

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκα σε αμήχανη στιγμή, γιατί δεν είχα μηχανή αναζήτησης.

Θυμήθηκα 1 φωτογραφία που δείχνει 1 τύπο στον αέρα σε στάση που είναι πάνω σε μηχανή, αλλά χωρίς μηχανή με τίτλο "Η αμήχανη στιγμή". 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, antbyron είπε

Λογικά τους ίδιους αλγόριθμους θα χρησιμοποιούνε ο bing και η google. Πιστεύω ότι θα είναι μικρές οι διαφορές τους πλέον. Απλά η google είναι διάσημη και οι χρήστες την εμπιστεύονται(οι περισσότεροι).

Όποτε κάνω μια αναζήτηση και δεν βρίσκω αυτό που θέλω στα πρώτα 5-6 αποτελέσματα, συνειδητοποιώ ότι έχω μπει στο bing!.

Δεν ξέρω εάν χρησιμοποιούν ίδιους αλγόριθμους, τα αποτελέσματά από την google έχουν πολύ μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας πάντως. Και δεν έχει σχέση με το "ιστορικό" μου, το ίδιο ισχύει και όταν κάνω αναζήτηση από υπολογιστή άλλου.

Οπότε ναι, η πιο συνηθισμένη αναζήτηση μου στο Bing είναι "Google" :).

 

 

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, antbyron είπε

Λογικά τους ίδιους αλγόριθμους θα χρησιμοποιούνε ο bing και η google. Πιστεύω ότι θα είναι μικρές οι διαφορές τους πλέον. Απλά η google είναι διάσημη και οι χρήστες την εμπιστεύονται(οι περισσότεροι).

Δεν είναι μόνο θέμα αλγορίθμων, αλλά βάσης δεδομένων, AI κτλ. Κάνε μια αναζήτηση με το bing και την ίδια με το Google και θα καταλάβεις,

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω έξω τι λέει το Bing αλλά το γεγονός ότι η Google μου βγάζει σωστά αποτελέσματα πάντα όπως και να γράψω δεν την αλλάζω με τίποτα. 

Καταλαβαίνει ανορθωγραφους ελληνικά αγγλικά greeklish και συνδυασμό όλων των παραπάνω 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bing δεν έχω δοκιμάσει αρκετά πάντως

σίγουρα το παπί αρκετές φορές γιατί είναι τόσο προσωποποιημένη η αναζήτηση απο google που πχ

για ένα μοντέλο αυτοκινήτου που θέλω να δω χαρακτηριστικά , ξεκινάω απο την 2η σελίδα στην καλύτερη με google

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, antbyron είπε

Λογικά τους ίδιους αλγόριθμους θα χρησιμοποιούνε ο bing και η google. Πιστεύω ότι θα είναι μικρές οι διαφορές τους πλέον. Απλά η google είναι διάσημη και οι χρήστες την εμπιστεύονται(οι περισσότεροι).

3 προτάσεις και οι 3 λάθος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...