Προς το περιεχόμενο

Εχετε να μου προτείνετε καποια μηχανη για εσπρεσσο μεχρι 50-60€;


Maria2000123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε μηχανή με μίνιμουμ 500€ και μύλο κοπής 100€, έστω και μεταχειρισμένα. 

Στη συνέχεια βρες σε τι βαθμό θα κόβεις τον καφέ σου, μην πάρεις φτηνή μάρκα. Να κοιτάξεις να είναι μαζεμένος από παρθένες στο Περού αλλιώς καφέ ΔΕΝ πίνεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, Cocomel είπε

λοιπον σε αυτα τα χρηματα δεν παιζει ρολο η μηχανη αλλα ο καφες 

espresso μια χαρα καφε θα πιεις απλα θα προσεχεις τον καθαρισμο και την θερμικρασια μην  καψεις την καφε... απο της καλυτερες σε αυτα τα χρηματα της ειχε το lidl

αν την βρεις παρε την με κλειστα ματια ... μην περιμνεις ποτε να φταξεις αφρογαλα με αυτα τα χρηματα αν θες θα σου πω ενα μυστικο , χτύπα γαλα παγομενο στο μιξερ και μετα το βαζεις στο μικρο κυμάτων για 15 δευτερα ....  

για φρεντο espresso μονο ενας καφες κανει και αυτος ειναι ο  jacobs  γιαγκομπς  ειναι  δυνατος και μετα ο illy αλλα ακριβος ... το  φρεντο εσπρεσσο ειναι ελληνικη πατεντα οποτε θελει για ακομα καλυτερο αποτελεσμα και διπλη δωση   kai να τον αφησεις λιγο να τρεξει διοτι με τα παγακια χανει μετα απο λιγο και θα πινεις το λεγομενο νερομπλουμ ... αυτα που σου λεω ουτε μαγαζια δεν τα εφαρμοζουν ... επισεις καφε απο εξω να περνεις απο το μαγαζι που σου βαζει την λιγοτερη ποσοτητα καφε δλδ 1/3 στο ποτήρι.... 

Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές καθώς και για το jacobs τον οποίο δεν αλλάζω με κανένα , αλλά έχω αντίρρηση σε ένα πράγμα . Ως lidl-άκιας 😉 έχω τη μηχανή εσπρέσο του lidl έχω και την arieli αυτή των 50 ευρώ που συζητάμε των 1050 wat . Τον καφέ που μου φτιάχνει η αριελι δεν τον φτιάχνει του lidl η οποία βλέπω ότι στη διπλή δόση καφέ που βάζω εγώ για φρέντο έχει πολύ αργή ροή και ενδεχομένως τον καίει γιατί βλέπω ότι βγάζει ελάχιστο έως καθόλου μερικές φορές καιμάκι σε αντίθεση με την αριελι που βγάζει πλούσιο καιμάκι και μου αρέσει στη γεύση.

Ενδεχομένως η αριέλι να έχει καλύτερη πίεση για τη διπλή δόση. Δεν έχω δοκιμάσει του lidl με το μονό φίλτρο για απλό εσπρέσο γιατί δεν πίνω σκέτο εσπρεσάκι αλλά φρέντο που χρησιμοποιώ το διπλό φίλτρο. Εκεί ενδεχομένως να λειτουργεί καλύτερα.

Τέλος πάντων νομίζω πως κάποιοι ξεφεύγουν από το θέμα . Ο TS ζήτησε προτάσεις για καφετιέρα 50-60 ευρώ και αυτές του δίνουμε. Ναι μία μηχανή των 500 ή 1000 ευρώ θα φτιάξει σίγουρα καλύτερο καφέ από αυτή των 50 αν συνδυαστεί και με ένα μύλο των 200-300 ευρώ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2021 στις 7:19 ΜΜ, papoys1 είπε

Το έχω ξαναγράψει και το έχω ξαναποστάρει. Arielli των 50-60 ευρώ  1100 wat όχι τη μικρή.

https://www.youtube.com/watch?v=2n1nRuet-us

Δες το καιμάκι που βγάζει και μετά πες μου. Έχω φτιάξει με τη συγκεκριμένη 100άδες να μην πως χιλιάδες καφέδες και μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξα στον σφραγισμένο και κομμένο jacobs arabica exlubisa . Υπέροχος σκέτος , ή φρέντο που μου αρέσει.

 

Δοκίμασε τον Costa Coffee που γράφει strength 10, ο 7 είναι ελαφρύς.Ετσι για αλλαγή.

Ο 10 είναι Dark roast σαν τον Dimello Forza τον κόκκινο, αλλά δεν βγάζει αυτό το κάψιμο, έχει πιο ήπια γεύση, δεν έχει όμως την έντονη οξύτητα του Jacobs.

Εγώ έπινα Jacobs και τώρα μόνο Costa, είναι και πιο φθηνός αλλά στα 200g.Απο 4.15€, συνήθως στο ταμείο τον χρεώνουν 3.15€.Πχ στον Σκλαβενίτη γράφει τιμή 4.15€ και από κάτω sticker -1€, , αυτό το 1€ είναι η έκπτωση.

ΥΓ:

Καλά δεν κοιμάσαι τέτοια ώρα; Γνήσιος insomniac; 😄

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Δοκίμασε τον Costa Coffee που γράφει strength 10, ο 7 είναι ελαφρύς.Ετσι για αλλαγή.

Ο 10 είναι Dark roast σαν τον Dimello Forza τον κόκκινο, αλλά δεν βγάζει αυτό το κάψιμο, έχει πιο ήπια γεύση, δεν έχει όμως την έντονη οξύτητα του Jacobs.

Εγώ έπινα Jacobs και τώρα μόνο Costa, είναι και πιο φθηνός αλλά στα 200g.Απο 4.15€, συνήθως στο ταμείο τον χρεώνουν 3.15€.Πχ στον Σκλαβενίτη γράφει τιμή 4.15€ και από κάτω sticker -1€, , αυτό το 1€ είναι η έκπτωση.

Πρώτη φορά τον βλέπω. Θα τον δοκιμάσω την επόμενη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2021 στις 2:00 ΜΜ, Maria2000123 είπε

Σκέφτομαι για Arielli KM-150BS που ειναι στα 50€ περιπου στο skroutz και εχει αρκετα θετικα σχολια. Υπαρχουν ομως και μερικα σχολια που με προβλιματιζουν. Μηπως εχετε εσεις να μου προτεινετε καποιο μεχρι 60€ ; 
ή να αγορασω την Arielli KM-150BS;;;

50 ευρω εχει ενας καφες ρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nespresso για κάψουλες η μόνη επιλογή.

Η πιο φθηνή ξεκινά από 65 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/4548250/Krups-Inissia-Καφετιέρα-για-κάψουλες-Nespresso-Red.html?from=best_sellers_tag

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2021 στις 5:34 ΠΜ, papoys1 είπε

Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές καθώς και για το jacobs τον οποίο δεν αλλάζω με κανένα , αλλά έχω αντίρρηση σε ένα πράγμα . Ως lidl-άκιας 😉 έχω τη μηχανή εσπρέσο του lidl έχω και την arieli αυτή των 50 ευρώ που συζητάμε των 1050 wat . Τον καφέ που μου φτιάχνει η αριελι δεν τον φτιάχνει του lidl η οποία βλέπω ότι στη διπλή δόση καφέ που βάζω εγώ για φρέντο έχει πολύ αργή ροή και ενδεχομένως τον καίει γιατί βλέπω ότι βγάζει ελάχιστο έως καθόλου μερικές φορές καιμάκι σε αντίθεση με την αριελι που βγάζει πλούσιο καιμάκι και μου αρέσει στη γεύση.

Ενδεχομένως η αριέλι να έχει καλύτερη πίεση για τη διπλή δόση. Δεν έχω δοκιμάσει του lidl με το μονό φίλτρο για απλό εσπρέσο γιατί δεν πίνω σκέτο εσπρεσάκι αλλά φρέντο που χρησιμοποιώ το διπλό φίλτρο. Εκεί ενδεχομένως να λειτουργεί καλύτερα.

Τέλος πάντων νομίζω πως κάποιοι ξεφεύγουν από το θέμα . Ο TS ζήτησε προτάσεις για καφετιέρα 50-60 ευρώ και αυτές του δίνουμε. Ναι μία μηχανή των 500 ή 1000 ευρώ θα φτιάξει σίγουρα καλύτερο καφέ από αυτή των 50 αν συνδυαστεί και με ένα μύλο των 200-300 ευρώ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

εχει αλατα ... για να σου βγαλει καμακι θα πρεπει να εχει  χαμηλη θερμοκρασια διοτι ανεβαίνει πολυ οποτε θα πρεπει να ειναι στο μεσο οποτε θα ανοιγεις να τρεξει πρώτα  το νερο για να την ριξεις διαφοτετικα και τον καφε θα σου καψει και καιμακι δεν θα κανει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά ψάχνω για αναζήτηση καφετιέρας για  φρεντο εσπρεσο καφέ και για καπουτσίνο και δεν ξέρω τι αξίζει βάση αποτελέσματος μια μηχανή καφέ που παίρνεις κάψουλες ή μηχανή που βάζεις έτοιμο καφέ κομμένο;(και αξίζει να κόβω εγώ τον καφέ ή μπορούν να μου τον κοβουν στο μαγαζί που θα παίρνω το χύμα χωρίς επιβάρυνση;)Σόρρυ αν κουράζω αλλά δεν έχω καμία γνώση ..

Μετά από λίγο ψάξιμο αυτές είδα αξίζουν θέλω να δώσω μέχρι 90€ και κοιτάω και για το BF..

Ευχαριστώ πολύ όλους.

 

 

Screenshot_20211110-160003.png

Screenshot_20211110-155955.png

Screenshot_20211110-155945.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...