Προς το περιεχόμενο

Έρχεται μεγάλο πρόστιμο στην Apple για τα Apple Pay και NFC στο iPhone από την Ευρωπαϊκή Ένωση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Α ναι ; Για πες μας ένα άλλο παράδειγμα ;

 Το να υποχρεώνεις την Apple να ανοίξει το οτιδήποτε στο οικοσύστημα της φίλε μου (σε κάτι που η ίδια έχει μελετήσει ώστε αυτό να δουλεύει απρόσκοπτα και τέλεια ) είναι σαν να υποχρεώνεις την Mercedes να δέχεται κινητήρα στα αυτοκίνητα της από τον οποιοδήποτε κατασκευαστή .

 Οκ είμαστε η σου φαίνεται παράλογο αυτό το παράδειγμα ;;

 Γιατί να μην έχω εγώ Chris_BMW TECHNOLOGY την δυνατότητα να πουλήσω το μοτέρ που ανέπτυξα στο καινούργιο Mercedes?

 Παιδιά κοιτάξτε λίγο την λογική γιατί η πολύ παγκοσμιοποίηση τα έχει ισοπεδώσει όλα .

 Και ναι αυτό σημαίνει ελεύθερη αγορά φίλε . Στο μαγαζάκι του ο καθένας κάνει κουμάντο .Όλα τα αλλά ανήκουν  σε αλλά καθεστώτα ,στα οποία καθεστώτα η ΕΕ κουνάει το χέρι αλλά από ότι φαίνεται μόνο σε τομείς που την συμφέρουν .

 Εδώ προστιματακι.. 

κανείς δεν είπε να ανοίξει τα πάντα η Apple, είπαμε ότι δεν είναι λογικό να έχει κλειστό το nfc για όλους τους άλλους πλην αυτής…

σκέψου ως παράδειγμα, πως θα σου φαινότανε αν τα iPhones διέθεταν ραδιόφωνο αλλά το χρησιμοποιούσε μόνο η apple και δεν έδινε σε κανέναν άλλον να βγάλει παρόμοια εφαρμογή…

σου φαινότανε λογικό?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η πλάκα είναι ότι τα επιχειρήματα κάποιων εδώ μέσα για να υπερασπιστούν μονοπωλιακες πρακτικές της Apple και τα fees που παίρνει, με το "έριξε λεφτά, καλά κάνει και το έχει κλειστό, δικό της είναι το μαγαζί, ο,τι θέλει κάνει", έχουν καταρριφθεί εδώ και μια 20ετια περίπου, απέναντι στη "μισητή" τους MS.

Έτος 2001 (από το 1998 ξεκίνησαν): ΗΠΑ εναντίον MS για μονοπωλιακες πρακτικές, και κυρίως, για το "δέσιμο" του IE με τα Windows, ώστε να σκοτώσει τους ανταγωνιστές (Netscape κλπ). Τι; Δεν ήταν δικό της το OS; Ο,τι θέλει δε θα έπρεπε να κάνει; Δεν έριξε RnD για την ανάπτυξη του λειτουργικού και του IE; Δε θα πρέπει να τα προωθήσει όπως θέλει στο ΔΙΚΟ της λειτουργικό; Όποιος ήθελε, ας πήγαινε σε Mac ή σε Linux. Τόσες επιλογές υπήρχαν. Τα ίδια επιχειρήματα χρησιμοποιουσε και η MS τότε.

Φυσικά και τα ανωτέρω "επιχειρήματα" δεν τα ενστερνίζομαι ούτε στο ελάχιστο. Τα έβαλα για να δείξω πώς αλλάζουν οι καιροί... Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι, όταν βοηθάτε ένα μονοπώλιο να δημιουργηθεί κανοντας τα στραβά μάτια και λέγοντας "δε με νοιάζει", όταν αυτό καταρρεύσει (όπως όλα τα μονοπώλια καποια στιγμή καταρρέουν), θα έχετε κι εσείς πρόβλημα, μαζί με όλους τους υπόλοιπους. Γιατί όταν νομιμοποιούμε μονοπωλιακές τακτικές στην αγορά, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, στο τέλος μας επηρεάζουν. Είτε στο προϊόν που τις νομιμοποιησαμε, είτε σε ένα άλλο. Επειδή έχουν γίνει κανονικότητα. Και για να μην παίζουμε με τις λέξεις και ακουσω πάλι "υπάρχουν κι άλλες εταιρείες, να πάτε εκεί, δεν είναι μονοπώλιο", όταν μιλάμε για μονοπωλιακες πρακτικές εδώ, αναφερόμαστε στη δύναμη που έχει η εταιρεία και στο πόσο επηρεάζει την αγορά μια κίνηση της. Θέλετε να είμαστε πιο ακριβείς; Να το πούμε ολιγοπώλιο τότε, κανένα πρόβλημα.

  • Like 6
  • Thanks 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

Η πλάκα είναι ότι τα επιχειρήματα κάποιων εδώ μέσα για να υπερασπιστούν μονοπωλιακες πρακτικές της Apple και τα fees που παίρνει, με το "έριξε λεφτά, καλά κάνει και το έχει κλειστό, δικό της είναι το μαγαζί, ο,τι θέλει κάνει", έχουν καταρριφθεί εδώ και μια 20ετια περίπου, απέναντι στη "μισητή" τους MS.

Έτος 2001 (από το 1998 ξεκίνησαν): ΗΠΑ εναντίον MS για μονοπωλιακες πρακτικές, και κυρίως, για το "δέσιμο" του IE με τα Windows, ώστε να σκοτώσει τους ανταγωνιστές (Netscape κλπ). Τι; Δεν ήταν δικό της το OS; Ο,τι θέλει δε θα έπρεπε να κάνει; Δεν έριξε RnD για την ανάπτυξη του λειτουργικού και του IE; Δε θα πρέπει να τα προωθήσει όπως θέλει στο ΔΙΚΟ της λειτουργικό; Όποιος ήθελε, ας πήγαινε σε Mac ή σε Linux. Τόσες επιλογές υπήρχαν. Τα ίδια επιχειρήματα χρησιμοποιουσε και η MS τότε.

Φυσικά και τα ανωτέρω "επιχειρήματα" δεν τα ενστερνίζομαι ούτε στο ελάχιστο. Τα έβαλα για να δείξω πώς αλλάζουν οι καιροί... Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι, όταν βοηθάτε ένα μονοπώλιο να δημιουργηθεί κανοντας τα στραβά μάτια και λέγοντας "δε με νοιάζει", όταν αυτό καταρρεύσει (όπως όλα τα μονοπώλια καποια στιγμή καταρρέουν), θα έχετε κι εσείς πρόβλημα, μαζί με όλους τους υπόλοιπους. Γιατί όταν νομιμοποιούμε μονοπωλιακές τακτικές στην αγορά, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, στο τέλος μας επηρεάζουν. Είτε στο προϊόν που τις νομιμοποιησαμε, είτε σε ένα άλλο. Επειδή έχουν γίνει κανονικότητα. Και για να μην παίζουμε με τις λέξεις και ακουσω πάλι "υπάρχουν κι άλλες εταιρείες, να πάτε εκεί, δεν είναι μονοπώλιο", όταν μιλάμε για μονοπωλιακες πρακτικές εδώ, αναφερόμαστε στη δύναμη που έχει η εταιρεία και στο πόσο επηρεάζει την αγορά μια κίνηση της. Θέλετε να είμαστε πιο ακριβείς; Να το πούμε ολιγοπώλιο τότε, κανένα πρόβλημα.

Είσαι σίγουρα Androidάκιας και αντιMicrosoftάκιας και αντιApplάκιας!

ΥΓ: Ας γίνει pin αυτό το post να μην γράφουν κάποιοι τσάμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, apos είπε

Είναι όλο λάθος αυτό που είπες. Το παράδειγμά σου δε, αδιανόητα άτοπο. Οπότε δεν είμαστε ΟΚ, αλλά δεν έχω και καμία κάψα να είμαστε.

Εννοείτε πως είναι λάθος για σένα .

 Για μένα είναι ολο σωστό.

 Αν θες βέβαια μας εξηγείς γιατί είναι λάθος Και τι διαφορά εχει αυτό που επιβάλλει Η ΕΕ στην  Apple . 
 
Πάω πάσο αν δεν έχεις κάψα να εξηγήσεις 

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dx2 είπε

Αν δεν επηρεάζει την ασφάλεια(κυρίως) και την σταθερότητα του iPhone τότε ας κάνουν ότι θέλουν, αλλιώς είναι όχι από εμένα. 

Αφοθ τους δίνεις το ok τοτε θα το κάνουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να αναφέρει ένα παράδειγμα που το NFC ξεκλειδώνει σε τρίτους;
Δεν το έχω καταλάβει αυτό.

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Η πλάκα είναι ότι τα επιχειρήματα κάποιων εδώ μέσα για να υπερασπιστούν μονοπωλιακες πρακτικές της Apple και τα fees που παίρνει, με το "έριξε λεφτά, καλά κάνει και το έχει κλειστό, δικό της είναι το μαγαζί, ο,τι θέλει κάνει", έχουν καταρριφθεί εδώ και μια 20ετια περίπου, απέναντι στη "μισητή" τους MS.

Έτος 2001 (από το 1998 ξεκίνησαν): ΗΠΑ εναντίον MS για μονοπωλιακες πρακτικές, και κυρίως, για το "δέσιμο" του IE με τα Windows, ώστε να σκοτώσει τους ανταγωνιστές (Netscape κλπ). Τι; Δεν ήταν δικό της το OS; Ο,τι θέλει δε θα έπρεπε να κάνει; Δεν έριξε RnD για την ανάπτυξη του λειτουργικού και του IE; Δε θα πρέπει να τα προωθήσει όπως θέλει στο ΔΙΚΟ της λειτουργικό; Όποιος ήθελε, ας πήγαινε σε Mac ή σε Linux. Τόσες επιλογές υπήρχαν. Τα ίδια επιχειρήματα χρησιμοποιουσε και η MS τότε.

Φυσικά και τα ανωτέρω "επιχειρήματα" δεν τα ενστερνίζομαι ούτε στο ελάχιστο. Τα έβαλα για να δείξω πώς αλλάζουν οι καιροί... Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι, όταν βοηθάτε ένα μονοπώλιο να δημιουργηθεί κανοντας τα στραβά μάτια και λέγοντας "δε με νοιάζει", όταν αυτό καταρρεύσει (όπως όλα τα μονοπώλια καποια στιγμή καταρρέουν), θα έχετε κι εσείς πρόβλημα, μαζί με όλους τους υπόλοιπους. Γιατί όταν νομιμοποιούμε μονοπωλιακές τακτικές στην αγορά, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, στο τέλος μας επηρεάζουν. Είτε στο προϊόν που τις νομιμοποιησαμε, είτε σε ένα άλλο. Επειδή έχουν γίνει κανονικότητα. Και για να μην παίζουμε με τις λέξεις και ακουσω πάλι "υπάρχουν κι άλλες εταιρείες, να πάτε εκεί, δεν είναι μονοπώλιο", όταν μιλάμε για μονοπωλιακες πρακτικές εδώ, αναφερόμαστε στη δύναμη που έχει η εταιρεία και στο πόσο επηρεάζει την αγορά μια κίνηση της. Θέλετε να είμαστε πιο ακριβείς; Να το πούμε ολιγοπώλιο τότε, κανένα πρόβλημα.

Συμφωνώ απόλυτα, στο μόνο που έχω αντίρρηση είναι στην μη γενίκευση και ζητήσουμε από τον ιδιοκτήτη του os να μην έχει κανένα δικαίωμα ή έλεγχο πάνω στο δημιούργημα του… 

πχ άλλο πράγμα το nfc και άλλο πράγμα το App Store…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

κανείς δεν είπε να ανοίξει τα πάντα η Apple, είπαμε ότι δεν είναι λογικό να έχει κλειστό το nfc για όλους τους άλλους πλην αυτής…

σκέψου ως παράδειγμα, πως θα σου φαινότανε αν τα iPhones διέθεταν ραδιόφωνο αλλά το χρησιμοποιούσε μόνο η apple και δεν έδινε σε κανέναν άλλον να βγάλει παρόμοια εφαρμογή…

σου φαινότανε λογικό?

Μπερδεύεσαι φίλε .

 Μπερδεύεσαι . Δεν το έχει κλειστό ακριβώς.

 ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ . Γιατί μπερδεύστε όλοι ; Αν το είχε κλειστο ΔΕΝ θα δούλευαν οι κάρτες όλων των τραπεζών . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Εννοείτε πως είναι λάθος για σένα .

 Για μένα είναι ολο σωστό.

 Αν θες βέβαια μας εξηγείς γιατί είναι λάθος Και τι διαφορά εχει αυτό που επιβάλλει Η ΕΕ στην  Apple . 
 
Πάω πάσο αν δεν έχεις κάψα να εξηγήσεις 

Έχω εξηγήσει παραπάνω - δεν έχω κάψα να σε κάνω να διαβάσεις με ψυχραιμία ώστε να συμφωνούμε :)

ΥΓ: Δεν καταλαβαίνω τον φανατισμό, αλήθεια

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Συμφωνώ απόλυτα, στο μόνο που έχω αντίρρηση είναι στην μη γενίκευση και ζητήσουμε από τον ιδιοκτήτη του os να μην έχει κανένα δικαίωμα ή έλεγχο πάνω στο δημιούργημα του… 

πχ άλλο πράγμα το nfc και άλλο πράγμα το App Store…

Σωστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Chris_BMW είπε

Μπερδεύεσαι φίλε .

 Μπερδεύεσαι . Δεν το έχει κλειστό ακριβώς.

 ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ . Γιατί μπερδεύστε όλοι ; Αν το είχε κλειστο ΔΕΝ θα δούλευαν οι κάρτες όλων των τραπεζών . 

Ωραία σου φαίνεται λογικό να νοικιάζει το nfc? Αν είναι έτσι να νοικιάζει και τις κάμερες, την αφή στην οθόνη και τα κουμπιά τις αυξομειώσεις του ήχου…

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, Neural_handshake said:

Αυτη ειναι η επισημη θεση του διοικητικου συμβουλιου;

Αυτή είναι η επίσημη άποψη ενός χρήστη αυτών των υπηρεσιών και συσκευών εδώ και πολλά χρόνια που τα πληρώνει όλα αυτά γιατί θέλει να λειτουργούν ακριβώς έτσι. 

Άλλος ας πούμε γουστάρει φάσεις που κατεβάζει ADB και fastboot tools ώστε να κάνει τη συσκευή του να λειτουργεί καλύτερα (με εφαρμογές που φτιάχτηκαν από ομάδες που ...θελουν το καλό της ανθρωπότητας) μιας και ο κατασκευαστής δεν το  φρόντισε από την αρχή! Περί ορέξεως... 😛 

Σε άλλα νέα, αν το δούμε και απο τη "νομική" του πλευρά, δε νομίζω να διαφήμισε ποτέ η Apple πως τα iphones υποστηρίζουν γενικότερα NFC, άσχετα που το apple pay & wallet χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο πρωτόκολλο. ;) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν η εταιρία δεν ήταν και ο κάτοχος του os δεν θα υπήρχε πρόβλημα, σου φαίνεται λογικό από την μια να έχεις κλειστό το nfc και από την άλλη να το χρησιμοποιεί μόνο αυτή? Αν απαντήσεις σε αυτή την απλή ερώτηση θα καταλάβεις γιατί το σκεπτικό σου είναι λάθος…

 

12 λεπτά πριν, apos είπε

Εσύ τουλάχιστον φίλε μου ρώτησες με ψυχραιμία και επίπεδο. Δεν είμαι νομικός (όπως φυσικά δεν είναι και όλοι αυτοί οι αυτόκλητοι δικηγόροι της Apple που έχουν "κάθετη" άποψη), αλλά σε γενικές γραμμές το σκεπτικό είναι ότι μία πλατφόρμα πρέπει να δίνει ίσες ευκαιρίες σε όλους τους developers. Και η Apple είναι developer όταν φτιάχνει προγράμματα ακόμα και για τη δική της πλατφόρμα και το επιχείρημα είναι ότι ως ιδιοκτήτρια της πλατφόρμας δίνει ειδική μεταχείριση στον developer Apple. Όπου ειδική μεταχείριση εδώ, να είναι διαθέσιμο το NFC στην Apple και όχι σε ανταγωνιστές.

Υπάρχουν πολλά cases τις τελευταίες δεκαετίες, με πιο γνωστό τον εξαναγκασμό της Microsoft να μην "προμοτάρει" τον Internet Explorer μέσω των Windows. Προφανώς και δεν είναι 100% ίδιες περιπτώσεις (αυτή και πολλές άλλες), αλλά σε όλες η βάση είναι ότι όχι, η ιδιοκτήτρια εταιρεία μιας πλατφόρμας δεν μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, αλλά να ακολουθεί κάποιους νόμους. Πρόσφατα η Apple εξαναγκάστηκε να δίνει τη δυνατότητα να αλλάξεις το default Music Player σου (μετά από προσπάθειες του Spotify, κυρίως). Κι εκεί η πλατφόρμα είναι της Apple, αλλά τι να κάνουμε, υπάρχουν κάποια νομικά σκεπτικά που ακόμα και να μην τα αντιλαμβανόμαστε ή να μην συμφωνούμε μαζί τους, υπάρχουν.

Αυτό που μπερδεύουμε εδώ μέσα είναι η γνώμη μας (αν δηλαδή θα έπρεπε μία ιδιοκτήτρια εταιρεία να κάνει ό,τι θέλει στην πλατφόρμα της) με τους νόμους. Πολλοί από το πάθος τους για την όποια εταιρεία (εν προκειμένω την Apple) εξισώνουν αυτές τις δύο έννοιες. 

Το άρθρο αναφέρει μονοπωλιακές πρακτικές. Εγώ ξανά ρωτάω πως είναι μονοπωλιακή πρακτική όταν ο καταναλωτής (για τον οποίο υποτίθεται ότι γίνεται όλο αυτό) έχει πραγματικά άλλες και αξιόλογες επιλογές για να πραγματοποιήσει τις συναλλαγές του. Τον περιορίζει κάπως το apple pay ή είναι εξαναγασμένος να χρησιμοποιεί μόνο την συγκεκριμένη υπηρεσία; Προφανώς όχι. Ποιον περιορίζει; Τις τράπεζες και μόνον. Είναι υποχρεωμένες οι τράπεζες να συμμετέχουν στο apple pay; Επίσης προφανώς όχι και μάλιστα οι Ελληνικές πήραν χαρακτηριστικά τον χρόνο τους. Μπορούν να προσφέρουν την εν λόγω υπηρεσία μέσω άλλης πλατφόρμας και δη το app τους στο android. Εκτιμούν ότι το app στο android δεν είναι ασφαλές ή δεν προσφέρει ειναι καλό user experience; Υπάρχει και η κάρτα. Προσπάθησαν να προσπεράσουν τα apps στα smartphones; Φυσικά και προσπάθησαν με παταγώδη αποτυχία. Εγώ ξέρω ,χωρίς επίσης να είμαι νομικός, ότι μονοπωλιακή πρακτική είναι όταν εξαναγκάζεις κάποιον να αγοράζει αποκλειστικά το προϊόν σου ή χρησιμοποιεί την υπηρεσία σου χρησιμοποιώντας αθέμιτες πρακτικές που περιορίζουν ή εξαφανίζουν τον ανταγωνισμό. Εδώ προφανώς και δεν ισχύει αφού οι λοιπές επιλογές είναι παρούσες και έχουν ήδη υιοθετηθεί από την πλειοψηφία του κοινού είτε μέσω του android είτε μέσω την φυσικής κάρτας. 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ωραία σου φαίνεται λογικό να νοικιάζει το nfc? Αν είναι έτσι να νοικιάζει και τις κάμερες, την αφή στην οθόνη και τα κουμπιά τις αυξομειώσεις του ήχου…

Άκου λίγο γιατί πάλι μπερδεύεσαι .

 Κάπου πιο πάνω έγραψα για hardware & software. Καταλαβαίνεις γιατί το nfc στο I phone δουλεύει τάχιστα απροβλημάτιστα και με ασφάλεια ;;

 Θεωρείς πως η Apple χρησιμοποιεί κάποιο υπέρ εξελιγμένο hardware και μπορείς με το I phone (ακόμη και με παλαιότερα μοντέλα) να πληρώνεις από απόσταση σχεδόν 10 εκατοστών ενώ με Android τηλέφωνα πρέπει να «φιλάς» το pos ?

 Θεωρείς πως το αποκλειστικό πάντρεμα δεν δίνει κάποιο πλεονέκτημα ;

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αυτή είναι η επίσημη άποψη ενός χρήστη αυτών των υπηρεσιών και συσκευών εδώ και πολλά χρόνια που τα πληρώνει όλα αυτά γιατί θέλει να λειτουργούν ακριβώς έτσι. 

Άλλος ας πούμε γουστάρει φάσεις που κατεβάζει ADB και fastboot tools ώστε να κάνει τη συσκευή του να λειτουργεί καλύτερα (με εφαρμογές που φτιάχτηκαν από ομάδες που ...θελουν το καλό της ανθρωπότητας) μιας και ο κατασκευαστής δεν το  φρόντισε από την αρχή! Περί ορέξεως... 😛 

Σε άλλα νέα, αν το δούμε και απο τη "νομική" του πλευρά, δε νομίζω να διαφήμισε ποτέ η Apple πως τα iphones υποστηρίζουν γενικότερα NFC, άσχετα που το apple pay & wallet χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο πρωτόκολλο. ;) 

 

1 λεπτό πριν, Chris_BMW είπε

Άκου λίγο γιατί πάλι μπερδεύεσαι .

 Κάπου πιο πάνω έγραψα για hardware & software. Καταλαβαίνεις γιατί το nfc στο I phone δουλεύει τάχιστα απροβλημάτιστα και με ασφάλεια ;;

 Θεωρείς πως η Apple χρησιμοποιεί κάποιο υπέρ εξελιγμένο hardware και μπορείς με το I phone (ακόμη και με παλαιότερα μοντέλα) να πληρώνεις από απόσταση σχεδόν 10 εκατοστών ενώ με Android τηλέφωνα πρέπει να «φιλάς» το pos ?

 Θεωρείς πως το αποκλειστικό πάντρεμα δεν δίνει κάποιο πλεονέκτημα ;

 

 

2 λεπτά πριν, gianniskks είπε

 

Το άρθρο αναφέρει μονοπωλιακές πρακτικές. Εγώ ξανά ρωτάω πως είναι μονοπωλιακή πρακτική όταν ο καταναλωτής (για τον οποίο υποτίθεται ότι γίνεται όλο αυτό) έχει πραγματικά άλλες και αξιόλογες επιλογές για να πραγματοποιήσει τις συναλλαγές του. Τον περιορίζει κάπως το apple pay ή είναι εξαναγασμένος να χρησιμοποιεί μόνο την συγκεκριμένη υπηρεσία; Προφανώς όχι. Ποιον περιορίζει; Τις τράπεζες και μόνον. Είναι υποχρεωμένες οι τράπεζες να συμμετέχουν στο apple pay; Επίσης προφανώς όχι και μάλιστα οι Ελληνικές πήραν χαρακτηριστικά τον χρόνο τους. Μπορούν να προσφέρουν την εν λόγω υπηρεσία μέσω άλλης πλατφόρμας και δη το app τους στο android. Εκτιμούν ότι το app στο android δεν είναι ασφαλές ή δεν προσφέρει ειναι καλό user experience; Υπάρχει και η κάρτα. Προσπάθησαν να προσπεράσουν τα apps στα smartphones; Φυσικά και προσπάθησαν με παταγώδη αποτυχία. Εγώ ξέρω ,χωρίς επίσης να είμαι νομικός, ότι μονοπωλιακή πρακτική είναι όταν εξαναγκάζεις κάποιον να αγοράζει αποκλειστικά το προϊόν σου ή χρησιμοποιεί την υπηρεσία σου χρησιμοποιώντας αθέμιτες πρακτικές που περιορίζουν ή εξαφανίζουν τον ανταγωνισμό. Εδώ προφανώς και δεν ισχύει αφού οι λοιπές επιλογές είναι παρούσες και έχουν ήδη υιοθετηθεί από την πλειοψηφία του κοινού είτε μέσω του android είτε μέσω την φυσικής κάρτας. 

 

Φίλοι μου ακόμα δεν μας  εξηγήσατε γιατί το nfc να είναι ξεκλείδωτο μόνο για την Apple? Τι έχει να φοβηθεί?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικο τους το τηλεφωνο , δικο τους το OS , δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα??

 

Αν δεν ηταν η Apple NFC Payments, iPhone κλπ θα βλεπαμε σε 200 χρονια, ολο μαλακιες εδω στην Ευρωπη...

  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...