Προς το περιεχόμενο

Intel Core i9-12900K: Σύμφωνα με διαρροές είναι «Ryzen 9 5950X Killer»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, oKoBoko είπε

με 5950 έχω το πιο σταθερό σύστημα που είχα ποτέ... τράβηξα τα πάνδεινα με 6700k μια φορά και ένα καιρό...

Αν δεν έχεις καθόλου εμπειρία από oc ισχύει.

1 ώρα πριν, oKoBoko είπε

Έπρεπε να έχω συγκεκριμένου τύπου μητρική και την άλλαξα 3 φορές, αγόρασα άλλη gpu γιατί νόμιζα έφταιγε η gpu... ένα απέραντο μαμίσι. 

Εφιάλτης να μην βλέπεις την gpu και να τρέχει με μισά lanes. Στα διάλα και τίποτα άλλο. Με το τωρινό σύστημα όλα smooth. Από το πρώτο boot,  zero issues. Μόνο το υδρόψυκτο ίσως να άλλαζα από nzxt σε κάτι άλλο

Αν δεν το έχει με το στήσιμο συστημάτων γενικότερα έκανες πολύ καλά.

Με 6700K και μια ταπεινή, entry level ASUS Z170E δεν είχα θέμα σε συμβατότητες. Ούτε και στο παρελθόν. Απλά δεν άντεξε μετά από 5+ χρόνια oc με 1,38 τάση προς το τέλος. Ενώ μια αντίστοιχη φτηνή MSI για i7 920 κράτησε πολύ παραπάνω και με χειρότερο OC.

4 ώρες πριν, Seaside είπε

Και μετά ξυπνήσατε. Κατανάλωση άντε γεια μαζί με temps και τα fanboys μιλάνε ότι είναι καλύτερος. Στα 750-780 που έχει καινουριος ο 5950Χ δεν το συζητάμε καν. Για να μην πω με 500-550 ο 3950X που σίγουρα δεν είναι αργός. Και πολύ πρήξιμο με το singe thread παραμύθι πια λες και είμαστε 15 χρόνια πίσω. Ε καντε optimize τα Win 11 για single thread να πηγαίνουν όλα τέζα ρε. 

Ότι το single thread performance δεν μετράει το ακούμε από τα AMD fanboys από την εποχή των FX.

Ότι τα games και τα προγράμματα του μέλλοντος(ακόμα να έρθει) θα έχουν τέλειο scaling σε δεκάδες threads επίσης.

Πάρτε IPC/STP στον πάτο και 200.000 threads να κάθονται χωρίς να κάνουν τίποτα. Όσοι ξέρουν από αληθινές εφαρμογές θα κάνουν αυτό που πρέπει για CPU που αντέχει στο χρόνο(όπως ο 8700K του "1821" που μοιράζει ακόμα πόνο με σωστό στήσιμο). Όχι σκουπίδια που αναβαθμίζονται κάθε χρόνο για να φτάσουν το STP της intel 4 χρόνια πίσω.

Spoiler

Humiliation.png.04764f28a327910727bf74924ee73e4a.png

 

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Μια χαρά ο 5800Χ.

Μια χαρά απέναντι σε arch του 2015 με ενισχυμένη cache. Δηλαδή, για μια χρονιά(ούτε καν πλήρεις 12 μήνες) η AMD έχει προβάδισμα σε αρκετά(όχι στο 99%, όπως παλιά η intel) games έναντι της Intel.

Να δούμε τώρα που ξεκόλλησε η intel αν θα ξανασυμβεί.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, pirmen56 said:

Μια χαρά απέναντι σε arch του 2015 με ενισχυμένη cache. Δηλαδή, για μια χρονιά(ούτε καν πλήρεις 12 μήνες) η AMD έχει προβάδισμα σε αρκετά(όχι στο 99%, όπως παλιά η intel) games έναντι της Intel.

Να δούμε τώρα που ξεκόλλησε η intel αν θα ξανασυμβεί.

Μεγαλύτερα νούμερα από τον 11900Κ βλέπω. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Μεγαλύτερα νούμερα από τον 11900Κ βλέπω. 😛

Αυτά που βλέπουμε στο screenshot που ανέβασα είναι με ισοφαρισμένα ρολόγια. Όλοι ξέρουμε ότι τα φθηνότερα ryzen έχουν ταβάνι τα 4800 ακόμα και με καλές ψύξεις.

υ.γ.: Ο 11900K έχει πρόβλημα και με το latency λόγω 14nm.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, pirmen56 said:

Αυτά που βλέπουμε στο screenshot που ανέβασα είναι με ισοφαρισμένα ρολόγια. Όλοι ξέρουμε ότι τα φθηνότερα ryzen έχουν ταβάνι τα 4800 ακόμα και με καλές ψύξεις.

Άρα το IPC είναι καλύτερο, kk.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, pirmen56 said:

Αν δεν έχεις καθόλου εμπειρία από oc ισχύει.

Αν δεν το έχει με το στήσιμο συστημάτων γενικότερα έκανες πολύ καλά.

Με 6700K και μια ταπεινή, entry level ASUS Z170E δεν είχα θέμα σε συμβατότητες. Ούτε και στο παρελθόν. Απλά δεν άντεξε μετά από 5+ χρόνια oc με 1,38 τάση προς το τέλος. Ενώ μια αντίστοιχη φτηνή MSI για i7 920 κράτησε πολύ παραπάνω και με χειρότερο OC.

Ότι το single thread performance δεν μετράει το ακούμε από τα AMD fanboys από την εποχή των FX.

Ότι τα games και τα προγράμματα του μέλλοντος(ακόμα να έρθει) θα έχουν τέλειο scaling σε δεκάδες threads επίσης.

Πάρτε IPC/STP στον πάτο και 200.000 threads να κάθονται χωρίς να κάνουν τίποτα. Όσοι ξέρουν από αληθινές εφαρμογές θα κάνουν αυτό που πρέπει για CPU που αντέχει στο χρόνο(όπως ο 8700K του "1821" που μοιράζει ακόμα πόνο με σωστό στήσιμο). Όχι σκουπίδια που αναβαθμίζονται κάθε χρόνο για να φτάσουν το STP της intel 4 χρόνια πίσω.

  Hide contents

Humiliation.png.04764f28a327910727bf74924ee73e4a.png

 

Είμαι πελάτης, αγοράζω προϊόντα συμβατά, τα μπριζώνω, πρέπει να δουλεύουν. νια νια α-βουγ-ά νι-νι κρεμούλα. 

με intel δεν δούλευαν σωστά και μετά από 5 χρόνια άλλαξα. Και εγώ κάποτε ήμουν Intelakias (όχι σε βαθμό που να ερεθίζομαι στα φόρουμς) και κάθε φορά που άκουγα amd σκεφτόμουν λούμπεν, πλέμπα, οι άθλιοι του βίκτωρ ουγκώ κοκ.

Αν κάποιος εν έτη 2021 αγοράζει intel είναι καθαρά βλακεία (ποδοσφαρικού τύπου ολυμπακάκηδες-παναθηναικάκηδες-μπαοκτζήδες-κοκ)  ανεξαρτήτα αν το "έχει" το "στήσιμο" των "μηχανημάτων". Intel απλά δεν συμφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, oKoBoko είπε

Είμαι πελάτης, αγοράζω προϊόντα συμβατά, τα μπριζώνω, πρέπει να δουλεύουν. νια νια α-βουγ-ά νι-νι κρεμούλα. 

με intel δεν δούλευαν σωστά και μετά από 5 χρόνια άλλαξα. Και εγώ κάποτε ήμουν Intelakias (όχι σε βαθμό που να ερεθίζομαι στα φόρουμς) και κάθε φορά που άκουγα amd σκεφτόμουν λούμπεν, πλέμπα, οι άθλιοι του βίκτωρ ουγκώ κοκ.

Αν κάποιος εν έτη 2021 αγοράζει intel είναι καθαρά βλακεία (ποδοσφαρικού τύπου ολυμπακάκηδες-παναθηναικάκηδες-μπαοκτζήδες-κοκ)  ανεξαρτήτα αν το "έχει" το "στήσιμο" των "μηχανημάτων". Intel απλά δεν συμφέρει.

Στήσιμο συστημάτων εννοώ να διαλέγεις εξαρτήματα που είναι συμβατά μεταξύ τους και να γνωρίζεις από BIOS updates. Μόνο αυτό.

Σχετικά με τον ποιοτικό έλεγχο intel-AMD έχουν γράψει κάμποσα οι ίδιοι οι αγοραστές των τελευταίων(ακόμα και εδώ στο insomnia για cache errors) καθώς και pc builders:

If You Buy an AMD Ryzen 5000 CPU, Make Sure You Keep the Box

Αναφορά σε κείμενο

To back up its controversial claim, PowerGPU supplied some circumstantial evidence. In a now-deleted tweet, the company said of the 320 Ryzen 5000 CPUs it’s received, about 6% ended up “dead on arrival,” meaning they didn’t boot up at all

But PowerGPU says it’s only ever received one dead CPU from Intel.

Αναφορά σε κείμενο

I wasn’t alone in experiencing the problems. Posts on Reddit and AMD’s own forums show many other customers have encountered similar crashing issues, dating back to November when the processors first launched. In some cases, the forum posts number in the hundreds, with users desperately searching for a solution.

Αν κάποιος αγοράζει intel το 2021 είναι επειδή:

α) Δεν χρειάζεται μελέτη και βδομάδες πειραματισμού σε RAM tuning.

β) Έχουν καλύτερο vfm και επιδόσεις από τα 500€ και κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

β) Έχουν καλύτερο vfm και επιδόσεις από τα 500€ και κάτω.

Κυρίες και κύριοι, η πρώτη κωλοτούμπα του άρθρου! Μιας και έχω την κακή συνήθεια να θυμάμαι συζητήσεις και nicknames, εσύ δεν ήσουν σε ένα άλλο άρθρο παλιότερα που προσπαθούσες να μας πείσεις ότι ο 8700k ήταν για τις απόλυτες επιδόσεις και όταν σου προτάσσαμε το γεγονός ότ ήταν πανάκριβος σε σχέση με αντίστοιχα (επιδόσεων) AMD, προσπαθούσες να μας πείσεις ότι ήταν επειδή παίρνεις το μέγιστο; Τώρα που η Intel βλέπει με κυάλια στις επιδόσεις την AMD (δεν έχουν βγει ακόμα ούτε οι 12ης γενιάς Intel, ούτε οι 6ης γενιάς Ryzen για να κρίνεις) και η AMD δεν έχει διαθεσιμότητα και πήγαν οι τιμές στο θεό, ξαφνικά η Intel έγινε VFM; Με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω λοιπόν... Εσύ δεν ήσουν που προσπαθούσες να μας πείσεις ότι ο 9900k και ο 10900k ήταν καλύτεροι των αντίστοιχων AMD, παρά το γεγονός ότι σου ποστάραμε το Phoronix Test Suite με δεκάδες benchmarks και σε έβγαζαν λάθος; Εσύ δεν ήσουν που μας προέτασσες κάτι benchmarks στα 720p "γιατί οι χαμηλότερες αναλύσεις έδειχναν ότι δε χρησιμοποιείται όλη η ισχύς του επεξεργαστή" για τον 8700k και σου λέγαμε ότι δεν αγοράζει κανείς τέτοια CPU για να παίζει στα 720p; Για να γνωρίζουμε και τι λέει ο καθένας; 

Υ.Γ Αν το αρνηθείς, ίσως κάνω τον κόπο να μπω στα παλιά σχόλια να το βρω. Κυριολεκτικά όλοι σε βγάζαμε λάθος με δεδομένα και επέμενες στο δικό σου. Μέχρι και ότι το θέμα είχε κλειδώσει στο τέλος θυμάμαι.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, pirmen56 said:

Στήσιμο συστημάτων εννοώ να διαλέγεις εξαρτήματα που είναι συμβατά μεταξύ τους και να γνωρίζεις από BIOS updates. Μόνο αυτό.

Σχετικά με τον ποιοτικό έλεγχο intel-AMD έχουν γράψει κάμποσα οι ίδιοι οι αγοραστές των τελευταίων(ακόμα και εδώ στο insomnia για cache errors) καθώς και pc builders:

If You Buy an AMD Ryzen 5000 CPU, Make Sure You Keep the Box

Αν κάποιος αγοράζει intel το 2021 είναι επειδή:

α) Δεν χρειάζεται μελέτη και βδομάδες πειραματισμού σε RAM tuning.

β) Έχουν καλύτερο vfm και επιδόσεις από τα 500€ και κάτω.

Το λύσαμε με την συμβατότητα. ήταν συμβατά και τελικά δεν δούλευαν ως έχει με Intel. Πάει αυτό. Γράφτηκε ιστορία. Πετάξαμε χρόνο στα σκουπίδια, εργατοώρες, λεφτά  κοκ

Πήρα μερτσεντές και ο γύφτος με το ντάτσουν πήγαινε τάπα και εγώ πετούσα λεφτά να δω τι φταίει.

Τώρα με ryzen όλα σουπερ γουάου. Και τις βόλτες μας κάνουμε, και τα xmp στο bios βάλαμε, και oc κάνουμε με gui, και 8sata έχουμε, και 2 nvme έχουμε. Απόλα. Χωρίς προβλήματα. Και η κάρτα τρέχει gen4x16 όχι gen3x8 γιατί βάλαμε κάρτα ήχου από κάτου (Intel). 

Ζήσαμε το αίσχος, τώρα έχουμε λαμπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MikeKata είπε

Κυρίες και κύριοι, η πρώτη κωλοτούμπα του άρθρου! Μιας και έχω την κακή συνήθεια να θυμάμαι συζητήσεις και nicknames, εσύ δεν ήσουν σε ένα άλλο άρθρο παλιότερα που προσπαθούσες να μας πείσεις ότι ο 8700k ήταν για τις απόλυτες επιδόσεις και όταν σου προτάσσαμε το γεγονός ότ ήταν πανάκριβος σε σχέση με αντίστοιχα (επιδόσεων) AMD, προσπαθούσες να μας πείσεις ότι ήταν επειδή παίρνεις το μέγιστο;

Εννοείς τις "μπουκάλες" που έτρεχαν τα CPU τότε.

Τη γνωστή απάτη "μόλις 5% πίσω στο gaming και 40% φθηνότερος". Που το 5% γινόταν 30% με oc, νεότερες κάρτες και απαιτητικότερα games. Κρίμα το υπόλοιπο σεντόνι που έγραψες.

Δες τον 7700K απέναντι στο 1800X. 31% διαφορά είναι στα ίδια clocks(4,1Ghz). Με oc στον 7700K δεν είναι να απορείς που ακόμα και σήμερα είναι μπροστά από 1800X και 2700X στο 99% των games ή λίγο πίσω τους/το ίδιο στο 1%.

Οι μικρές διαφορές που βλέπεις ανάμεσα σε ryzen 5XXX και intel 10th/11th gen είναι ακόμα και σε 720p με 3090. Δεν θα αλλάξουν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Intel πασχιζει να κατακτήσει την πρώτη θέση στην κατανάλωση (συμπεριλαμβανομένων των gpus) αλλά και το χειρότερο perfomance per watt...  Εύγε... Μέχρι τους 10000 καλά τα πήγαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickelodeon είπε

"......χρησιμοποιώντας ένα σύστημα με Windows 11....."

Οκ εδώ σταμάτησα να διαβάζω.

Βρε φίλε Nickel εσύ θα έπαιρνες έναν σούπερ επεξεργαστή τελευταίας γενιάς με όλα τα συναφή (ddr5 ram,σούπερ μητρική κλπ) και θα έβαζες για λειτουργικό τί; Ας πούμε XP; Σε αυτούς που απευθύνεται φίλε μου (εγώ προσωπικά δεν έχω τώρα ένα 2χίλιαρο εύκαιρο για να το στήσω όπως πρέπει και χωρίς αξιοπρεπή κάρτα γραφικών) νομίζω τα 11άρια είναι μονόδρομος και να είσαι σίγουρος ότι σε ένα τέτοιο σύστημα θα φυσάνε.... Οι υπόλοιποι με το παλαιότερο hardware μια χαρούλα είμαστε και με τα παλαιότερα λειτουργικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...