Προς το περιεχόμενο

Νέα μέλη 14 και 16 ιντσών στην οικογένεια MacBook Pro, με κορυφαίες επιδόσεις και...notch


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Haldol είπε

Ενδιαφέρον τερατούργημα :P

Αν έλεγε Apple όμως επάνω θα το αποκαλούσατε έτσι;

 

3 ώρες πριν, DisRaptor είπε

Γιατι ξαναβαλανε HDMI? Ηταν λαθος που την βγαλανε στο προηγουμενο? Δεν ειναι  ξεπερασμενη κ αχρηστη? Μετανιωσε η Apple? Οπως με το ματζικ τατσμπαρ?

Κάνει λαθη η Apple??

Πριν δεν βρίσκανε προμηθευτή να κοστολογεί $300 το HDMI port. Τώρα βρήκανε :P

 

16 ώρες πριν, MrRush είπε

Οι managers στην προηγούμενη (πολυεθνική) μου εταιρία, καθάριζαν 2.5 χιλίαρικα τον μήνα, δηλαδή θέλουν ένα μισθό και κάτι για να πάρουν ένα τέτοιο laptop. Απλά οι τιμές δεν είναι φτιαγμένες για την οικονομία της Ελλάδας. Με μισθό Αμερικής, θες μισό μισθό σε Junior θέση του κλάδου μου (Software Engineer), εδώ αν πάμε με δεδομένα Junior, θες 2.5 μισθούς. Just saying 

Μην τα λες αυτά εδώ μέσα. Το μισό forum βγάζει από 5ψήφιο και πάνω τον μήνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μιλάς για το bezel, για αυτό και γράφεις μπορεί να χωρέσει σε λιγότερο από 3 εκατοστά πλάτος, βρες μου σύγχρονο laptop που το πάχος του bezel της οθόνης να είναι έστω και 1cm…

Σόρυ μιλάω για το μήκος του νοτς. Μου φαινόταν δύσκολο να πιστέψω ότι η τεχνολογία δεν έχει φτάσει σε σημείο να χωρέσει μια webcam σε λιγότερο από 4.5 εκατοστά νοτς.

Ίσως έχει να κάνει με την τεχνολογία των Miniled sectors. Δεν ξέρω πόσο χώρο καταναλώνουν αλλά ίσως  δεν τους έπαιρνε συμμετρικά να βάλουν άλλη μια στήλη αριστερά και δεξιά από την κάμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, skritikos είπε

Αν έλεγε Apple όμως επάνω θα το αποκαλούσατε έτσι;

Προφανώς. Είπε κανείς ότι η Apple είναι στο απυρόβλητο; Και αυτή έχει κάνει τερατουργήματα (βλέπε το πρώτο Pencil, το Magic Mouse, κ.λπ). 

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Έχεις δει πολλές ταινίες και σήριαλ σε 1:1.55?

Σε 16:9 έχω δει. Αν η οθόνη του MacBook είναι 1:1,55 δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Markantonis said:

Σε 16:9 έχω δει. Αν η οθόνη του MacBook είναι 1:1,55 δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ. 
 

Φυσικά έχεις δει σε 16:9. Ναι, η οθόνη των καινούριων είναι πιο "τετράγωνη" κι απ' τα προηγούμενα που ήταν 16:10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ram εξακολουθεί να είναι μη αναβαθμίσιμη μετά την αγορά του MacBook Pro, που σημαίνει ό,τι αγορασθεί από την αρχή;

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, AtiX είπε

Μιλάς για το bezel, για αυτό και γράφεις μπορεί να χωρέσει σε λιγότερο από 3 εκατοστά πλάτος, βρες μου σύγχρονο laptop που το πάχος του bezel της οθόνης να είναι έστω και 1cm…

Όμως αν ισχύει αυτό που λες, είτε θα έπρεπε όλα τα σύγχρονα λάπτοπ να έχουν notch είτε ότι ο λόγος που η Apple το έβαλε δεν είναι ότι δεν χωρούσε αλλιώς...

(δεν λέω ότι έχεις υποστηρίξει εσύ προσωπικά κάτι συγκεκριμένο για το notch, αλλά επειδή ακούστηκε αρκετά και αυτό το αναφέρω)

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2021 στις 11:58 ΠΜ, apos είπε

Χρησιμοποιώ Mac σχεδόν 15 χρόνια. Είμαι λοιπόν ενήμερος για το τι προορίζεται και ξαναλέω ότι είναι λυπηρό να βγαίνουν διάφοροι και να το μόνο που δεν μας έχουν πει (ακόμα) είναι ότι ΕΥΤΥΧΩΣ που έβαλε notch. Ξεκάθαρα σύνδρομο Στοκχόλμης.

Δεν είναι κακό να πούμε ότι η Apple κατά καιρούς κάνει μεγάλες μλκίες. Σαν αυτή. Δεν υπάρχει κανένα κανένα πλεονέκτημα στο να βγαίνει μια τσουτσούνα μέσα στην οθόνη. Και αν στο κινητό είχε "δικαιολογίες" (για μένα δεν είχε, αλλά τέλος πάντων), εδώ δεν έχει καμία. Ειδικά από τη στιγμή που δεν έχει καν Face ID.

Καλά χρυσά τα νέα Mac, απίστευτα βασικά. Λογικά θα το πάρω όταν χρειαστώ νέο υπολογιστή, αφού δεν έχω επιλογή. Αλλά δεν θα μας τρελάνετε παιδιά με τις παρωπίδες σας. Μου θυμίζετε το ανέκδοτο που καταλήγει "ευτυχώς που δεν πάθαμε και τίποτα".

Το ανέφερα και πιο πάνω, αλλά επειδή είπες το ίδιο θα επαναλάβω... Δηλαδή προτιμάς να σου έδινε την οθόνη με μικρά bezel δεξιά αριστερά και κάτω, αλλά πάνω να είναι μια γκουμούτσα bezel να το χαλάει; Και να έχεις και το menu bar πιο χαμηλά χάνοντας και άλλο χώρο από την οθόνη.

Τώρα είναι πολύ καλύτερη υλοποίηση γιατί το menu bar είναι εκεί που θα ήταν bezel οπότε γλιτώνεις αρκετό χώρο οθόνης που μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Το ανέφερα και πιο πάνω, αλλά επειδή είπες το ίδιο θα επαναλάβω... Δηλαδή προτιμάς να σου έδινε την οθόνη με μικρά bezel δεξιά αριστερά και κάτω, αλλά πάνω να είναι μια γκουμούτσα bezel να το χαλάει; Και να έχεις και το menu bar πιο χαμηλά χάνοντας και άλλο χώρο από την οθόνη.

Τώρα είναι πολύ καλύτερη υλοποίηση γιατί το menu bar είναι εκεί που θα ήταν bezel οπότε γλιτώνεις αρκετό χώρο οθόνης που μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.

Η θέση μου είναι σταθερή: το notch είναι ένας καρκίνος που μόνο η Apple θα μπορούσε να επιβάλλει στην αγορά. Το έκανε, μπράβο της. Συγχαρητήρια. Αλλά εγώ φανατικός χειροκροτητής της δεν γίνομαι. Μπορείτε όποιοι θέλετε να θαυμάζετε. 

Φυσικά και θα ήθελα μισό εκατοστό μεγαλύτερο μπέζελ και συνολικά σασί για να έχω και 14αρα και... ολόκληρη οθόνη. Αυτό το συγκεκριμένο πάχος bezel δεν το είχα και πριν για να μου "έλειπε" αν το έβγαζε ένα κλικ πιο μεγάλο τώρα για να χωρέσει την κάμερα (να ξαναπούμε ότι δεν έχει Face ID; να το ξαναπούμε!). Ενώ το notch δεν το είχα και τώρα το έχω. 

Προφανώς πολλοί από εδώ μέσα αναρωτιόνταν όλα αυτά τα χρόνια γιατί δεν κάνει το προφανές  η Apple, να βάλει ένα notch σε... λάπτοπ... Δεν εξηγείται αυτό το απίστευτο που συμβαίνει με μερικούς...

Όλα καλά  παιδιά, αλλά μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας...

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, apos είπε

Η θέση μου είναι σταθερή: το notch είναι ένας καρκίνος που μόνο η Apple θα μπορούσε να επιβάλλει στην αγορά. Το έκανε, μπράβο της. Συγχαρητήρια. Αλλά εγώ φανατικός χειροκροτητής της δεν γίνομαι. Μπορείτε όποιοι θέλετε να θαυμάζετε. 

Φυσικά και θα ήθελα μισό εκατοστό μεγαλύτερο μπέζελ και συνολικά σασί για να έχω και 14αρα και... ολόκληρη οθόνη. Αυτό το συγκεκριμένο πάχος bezel δεν το είχα και πριν για να μου "έλειπε" αν το έβγαζε ένα κλικ πιο μεγάλο τώρα για να χωρέσει την κάμερα (να ξαναπούμε ότι δεν έχει Face ID; να το ξαναπούμε!). Ενώ το notch δεν το είχα και τώρα το έχω. 

Προφανώς πολλοί από εδώ μέσα αναρωτιόνταν όλα αυτά τα χρόνια γιατί δεν κάνει το προφανές  η Apple, να βάλει ένα notch σε... λάπτοπ... Δεν εξηγείται αυτό το απίστευτο που συμβαίνει με μερικούς...

Όλα καλά  παιδιά, αλλά μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας...

Επομένως, προτιμάς να είχε ολόκληρο το bezel και να έχανες από actual usable space στην επιφάνεια εργασίας σου.

Δεκτή η άποψή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Επομένως, προτιμάς να είχε ολόκληρο το bezel και να έχανες από actual usable space στην επιφάνεια εργασίας σου.

Δεκτή η άποψή σου.

Φυσικά. Αν και δεν υπάρχει η έννοια του "ολοκλήρου" bezel, αλλά του μεγαλύτερου. Και εξήγησα ακριβώς το σκεπτικό.

Αντιστρέφοντας της ερώτηση, εσύ θα προτιμούσες μια full screen ταινία, ένα full screen presentation να κόβεται από το notch;  Ή να έχεις το μισό i stats menu κομμένο; Δεκτή και η δική σου άποψη.

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, apos είπε

Φυσικά. Αν και δεν υπάρχει η έννοια του "ολοκλήρου" bezel, αλλά του μεγαλύτερου. Και εξήγησα ακριβώς το σκεπτικό.

Αντιστρέφοντας της ερώτηση, εσύ θα προτιμούσες μια full screen ταινία, ένα full screen presentation να κόβεται από το notch;  Ή να έχεις το μισό i stats menu κομμένο; Δεκτή και η δική σου άποψη.

Και εδώ είναι που κάνεις λάθος και δεν έχεις δει ακριβώς πως θα λειτουργεί. Σε "full screen" εφαρμογές κτλ θα μαυρίζει όλο και θα λειτουργεί ως bezel, κάτι που και με τιν Mini led οθόνη θα είναι πολυ πιστευτό. Θα είναι "notch" όποτε σε συμφέρει. Εφαρμογές τύπου istats κτλ φαντάζομαι πως θα προσαρμοστούν ανάλογα.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι θα μπορείς να το κρύψεις εντελώς και να μεταφέρεις το menu bar πιο χαμηλά σαν να είχες κανονικό bezel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Και εδώ είναι που κάνεις λάθος και δεν έχεις δει ακριβώς πως θα λειτουργεί. Σε "full screen" εφαρμογές κτλ θα μαυρίζει όλο και θα λειτουργεί ως bezel, κάτι που και με τιν Mini led οθόνη θα είναι πολυ πιστευτό. Θα είναι "notch" όποτε σε συμφέρει. Εφαρμογές τύπου istats κτλ φαντάζομαι πως θα προσαρμοστούν ανάλογα.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι θα μπορείς να το κρύψεις εντελώς και να μεταφέρεις το menu bar πιο χαμηλά σαν να είχες κανονικό bezel.

Τα φαντάζομαι όλα αυτά φίλε μου, iPhone έχω άλλωστε. Και ακριβώς επειδή τα έχω δει, μου φαίνεται πολύ μεγάλος συμβιβασμός όλο αυτό που περιγράφεις.

Και ξαναλέω: άντε και στο iPhone να το "δεχθώ" λόγω Face ID (που ξεκάθαρα δεν το δέχομαι, μιας και το Touch ID στο power button το δίνει ήδη σε άλλες συσκευές, αλλά ας μην το απλώνουμε το θέμα). Εδώ δεν το δέχομαι με τι-πο-τα. Και ξαναματαλέω: Μπορεί ελλείψει επιλογών να το πάρω κάποια στιγμή. Δεν θα λέω και μπράβο, όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, apos είπε

Τα φαντάζομαι όλα αυτά φίλε μου, iPhone έχω άλλωστε. Και ακριβώς επειδή τα έχω δει, μου φαίνεται πολύ μεγάλος συμβιβασμός όλο αυτό που περιγράφεις.

Και ξαναλέω: άντε και στο iPhone να το "δεχθώ" λόγω Face ID (που ξεκάθαρα δεν το δέχομαι, μιας και το Touch ID στο power button το δίνει ήδη σε άλλες συσκευές, αλλά ας μην το απλώνουμε το θέμα). Εδώ δεν το δέχομαι με τι-πο-τα. Και ξαναματαλέω: Μπορεί ελλείψει επιλογών να το πάρω κάποια στιγμή. Δεν θα λέω και μπράβο, όμως.

Είναι best of both worlds. Σου το δίνει, αν δεν το θες το κρύβεις, αν το θες εκμεταλλεύεσαι τον χώρο του menu bar. Δεν καταλαβαίνω το όλο hate από την στιγμή που η κάμερα χρειάζεται, faceID ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...