Προς το περιεχόμενο

Τι άδεια χρειάζομαι για μετατροπή μαγαζιου σε κατοικία


Julian8484

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναλόγως τις αλλαγές που σκέφτεσαι να κάνεις στο εσωτερικό και στις όψεις, θα μπορούσε - ίσως - να σε καλύψει και άδεια μικρής κλίμακας. Αλλά καθώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, θα πρέπει - όπως έχουν γράψει όλοι παραπάνω -  να δεις με τον μηχανικό σου τα σχετικά με το ακίνητο (αρχική άδεια, τίτλο, σχέδια, τί αλλαγές θες να κάνεις κλπ) και να γίνει αυτοψία, για να πορευτείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Τι σχέση έχει η συμβολαιογράφος με την αλλαγή χρήσης? Δεν μιλάμε για μεταβίβαση εδώ.

Αν υπάρχει οριζόντια χρειάζεται πρόσθετη συμβολαιογραφική πράξη που να λέει πως όπου αναφέρεται κατάστημα, τώρα είναι οικία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν υπάρχει οριζόντια χρειάζεται πρόσθετη συμβολαιογραφική πράξη που να λέει πως όπου αναφέρεται κατάστημα, τώρα είναι οικία.

Ok, θενξ για την πληροφορία.

Πάντως έτσι όπως το είχε γράψει πριν ήταν σαν να χρειαζόταν συμβολαιογράφος σε κάθε περίπτωση, και όχι μόνο αν υπάρχει οριζόντια σύσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georg3b είπε

Αναλόγως τις αλλαγές που σκέφτεσαι να κάνεις στο εσωτερικό και στις όψεις, θα μπορούσε - ίσως - να σε καλύψει και άδεια μικρής κλίμακας. Αλλά καθώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, θα πρέπει - όπως έχουν γράψει όλοι παραπάνω -  να δεις με τον μηχανικό σου τα σχετικά με το ακίνητο (αρχική άδεια, τίτλο, σχέδια, τί αλλαγές θες να κάνεις κλπ) και να γίνει αυτοψία, για να πορευτείς.

Ναι το εύρος τιμών ήθελα να μάθω από που ξεκινάει αν είναι άδεια μικρής κλίμακας ας πούμε αν γνωρίζει κάποιος.Δεν έχω συγκεκριμένα εγώ κάποιο μηχανικό τώρα θα αναζητήσω να ακούσω τιμές απλά ήθελαν να δω τι παίζει γενικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ok, θενξ για την πληροφορία.

Πάντως έτσι όπως το είχε γράψει πριν ήταν σαν να χρειαζόταν συμβολαιογράφος σε κάθε περίπτωση, και όχι μόνο αν υπάρχει οριζόντια σύσταση.

Mπορει και να χρειάζεται γενικώς. Αν το συμβόλαιο περιγράφει κατάστημα, δε πρέπει να μετατραπεί σε οικία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mπορει και να χρειάζεται γενικώς. Αν το συμβόλαιο περιγράφει κατάστημα, δε πρέπει να μετατραπεί σε οικία;

Κάτσε, αυτό που είπες πριν, δλδ ότι αν υπάρχει οριζόντια χρειάζεται πρόσθετη συμβολαιογραφική πράξη, το γνωρίζεις ή απλά το φαντάζεσαι?

Εγώ πάντως είμαι σίγουρος πως αν δεν έχει γίνει οριζόντια πράξη δεν μπλέκει πουθενά συμβολαιογράφος, το ξέρω από πρώτο χέρι επειδή το έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ok, θενξ για την πληροφορία.

Πάντως έτσι όπως το είχε γράψει πριν ήταν σαν να χρειαζόταν συμβολαιογράφος σε κάθε περίπτωση, και όχι μόνο αν υπάρχει οριζόντια σύσταση.

Στου πατέρα μου τη πολυκατοικία είχαν αλλάξει κατάστημα σε πάρκινγκ. Για το καθε αυτού συμβόλαιο δε γνωρίζω, άλλος ήταν ο ιδιοκτήτης. Για την οριζόντια πήγανε όλοι για υπογραφή σε συμβολαιογράφο. Προ 5ετίας αυτό, δε ξέρω αν πλέον οι αλλαγές χρήσης απαιτούν το ίδιο, πιστεύω πως ναι. Με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες κτιρίου μελλοντικά ίσως είναι διαφορετικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στου πατέρα μου τη πολυκατοικία είχαν αλλάξει κατάστημα σε πάρκινγκ. Για το καθε αυτού συμβόλαιο δε γνωρίζω, άλλος ήταν ο ιδιοκτήτης. Για την οριζόντια πήγανε όλοι για υπογραφή σε συμβολαιογράφο. Προ 5ετίας αυτό, δε ξέρω αν πλέον οι αλλαγές χρήσης απαιτούν το ίδιο, πιστεύω πως ναι. Με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες κτιρίου μελλοντικά ίσως είναι διαφορετικά.

Το πιθανότερο είναι να πήγαν όλοι για υπογραφή σε συμβολαιογράφο ώστε να άρουν κάποια απαγόρευση που υπήρχε στο καταστατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το πιθανότερο είναι να πήγαν όλοι για υπογραφή σε συμβολαιογράφο ώστε να άρουν κάποια απαγόρευση που υπήρχε στο καταστατικό.

Οι απαγορεύσεις στην οριζόντια αφορούσαν το κατάστημα... να μην έχει θορυβώθη μηχανήματα, να μη γίνει οίκος ανοχής κλπ

Ίσως να έχεις δίκιο και να το έκαναν για να είναι καλλυμένοι μελλοντικά για θέματα θορύβου.

edit: Tώρα που το σκέφτομαι έπαιζαν κι άλλοι λόγοι πχ έπρεπε να συμφωνούν τα τετραγωνικά στα συμβόλαια για να δηλωθούν τα επιπλέον τμ στο δήμο για το κοινόχρηστο ρεύμα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Οι απαγορεύσεις στην οριζόντια αφορούσαν το κατάστημα... να μην έχει θορυβώθη μηχανήματα, να μη γίνει οίκος ανοχής κλπ

Ίσως να έχεις δίκιο και να το έκαναν για να είναι καλλυμένοι μελλοντικά για θέματα θορύβου.

Η ουσία είναι πως δεν είσαι σίγουρος για το ποιος ήταν ο λόγος που πήγαν σε συμβολαιογράφο και υπόγραψαν.

Οι απαγορεύσεις πάντως δεν είναι θέμα πράξης οριζόντιας ιδιοκτησίας, είναι θέμα καταστατικού, αν ο λόγος είχε να κάνει με απαγορεύσεις τότε ήταν τροποποίηση καταστατικού.

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

edit: Tώρα που το σκέφτομαι έπαιζαν κι άλλοι λόγοι πχ έπρεπε να συμφωνούν τα τετραγωνικά στα συμβόλαια για να δηλωθούν τα επιπλέον τμ στο δήμο για το κοινόχρηστο ρεύμα.

Γιατί επιπλέον τμ στο δήμο για κοινόχρηστο ρεύμα? Δώρισε κανένα κομμάτι από την ιδιοκτησία του (από το μαγαζί που είχε) στην πολυκατοικία το οποίο έγινε κοινόχρηστο και έκανε πάρκινγκ μόνο το υπόλοιπο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...