Προς το περιεχόμενο

Τι άδεια χρειάζομαι για μετατροπή μαγαζιου σε κατοικία


Julian8484

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Έχω ένα ακίνητο ισογείου που παλαιότερα ενοικιαζόταν ως  μαγαζί 40 τ.μ σε χωριό της επαρχίας.Αν θα ήθελα να κάνω μετατροπή σε κατοικία για να το νοικιάζω θα ΄ήθελα άδεια από την Πολεοδομία;Και τι κόστος θα είχε περίπου;Κάτι με άδεια μικρής κλίμακας είναι σχετικό;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι καμία σχέση με άδεια μικρής κλίμακας, είναι πολύ πιο ακριβή διαδικασία.

Απαραίτητα θα καλέσεις μηχανικό να κάνει αυτοψία και να δει άδειες κτλ, και αυτός με τη σειρά του θα σε ενημερώσει για ότι αλλαγές θα χρειαστεί να πραγματοποιήσεις στο ακίνητο καθώς και για το κόστος της αλλαγής χρήσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Χρειάζεσαι άδεια αλλαγής χρήσης. Είναι οικοδομική άδεια. Ο 4495 αφορά για αυθαίρετο το οποίο είχε τέτοια χρήση πρν τον Αύγουστο του 2011. 

Ναι τι κόστος περίπου αν γνωρίζεις;Εξαρτάται καθαρά από τον μηχανικό;Ένα εύρος τιμής στο περίπου επειδή δεν έχω ιδεά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Julian8484 είπε

Ναι τι κόστος περίπου αν γνωρίζεις;Εξαρτάται καθαρά από τον μηχανικό;Ένα εύρος τιμής στο περίπου επειδή δεν έχω ιδεά.

Από 3.000 το ελάχιστο έως και πάνω από 10.000€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Χρειάζεσαι άδεια αλλαγής χρήσης. Είναι οικοδομική άδεια. Ο 4495 αφορά για αυθαίρετο το οποίο είχε τέτοια χρήση πρν τον Αύγουστο του 2011. 

Επίσης για την αλλαγή χρήσης πρέπει σίγουρα να υπογράψουν όλοι οι ιδιοκτήτες της οικοδομής. Έστω με έναν να είσαι τσακωμένος, μπορεί να σου ζητήσει παραδάκι. Συχνό φαινόμενο τέτοιες εποχές. Κι αν τα κάνεις όλα αυτά και ξεμπλέξεις με πολεοδομία, δήμο κλπ... εννοείται θα περάσεις κι από ΔΕΔΔΗΕ και Ύδρευση για αλλαγή των παροχών από επαγγελματικές σε οικιακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Julian8484 είπε

Ναι τι κόστος περίπου αν γνωρίζεις;Εξαρτάται καθαρά από τον μηχανικό;Ένα εύρος τιμής στο περίπου επειδή δεν έχω ιδεά.

Βρίσκει έναν μηχανικό και ρωτάς. Μετά πας σε άλλον και ρωτάς. Οι τιμές παίζουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Βρίσκει έναν μηχανικό και ρωτάς. Μετά πας σε άλλον και ρωτάς. Οι τιμές παίζουν .

Για αυτό μπήκα εδώ πρώτα να ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον να ξέρω πάνω κάτω τις τιμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεσαι μηχανικο για να κανει αλλαγη χρησης , το κοστος ειναι περιπου οσο αναφερθηκε σε προηγουμενο σχολιο , αν δεν κανω λαθος εχει να κανει και με τα τετραγωνικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Julian8484 είπε

Ναι τι κόστος περίπου αν γνωρίζεις;Εξαρτάται καθαρά από τον μηχανικό;Ένα εύρος τιμής στο περίπου επειδή δεν έχω ιδεά.

Αν υπάρχει παλαιά οικοδομική άδεια η οποία το αναφέρει σαν ισόγειο κατάστημα ή άδεια αλλαγής χρήσης σε κατοικία δεν νοείται σαν νέα άδεια οπότε δεν θα έχει και το ύψος έκδοσης που θα είχε η νέα. Αν  δεν έχεις κανένα πρόβλημα με γείτονες - κληρονόμους μπορείς να κάνεις πρώτα τη μετατροπή εσωτερικά για σπίτι ( το έχουν κάνει και το κάνουν πολλοί για να εκμεταλευθούν το νέο Νόμο) και να δηλώσεις ότι οι μετατροπές έχουν γίνει πριν το 2011 με μικρό κόστος προστίμου. Αν έχεις πρόβλημα με γειτόνους - κληρονόμους δεν το συνιστώ η απόφαση είναι δική σου.

Από την άλλη είναι  σε τι μηχανικό θα πέσεις και τι τιμές δουλεύει. Φαντάσου ότι για νομιμοποίηση σε εξοχικό  35 τετραγωνικών + 12 για αποθήκη + σκεπαστή πέργολα που κατασκευάστηκαν πριν το 2011 πλήρωσα 1400 ευρώ αμοιβή μηχανικού , συν το πρόστιμο νομιμοποίησης άλλα 2.700. Εσένα το πρόστιμο νομιμοποίησης ενδεχομένως θα είναι πολύ λιγότερο αν υπάρχει άδεια και δεν έχεις υπερβεί τα τετραγωνικά . Άλλος μου είχε ζητήσει τα διπλάσια για αμοιβή. Άρα η πιάτσα έχει μεγάλα περιθώρια για αυτό πάρε προσφορές και γνώμες από μηχανικούς πριν ξεκινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αν υπάρχει παλαιά οικοδομική άδεια η οποία το αναφέρει σαν ισόγειο κατάστημα ή άδεια αλλαγής χρήσης σε κατοικία δεν νοείται σαν νέα άδεια οπότε δεν θα έχει και το ύψος έκδοσης που θα είχε η νέα. Αν  δεν έχεις κανένα πρόβλημα με γείτονες - κληρονόμους μπορείς να κάνεις πρώτα τη μετατροπή εσωτερικά για σπίτι ( το έχουν κάνει και το κάνουν πολλοί για να εκμεταλευθούν το νέο Νόμο) και να δηλώσεις ότι οι μετατροπές έχουν γίνει πριν το 2011 με μικρό κόστος προστίμου. Αν έχεις πρόβλημα με γειτόνους - κληρονόμους δεν το συνιστώ η απόφαση είναι δική σου.

Από την άλλη είναι  σε τι μηχανικό θα πέσεις και τι τιμές δουλεύει. Φαντάσου ότι για νομιμοποίηση σε εξοχικό  35 τετραγωνικών + 12 για αποθήκη + σκεπαστή πέργολα που κατασκευάστηκαν πριν το 2011 πλήρωσα 1400 ευρώ αμοιβή μηχανικού , συν το πρόστιμο νομιμοποίησης άλλα 2.700. Εσένα το πρόστιμο νομιμοποίησης ενδεχομένως θα είναι πολύ λιγότερο αν υπάρχει άδεια και δεν έχεις υπερβεί τα τετραγωνικά . Άλλος μου είχε ζητήσει τα διπλάσια για αμοιβή. Άρα η πιάτσα έχει μεγάλα περιθώρια για αυτό πάρε προσφορές και γνώμες από μηχανικούς πριν ξεκινήσεις.

Πολύ κατατοπιστικός θα έλεγα.Σε ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... βεβαια ΚΑΙ η συμβολαιογραφος να τα δεχτει ολα αυτα....συνηθως απαιτουν πραγματα λογω τυπικοτητας που οι μηχανικοι παραιτουνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ELTASSOS1 είπε

.... βεβαια ΚΑΙ η συμβολαιογραφος να τα δεχτει ολα αυτα....συνηθως απαιτουν πραγματα λογω τυπικοτητας που οι μηχανικοι παραιτουνται

Τι σχέση έχει η συμβολαιογράφος με την αλλαγή χρήσης? Δεν μιλάμε για μεταβίβαση εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...